Czym jest fitness – rodzaje. Czym jest fitness – rodzaje. Fitness – to dbałość o sprawność ciała, ale także troska o wszystkie aspekty naszego życia : sposób zachowania, nawyki żywieniowe, aktywność w życiu codziennym, unikanie używek, odpowiednie proporcje pomiędzy pracą i wypoczynkiem, odporność na sytuacje stresowe,
Contents
Na czym polegają zajęcia fitness?
Co i na co? – Ze względu na główny cel treningu, a tym samym efekt, jaki ma wywołać dany rodzaj ćwiczeń w organizmie ćwiczącego, wśród najczęściej spotykanych zajęć można wyróżnić:
- formy kształtujące wydolność fizyczną , wzmacniające układ krążenia, zwane też „cardio” lub aerobowymi, np. hi-low aerobik, dance aerobik, step, spining itp. formy kształtujące sylwetkę , wzmacniające układ mięśniowy, zwane też „muscle”, np. ABT, fit ball, body pump, TRX, body bulding formy mieszane , zwane też „cardio & muscle” lub ogólnorozwojowymi, gdzie w zależności od sposobu prowadzenia zajęć (intensywności, obciążenia) główny nacisk kładzie się na wzmacnianie zarówno układu krążenia, jak i układu mięśniowego, poprawę wytrzymałości i koordynacji, np. TBC, crossfit, circuit training formy relaksacyjne , wyciszające, zwane też „cooling”, wykonywane w rytm spokojnej muzyki, do których zalicza się m. in. stretching, jogę, move and breath.
Kluby fitness prześcigają się w oferowaniu coraz nowszych i ciekawszych zajęć pod często tajemniczo brzmiącymi nazwami (np. jukarii, TRX), warto więc zapoznać się z tymi najczęściej proponowanymi, aby mając orientację w ich rodzajach i przeznaczeniu, móc wybrać najbardziej nam odpowiadające. Fot. Photl. com LOW IMPACT AEROBIK , zwany też lekkim aerobikiem, to forma zajęć z wykorzystaniem układu choreograficznego, charakteryzująca się małą lub umiarkowaną intensywnością oraz tym, iż wszystkie elementy ćwiczeń wykonywane są przy stałym kontakcie jednej stopy z podłożem.
- Brak fazy lotu i dynamicznych naskoków zapobiega przeciążeniom stawów oraz kości przy kontakcie stóp z podłożem.
- Z tego względu ta forma zajęć polecana jest dla osób z nadwagą, początkami osteoporozy , skoliozą II stopnia oraz wszystkim tym, którzy rozpoczynają przygodę z aerobikiem .
- Mała i umiarkowana intensywność sprzyja redukcji tkanki tłuszczowej.
HI IMPACT AEROBIK to najbardziej dynamiczna forma zajęć, o dużej i bardzo dużej intensywności. Układ choreograficzny wykonywany jest w bardzo szybkim tempie i z dużą ilością podskoków. Ze względu na znaczne przeciążenia stawów forma ta jest coraz rzadziej stosowana.
- HI-LO (HI-LO COMBO) to zajęcia o średniej i dużej intensywności, stanowiące połączenie techniki lo-impact i hi-impact.
- Głównym celem treningowym jest usprawnianie układu sercowo-naczyniowego i poprawa koordynacji.
- Ze względu na możliwość występowania w układzie choreograficznym elementów skocznościowych zajęcia mogą znacząco obciążać stawy, dlatego nie są zalecane dla osób otyłych i ze skoliozą II stopnia .
FAT BURNING to forma treningu podobna do zajęć HI-LO, ukierunkowana na efektywne spalanie tkanki tłuszczowej poprzez utrzymywanie stałej umiarkowanej intensywności ćwiczeń. Łatwy do opanowania układ choreograficzny zawiera zarówno kroki typu LOW (stały kontakt jednej stopy z podłożem), jak i sekwencje różnego rodzaju skoków oraz biegu, pozwalające na osiągnięcie pożądanego obciążenia.
Co to znaczy fitness?
Czym jest fitness – rodzaje. ‘ Fit ‘ w języku angielskim oznacza być w formie, a dokładniej być w szczytowej formie poprzez odpowiedni trening. Do poziomu fit należy dochodzić poprzez różnorodne formy aktywności fizycznej, której cele uzależnione są od: płci, wieku, zainteresowań, potrzeb i poziomu sprawności fizycznej.
