Jak Układać Włosy Żeby Ich Nie Niszczyć?

Jak Układać Włosy Żeby Ich Nie Niszczyć
Stylizacje włosów – co najbardziej je niszczy? – Jak Układać Włosy Żeby Ich Nie Niszczyć Nieodpowiednia stylizacja włosów może bardzo negatywnie wpłynąć na ich kondycję, sprawić, że będą kruszyć się i wypadać. Szkodzi im częste suszenie włosów gorącym strumieniem powietrza. Wiadomo – ciężko jest całkowicie z tego zrezygnować, zwłaszcza, gdy chcemy szybko wyjść z domu.

 • Często jest to też sposób na odbicie włosów od nasady.
 • Starajmy się jednak dawać im chociaż częściowo wyschnąć naturalnie.
 • Wykorzystujmy chłodny nawiew, a zwłaszcza na koniec suszenia, aby domknąć łuski włosów – będą wtedy bardziej gładkie i błyszczące.
 • Trzymajmy suszarkę około 30 cm od głowy.
 • Często też chcąc, aby włosy szybciej wyschły mocno pocieramy je ręcznikiem.

To prowadzi do ich uszkodzeń mechanicznych. Najlepiej mokre włosy owinąć ręcznikiem z mikrofibry , dzięki czemu odsączymy nadmiar wody, a jednocześnie nie doprowadzimy do zniszczeń. Włosom nie służy stylizacja z wykorzystaniem wysokiej temperatury, czyli układanie ich za pomocą prostownicy czy lokówki.

 • Lubimy ten sposób, bo dzięki takim urządzeniom możemy szybko uzyskać idealną fryzurę.
 • Niestety, należy zdawać sobie sprawę, że w konsekwencji nasze włosy staną się suche, matowe, zaczną się łamać.
 • Czym układać włosy, żeby uzyskać loki lub gładkie pasma? Są na to inne metody, takie jak wałki, zaplatanie warkoczyków na noc czy produkty do stylizacji włosów.

Nie musisz całkowicie rezygnować z używania prostownicy i lokówki, ale staraj się robić to rzadziej i pamiętaj o kosmetykach termoochronnych . Jak układać włosy prostownicą, żeby jak najmniej im zaszkodzić?

  Nigdy nie prostuj włosów mokrych, a nawet wilgotnych, chyba że Twoje urządzenie jest do tego przystosowane. W ten sposób szybko je przesuszysz, będą się kruszyć, a nawet mogą się spalić. Najlepiej używaj prostownicy, która posiada płytki ceramiczne, ceramiczno-teflonowe, ceramiczno-tytanowe, z powłoką diamentową lub lustrzane.

  Co najbardziej niszczy włosy?

  Rozczesywanie na mokro, tarcie mokrych włosów ręcznikiem, spanie z mokrymi włosami – Mokre włosy są najbardziej narażone na uszkodzenia mechaniczne. Rozchylone łuski łatwo ulegają uszkodzeniu, czego efektem są połamane włosy i rozdwojone końcówki. Dlatego nie należy ich mocno trzeć ręcznikiem i szarpać szczotką, czy grzebieniem.

  Jak nie niszczyć włosów?

  Prawidłowe spinanie włosów na noc, czyli sposób na zabezpieczenie kosmyków przed zniszczeniem – Jedną z najczęściej wybieranych metod jest zaplatanie włosów w warkocz na noc. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, gdyż nic nie uciska ani też nie uwiera. Trzeba jednak liczyć się z pofalowanymi włosami następnego dnia. Jeśli zależy nam na prostych włosach na rano, to zamiast koka i warkocza warto postawić na kucyka czy półkucyka. Zaleca się zrobić kocyka dość wysoko, aby nie było efektu odgniecionej gumki. Trzeba jednak liczyć się z tym, że ten sposób nie do końca chroni włosy przed zniszczeniem, gdyż nadal będą one ocierać o poduszkę.

  Czy spanie w rozpuszczonych włosach je niszczy?

