Podsumowując – Jeśli musisz myć głowę codziennie używaj delikatniejszych szamponów. Jeśli masz duży problem z przetłuszczaniem, wybierz szampon przeciwłojotokowy z dobrym łagodnym składem lub coś mocniejszego stosowanego naprzemiennie z łagodniejszym szamponem.
Podobnie w przypadku łupieżu czy nadmiernego wypadania, które często połączone jest z nadmiernym łojotokiem. Optymalnie mycie włosów powinno odbywać się, co 2-3 dni. Jeśli po 3 dniach nie widzisz, że Twoje włosy nie są „przetłuszczone” to nie znaczy, że nie należy ich umyć. Pamiętaj, ze na włosach osiada kurz, brud i mikroorganizmy.
Z rzadkiego mycia też może wynikać wiele nieprzyjemnych problemów, takich jak łupież, czy łojotokowe zapalenie skóry głowy. Pamiętaj, aby raz w tygodniu, w celu złuszczenia nadmiaru zrogowaciałego naskórka i mocniejszego odświeżenia skóry głowy, zastosować peeling do skóry głowy np.
- Bandi Tricho-Peeling.
- Absolwentka studiów magisterskich Wydziału Farmaceutycznego Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego na kierunku kosmetologia oraz studiów licencjackich na Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie na kierunku kosmetologia.
- Pasjonatka kosmetologii ze szczególnym uwzględnieniem trychologii, receptury preparatów oraz pielęgnacji skóry.
Swoją wiedzę poszerza poprzez udział w szkoleniach i konferencjach naukowych, nieustannie poszukując nowych rozwiązań.
Contents
- 1 Ile najdłużej można nie myć włosów?
- 2 Co ile dni powinno się myć?
- 3 Czy można myć włosy raz w tygodniu?
- 4 Czy lepiej myć włosy rano czy wieczorem?
- 5 Czy rzadkie mycie włosów jest dobre?
- 6 Co się dzieje jak się nie myje?
- 7 Czy zbyt rzadkie mycie włosów szkodzi?
- 8 Czy zbyt częste mycie włosów powoduje ich wypadanie?
- 9 Czy mycie głowy rano jest bezpieczne?
Czy codzienne mycie włosów jest zdrowe?
Czy włosy można myć codziennie? – Nie ma nic złego w myciu włosów codziennie, jeśli istnieje taka potrzeba. Nie jest to jednak wskazane w przypadku, gdy włosy drugiego dnia po umyciu wciąż wyglądają świeżo i są czyste. Poddawanie włosów wszystkim nadmiernym zabiegom może doprowadzić do ich zniszczenia i przesuszenia.
- Nie jesteś pewna, jak często myć włosy i czy powinnaś to robić codziennie? Twoje przyzwyczajenia sprawiają, że przy rzadszym myciu czujesz się niekomfortowo? Wypróbuj suchy szampon, który błyskawicznie i skutecznie odświeży wygląd Twojej fryzury.
- Jeśli jednak potrzebujesz codziennego mycia, pamiętaj, aby dobrać odpowiedni kosmetyk do potrzeb Twoich włosów.
Wówczas będą one piękne i odpowiednio nawilżone. Nie należy również popadać w przeciwną skrajność i myć włosów jak najrzadziej. Wbrew spotykanej opinii nie jest to w pełni zdrowe oraz nie “przyzwyczaja” włosów do rzadszego używania szamponu. Nadmierna warstwa sebum pozostawiona na włosach nie tylko wygląda nieestetycznie, ale także osłabia je, obciąża i negatywnie wpływa na kondycję mieszków włosowych.
Ile najdłużej można nie myć włosów?
Codzienne mycie włosów – Tak naprawdę włosy nie wymagają codziennego mycia – dermatolodzy mówią, że raz na dwa, trzy, nawet cztery dni (tak, naprawdę!) wystarczy. Inna sprawa, że ilość preparatów, których używamy pielęgnacji i stylizacji często mocno je obciąża i powoduje, że codzienne mycie okazuje się jednak nie do uniknięcia, bo przestymulowane nadmiarem użytych produktów gruczoły łojowe działają podwójną parą i nie pozwalają z tego żmudnego dla wielu (zwłaszcza przy długich włosach) obowiązku zrezygnować.
Co ile dni powinno się myć?
Trzy razy na tak! Im częściej bierzesz kąpiel, tym skóra ma mniej czasu na regenerację. Im mniejsza szansa na regenerację, tym więcej uszkodzeń na niej powstaje. A im więcej uszkodzeń powstaje, tym większa szansa na problemy.
Czy można myć włosy raz w tygodniu?
Jak często myć włosy? Przede wszystkim regularnie – Są zwolennicy mycia włosów codziennie , jak i Ci, którzy upierają się, że najlepiej robić to raz na tydzień. Jeśli preferowana przez Ciebie częstotliwość mycia odpowiada potrzebom Twoich kosmyków i nie ma negatywnego wpływu na skórę głowy , to fantastycznie.