Co daje chodzenie na fitness?
Fitness dba o zdrowie serca – Zajęcia fitness są idealnym sportem dla osób, które mają kłopoty z krążeniem oraz oddychaniem. Tego rodzaju ćwiczenia doskonale dotleniają organizm. W tym przypadku najlepiej zacząć od prostych ćwiczeń fitness. Jest to konieczne, by nie nadwyrężać organizmu.
Czy aerobik i fitness to jest to samo?
Ćwiczenia na mięśnie Często nie wiadomo, czym właściwie się od siebie różnią te rodzaje treningu. Na co się zatem zdecydować, chcąc zadbać o sprawność ruchową? Fitness i aerobik są pojęciami, które odnoszą się do trenowania dążącego do poprawy sylwetki, kondycji oraz zdrowia.
Ile trwaja zajecia fitness?
Czas trwania zajęć – Czas trwania zajęć zależy przede wszystkim od intensywności i powinien trwać od 30 do 75 minut. Najczęściej spotykane interwały czasowe w klubach fitness i siłowniach to:
- 30 minut – przykład: HIIT 60 minut – przykład: Full Body Workout, TRX, Stretching, Zumba 75 minut – przykład: Joga,
Kto wynalazł fitness?
Historia – Początki fitnessu łączyć należy z wynalezieniem i rozpowszechnieniem podstawowej formy gimnastyki rekreacyjnej jaką był aerobik . Kolebką aerobiku są Stany Zjednoczone . Za wynalazcę tej formy ćwiczeń uznawany jest dr Kenneth Cooper , który w latach 70.
Kto zapoczątkował fitness w Polsce?
Hanna Fidusiewicz: polska Jane Fonda Po ukończeniu kursu aerobiku w Paryżu, w 1983 roku otworzyła pierwszy w Polsce fitness klub: Fitness Klub ‘Pod Skocznią’. Zakres usług klubu nie był szeroki, ograniczał się do zajęć przy muzyce. Mimo tego frekwencja była bardzo duża.
Co to znaczy aerobik?
Czym jest aerobik? – Aerobik to intensywny trening tlenowy oparty na dynamicznych ćwiczeniach ruchowych i siłowych, uzupełniany o sesje rozciągające. Najczęściej wykonywany jest w rytm muzyki, która jednocześnie narzuca dynamikę całego treningu. Ćwiczenia angażują do pracy całe ciało, wpływając na poprawę funkcjonowania serca, płuc i dotleniając mózg. Do ćwiczeń aerobowych zalicza się m. in.
- jazda na rowerze , bieganie, pływanie, jazda na rolkach , intensywny marsz, skakanie na skakance , ćwiczenia ze stepem.
Ile razy w tygodniu zajęcia fitness?
Ile razy w tygodniu ćwiczyć, by zobaczyć rezultaty? – To, jak często należy ćwiczyć w tygodniu, zależy przede wszystkim od efektu, który chce się osiągnąć . Inna będzie częstotliwość treningu w przypadku osób, które chcą zrzucić nadprogramowe kilogramy, inna – gdy ćwiczący obrał sobie za cel wyrzeźbienie torsu.
Na liczbę uprawianych w tygodniu treningów wpływa również rodzaj dominującej aktywności fizycznej . W przypadku treningu siłowego częstotliwość ćwiczeń będzie inna niż np. w przypadku aerobów. Kolejną kwestią, o którą często pytają ćwiczący, jest to, ile powinien trwać trening . I w tym przypadku jest to sprawa indywidualna, która zależy od oczekiwanego rezultatu i rodzaju uprawianego sportu.
Niemniej określenie pewnych ram jest możliwe. Ile razy w tygodniu i jak długo należy ćwiczyć? Jeśli celem trenującego jest:
- zachowanie zdrowia – odpowiednia dawka aktywności fizycznej to 5 razy w tygodniu po 30 minut lub 3 razy po 50 minut .150 minut treningu tygodniowo rekomenduje m. in. amerykańskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób. Taki czas trwania ćwiczeń redukuje bowiem w znacznym stopniu ryzyko zachorowalności np. na choroby układu krążenia.