  Czy można spać w mokrych włosach? Czy wiązać włosy do spania? – Z pewnością słyszałaś, że suszenie, zawłaszcza gorącym powietrzem, niszczy włosy. Dlatego wiele osób z tego rezygnuje, by nie zniszczyć swojej fryzury. W efekcie idą spać z „mokrą głową”. Jest to jednak o wiele gorsze niż wysuszenie pasm.

  1. Leżenie z mokrymi kosmykami jest bowiem grzechem głównym ich pielęgnacji.
  2. Dlaczego nie wolno kłaść się w ten sposób do nocnego odpoczynku? Mokre włosy są bardzo delikatne – ich łuski nie są wówczas domknięte.
  3. Skutkuje to tym, że włos jest o wiele bardziej wrażliwy i podatny na łamanie oraz plątanie się.

  Śpiąc z mokrymi pasmami, narażasz się nie tylko na zniszczone kosmyki, ale także na poważne problemy zdrowotne. Jakie choroby może wywołać spanie w ten sposób? Po pierwsze, jesteś wtedy bardziej narażona na różnego rodzaju infekcje – Twoja pościel jest bowiem pełna bakterii i roztoczy.

  • Martwe komórki skóry głowy, w połączeniu z wilgocią z mokrych włosów, to warunki zdecydowanie sprzyjające namnażaniu się grzybów.
  • Zwiększa to oczywiście ryzyko zachorowania.
  • Kolejnym niebezpiecznym następstwem spania w mokrych włosach jest ryzyko skurczu mięśni i bólu głowy.
  • Dzieje się tak, ponieważ schnąca fryzura „wyciąga” ciepło z Twojej skóry.

  Różnica temperatur może prowadzić do powstawania skurczów, a nawet częściowego paraliżu twarzy czy właśnie wspomnianego bólu głowy. Dlatego lepiej nie ryzykować i poświęcić więcej czasu na przygotowanie włosów do nocnego odpoczynku. Jeśli śpisz z mokrymi włosami, jesteś również narażona na świąd. Kiedy Twoje włosy są już suche, pewnie zastanawiasz się, czy możesz pójść spać bez ich wiązania. Jeśli są bardzo krótkie – tak. Jednak jeśli masz długie pasma, spanie w rozpuszczonej fryzurze nie jest najlepszym pomysłem. Rozpuszczone włosy są bardziej narażone na uszkodzenia mechaniczne, łatwo podczas snu je przygnieść lub o coś nimi zahaczyć.

  1. Czy w takim razie lepiej wiązać włosy do spania? Zdecydowanie tak.
  2. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest spanie w warkoczu.
  3. Chroni on bowiem Twoje pasma na całej długości.
  4. Pamiętaj, że fryzurę do snu należy wiązać delikatnie, nie możesz więc robić tego zbyt mocno.
  5. Bardzo ważne jest również to, na czym śpimy.
  6. Nieodpowiednia pościel, zbyt szorstkie lub sztuczne materiały – te czynniki mogą powodować plątanie i elektryzowanie się włosów.

  Przeczytaj także: Co zrobić, aby włosy się nie elektryzowały? Mamy na to sposób! Jaka fryzura jest najzdrowsza dla włosów?

  Jak dbać o włosy? – Nasze włosy codziennie narażone są na szkodliwe czynniki zewnętrzne. Nawet niektóre fryzury mogą je niszczyć. Co zrobić, żeby były piękne i zdrowe? Oczywiście należy pamiętać o zdrowej diecie, która dostarczy nam wszystkich niezbędnych składników odżywczych.

  1. Będzie ona wpływała korzystnie na nasze włosy, cerę, sylwetkę i samopoczucie.
  2. Należy również pamiętać o podstawowych zasadach pielęgnacji włosów.
  3. Używaj odpowiednich kosmetyków – dobranie odpowiednich kosmetyków do naszych włosów nie jest łatwe i trzeba to zrobić metodą prób i błędów.
  4. Warto jednak próbować, żeby znaleźć kosmetyki idealne dla nas, dzięki którym nasze włosy będą piękne, odżywione i pełne blasku.