Pamiętaj jednak o tym, by regularnie myć włosy szamponem. Na kosmykach, które są niemyte przez dłuższy czas lub myte w samej wodzie, odkładają się ogromne ilości sebum, potu i zanieczyszczeń. Po pewnym czasie mogą one podrażniać lub nawet uszkadzać skórę głowy . W pielęgnacji włosów regularnie sięgaj po szampon , aby czynniki drażniące nie mogły się odłożyć.
My polecamy ten od marki KORRES, który zawiera aż 84.5% naturalnych składników .
Jak myć włosy głową w dół?
Ogromne znaczenie dla finalnego efektu i mojego zadowolenia z wyglądu włosów ma to, czy wymyję je w pozycji stojącej czy też z głową skierowaną ku dołowi. Moje włosy po tych myciach wyglądają i zachowują się zupełnie inaczej. Myślę, że jest to kwestia ich delikatnej struktury i związanej z nią nadwrażliwości.
- Jaki sposób jest tym, który preferuję oraz jaki efekt dają u mnie poszczególne mycia – o tym poniżej.
- 🙂 Mycie włosów w pozycji stojącej By dotrzeć do skóry głowy, muszę przebić się najpierw przez wierzchnią warstwę włosów.
- Oznacza to tyle, że masując skalp, masuję również niepotrzebnie włosy wierzchniej warstwy.
Po takim myciu moje włosy są bardzo lekkie, bez względu na to czy nałożę na nie odżywkę, czy też nie. Wierzchnia warstwa zamiast gładko przylegać do głowy, tworzy nieestetyczny puszek. Po drugie są bardziej oklapnięte, gdy wyschną, ponieważ woda układa je zgodnie z kierunkiem ich wzrostu.
Mycie włosów z głową skierowaną w dół Preferuję myć włosy z głową skierowaną w dół, ponieważ skupiam się na oczyszczaniu skalpu z sebum i zabrudzeń, a nie dotykam (nie trę) włosów na długości. Dzięki pochyleniu głowy do dołu, uzyskuję swobodny dostęp do skóry głowy. Powstała przy masowaniu skalpu piana spływa po włosach na długości i delikatnie je oczyszcza.
Nie muszę trzeć włosów tak jak przy myciu w pozycji stojącej. Po wyschnięciu włosy są odbite od nasady, ponieważ woda układa je przeciwnie do ich naturalnego opadania. Wybieram więc mycie z głową skierowaną ku dołowi, bo w moim przypadku ma ona więcej zalet i włosy wyglądają po prostu ładniej.
🙂 Często powtarzam, że we włosomaniactwie nie chodzi o to, aby kupować coraz to nowe kosmetyki, wydawać na nie wiele pieniędzy i ciągle myśleć o włosach. Włosomaniactwo to zmiana drobnych nawyków, które w sumie dadzą nam zadowalający efekt. Przykładowo zamieniając ręcznik o szorstkiej strukturze na bawełnianą koszulkę, zauważymy poprawę kondycji włosów.
W tym przypadku, akurat u mnie, zmiana pozycji mycia włosów również daje dużo lepszy efekt. 🙂 Czy widzicie u siebie zależność między myciem włosów w pozycji stojącej a myciem z głową w dół? 🙂
Czy lepiej myć włosy rano czy wieczorem?
Rano czy wieczorem – kiedy lepiej myć włosy? – Włosy można myć zarówno rano, jak i wieczorem. Pora przeprowadzania tego zabiegu pielęgnacyjnego nie ma szczególnego znaczenia, o ile zastosuje się podstawowe zasady. Umyte wieczorem włosy należy wysuszyć przed położeniem się spać.
Wynika to z tego, że mokre kosmyki są delikatniejsze, a przez to bardziej narażone na uszkodzenia. Trzeba jednak pamiętać, że w niektórych przypadkach włosy po całej nocy (mimo umycia) mogą być nieświeże. Stąd też mycie włosów rano uważa się za lepsze. Można je poprzedzić nałożeniem maski na całą noc lub olejowaniem – przez kilka godzin sny składniki odżywcze lepiej się wchłaniają.
Myjąc włosy rano, również należy pamiętać o ich wysuszeniu i nie wychodzić z mokrymi na intensywne słońce.
Czy rzadkie mycie włosów jest dobre?
Jak często myć włosy? To pytanie, które dręczy niemalże każdą kobietę. Co dziwne nie dotyczy ono mężczyzn, którzy raczej nie mają tendencji do roztrząsania kwestii „myć czy nie myć”. To, my kobiety bardzo często zastanawiamy się i głowimy nad tym, co ile dni powinno się myć włosy. Co ile dni powinno się myć włosy? Codzienne mycie włosów z jednej strony kusi nas niesamowitą puszystością i świeżością fryzury, a z drugiej strony pojawia się obawa, czy codzienne mycie nie przyczyni się do szybszego przetłuszczania się włosów. Co więc robić, myć codziennie, czy raz na jakiś czas? Odpowiedź na to pytanie w dużej mierze uzależniona jest od jakości naszych włosów i ich indywidualnych potrzeb.