Co ważne, żeby zachować zdrowie, ćwiczący może trenować tylko w weekendy. Choć wskazane jest uprawianie aktywności fizycznej 3-5 razy w tygodniu, weekendowe sesje po 75 minut również będą miały pozytywny wpływ na organizm
- zrzucenie zbędnych kilogramów – wówczas ćwiczący powinien trenować tyle, ile jest konieczne, aby doprowadzić do deficytu kalorycznego, czyli sytuacji, w której organizm spala więcej kalorii niż przyjmuje.
W praktyce dla każdej odchudzającej się osoby oznacza to coś innego. Dlatego przed rozpoczęciem ćwiczeń warto skonsultować się ze specjalistą. W Wytwórni Sylwetki opracujemy dla Ciebie indywidualny plan treningowy, który ułatwi utratę zbędnych kilogramów i pozwoli zachować zdrowie . Będzie również dostosowany do Twojego planu dnia. American Heart Association ustaliło jednak optymalną dawkę ruchu dla osób pragnących schudnąć. To trening 5 razy w tygodniu po godzinie . Jeżeli godzinne ćwiczenia są dla trenującego niewykonalne, można je podzielić na mniejsze sesje, np. dwie 30-minutowe w ciągu dnia
- płaski brzuch – wówczas można ćwiczyć nawet kilka razy w tygodniu . Mięśnie brzucha zbudowane są bowiem z dużej liczby włókien wolnokurczliwych, co w praktyce oznacza, że wytrzymują więcej powtórzeń niż np.
- Tempo zmian, jakie zachodzą w twoim ciele, jest kwestią indywidualną, uzależnioną od wielu czynników, takich jak metabolizm, zawartość tkanki tłuszczowej w organizmie oraz stopień zaawansowania.
- Niemniej jednak chyba każdy ćwiczący wyczekuje efektów pracy z utęsknieniem.
- W związku z tym pojawiają się pytania, ile trzeba na nie czekać, czego dokładnie się spodziewać oraz w jaki sposób śledzić postępy.
- spożywaj 4-5 posiłków w ciągu dnia o stałych porach i staraj się, żeby przerwy między nimi nie były dłuższe niż 3 godziny,
- posiłki powinny być objętościowo nieduże, ale urozmaicone. Pamiętaj, że nie wolno się głodzić.
- zawsze jedz śniadanie, które jest najważniejszym posiłkiem dnia.
- zawsze jedz powoli i smakuj każdy posiłek. Ułatwia to trawienie i daje lepsze poczucie sytości.
- nie jedz między posiłkami.
- unikaj produktów z widocznym tłuszczem i tłustych potraw, tłustych sosów, śmietany, zawiesistych zup, gotowych przekąsek i dań obiadowych, dań typu fast food, słodyczy, cukru i alkoholu – bo są to produkty wysokokaloryczne.
- jedz warzywa i owoce, ciemne pieczywo, ryż, kaszę, makarony, chudy nabiał, ryby i chude mięso.
- Jeśli chcesz koniecznie zjeść coś słodkiego, to wybierz suszone owoce np. figi, morele, śliwki.
- herbatę pij niesłodzoną lub z dodatkiem słodzika, a zamiast słodkich soków owocowych pij w ciągu dnia wodę mineralną.
- pamiętaj, że przed treningiem należy zjeść lekki posiłek białkowy (np. chude mięso, sery, jogurty). A po treningu wzmocnić mięśnie węglowodanami i białkiem np. makaronem, ryżem albo kaszą z chudym mięsem.
- Tylko regularny wysiłek przyniesie efekty.
- Pojedyncze zrywy, przeplatane tygodniami słodkiego nicnierobienia, nie dadzą żadnych rezultatów.
- No, może poza sfrustrowaniem – kiedy nie spełniamy danych sobie obietnic, mocno spada nasza samoocena i wiara we własne możliwości.
- Jeśli do tej pory aktywność nie była stałym elementem Twojego planu zajęć, zacznij na spokojnie – od częstych spacerów czy przechadzek z kijami do nordic walkingu, jazdy na rowerze, kilku wizyt na basenie.
- Odpowiada to np.
- siedemnastu godzinom jazdy na zwykłym rowerze Dodatkową korzyścią związaną z regularnym uprawianiem ćwiczeń jest wydzielanie przez mózg w czasie wysiłku fizycznego substancji endorfiny, która poprawia nastrój i humor.