  Należy unikać kosmetyków z silnymi detergentami, silikonami, parabenami i SLS. Można wypróbować też mycie włosów odżywką lub innymi alternatywnymi metodami. Daj włosom odetchnąć – warto raz na jakiś czas dać włosom odpocząć. Zostaw je rozpuszczone i ogranicz liczbę kosmetyków do stylizacji.

  Włosy wtedy odetchną i zaczną same się regenerować. Wiąż włosy do spania – podczas snu nasz organizm się regeneruje, jednak włosy są wtedy bardzo narażone na zniszczenia mechaniczne. Kiedy my sobie smacznie śpimy, nasze włosy ocierają się o materiał pościeli, są przygniatane przez nasze ciało i zgniatane.

  Przez to łatwiej się łamią i wypadają. Wystarczy upiąć je lekko do snu, żeby temu zapobiec. Najlepiej sprawdzi się luźny warkocz lub luźny kok ślimak. Wybieraj miękkie gumki i frotki – gumki z metalowymi elementami są bardzo szkodliwe dla włosów. Włosy się przez nie łamią i strzępią, dlatego na co dzień postaw na miękkie frotki, gumki typu scrunchies lub plastikowe gumki.

  Nie chodź z mokrymi włosami spać – mokre włosy są bardziej podatne na uszkodzenia mechaniczne. Dlatego przed pójściem spać warto lekko podsuszyć włosy (chłodnym nawiewem suszarki) lub pozwolić im naturalnie wyschnąć. Nie susz włosów w ręcznik – jest to kolejny czynnik niszczący nasze mokre włosy, które po myciu są osłabione i mają rozwarte łuski.

  Zarówno wycieranie włosów ręcznikiem, jak i wiązanie je w turban z ręcznika jest dla naszych włosów szkodliwe. Najlepiej odsączyć włosy i zrobić turban z bawełnianej koszulki, ale można też wypróbować ręcznik z mikrofibry. Nie szczotkuj włosów na mokro – mokre kosmyki są bardziej wrażliwe i bardziej podatne na wyrywanie, dlatego szczotkowanie włosów lepiej zostawić na później, kiedy nasze włosy będą już suche.

  Czy dotykanie włosów je niszczy?

  Ciągłe dotykanie włosów – Ciągłe dotykanie końców i skóry głowy czy poprawianie fryzury dłonią co kilka minut – to wszystko sprawia, że włosy szybciej tracą świeżość, a końcówki z miesiąca na miesiąc stają się coraz słabsze. Unikamy grzebania we włosach! 🙂 Otoczka tłuszczowa, którą pokryte są nasze włosy, ściera się z włosów nawet wtedy, gdy włosy dotykają się wzajemnie, dlatego nie jesteśmy w stanie ochronić włosów w 100%.

  W jakiej fryzurze najlepiej spać?

  W rozpuszczonych czy związanych? – Zacznijmy od pierwszej kwestii, która chyba jest najłatwiejsza. Najpierw jednak zadam Ci dwa pytania. Śpisz we włosach rozpuszczonych czy związanych? Dlaczego tak, a nie inaczej? Zastanawiałaś się kiedyś, które rozwiązanie jest dla Ciebie lepsze? Wbrew pozorom ma to dość duże znaczenie.

  • Zasadniczo warto na noc włosy związywać .
  • Gdy śpisz, wiercisz się – to całkiem naturalne.
  • Włosy ocierają się o poduszkę czy kołdrę, a to prowadzi do mikrouszkodzeń mechanicznych.
  • Poza tym włosy podczas spania plączą się, a nawet są wyrywane – szczególnie te dłuższe.
  • W rezultacie rano wstajesz z napuszoną i naelektryzowaną czupryną, kołtunami i sianem na głowie.

  Robienie ciasnej kitki nie jest dobrym pomysłem – włosy muszą mieć czas, żeby odpocząć. A poza tym w miejscu związania może dochodzić do ich łamania czy niszczenia. Szczególnie jeśli używasz niewłaściwych gumek. Za mocno związana kitka to prosta droga do bólu głowy.