Tak, jak napisałam wcześniej częstotliwość mycia włosów uzależniona jest od ich potrzeb. Zarówno codzienne mycie włosów jak i zbyt rzadkie ich mycie bardzo niekorzystnie wpływa na ich zdrowie i kondycję. Potrzeba mycia włosów powinna przede wszystkim wynikać z ich potrzeb. Duże znaczenie ma rodzaj włosów, a także ilość wydzielanego sebum przez skórę głowy.
I tak na przykład włosy grube, kręcone i długie na ogół wytrzymują bez mycia dobrych kilka dni. Dzieje się tak dlatego, że olejki wytwarzane przez skórę głowy nie wędrują tak szybko po trzonie włosa. A włosy krótkie zazwyczaj wymagają codziennego ich mycia.
- Tymczasem specjaliści apelują, aby „ przetrzymać włosy choć jeden dzień dłużej”.
- Na dwoje babka wróżyła Zarówno zbyt rzadkie jak i zbyt częste mycie włosów bardzo źle wpływa na wygląd i kondycję włosów.
- Jeśli myjemy włosy zbyt rzadko , to gromadzony na nich osad, łój i brud nie tylko źle wygląda, ale także przyczynia się do powstania flory bakteryjnej, która jest idealną pożywką dla grzybów, drożdży i bakterii.
W efekcie prowadzi to do zwiększonej ilości wypadających włosów. Myjąc włosy codziennie również nie fundujemy im prawidłowej pielęgnacji . Na skutek codziennego mycia włosów dochodzi do osłabienia włosów i zwiększonej ich łamliwości. Szczególnie, jeśli używane przez nas szampony zawierają zbyt dużą ilość SLES i SLS. Podstawą pielęgnacji włosów jest oczywiście wybór odpowiedniego szamponu. Powinien on być ściśle dopasowany do rodzaju i kondycji naszych włosów. Bezwzględnie musi zaspokajać specyficzne potrzeby włosów, dostarczać im składników odżywczych oraz dodawać im zdrowia.
W jakiej pozycji najlepiej myć włosy?
METODY MYCIA WŁOSÓW – Prawdopodobnie niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że metody mycia włosów są różne. Od dziecka robimy to tak samo, czyli wcierając szampon we włosy, a następnie spłukując go. Wyróżnia się jednak kilka alternatywnych sposobów na to, jak myć włosy.
- Mogą one pomóc w walce o piękne i zdrowie włosów, ponieważ w wielu przypadkach ograniczają puszenie, elektryzowanie, matowość i szorstkość włosów.
- Jakie są metody mycia włosów? Wyróżniamy aż osiem metod, chociaż najczęściej wykorzystywane są 3-4 z nich.
- Mycie włosów szamponem Mycie włosów samym szamponem to tradycyjna metoda mycia włosów, która polega na wmasowaniu szamponu we włosy i spłukaniu go po chwili.
Najczęściej stosują ją osoby, które nie interesują się świadomą pielęgnację włosów i nie wiedzą, jak ważna jest odżywka. Jeśli już musimy umyć włosy tą metodą ze względu np. na brak czasu, wybierzmy delikatny szampon, który nie pozbawi włosów oraz skóry ochronnej otoczki lipidowej.
Mycie włosów odżywką Zamiast szamponu możemy użyć samej odżywki. Mycie włosów odżywką jest odpowiednie do suchych, zniszczonych i kręconych włosów, które oczyszczający szampon mógłby jeszcze bardziej osłabić. Raczej nie sprawdzi się u osób z przetłuszczającymi się włosami, bo odżywka nie jest skuteczna w usuwaniu nadmiaru sebum i dużo gorzej oczyszcza.
Jest za to delikatniejsza, nie plącze, nie wysusza i pielęgnuje włosy w trakcie mycia. Najlepsza do tej metody jest odżywka z prostym składem, bez silikonów i parafiny, o lekkiej formule. Odżywki trzeba użyć dużo więcej niż szamponu i niestety nie pieni się ona tak dobrze, więc mycie włosów jest mniej efektywne.
- Mycie + odżywka Najczęściej stosowana przez kobiety metoda mycia włosów to mycie szamponem, a następnie odżywianie.
- Sposób jest prosty – najpierw myjemy włosy, następnie spłukujemy szampon i nakładamy na włosy odżywkę, która zabezpiecza włosy i sprawia, że są gładkie.
- Może to być odżywka bez spłukiwania lub taka, którą spłukujemy przed suszeniem włosów.
Mycie + odżywka + odżywka Mycie i odżywianie można nieco rozszerzyć, stosując dwa produkty do odżywiania. Najpierw myjemy włosy szamponem i spłukujemy go. Następnie nakładamy odżywkę przeznaczoną do spłukiwania, którą zmywamy z włosów po określonym czasie.