- Dlatego po treningu samopoczucie ulega poprawie.
- Ćwiczyć można samemu w domu lub poza domem, ale regularnie – co najmniej 3-4 razy w tygodniu po minimum 45 minut.
Po jakim czasie widać efekty fitness?
Dzięki regularnym treningom pierwsze zmiany sylwetki oraz poprawę samopoczucia możesz zauważyć już po kilku tygodniach ćwiczeń. Ważne jest jednak to, aby ich częstotliwość, długość i intensywność dostosować bezpośrednio do własnych możliwości. Jeżeli będziesz trenował zbyt ciężko, istnieje duże prawdopodobieństwo, że przeciążysz organizm lub w pewnym momencie po prostu odpuścisz.
Niektórzy drastycznie zwiększają obciążenie treningami oraz stosują coraz bardziej rygorystyczne diety, aby przyspieszyć zmiany. Niestety, można w ten sposób łatwo przesadzić i zamiast osiągnąć sylwetkę marzeń w krótkim okresie, tylko sobie zaszkodzić.
Przygotowaliśmy dla ciebie plan z informacjami o tym, jakich zmian możesz oczekiwać w kolejnych tygodniach treningów. Odłóż wagę do kąta i przestań mierzyć się co pół godziny. Nie wywieraj na sobie nadmiernej presji. Skup się na zdrowym trybie życia, a smukłą figurę potraktuj jako przyjemny skutek uboczny tego, co robisz.
Początki na siłowni (tydzień 1-2) To czas, w którym przyzwyczajasz organizm do wprowadzanych zmian. W twoim rozkładzie tygodnia pojawiają się 3-4 sesje treningowe, w koszu lądują kolorowe napoje, ciasteczka i inne produkty przeszkadzające w walce o nowego siebie.
Zmiany w tym okresie będą dotyczyły przede wszystkim twojego samopoczucia. Dzięki uwalnianym w trakcie treningu endorfinom poprawi się twój stosunek do siebie i otaczającego świata. Dodatkowa dawka aktywności sprawi, że będziesz mieć więcej energii, która pozwoli ci jeszcze efektywniej wykonywać powierzone zadania (nie tylko na siłowni).
Zmiany obejmą również sferę fizyczną. Podczas pracy nad prawidłową techniką wykonywanych ćwiczeń nauczysz się kontrolować swoje mięśnie i bardziej świadomie z nich korzystać. Pierwsze efekty wizualne (tydzień 3-4) Na tym etapie zauważysz pierwsze zgubione centymetry.
Zmiany mogą być jeszcze na tyle subtelne, że bez dokładnego wskazania nie będą tak oczywiste dla osób trzecich, jednak ty je dostrzeżesz i bez wątpienia zmotywują cię do dalszej pracy. Twoje ciało stanie się jędrniejsze, a skóra bardziej napięta. Przy angażowaniu do wysiłku poszczególnych grup mięśniowych poczujesz, że są mocniejsze.
Mogą być już nawet delikatnie zarysowane. Możesz oczekiwać także większej sprawności i lepszej kondycji. Zmiany w tym aspekcie zauważysz nie tylko podczas treningów, ale także podczas codziennych czynności, jak wchodzenie po schodach czy dźwiganie zakupów.
Czy chodząc na fitness można schudnąć?
Dieta nie wystarczy – Większość kobiet uważa, że do “odchudzenia się” wystarczy przez pewien czas stosować tzw. diety odchudzające i ogranicza znacząco ilość przyjmowanego pożywienia lub wręcz nie je niektórych produktów. I rzeczywiście, początkowo ciężar ciała obniża się, ale tylko do pewnej wartości.
Na skutek ograniczenia ilości pożywienia i często również ilości posiłków dochodzi do zwolnienia tempa przemiany materii. Jednocześnie głodzony organizm wykorzystuje każdy gram pożywienia i magazynuje go na zapas w postaci tkanki tłuszczowej. Dlatego dłuższe stosowanie samej diety odchudzającej nie daje efektów w postaci dalszego spadku ciężaru ciała.
