Po Co Są Włosy Na Ciele?

To po co nam w końcu te włosy? – Włosy mamy właściwie wszędzie. Wyjątek stanowi kilka części ciała, czyli spód dłoni, podeszwa stopy, niewielka część zewnętrznych powierzchni palców, miejsca gdzie skóra przechodzi w błonę śluzową (np. wargi) oraz niektóre części narządów płciowych (np.

 1. łechtaczka, żołądź).
 2. To, że mamy je wszędzie, nie oznacza, że wszystkie są takie same.
 3. Większość włosów na ciele to włosy meszkowe – niemal niewidoczne.
 4. Oprócz nich są również włosy na głowie, w okolicach narządów płciowych, brwi, rzęsy i u mężczyzn włosy brody.
 5. Wiele czynników wpływających na wygląd włosów w różnych częściach ciała uzależnionych jest od działania męskich hormonów płciowych (w mniejszych ilościach występujących również u kobiet).

Hormony te odpowiadają również za jedną z najbardziej dolegliwych dla mężczyzn przypadłości – łysienie. Chociaż funkcje włosów w dużej mierze zależą od ich lokalizacji, to właściwie wszystkim włosom na naszym ciele możemy przypisać 2 zadania: regulację temperatury i ochronę przed urazami.

Nadeszła wreszcie pora aby udowodnić, że przedstawiona wcześniej charakterystyka budowy włosów miała istotne znaczenie w zrozumieniu ich funkcji. Towarzyszące włosom mięśnie zostały stworzone, aby zmieniać kąt nachylenia włosa w zależności od temperatury otoczenia. Kiedy jest nam ciepło włosy ułożone są poziomo w stosunku do powierzchni skóry.

Jeśli temperatura znacznie spada, mięśnie powodują natychmiastowe podniesienie włosów, czyli tzw. gęsią skórkę. Pozornie nieistotna zmiana, znacząco wpływa na zahamowanie procesu wyziębiania się organizmu – ciepło, które ucieka do zimnego otoczenia natrafia na barierę w postaci włosów i dłużej pozostaje przy powierzchni skóry.

Biorąc pod uwagę, że na samej głowie mamy już ok.100 000 włosów, mechanizm ten daje nam więcej czasu na znalezienie ciepłego miejsca podczas przedłużającego się polowania na dzikie zwierzę tysiące lat temu lub spóźniający się autobus obecnie. Drugą zasadniczą funkcją włosów jest ochrona przed uszkodzeniami mechanicznymi.

Dobrym przykładem na zrozumienie sposobu działania tego zabezpieczenia są włosy pod pachami i w okolicy narządów płciowych, które chronią nas przed otarciami. W drodze ewolucji utraciliśmy część włosów na ciele – noszone przez nas codziennie ubrania powodują stopniowy zanik owłosienia na zakrytych częściach ciała.

 1. Niezwykle ważne dla naszego zdrowia są brwi, rzęsy i włosy w nozdrzach.
 2. Pierwsze chronią oczy przed potem spływającym z czoła, drugie uniemożliwiają drobnym zanieczyszczeniom dostanie się do oka, a trzecie pomagają oczyścić i ocieplić wdychane przez nas powietrze.
 3. Włosy na głowie oprócz wspomnianej wcześniej izolacji termicznej zapewniają amortyzację drobnych urazów, ograniczając tym samym niebezpieczeństwo uszkodzenia mózgu – najważniejszego narządu w naszym ciele.

Warto również wspomnieć o włosach łonowych, które zmniejszają prawdopodobieństwo przeniknięcia do dróg rodnych bakterii wywołujących drobne infekcje. Chociaż większość funkcji włosów jest już dobrze zbadana, to naukowcy mają w tej kwestii jeszcze sporo do zrobienia.

Po co włosy na ciele?

Według jednej teorii owłosienie łonowe zabezpiecza nas przed brudem, zanieczyszczeniami i infekcjami. Zmniejsza bowiem prawdopodobieństwo przeniknięcia bakterii i wirusów do dróg rodnych. Dodatkowo utrzymuje właściwe nawilżenie miejsc intymnych.

Od czego zależy ilość włosów na ciele?