- Na koniec stosujemy drugą odżywkę, ale tym razem bez spłukiwania, która zabezpiecza włosy i ułatwia stylizację.
- Odżywka + mycie Wykorzystywane w każdej z metod produkty można stosować w różnej kolejności.
- W tym przypadku najpierw sięgamy po odżywkę, którą nakładamy na suche lub zwilżone włosy.
- Szampon stosujemy jako drugi, aby dokładnie oczyścić włosy i z łatwością zmyć z nich resztki odżywki.
Sposób sprawdza się np. kiedy przed użyciem szamponu chcemy zmyć olejek z włosów odżywką. Odżywka + mycie + odżywka Metoda mycia najczęściej polecana przez specjalistów polega na połączeniu dwukrotnego użycia odżywki z oczyszczaniem włosów szamponem. Najpierw nakładamy na włosy dowolną odżywkę lub maskę o dogłębnym działaniu, a następnie zmywamy ją szamponem.
Jak Wycierac włosy po umyciu?
Co można, a czego nie bezpośrednio po umyciu? –
- Po umyciu głowy włosy należy odcisnąć w ręcznik i na chwilę zawinąć w turban. Kosmyki tylko delikatnie odciskamy, bez gwałtownego i intensywnego tarcia głowy ręcznikiem (takie działanie może sprawić, że włosy będą bardziej splątane, a ich końce będą się szybciej rozdwajać).
Co się dzieje jak się nie myje?
Mycie się jest codziennym rytuałem niemal każdego człowieka. Nie powinniśmy sobie pozwolić nawet na jeden dzień bez prysznica czy kąpieli. Czym to skutkuje? TVN METEO ACTIVE TO NAJBARDZIEJ WIARYGODNE INFORMACJE O ZDROWYM STYLU ŻYCIA! JAK OGLĄDAĆ TVN METEO ACTIVE? Ludzie zawsze mają na skórze około tysiąca rodzajów bakterii oraz 40 rodzajów grzybów.
W większości są do drobnoustroje korzystnie wpływające na nasze zdrowie. Między innymi zwalczają bakterie szkodliwe dla naszego zdrowia. Jednak do tego – potrzebują mydła. Jeśli pominie się prysznic, stajemy się brudni, mimo że się nie pocimy. Dotykanie przedmiotów w ciągu dnia powoduje, że złe bakterie dostają się na naszą skórę.
Jeśli nie bierze się prysznica, mogą one dostać się do oczu, nosa i ust i wywołać chorobę. Bakterie są ponadto przyczyną nieprzyjemnego zapachu ciała. W rzeczywistości gazy, które wydzielają bakterie dają około 30 różnych nieprzyjemnych zapachów z jednego organizmu.
- Ładna cera Zdrowa skóra to inaczej czysta skóra.
- Prysznic pomaga utrzymać ładną cerę bez skaz i zapobiega łojotokom i tworzeniu się pryszczy.
- Jeśli nie masz wyboru i musisz pominąć prysznic lub kąpiel jednego dnia przynajmniej powinno się zmienić ubranie.
- Dermatolodzy zalecają również, żeby w miarę możliwości przemyć chociaż pachy, pachwiny i twarz.
Obszary te szczególnie przyciągają bakterie. Infekcje Trzymanie wilgotnego, nasączonego słonym potem ubrania blisko skóry przez dłuższy czas prowadzi do podrażnień a nawet ryzyka otarcia lub uszkodzenia naskórka. Może to zwiększyć ryzyko infekcji bakteryjnych i grzybiczych, takich jak bakterie gronkowca lub grzyby, które powodują nieprzyjemne dolegliwości. Internista Paweł Grzesiowski o skutkach kosmetycznej nadgorliwości Dzień Dobry TVN Autor: AD/rp / Źródło: esquire. com, twentytwowords. com Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock
Jak często powinna się myć kobietą?
Jak często należy się myć? – Większość ludzi bierze prysznic w przekonaniu, że zmniejszy to ryzyko zachorowania, ale w rzeczywistości robi niewiele więcej niż tylko usuwa nieprzyjemny zapach z powierzchni ciała. Zdaniem dr Elaine Larson z Columbia University, zbyt częste kąpiele mogą zmniejszyć nawilżenie skóry , powodując jej wysuszenie i pękanie, co umożliwia przenikanie drobnoustrojów.
- Dr Brandon Mitchell z George Washington University dodaje, że niektóre substancje dodawane do kosmetyków, których używamy do mycia ciała, mogą zakłócać pracę „dobrych” bakterii, znajdujących się na powierzchni naszej skóry.
- Niektóre z nich są naprawdę niezbędne i chronią nas przez infekcjami.
- Kompletne wyjałowienie sprzyja zakażeniom.
Według dr Mitchella wystarczy się myć 1–2 razy w tygodniu. W rozmowie z „TIME” wyjaśnił, że na ludzkim ciele znajduje się specjalna warstwa hydrolipidowa, chroniąca przed wysuszeniem, pękaniem i przenikaniem patogenów. Jego zdaniem, na codzienną kąpiel mogą pozwolić sobie tylko ci, których skóra jest zdrowa i dobrze nawodniona.