  Najlepszą fryzurą na noc jest luźny warkocz . Nie ściągaj go mocno przy nasadzie – nie powinnaś czuć „ciągnięcia”. Poza tym zbyt mocne wiązanie osłabia cebulki włosów i prowadzi do wypadania kosmyków. Pamiętaj, że rano wstaniesz z pofalowanymi włosami, jeśli będziesz spać w warkoczu. Można też złapać włosy w luźny koczek na czubku głowy .

  To doskonałe rozwiązanie w przypadku włosów cienkich. Ten prosty trik sprawi, że rano będzie się ich wydawało więcej.

  W jakich włosach powinno się spać?

  Jeśli dbasz o włosy na co dzień, z pewnością nie będzie Ci obojętne to, jak chronić włosy podczas snu. Zobacz sposoby, w jakie możesz dbać o włosy również nocą. – 1. Nie chodź spać z mokrymi włosami! Pierwsza i najważniejsza zasada zdrowych i mocnych włosów.

  1. Mokry włos jest bardzo delikatny.
  2. W związku z tym jest maksymalnie podatny na uszkodzenia.
  3. Jeśli kładziemy się spać z mokrymi kosmykami, istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo ich łamania lub zniszczenia w trakcie snu.
  4. Pamiętaj, aby nie kłaść się spać z mokrymi włosami.
  5. Zawsze przed snem dokładnie je wysusz, a jeśli nie lubisz tego robić – owiń je po umyciu w ręcznik z mikrofibry, który dokładnie wchłonie nadmiar wody i zaczekaj, aż naturalnie wyschną.

  Zaczekaj te kilkanaście minut dla ich dobra.2. Zwiąż włosy odpowiednią gumką! Jeśli należysz do osób, które zdecydowanie wolą spać z związanych włosach pamiętaj, aby wybierać tylko te gumki, które nie niszczą włosów. Jak chronić włosy podczas snu? Sięgaj po frotki, gumki aksamitki – to one są najdelikatniejsze dla naszych kosmyków. Jak Układać Włosy Żeby Ich Nie Niszczyć 3. Jak chronić włosy podczas snu? Postaw na jedwabną poszewkę Jak wiadomo poszewka satynowa, czy właśnie jedwabna jest najdelikatniejsza. Zastanawiając się nad tym, jak chronić włosy podczas snu, zaleca się spanie właśnie na poszewce wykonanej z tego materiału.

  Czy od Koka niszczą się włosy?

  Kucyk, warkocz czy misternie upięty kok to fryzury, które mogą szybko zniszczyć włosy. Pasemka, pod wpływem gumki do włosów czy ozdobnych spinek, odkształcają się, łamią i stają się cieńsze.

  Jak związać włosy na noc żeby rano były proste?

  Aby otrzymać efekt delikatnego skrętu, przed snem, zaraz po umyciu włosów zwiąż je w warkocz. Nie musisz mocno ich zaplatać – luźniejszy warkocz będzie bardziej komfortowy, a efekt loków naturalny i delikatny. Alternatywą warkocza do snu może być kok. On również sprawi, że włosy ładnie się pokręcą.

  Czemu nie śpi się w mokrych włosach?

  Spanie z mokrymi włosami – czy to jest złe? – Faktycznie, spanie z mokrymi włosami nie jest najlepszym sposobem na piękne włosy. Głównym powodem jest to, że strukturalna integralność włosów słabnie, gdy są mokre. Łuski w sposób naturalny podnoszą się, gdy są wilgotne, czyniąc włosy bardziej wrażliwymi i podatnymi na łamanie .

  Do tego dochodzą obawy dotyczące podrażnienia skóry głowy, a także proste kwestie estetyczne. „Mówiąc najprościej, włosy są najbardziej wrażliwe, gdy są mokre. Spanie z mokrymi włosami może prowadzić do wielu problemów dla skóry głowy: niepożądanych bakterii, infekcji grzybiczych, podrażnień skóry, swędzenia, suchości, zaczerwienienia i łupieżu” – mówi fryzjerka Miko Branch .