Wpływ hormonów na męskie owłosienie – Za wzrost owłosienia na ciele, ale również wypadanie włosów na głowie odpowiadają męskie hormony płciowe, w tym najbardziej znany testosteron. Nie bez znaczenia są również geny – rodzice z jasnymi włosami będą mieć dzieci o tym samym kolorze włosów.

 1. Poziom testosteronu nie ma tutaj znaczenia, a warto zaznaczyć, że owłosienie w jasnym kolorze wydaje się mniej intensywne.
 2. Zastanówmy się nad jednym z najbardziej powszechnych przekonań: łysienie=dużo testosteronu=silne „męskie” cechy charakteru.
 3. Czy między tymi rzeczami faktycznie można postawić znak równości? Niekoniecznie.

Wprawdzie u osób, które przedwcześnie łysieją, często obserwujemy wysoki poziom testosteronu, jednak sporo panów z podobnym poziomem hormonów ma bujną czuprynę na głowie. Tutaj teoria o wyłącznym wpływie testosteronu na fizyczne objawy męskości upada.

 • Dla stanu męskiego owłosienia, oprócz poziomu hormonów, duże znaczenie ma również wrażliwość mieszków włosowych na wpływ tych hormonów.
 • I chodzi tutaj nie tyle o sam testosteron, ale o inny hormon, który powstaje z testosteronu, czyli dihydrotestosteron (DHT).
 • Nawet przy prawidłowym poziomie DHT może wystąpić problem z łysieniem.

Wynika to z faktu indywidualnej nadwrażliwości mieszków włosowych na działanie tej substancji. Zakładając, że poziom testosteronu decyduje o męskości, to co w przypadku wrażliwości mieszków włosowych na działanie DHT? Męska jest mała, czy duża wrażliwość mieszków?

Ile człowiek ma włosów na całym ciele?

Ile osób na świecie tyle opinii na temat włosów. Pokrywają niemal całe nasze ciało ale to te na głowie właśnie wzbudzają najwięcej emocji. Ich kolor, ilość i struktura wpływają w dużym stopniu na nasz wygląd. Warto więc dowiedzieć się o nich kilku ciekawych rzeczy.

 1. Współcześnie jedynymi pożądanymi włosami na ciele są te na głowie, brwi, rzęsy oraz czasem w przypadku mężczyzn zarost na brodzie.
 2. Bujne i lśniące włosy od zawsze są oznaką zdrowia i witalności.
 3. Włosy są ważnym, chodź nie jedynym, elementem kształtowania wizerunku.
 4. Będąc niewątpliwą oprawą głowy wpływają na naszą pewność siebie a ich brak może prowadzić do kompleksów.
You might be interested:  Gdzie Wysłać Włosy Na Perukę Dla Dzieci?

Na temat włosów krąży wiele mitów jak też niejasności, warto dowiedzieć się o nich trochę więcej. Anatomia włosów Włosy występują niemal na całej powierzchni ludzkiego ciała. Jedynymi miejscami na naszym ciele, które są ich pozbawione są wargi, wewnętrzna strona stóp i dłoni, zgięć stawów i powieki.

Są niczym innym jak wytworem naszej skóry wyrastającym z mieszków włosowych, który na powierzchni naszej skóry są widoczny pod postacią porów. Pierwotnym zadaniem włosów było utrzymanie ciepła człowieka, jednak na skutek ewolucji i braku potrzeby ochrony termicznej w dużym stopniu zostaliśmy ich pozbawieni.

W zależności od miejsca ich występowania włosy różnią się od siebie. Wyróżniamy trzy rodzaje włosów: meszek płodowy- który powstaje u dzieci w wieku płodowym, meszek- który pokrywa całe nasze ciało oraz włosy właściwe- terminalne. W większości są zwykłym meszkiem ale w przypadku naszych nóg, miejsc intymnych, włosów skóry głowy, rzęs i brwi są grubsze i dłuższe.

 • Mają one konkretne przeznaczenie.
 • Na przykład brwi chronią nasz oczy przed deszczem i potem pływającym z naszego czoła.
 • Natomiast rzęsy, prócz dodawania nam niewątpliwego uroku, mają chronić nasze oczy przed kurzem i pyłem.
 • Natomiast te pod pachami czy w miejscach intymnych zabiegają obtarciom w czasie wykonywania ruchów, istnieją też badania wskazujące na potrzebę ich posiadania za sprawą wydzielanych w nich feromonów.