- W przeciwnym wypadku można sobie bardzo zaszkodzić.
- Co więcej, w trakcie mycia należy skupić się na tych obszarach, które wydzielają najwięcej nieprzyjemnego zapachu, jak pachy czy stopy.
- Warto też skupić się przede wszystkim na dokładnym myciu rąk , a także regularnym praniu odzieży, ponieważ to na niej znajduje się mnóstwo zanieczyszczeń i chorobotwórczych drobnoustrojów, a także martwe komórki.
W trosce o swoje zdrowie warto regularnie czyścić przedmioty, których używamy każdego dnia, tak jak wspomniana wcześniej odzież. Niewiele osób zastanawia się, ile groźnych bakterii znajduje się na klawiaturze komputera czy ekranie telefonu. Częste mycie rąk, przeprowadzone we właściwy i skuteczny sposób może nas uchronić przed wieloma chorobami.
Co daje nie mycie się?
Co się stanie, kiedy przestaniemy się myć? Mycie ciała, a także jamy ustnej jest ważne dla naszego zdrowia i nie mówimy o tym bez powodu. Zobaczcie, co dzieje się z naszym ciałem, kiedy przestajemy się myć. Myjemy się bo? Bo chcemy czuć się zadbani, czyści, pachnący.
- Myjemy się, bo w ten sposób czujemy się czyści.
- Nakładamy na siebie kosmetyki, balsamy, stosujemy mydła, wszystko po to, żeby poprawić kondycję skóry i pięknie pachnieć.
- A kiedyś ludzie myli się samą wodą i to raz na tydzień.
- Warto wrócić do nawyków przodków? Skórę człowieka zamieszkują miliardy mikroskopijnej wielkości bakterii .
To właśnie one odpowiadają za nasz zapach – unikatowy, ale jednak drażniący. Po dwóch dniach bez wody śmierdzimy i trzeba to tak nazwać. Na skórze ciała i twarzy gromadzą się bakterie, zbiera się pot, łój, pory są zatkane, a skóra nie oddycha. Pojawiają się też zaskórniki i pryszcze.
Po co myć włosy dwa razy?
Zawsze myj włosy dwa razy. Dlaczego? – Trycholożka zaznacza, że bez względu na to, czy masz problemy ze skórą głowy, czy nie, powinieneś myć włosy dwa razy. Jednorazowe umycie jest niewystarczające, ponieważ powoduje narastanie na skórze i we włosach warstwy krystalizacji.
- która z kolei może powodować świąd, łupież , brzydki zapach.
- A to z kolei idealne warunki do rozwoju patologicznej mikroflory.
- W takich przypadkach, nawet jeśli ktoś chce robić poprawiające stan skóry wcierki , nie ma to sensu, ponieważ substancje w nich zawarte nie przedostaną się przez mieszek, nie trafią głębiej – do skóry.
Co więc robić? Jak radzi ekspertka: Myj skórę podwójnie, pierwsze mycie to nawodnienie. Ja osobiście nawet dokładnie pierwszej warstwy nie spłukuję. Stosuj też regularnie peeling skóry głowy, a jeśli masz wątpliwości, skonsultuj się z dobrym trychologiem.
Czy zbyt rzadkie mycie włosów szkodzi?
Mycie włosów z łupieżem – Spotkałam się z opinią jakoby osoby z problemem łupieżu powinny myć włosy jak najrzadziej. Ten sposób ma rzekomo zapobiec występowaniu tego zjawiska, łagodzić podrażnienia skóry głowy oraz minimalizować zjawisko swędzenia. Niestety za rzadkie mycie włosów zamiast pomagać, szkodzi i nasila objawy łupieżu.
Łupież może się rozwinąć zarówno na przesuszonej agresywnymi szamponami, jak i zbyt tłustej skórze głowy. Mycie włosów z łupieżem ma na celu usunięcie z powierzchni skóry warstwy łoju i zanieczyszczeń bowiem są one doskonałą pożywką do rozwoju drożdżaków i mikroorganizmów odpowiedzialnych za rozrost i nasilenie się łupieżu.
Zdrowa skóra głowy lubi stan równowagi hydrolipidowej, a to zapewni tylko regularna dbałość o jej higienę oraz używanie podczas choroby leczniczych szamponów przeciwłupieżowych. Łupież to choroba, która nie wyleczona rozwija się, przybierając różne formy.
- Włosy warto myć tak często, jak jest to konieczne, nawet codziennie.
- Skóra z łupieżem to często skóra nadwrażliwa , warto wówczas zastanowić się nam zmianą codziennej pielęgnacji i wyborem raczej łagodnych szamponów, które nie podrażniają, a łagodzą kapryśną skórę głowy.
- Pamiętaj , by myjąc włosy z łupieżem unikać bardzo gorącej wody, szczególnie teraz, gdy za oknem zima i mamy tendencję do gorących kąpieli.