  Ponadto może uszkodzić łuskę włosa, wydzielać specyficzny zapach (wilgoć zmieszana z naturalnym potem) i sprawiać, że włosy są splątane”. Jeśli więc jesteś osobą, której włosy mają skłonność do łamliwości, powinnaś zrezygnować z wieczornego rytuału mycia włosów.

  • Ponadto, jeśli cierpisz na problemy ze skórą głowy , takie jak podrażnienie, łuszczenie się i stany zapalne, może to być przyczyna, której jeszcze nie brałaś pod uwagę.
  • Jednym z najłatwiejszych sposobów na ograniczenie ilości snu na mokrych włosach jest ich rzadsze mycie.
  • To, jak często myjesz włosy, jest osobistą decyzją, na którą wpływa twoja skóra głowy, rodzaj włosów i styl życia.

  Dla osób z mocnymi, elastycznymi włosami poleca się ograniczyć ilość nawilżania. „Zwłaszcza włosy teksturowane są jeszcze bardziej delikatne, ponieważ mają tendencję do przesychania. Dlatego kręcone włosy należy myć rzadziej – idealnie raz lub dwa razy w tygodniu – za pomocą delikatnych środków myjących i nawilżających odżywek” – mówi Miko Branch .

  Co robić z włosami na noc?

  Sen – niezawodny stylista włosów – Zaletą związywania włosów do snu, oprócz ochrony pasm przed uszkodzeniem, jest też możliwość ich wystylizowana i nadania im objętości bez konieczności używania wysokiej temperatury. Jeśli nie wiesz, jak zrobić fale bez lokówki, czas poznać naturalne metody kręcenia włosów i dodawania im objętości. A wszystko to podczas snu!

  • Sposób na loki – papiloty, mokre chusteczki, miękkie wałki, bawełniana opaska to wszystko gadżety, za pomocą których można wystylizować swoje włosy przez sen i do tego bez użycia ciepła. Nawinięcie delikatnie wilgotnych lub zroszonych mgiełką włosów na miękkie akcesoria pozwoli im doschnąć w nocy, jednocześnie utrwalając skręt. Choć czasami wystarczy tylko związać włosy w warkocz, aby po rozpuszczeniu rano były pięknie pofalowane. Im ciaśniejszy splot i mniejsze wałki/papiloty, tym bardziej sprężyste loki. Grubsze i bardziej gąbczaste elementy pozwalają na luźniejsze zaplątanie włosów i uzyskanie eleganckich fal.
  • Sposób na objętość – spanie ze związanymi włosami może nadać im objętość i niekoniecznie musi oznaczać oklapniętą fryzurę. Grunt to właściwe upięcie, co jest szczególnie ważne u posiadaczek cienkich włosów, w których przypadku niski warkocz może być prostą drogą do fryzury bez objętości. Najlepsze upięcie na noc, dzięki któremu włosy uniosą się u nasady, to luźny kok na czubku głowy. Uniesione w ten sposób włosy utrwalą się w tej pozycji i po rozplątaniu nad ranem są pełne objętości. Dobry sposób to również duże wałki nawinięte od samej nasady włosów, ale ich minusem jest to, że śpi się w nich bardzo niewygodnie.

  Czy spanie w warkoczu niszczy włosy?

  Luźny warkocz – Dobrym pomysłem jest zaplecenie włosów w warkocz . Musisz jednak pamiętać o tym, aby zawsze zaplatać włosy suche – nigdy mokre czy jeszcze wilgotne. Takie bowiem są bardziej podatne na uszkodzenia, a w przypadku bardzo grubych włosów mogą one nie zdążyć wyschnąć podczas snu.

  Jak zrobić luźnego koka na noc?

  Rozpuszczone i rozczesane włosy (rysunek 1) zbieram w kucyk i przytrzymuję go lewą ręką (rysunek 2), a następnie okręcam delikatnie kucyk wokół jego osi zgodnie z ruchem wskazówek zegara (rysunek 3). Cały czas przytrzymuję konstrukcję lewą ręką i owijam skręconą kitkę w luźny kok (rysunek 4).

  Co niszczy cebulki włosów?