Czy istnieje maksymalna ilość włosów? Ilość włosów głowy jest ograniczona i u zdrowych osób wynosi ona od 100 do 150 tysięcy. Przy czym największa ich ilość przypada blondynkom, ze względu iż ich włosy są cieńsze od włosów brunetek, najmniej włosów mają osoby rude.

 1. Istnieją czynniki, które wpływają na ten stan rzeczy.
 2. Między innymi cechy dziedziczne, klimat w jakim mieszkamy, nasza rasa czy stan zdrowia.
 3. Ilość włosów na całym ciele człowieka wynosi około pięciu milionów.
 4. To ile konkretnie będziemy ich posiadać oraz jakie one będą ukształtowane jest już na etapie płodowym w łonie matki i zapisane w naszych genach.

Zaburzenia wzrostu owłosienia na ciele są szczególnie wstydliwe, do których należy hipertrychoza. Cierpi na nią jedynie około 100 osób na całym świecie. Fazy wzrostu włosa Cykl rozwoju włosa w ciągu całego życia człowieka powtarza się kilkukrotnie. Wyróżnia się trzy fazy wzrostu włosa.

Po co są włosy pod pachami?

Szczególnie „złą sławą’ cieszą się włosy pod pachami, obarcza się je winą za nieprzyjemny zapach potu. Rzeczywiście, jedną z ich funkcji jest wchłanianie i zatrzymywanie potu produkowanego przez gruczoły w skórze pod pachami, w innym przypadku, bez użycia antyperspirantu, w tym rejonie byłoby dosyć wilgotno.

Czy powinno się golić odbyt?

Wskazówki dotyczące pielęgnacji – depilacji odbytu – pośladków – Włosy na pośladkach i między pośladkami koło odbytu z punktu widzenia zdrowia naprawdę nie ma powodu, aby się ich pozbywać, więc wszystko zależy od osobistych preferencji – twojego partnera, twojego wyboru.

 • Jeśli zastanawiasz się, czy golić pupę, zawsze możesz po prostu zrobić przyciąć i przetestować.
 • Trymery do bikini są przydatne, jeśli chcesz przyciąć włosy na krótko i uniknąć ryzyka zadrapań i podrażnień.
 • A jeśli przygotowujesz się na specjalną okazję, dobre mycie łagodnym mydłem może usunąć każdy zapach lub brzydkie drobiny papieru toaletowego.

Obiecujemy, że włosy na pośladkach są zupełnie normalne. Usunięcie ich jest twoim przywilejem. Jeśli zdecydujesz się to zrobić, masz kilka opcji do wyboru, ale każda wiąże się z własnym ryzykiem. Nie bój się porozmawiać z lekarzem lub dermatologiem, jeśli masz pytania lub wątpliwości dotyczące włosów na pośladkach i wokół odbytu lub ich usuwania — nie jesteś pierwszy, który o tym mówi, i nie będziesz ostatnim.

Gdzie nie ma włosów na ciele?

To po co nam w końcu te włosy? – Włosy mamy właściwie wszędzie. Wyjątek stanowi kilka części ciała, czyli spód dłoni, podeszwa stopy, niewielka część zewnętrznych powierzchni palców, miejsca gdzie skóra przechodzi w błonę śluzową (np. wargi) oraz niektóre części narządów płciowych (np.

 • łechtaczka, żołądź).
 • To, że mamy je wszędzie, nie oznacza, że wszystkie są takie same.
 • Większość włosów na ciele to włosy meszkowe – niemal niewidoczne.
 • Oprócz nich są również włosy na głowie, w okolicach narządów płciowych, brwi, rzęsy i u mężczyzn włosy brody.
 • Wiele czynników wpływających na wygląd włosów w różnych częściach ciała uzależnionych jest od działania męskich hormonów płciowych (w mniejszych ilościach występujących również u kobiet).

Hormony te odpowiadają również za jedną z najbardziej dolegliwych dla mężczyzn przypadłości – łysienie. Chociaż funkcje włosów w dużej mierze zależą od ich lokalizacji, to właściwie wszystkim włosom na naszym ciele możemy przypisać 2 zadania: regulację temperatury i ochronę przed urazami.