To podrażnia dodatkowo skórę głowy, przyczyniając się do nadmiernego przetłuszczania. Warto też używać jednego grzebienia i szczotki, z którą żaden z domowników nie będzie miał kontaktu. Czy da się umyć włosy sama wodą?
Kosmetyki do mycia i pielęgnacji włosów nierzadko mają w składach podejrzane substancje, które zamiast pomagać, tylko pogarszają stan kosmyków. Można zamienić te kosmetyki na produkty organiczne o krótkich, dobrych składach, ale jest też inne wyjście – mycie włosów samą wodą.
- Czy to pomaga? Jest coraz więcej osób, które twierdzą, że kosmetyki takie jak szampon czy odżywka do włosów to wymysł współczesności i ery konsumpcjonizmu, a sama woda wystarczy, żeby oczyścić skórę głowy i włosy.
- Choć jest to metoda budząca sporo kontrowersji, to trudno nie przyznać jej zwolennikom racji w wielu kwestiach.
Zobacz, jakie są wady i zalety mycia włosów samą wodą . Więcej: Na czym polega mycie włosów samą wodą? Fryzjerzy zalecają mycie włosów nie częściej niż 2–3 razy w tygodniu. Szczęśliwcy, którzy nie mają problemów z przetłuszczającymi się włosami, mogą fundować im kąpiel tylko raz w tygodniu.
Zbyt częste mycie głowy przynosi bowiem skutki odwrotne do zamierzonych: włosy stają się słabe, wypadają i nabierają skłonności do przetłuszczania. Dzieje się tak dlatego, że detergenty używane do oczyszczania włosów i skóry głowy zawierają substancje, które zaburzają naturalną gospodarkę sebum i podrażniają skórę głowy .
Tymczasem sebum to nic złego. Jest naturalnym sposobem skóry głowy na nawilżenie włosów i stworzenie bariery ochronnej. Usuwane zbyt agresywnie, na przykład w wyniku stosowania szamponów z SLS i SLES, jest przez organizm produkowane intensywnej, co prowadzi do obciążania włosów i sprawia, że przetłuszczają się błyskawicznie.
To właśnie z powodu takich problemów, wynikających ze stosowania nieodpowiednich kosmetyków, trend na mycie włosów samą wodą zyskał na popularności. Polega on na stopniowym odstawianiu wszelkich kosmetyków do mycia i pielęgnacji włosów i zastępowaniu ich naturalnymi produktami stosowanymi w kuchni ( sodą oczyszczoną i octem jabłkowym), a w końcowym etapie – na używaniu do mycia wyłącznie wody.
Nie jest to łatwy proces, ponieważ włosy „doznają szoku” trwającego około 6 tygodni. Jednak po upływie tego czasu przyzwyczajają się do nowej pielęgnacji, ograniczającej się do mycia włosów tylko wodą, nabierają blasku i stają się wyraźnie zdrowsze. Mycie włosów samą wodą krok po kroku Idea mycia włosów tylko wodą polega na dążeniu do osiągnięcia „współpracy” z sebum, a nie walce z nim.
- Dlatego z pierwszym myciem włosów bez szamponu trzeba poczekać do momentu, aż staną się naprawdę mocno przetłuszczone.
- Następnie, tuż przed myciem, należy rozmasować skórę głowy, żeby wyprodukowała jeszcze więcej sebum.
- Kolejnym krokiem jest delikatne rozczesanie włosów palcami albo drewnianym grzebieniem i ich dokładne wyszczotkowanie, które pozwala rozprowadzić sebum na całej ich długości.
Ostatnim etapem jest umycie włosów sekcja po sekcji ciepłą albo wręcz gorącą wodą. Odpowiednia temperatura ułatwi pozbycie się nadmiaru sebum. Podczas mycia włosów wodą warto wykonywać delikatny masaż i przeciągać palce po kosmykach tak, żeby ściągnąć z nich nadmiar sebum.
Czy codzienne mycie włosów powoduje przetłuszczanie?
Mycie włosów – jaka często? – Niezależnie od rodzaju skóry i włosów, nikt nie powinien myć włosów codziennie. Im częściej myjemy włosy, tym bardziej one wysychają, a gruczoły produkują więcej sebum , przez co włosy szybciej się przetłuszczają i powstaje “błędne koło”.
- Najbardziej istotne są trzy czynniki, które decydują o tym, jak często myć włosy.
- Pierwszy z nich to typ skóry.
- Jeśli skóra i włosy są w normie, ani zbyt tłuste, ani zbyt przesuszone, to włosy wystarczy myć raz lub dwa razy w tygodniu.
- Jeśli skóra głowy jest tłusta i włosy prezentują się źle po dwóch dniach, na pewno trzeba myć włosy częściej.
Kolejny czynnik to tekstura włosa. Tekstura wpływa na to, jak szybko sebum rozchodzi się po włosach. Grube lub kręcone włosy spowalniają rozchodzenie się sebum po włosie. Na cienkich i prostych włosach dzieje się to o wiele szybciej. Dlatego taki typ włosów wymaga częstszego mycia.