  Co niszczy włosy – 5 nawyków, które osłabiają kondycję włosa – Jak Układać Włosy Żeby Ich Nie Niszczyć Mocne, lśniące i zdrowe włosy są prawdziwą ozdobą. Niestety złe nawyki pielęgnacyjne bądź pogoda mogą osłabiać cebulki. W efekcie włosy stają się matowe i kruche. Co niszczy włosy i jak temu zapobiegać? W zależności od tego, co wpływa na osłabienie struktury włosa, można mówić o uszkodzeniach mechanicznych, chemicznych i fizycznych.

  Przyjrzyjmy się temu nieco bliżej. Być może wystarczy wyeliminować lub zmienić kilka codziennych nawyków, by włosy odzyskały blask. Co niszczy włosy? Słońce, wiatr, wysoka i niska temperatura przesuszają i naruszają warstwę ochronną. Równie szkodliwa jest sól morska i chlor, z jakimi nasze włosy mają kontakt latem.

  Aby zapobiegać uszkodzeniom, należy nosić nakrycie głowy i latem i zimą. Poza tym bezpośrednio po umyciu warto wcierać oleje, które ochronią i odżywią włosy.2. To, co niszczy włosy, to stylizacja na gorąco Korzystanie z suszarki do włosów, lokówki albo prostownicy działa wyjątkowo destrukcyjnie na włosy.

  • Woda odparowuje, w efekcie uszkodzona jest struktura białkowa.
  • Najlepiej całkowicie zrezygnować z tego typu zabiegów, ale niestety nie zawsze jest to możliwe.
  • Kiedy już się takowy decydujemy, to należy ustawiać urządzenie na niską temperaturę i sięgnąć po specjalne kosmetyki do stylizacji na gorąco, aby włos ochronić.

  Jeżeli z prostownicy korzystamy często, znacznie lepszą propozycją jest keratynowe prostowanie włosów. Nie tylko sprawi, że włosy będą jedwabiście gładkie, ale je wzmocni i odżywi.3. Złe postępowanie z mokrymi włosami Chodzi tutaj o takie czynności jak przecieranie ręcznikiem, rozczesywanie i szarpanie włosów.

  Mokre włosy są bardziej narażone na uszkodzenia. Takie działania mogą przyczynić się do rozchylania łusek, a tym samym do rozdwajania końcówek i zwiększonej łamliwości. Wystarczy, że je zawiniemy ręcznikiem i będziemy czesać delikatniej.4. Koloryzacja i ondulacja Tego typu zabiegi fryzjerskie zawsze w jakimś stopniu mogą zaszkodzić włosom.

  Przede wszystkim należałoby zrezygnować z samodzielnej koloryzacji. Kosmetyki, z jakich korzysta się w salonie fryzjerskim, są znacznie lepszej jakości i nie będą tak szkodliwe jak te drogeryjne. Bardziej niż koloryzacja i rozjaśnianie szkodliwa jest trwała ondulacja, która może doprowadzić do rozchylania łusek, a tym samym do utraty wody.5.

  Co niszczy mieszki włosowe?

  Niska temperatura – Drugim wrogiem naszych włosów jest mróz. Chodzenie bez nakrycia głowy przy niskich temperaturach powoduje ustanie mikro krążenia. Wchodzenie do ciepłych pomieszczeń z zimna oraz wychodzenie na mróz z ciepła bez nakrycia głowy powoduje szok termiczny.

  1. Niska temperatura może uszkodzić mieszki włosowe co powodować będzie wypadanie włosów.
  2. Ujemna temperatura ma negatywny wpływ nie tylko na cebulki włosów i skórę głowy, ale także na strukturę włosa.
  3. Za stan i wygląd włosów odpowiada zdrowie i kondycja cebulek i mieszków włosowych, dlatego nie możemy wystawiać ich na działanie ujemnych temperatur.

  Chcąc nie chcąc musimy zaprzyjaźnić się z czapkami. Najlepiej, żebyśmy mieli kilka, o różnej grubości, tak, żebyśmy mogli dopasować nakrycie głowy do pogody. Czapki niestety nie są bez wad, fryzury pod nimi tracą na objętości, a włosy stają się oklapnięte.