 • Nadeszła wreszcie pora aby udowodnić, że przedstawiona wcześniej charakterystyka budowy włosów miała istotne znaczenie w zrozumieniu ich funkcji.
 • Towarzyszące włosom mięśnie zostały stworzone, aby zmieniać kąt nachylenia włosa w zależności od temperatury otoczenia.
 • Kiedy jest nam ciepło włosy ułożone są poziomo w stosunku do powierzchni skóry.

Jeśli temperatura znacznie spada, mięśnie powodują natychmiastowe podniesienie włosów, czyli tzw. gęsią skórkę. Pozornie nieistotna zmiana, znacząco wpływa na zahamowanie procesu wyziębiania się organizmu – ciepło, które ucieka do zimnego otoczenia natrafia na barierę w postaci włosów i dłużej pozostaje przy powierzchni skóry.

 1. Biorąc pod uwagę, że na samej głowie mamy już ok.100 000 włosów, mechanizm ten daje nam więcej czasu na znalezienie ciepłego miejsca podczas przedłużającego się polowania na dzikie zwierzę tysiące lat temu lub spóźniający się autobus obecnie.
 2. Drugą zasadniczą funkcją włosów jest ochrona przed uszkodzeniami mechanicznymi.

Dobrym przykładem na zrozumienie sposobu działania tego zabezpieczenia są włosy pod pachami i w okolicy narządów płciowych, które chronią nas przed otarciami. W drodze ewolucji utraciliśmy część włosów na ciele – noszone przez nas codziennie ubrania powodują stopniowy zanik owłosienia na zakrytych częściach ciała.

 • Niezwykle ważne dla naszego zdrowia są brwi, rzęsy i włosy w nozdrzach.
 • Pierwsze chronią oczy przed potem spływającym z czoła, drugie uniemożliwiają drobnym zanieczyszczeniom dostanie się do oka, a trzecie pomagają oczyścić i ocieplić wdychane przez nas powietrze.
 • Włosy na głowie oprócz wspomnianej wcześniej izolacji termicznej zapewniają amortyzację drobnych urazów, ograniczając tym samym niebezpieczeństwo uszkodzenia mózgu – najważniejszego narządu w naszym ciele.
You might be interested:  Jak Samodzielnie Obciąć Włosy?

Warto również wspomnieć o włosach łonowych, które zmniejszają prawdopodobieństwo przeniknięcia do dróg rodnych bakterii wywołujących drobne infekcje. Chociaż większość funkcji włosów jest już dobrze zbadana, to naukowcy mają w tej kwestii jeszcze sporo do zrobienia.

Czy włosy na plecach są normalne?

Depilacja pleców – wstydliwy problem, który można łatwo rozwiązać – Owłosione plecy to wstydliwy problem wielu mężczyzn. Pojedyncze włoski są normą, zdarza się jednak, że panowie mają gęste owłosienie, które sprawia, że nawet założenie koszulki na ramiączkach jest krępujące. Nie wspominając już o pobycie na plaży czy basenie. Na szczęście istnieje skuteczna depilacja pleców, dzięki której można pozbyć się tego problemu na stałe.

Jak golić włosy w odbycie?

Depilacja odbytu to zabieg, który przeprowadza się głównie w celach estetycznych. Istnieje wiele metod umożliwiających usunięcie niechcianego owłosienia w okolicach intymnych. Niektóre osoby preferują depilację z użyciem wosku, inni wybierają popularną maszynkę do golenia.

Czy to normalne że mam włosy na brzuchu?

Czym jest hirsutyzm? – Hirsutyzm dotyka nawet 10% kobiet. To zaburzenie, którego objawem jest pojawienie się grubych, ciemnych włosków w miejscach gdzie posiadają je mężczyźni, chociażby na brzuchu . Przyczyną hirsutyzmu jest zbyt duża ilość męskich hormonów czyli androgenów.

 1. Hirsutyzm jest ściśle zależny z pojawieniem się niechcianego owłosienia na klatce piersiowej, plecach, brzuchu, policzków, górnej wargi czy brody.
 2. Poza nadmiarem włosów hirsutyzm może powodować zaburzone cykle miesiączkowe, trądzik oraz niepłodność.
 3. Można utworzyć skalę dla hirsutyzmu.
 4. Jesgo stopień nasilenia sprawdza się w skali punktowej Ferrimana i Gallewaya .