- Ostatni najważniejszy czynnik to rodzaj i sposób stylizacji włosów .
- Częstotliwość mycia włosów zależy od tego, jak często układamy włosy.
- Im częściej stylizujemy włosy, tym rzadziej powinniśmy je myć, aby nie narażać ich na uszkodzenia.
- Szampon do włosów przetłuszczających się Orientana z neem i zieloną herbatą dostępny jest w Medonet Market.
Znajdziesz tam również nawilżający szampon do włosów Vianek czy szampon detoksykujący Zielone Laboratorium . Zapoznaj się z pełną ofertą Szampony do włosów dostępnych na Medonet Market. Zachęcamy do posłuchania najnowszego odcinka podcastu RESET. Tym razem poświęcamy go diecie.
Czy zbyt częste mycie włosów powoduje ich wypadanie?
Jak często i w jaki sposób myć włosy? – Kolejnym elementem prawidłowej pielęgnacji jest mycie włosów. Włosy po pierwsze należy myć odpowiednim szamponem, odpowiednia techniką i odpowiednia ilość razy w tygodniu. Nie można jednoznacznie powiedzieć jak często myc włosyto zależy od wielu indywidualnych czynników danej osoby.
Na pewno nie zaleca się myć rzadziej niż 2 razy w tygodniu. Nawet kiedy włosy są suche i z pozoru nie wymagają mycia to przebywając na zewnątrz, pracując, po prostu żyjąc brudzimy się. Tak jak się brudzą ręce tak brudzi się włos i skóra głowy. Natomiast gdy włosy się przetłuszczają to można je myć nawet codziennie, a nawet jest to wskazane.
W przypadku przetłuszczającej się skóry głowy zbyt rzadkie mycie może doprowadzić do powstania tzw. ciemieniuchy na owłosionej skórze głowy. Niektóre osoby myślą, że zbyt częste mycie włosów będzie powodować ich nadmierne wypadanie, ale to jest błąd i efekt jest całkowicie odwrotny.
- Doprowadzając skórę głowy do nadmiernego przetłuszczania doprowadzamy do nadmiernego wypadania włosów, bowiem tym samym zaczopowują się ujścia mieszka włosowego, a włosy nie oddychają i zaczynają wypadać.
- Kolejne pytanie jakich szamponów używać.
- To oczywiście zależy od rodzaju skóry, rodzaju włosów.
- Nie ma jednego uniwersalnego szamponu dla wszystkich.
Właściwy szampon ma pH 5,5. I jeszcze bardzo ważna informacja – nie wszystko co się łuszczy wywołuje łupież. Łuszczenie się naskórka może powodować łuszczycę, grzybicę, a takich problemów nie wypada bagatelizować. Nie można wtedy używać szamponu przeciwłupieżowego bo objawy mogą zacząć się nasilać.
Czy mycie głowy rano jest bezpieczne?
Utworzono: 04 lutego 2019 Mycie włosów z pozoru wydaje się być proste, warto jednak wiedzieć, ze odpowiedni sposób mycia oraz dobór kosmetyków myjących, jest kluczowe aby zachować piękne i zadbane włosy oraz zdrową skórę głowy. Prawidłowe oczyszczanie skóry głowy i włosów jest podstawą w ich pielęgnacji. Podstawowym aspektem jest częstotliwość mycia. Jak często myć włosy ? To pytanie zadaje sobie wiele osób, istnieje wiele założeń i mitów w odpowiedzi na to pytanie. Faktem jest, że częstotliwość mycia włosów należy dopasować do indywidualnych potrzeb i stanu skóry głowy. Myjmy włosy wtedy, kiedy czujemy, że skóra głowy jest nieświeża i pokrywa odczuwalną warstwą łoju.
Zbyt częste mycie może doprowadzić do podrażnienia i przesuszenia skóry głowy oraz do puszenia włosów. Kolejnym ważnym aspektem jest konieczność dwukrotnego mycia głowy aby dokładnie usunąć zabrudzenia i łój, który zgromadził od poprzedniego mycia. Teoria zwiększania przetłuszczania włosów na skutek codziennego mycia głowy potwierdza się w przypadku stosowania szamponów o dużej zawartości SLS i SLES, które mogą wypłukiwać ochronna warstwę lipidową powodując wzmożone wydzielanie łoju.
Dlatego osoby z przetłuszczająca się skórą głowy powinny stosować szampony oparte na działaniu substancji pochodzenia naturalnego np. wyciągów z drzewa herbacianego. Z kolei przetrzymywanie przetłuszczonej skóry głowy, może spowodować, stany zapalne skóry głowy, osłabienie cebulek włosów co w konsekwencji powoduje ich wypadanie.
- Kiedy najlepiej myć włosy, rano czy wieczorem? Wieczorne mycie włosów jest wygodne jednak należy pamiętać aby włosy przed snem wysuszyć ponieważ mokre włosy są bardziej narażone na uszkodzenia mechaniczne w wyniku np.