Jednocześnie wystarczy tylko, że kobieta wróci do wcześniejszych nawyków żywieniowych, aby pojawił się u niej tzw. efekt jo-jo czyli szybki wzrost ciężaru ciała po zakończeniu diety odchudzającej. Wniosek nasuwa się jeden – do uzyskania szczupłej sylwetki ciała nie wystarczy sama dieta odchudzająca.
Znacznie korzystniej jest połączyć wysiłek fizyczny z racjonalną dietą. Wiadomo, że regularny trening fizyczny stymuluje komórki mięśniowe, a im więcej jest komórek mięśniowych, które mają duże zapotrzebowanie na energię, tym szybciej się chudnie czyli spala się nagromadzony w tkance tłuszczowej tłuszcz.
Racjonalna dieta zaś niezbędna jest do dostarczania składników dla rozwijających się mięśni. Dzięki takiemu skojarzeniu ćwiczeń i diety łatwiej jest schudnąć w wybranych partiach ciała, wzmocnić mięśnie oraz uzyskać oczekiwaną sylwetkę. Podstawowe zasady racjonalnej diety to:
Dla osób o nieposkromionym apetycie lub oczekujących szybkich efektów apteki oferują wiele preparatów wspomagających odchudzanie. Zawsze przed zakupem takiego środka należy zapoznać się z ulotką informującą o jego działaniu.
Czy fitness daje efekty?
Wiele dróg do jednego celu – Co ćwiczyć, aby schudnąć? Odpowiedź jest prosta: cokolwiek. Każda forma ruchu pomoże Ci zawalczyć o piękną sylwetkę, kondycję i zdrowie. Najważniejsze, aby ćwiczenia weszły Ci w nawyk – staraj się ćwiczyć co najmniej 3 razy w tygodniu po ok.45 minut .
Takie delikatne wprowadzenie pomoże Ci bezboleśnie rozruszać zastane mięśnie i przygotuje Cię do wytoczenia cięższych dział w walce o piękną sylwetkę – zapisania się na zajęcia fitness czy siłownię.
Jakie zajęcia fitness na odchudzanie?
Fat burner, Total Body Conditioning (TBC), Kettlebells i ABT. To najpopularniejsze zajęcia fitness na schudnięcie, które cieszą się wciąż rosnącą frekwencją. Każde z tych zajęć skupiają się na ogólnym wzmocnieniu mięśni i zwiększeniu poziomu metabolizmu, przez co spalanie tkanki tłuszczowej będzie jeszcze lepsze.
Jakie zajęcia fitness na odchudzanie?
Zadbaj o bilans energetyczny – Przy odchudzaniu ważny jest bilans energetyczny, który powinien być ujemny czyli trzeba więcej wydatkować energii na procesy życiowe i wysiłek fizyczny niż jej przyswajać z pożywienia. Aby pozbyć się jednego kilograma nadwagi, należy spalić siedem tysięcy kalorii.
Ćwiczenia zawsze muszą być poprzedzone kilkuminutową rozgrzewką i muszą trwać co najmniej trzy kwadranse. Bo dopiero po pół godzinie intensywnego wysiłku zaczyna się spalanie tłuszczu. Odchudzanie najlepiej wspomagają ćwiczenia aerobowe czyli tlenowe (bieganie, jazda na rowerze, rolkach, aerobik czy pływanie) – cechujące się umiarkowaną intensywnością i stałym tempem wykonywania.
Jednak do samodzielnych ćwiczeń trudno się zmobilizować, a zbyt wolne tempo i przerwy podczas domowego treningu nie dają oczekiwanego efektu. Poza tym trenując samemu, istnieje możliwość niewłaściwego wykonywania ćwiczeń, co wiąże się z ryzykiem kontuzji. Dlatego najlepiej jest zapisać się do fitness-klubu, gdzie jest szeroki wybór zajęć fitness o różnym stopniu zaawansowania i trudności.
Osoby zdrowe, które prowadzą siedzący tryb życia, powinny przed przystąpieniem do zajęć porozmawiać z instruktorem o fitnesie i zacząć od ćwiczeń łatwych, i dopiero stopniowo, wraz z nabywaniem kondycji, przechodzić do treningów intensywniejszych. Osoby z nadciśnieniem tętniczym, cukrzycą, chorobą wieńcową serca, chorobami układu oddechowego i innymi przewlekłymi schorzeniami powinny przed zapisaniem się do klubu porozmawiać o tym zamiarze ze swoim lekarzem.