Ocenie podlega 9 charakterystycznych dla hirsutyzmu obszarów, które są poddawane ocenie od 0 do 4. Wiesz już, że pojawienie się włosków na Twoim brzuchu może mieć różne podłoże. Jeżeli nadmiar owłosienia zaczyna Cię jednak mocno niepokoić, najlepiej j eżeli udasz się z tym do lekarza ginekologa lub endokrynologa.

Jak długo żyje włos?

U mężczyzn najczęściej mamy do czynienia z łysieniem androgenowym, u kobiet – z sezonową utratą włosów pod wpływem działania czynników zewnętrznych, takich jak stres, przemęczenie, nieodpowiednia dieta. Sporo pań obserwuje też przerzedzenie włosów po ciąży, w okresie menopauzy, a także w chorobach tarczycy. Jak sobie radzić z tym problemem? –

  O nadmiernym wypadaniu włosów mówimy wtedy, gdy tracimy więcej włosów niż 50–100 dziennie (stan fizjologiczny). Jest wiele przyczyn wypadania włosów – u mężczyzn to głównie łysienie androgenowe, a u kobiet – androgenowe i telogenowe. Na osłabienie włosów mają też wpływ czynniki ekspozomu, przede wszystkim stres, zmiany klimatu, promienie UV. Wypadanie włosów może też być skutkiem niewłaściwej pielęgnacji. Bardzo ważne jest postawienie odpowiedniej diagnozy przez dermatologa, aby wdrożyć właściwe leczenie. W leczeniu łysienia stosuje się kuracje miejscowe oraz, jeśli jest to wskazane, leki doustne.

Na całym ciele człowieka znajduje się ok.5 mln mieszków włosowych, a miejsc, które są zupełnie pozbawione włosów, jest niewiele (to wewnętrzne strony dłoni, podeszwy, zgięcia kolan i łokci, usta). Na samej skórze głowy znajduje się ok.100-150 tysięcy włosów – ich ilość i gęstość kształtuje się już między 9.

 1. a 22. tygodniem życia płodowego i pozostaje niezmieniona do końca życia.
 2. Każdy włos żyje przeciętnie 3-4 lata (jest to faza jego wzrostu, tzw.
 3. anagenu), po czym wypada – jest to tzw.
 4. stan spoczynku (telogenu).
 5. Dochodzi wtedy do wypadnięcia włosa np.
 6. podczas mycia lub czesania – na skutek miniaturyzacji i zaniku mieszka nie ma się on po prostu czego trzymać.

W ten sposób, w naturalnym procesie, tracimy ok.50-100 włosów dziennie – uważa się, że około 10-15% naszych włosów znajduje się w ostatniej fazie życia. O nadmiernym wypadaniu i łysieniu mówimy, gdy na skutek różnych czynników liczba ta rośnie – niepokój powinno wzbudzić wychodzenie włosów garściami np.

Czy włosy ludzkie się rozkładają?

Cześć, w moim poprzednim wpisie poruszyłem temat niesamowitych faktów dotyczących ludzkiego mózgu. Dzisiaj postanowiłem kontynuować ten temat, jednak z pewną zmianą. W tym poście chciałbym podzielić się z Wami niesamowitymi rzeczami związanymi z resztą ludzkiego ciała , za wyjątkiem mózgu.

Istoty ludzkie są najbardziej złożoną formą życia na tej planecie i każdy mały nowy fakt, o którym się dowiadujemy sprawia, że jeszcze bardziej jesteśmy pod wrażeniem samych siebie. Tu chciałbym podzielić się z Wami faktami tego typu. Włosy i paznokcie to dwie struktury w ludzkim ciele, które uznane są za nieposiadające żadnej niezbędnej funkcji .