- w trakcie ocierania o pościel.
- Mycie włosów rano jest korzystne, gdy stosujemy olejowanie włosów na noc.
Możemy je rano oczyścić z resztek olejków i cieszyć się świeżymi włosami przez cały dzień. Jaka temperatura jest najlepsza podczas oczyszczania włosów? Należy płukać włosy letnią wodą, skrajnie zimna lub ciepła woda może powodować przesuszenie włosów lub nadmierne przetłuszczanie skóry głowy.
- Pamietajmy o rozczesaniu włosów przed ich umyciem, zniweluje to platanie włosów oraz zapewni lepsze ich oczyszczenie.
- Dobór odpowiedniego szamponu jak i odżywki lub maski jest kluczowe w pielęgnacji włosów.
- Zwracajmy uwagę na skład i przeznaczenie preparatów pielęgnacyjnych.
- Po umyciu włosów należy delikatnie odcisnąć nadmiar wody zawinąć je w czystą najlepiej bawełnianą tkaninę.
Podczas suszenia włosów adekwatnie do temperatury wody podczas mycia, wybieramy nawiew o średniej temperaturze pod koniec suszenia zaleca się obniżenie temperatury do chłodnej w celu zamknięcia łusek włosa to zapobiegnie ich puszeniu i elektryzowaniu.
Czy można myć włosy sama woda?
Wady mycia włosów samą wodą – Większość dermatologów i trychologów ma sceptyczne podejście do tej metody, dlatego musimy uczciwie poinformować cię o jej możliwych skutkach ubocznych. Szczególnie osoby, których skalp szybko się przetłuszcza, powinny zastanowić się, zanim spróbują mycia włosów samą wodą.
- Przede wszystkim, gromadząca się na skórze warstwa sebum może powodować gorsze dotlenienie oraz odżywienie cebulek włosowych.
- To z kolei najczęściej prowadzi do wypadania włosów .
- Trzeba mieć też na uwadze, że woda nigdy nie domyje wszystkich zanieczyszczeń tak dobrze jak detergent.
- Resztki kurzu, brudu i łoju będą więc cały czas w jakimś stopniu zalegać na skalpie, co może zaburzyć mikrobiom skóry głowy.
W efekcie możesz zacząć odczuwać swędzenie, podrażnienie i pod włosami mogą pojawiać się krostki. Poza tym, sukces metody WO zależy w dużej mierze od jakości wody w twoim prysznicu . Twarda miejska woda (a taka jest niestety w większości kranów) nie zmyje tak dobrze zanieczyszczeń jak miękka.
- Dlatego o ile dawniej mycie włosów samą wodą mogło być dla wielu kobiet wystarczające, dziś korzystając z tej wodociągowej, a nie ze studni czy deszczówki, możesz nie uzyskać tak dobrych rezultatów.
- Jeśli chcesz zminimalizować szkodliwy wpływ szamponów na włosy i skórę głowy, zamiast całkowicie odstawiać wszystkie kosmetyki, przestaw się na te łagodniejsze.
Istnieje na przykład metoda no-poo , która polega na myciu głowy za pomocą odżywek lub delikatnych szamponów kremie. Wysuszające właściwości detergentów są w nich rekompensowane dużą ilością nawilżających emolientów. Choć taki kosmetyk nie wytworzy piany (albo będzie jej minimalna ilość), pomoże dokładnie zmyć zanieczyszczenia bez naruszania bariery ochronnej skóry.
- Na takim sposobie mycia skorzystają przede wszystkim włosy osłabione rozjaśnianiem albo kręcone, które z natury mają wysokoporowatą strukturę z tendencją do puszenia się.
- Istnieją nawet specjalnie dedykowane dla nich preparaty jak choćby szampon w kremie Kérastase Blond Absolu , który intensywnie nawilża i regeneruje włosy po chemicznym rozjaśnianiu.
Ma konsystencję odżywki, ale myje podobnie jak szampon – z tym, że nie wypłukuje cennych lipidów z otoczki włosowej, więc pasma są bardziej lśniące i odżywione. Przy okazji, produkt pomaga zachować chłodny, wyrazisty odcień blondu. W przypadku loków i fal, świetnie sprawdzi się na przykład oczyszczająca odżywka do włosów kręconych Moroccanoil .
- Pomaga zdefiniować skręt i wygładzić pasma, aby się nie puszyły.
- Oprócz tego możesz zacząć używać szamponów nawilżających opartych na łagodnych detergentach i składnikach roślinnych.
- Na rynku znajdziesz duży wybór naturalnych preparatów do mycia głowy – przykładem może być Szampon do włosów osłabionych zabiegami stylizacyjnymi Pestki dyni od VisPlantis bogaty w olej z pestek dyni i ekstrakt z kiełków pszenicy .
Jego formuła odżywia, zmiękcza i wygładza nawet najbardziej zniszczone, suche włosy.