  Dodatkowo używanie czapek z tworzyw sztucznych powoduje elektryzowanie się włosów. Ponadto sebum pod czapką nie może być rozprowadzane po całej długości włosów i zostaje w nadmiarze przy skórze głowy powodując jej zbytnie natłuszczenie, zaś włosy pozostają przesuszone. W wielu przypadkach powoduje to tłusty łupież i świąd.

  Rozmiar czapki powinien być odpowiednio dobrany do wielkości głowy, ponieważ zbyt obcisłe nakrycie głowy utrudnia krążenie i – tak jak w przypadku chodzenia po mrozie bez nakrycia głowy – zakłóca mikrokrążenie. Sytuacja taka powoduje wyrastanie słabszych, mocno niedożywionych włosów.

  Co uszkadza cebulki włosów?

  Czynniki fizyczne – Czynniki fizyczne, czyli po prostu atmosferyczne takie jak wiatr, niska temperatura czy słońce nie są dobre dla włosów. Wiatr powoduje plątanie, promienie UV niszczą warstwę ochronną i przesuszają łodygę, podobnie jak niska temperatura.

  1. Słońce i mróz osłabiają nie tylko wewnętrzne struktury włosa, ale również jego cebulkę.
  2. To sprawia, że włosy wypadają , a ich wzrost może być zahamowany.
  3. Z osłabionej cebulki nie urośnie również odpowiednio mocny i gruby włos.
  4. W dzisiejszych czasach do złowrogich czynników działających destrukcyjnie na włosy dochodzą również smog i toksyny z powietrza, które są niebezpieczne, nie tylko dla wyglądu, ale i zdrowia.

  Szczególnie w okresie zimowym, z powodu niskich temperatur, wysokiej wilgotności powietrza na zewnątrz oraz sezonu grzewczego, łodyga włosa jest zwykle bardziej matowa, słaba i pusząca się. Wychodząc z domu w zimę należy również dokładnie dosuszyć włosy.

  • Mokry bądź wilgotny włos, który przemarznie jest bardziej podatny na złamania, odkształcenia i uszkodzenia mechaniczne – wyjaśnia trycholog, Anna Mackojć z Instytutu Trychologii.
  • Choć na te czynniki nie mamy wpływu i nie da się uniknąć mrozu, silnego wiatru czy intensywnego słońca, które niszczą włosy w przyspieszonym tempie możemy zadbać o zabezpieczenie włosów przed słońcem i szkodliwym promieniowaniem UV oraz niskimi temperaturami.

  Zimą należy pamiętać o nakryciu głowy, a ponadto możemy sięgnąć po specjalne mgiełki lub olejki ochronne i rozpylić je codziennie na fryzurze przed wyjściem z domu. Uważaj na prostownicę: włosy nie lubią zabiegów stylizacyjnych na gorąco. Wysoka temperatura powyżej 40 stopni pozbawia je wody z wnętrza, a ekstremalnie wysoka, emitowana przez prostownicę bezpowrotnie pali włosy niszcząc keratynę (białko budulcowe włosa).

  Takie zniszczenia włosa są nie do odbudowania. Wysoka temperatura prostownicy czy gorące powietrze z suszarki powoduje również odparowanie wody z kory włosa, co wpływa na niszczenie jego struktury białkowej, odpowiedzialnej za ochronę włosów przed uszkodzeniami. Spalony włos nie odzyska już odpowiedniego stopnia nawilżenia, dlatego w miarę możliwości jeśli chcemy mieć zdrowe włosy, powinnaś korzystać z nich jak najrzadziej.

  Często jednak jest to niemożliwe. Aby chronić włosy przed uszkodzeniami, jakie mogą być związane ze stylizacją, powinniśmy ustawiać najniższą temperaturę i zabezpieczać włosy olejkami lub kosmetykami do stylizacji na ciepło. Warto również zwrócić uwagę czy prostownice i lokówki posiadają warstwę ochronną, czyli płytki turmalinowe lub turmalinowo – ceramiczne.