A jednak ludzie często zwracają na nie dużo uwagi. Przykładowo kobiety często dbają o paznokcie i włosy, stanowią one niejako podstawę ich urody. Również mężczyźni zwracają dużą uwagę na swoje uczesanie i modlą się o fajną fryzurę za każdym razem gdy wybierają się do fryzjera. Po Co Są Włosy Na Ciele Źródło

  Owłosienie, szczególnie to na twarzy, wzrasta znacznie szybciej niż na jakiejkolwiek innej części ciała. Możesz to zauważyć w codziennym życiu, zwłaszcza jeśli nie golisz się regularnie. Pozostawienie brody nie golonej przez całe życie może skutkować wyhodowaniem ponad 900 centymetrowego owłosienia. Każdego dnia przed pójściem spać na Twojej głowie ubyło już 60 włosów i jest to zjawisko normalne, zależne od przeróżnych procesów zewnętrznych oraz wewnętrznych związanych z wiekiem, płcią, ciążą, dietą, itp. Męskie włosy posiadają średnicę o 50% większą niż włosy kobiece , co powoduje, iż naturalnie są one również grubsze. Dziewczyny, musicie zaakceptować ten fakt pomimo swej zazdrości. Pojedynczy włos ludzki jest w stanie utrzymać około dwa batony, a włosów posiadamy na naszej głowie tysiące. Potwierdza to prawdziwość historii o Roszpunce . Prędkość z jaką rośnie paznokieć związana jest z długością Twojego palca , paznokieć najdłuższego palca rośnie szybciej niż ten na najkrótszym palcu. Paznokieć środkowego palca dominującej ręki wzrasta w tempie szybszym niż reszta, gdyż stanowi on część najdłuższego palca. Wciąż niezrozumiałym jest jednak fakt, dlaczego paznokieć dominującej ręki rośnie szybciej niż drugiej. Posiadamy tyle samo włosów na naszym ciele co szympans , jednakże na niektórych częściach naszego ciała są one drobniejsze, często niewidoczne. Dane naukowe pokazują, że osoby o blond włosach mają więcej włosów niż inni . Średnio człowiek posiada około 100.000 włosów, natomiast osoby o jasnych włosach posiadają ich w przybliżeniu 146.

  Czy włosy są żywe?

  BUDOWA WŁOSÓW – Czy każdy włos zbudowany jest tak samo? W uproszczeniu mówi się, że każdy włos zbudowany jest z łodygi znajdującej się ponad skórą oraz korzenia umiejscowionego w mieszku włosowych w skórze. Łodyga włosa składa się natomiast z trzech warstw: osłonki (zewnętrzna), kory (środkowa) oraz rdzenia (wewnętrzna).

  Warto wiedzieć, że cienkie włosy nie mają najgłębszej warstwy, a w miejscu rdzenia jest pusta przestrzeń. Co ciekawe, w zależności od rodzaju włosów mają one różny kształt w przekroju poprzecznym – włosy proste są okrągłe, faliste w kształcie elipsy, kręcone wyglądają jak spłaszczony owal, kędzierzawe mają kształt nerki, natomiast fil-fil (najmocniejszy skręt) po przecięciu przypominają rogalik.

  Czy włosy są żywą częścią organizmu? Jedyna żywa część włosa to cebulka, w której odbywają się wszystkie procesy odpowiedzialne np. za wzrost włosów. Reszta włosa jest martwa i składa się ze zrogowaciałych komórek keratynowych. Czy włosy zbudowane są tylko z keratyny? Keratyna to białko, które jest główny budulcem włosów, ponieważ zawierają jej około 85%.

  Czy golenie pach jest zdrowe?

  Jak i czym golić pachy? – Zastanawiasz się jak golić pachy? Owłosienie pod pachami występuje u każdej z nas. Golenie pach a pocenie, czy istnieje związek? Gładka skóra pod pachami to większa higiena. Wolna od włosów skóra mniej się poci, łatwiej usunąć z niej zanieczyszczenia i bakterie, które mogą stać się przyczyną infekcji skóry.

  • Golenie tych okolic maszynką daję w miarę zadowalający efekt, ale na bardzo krótko.
  • Należy także pamiętać o doborze właściwych kosmetyków do depilacji maszynką oraz o regularnej zmianie ostrzy.
  • Niestety już po upływie jednego lub dwóch dni skóra przestaje być gładka, włoski zaczynają odrastać i wymagają kolejnego golenia.

  Na szczęście postęp w kosmetyce daje nam szereg możliwości skutecznej depilacji pach, która pozwoli nam pozbyć się niechcianych włosów na znacznie dłuższy czas. Jak depilować pachy? Depilacja pach maszynką to już przeszłość! Która metoda będzie wywoływała najmniej podrażnień i będzie skuteczna? Przyjrzyjmy się dostępnym alternatywom.

  Czy powinno się golić włosy na jajach?

  Ale czy golenie jaj jest w ogóle higieniczne? – Tak jest. Bakterie uwielbiają ciepłe, wilgotne miejsca. Goląc włosy łonowe i jądra (mosznę), bakterie będą miały mniejsze możliwości gromadzenia się w tym miejscu. Po przeglądnięciu statystyk, które są szeroko dostępne w internecie, zarówno w języku polskim jak i angielskim, możemy wysunąć kilka ważnych wniosków, które na pewno Cię nie zaskoczą:

  • 90% Kobiet lubi, gdy facet ma przycięte lub ogolone miejsca intymne.
  • Mężczyźni wybierają przycinanie włosów częściej (55%), niż ogolenie ich całkowicie.
  • Najczęściej wybieranym narzędziem do całkowitego golenia jajek, jest jednorazowa maszynka (65%). Drugim – elektryczna.
  • Prawie 50% mężczyzn depiluje się nieregularnie. Druga połowa robi to systematycznie raz w tygodniu (25%) lub raz w miesiącu (25%).
  • Ponad 70% stosuje przy goleniu jajek środki kosmetyczne zapobiegające podrażnieniom.

  Zatem, czy potrafisz ogolić swoje jajka? Jasne, że Tak! My udzielimy Ci kilku wskazówek i powiemy krok po kroku jak to zrobić, aby ci pomóc i czym golić jaja!

  Dlaczego mam włosy na plecach?

  Testosteron a nadmierne owłosienie – Kolejny czynnik wpływający na zbyt dużą ilość włosów na ciele to nadmierna ilość testosteronu, która ma podłoże androgeniczne. Przejawem zbyt wysokiego poziomu tego hormonu jest gęste owłosienie na klatce piersiowej, brzuchu, nogach oraz przedramionach.

  Czy owłosienie jest potrzebne?

  Włosy łonowe informują o fizycznej gotowości do rozmnażania, a przede wszystkim – chronią narządy płciowe przed zanieczyszczeniami, bakteriami i wirusami. Włosy na całym ciele powoli, pod wpływem ewolucji zanikają. Człowiek pierwotny miał ich znacznie więcej i spełniały one głównie ochronną rolę przed zimnem.

  Czy opłaca się golić ręce?

  Czy można golić ręce? – Wbrew powszechnemu przekonaniu, włosy po goleniu wcale nie odrastają grubsze. Golenie, również rąk, nie ma wpływu na kolor, twardość i szybkość wzrostu włosów. Możliwe, że mogą one wydawać się bardziej szorstkie, ponieważ podczas odrastania ich krawędzie stają się dosyć tępe, ale sam włos nie ulega zmianie.

  Dlaczego kobietom rosną włosy na brzuchu?

  Czym jest hirsutyzm? – Hirsutyzm dotyka nawet 10% kobiet. To zaburzenie, którego objawem jest pojawienie się grubych, ciemnych włosków w miejscach gdzie posiadają je mężczyźni, chociażby na brzuchu . Przyczyną hirsutyzmu jest zbyt duża ilość męskich hormonów czyli androgenów.

  Hirsutyzm jest ściśle zależny z pojawieniem się niechcianego owłosienia na klatce piersiowej, plecach, brzuchu, policzków, górnej wargi czy brody. Poza nadmiarem włosów hirsutyzm może powodować zaburzone cykle miesiączkowe, trądzik oraz niepłodność. Można utworzyć skalę dla hirsutyzmu. Jesgo stopień nasilenia sprawdza się w skali punktowej Ferrimana i Gallewaya .

  Ocenie podlega 9 charakterystycznych dla hirsutyzmu obszarów, które są poddawane ocenie od 0 do 4. Wiesz już, że pojawienie się włosków na Twoim brzuchu może mieć różne podłoże. Jeżeli nadmiar owłosienia zaczyna Cię jednak mocno niepokoić, najlepiej j eżeli udasz się z tym do lekarza ginekologa lub endokrynologa.