Co Ile Najlepiej Myć Włosy?

Co Ile Najlepiej Myć Włosy
Podsumowując – Jeśli musisz myć głowę codziennie używaj delikatniejszych szamponów. Jeśli masz duży problem z przetłuszczaniem, wybierz szampon przeciwłojotokowy z dobrym łagodnym składem lub coś mocniejszego stosowanego naprzemiennie z łagodniejszym szamponem.

Podobnie w przypadku łupieżu czy nadmiernego wypadania, które często połączone jest z nadmiernym łojotokiem. Optymalnie mycie włosów powinno odbywać się, co 2-3 dni. Jeśli po 3 dniach nie widzisz, że Twoje włosy nie są „przetłuszczone” to nie znaczy, że nie należy ich umyć. Pamiętaj, ze na włosach osiada kurz, brud i mikroorganizmy.

Z rzadkiego mycia też może wynikać wiele nieprzyjemnych problemów, takich jak łupież, czy łojotokowe zapalenie skóry głowy. Pamiętaj, aby raz w tygodniu, w celu złuszczenia nadmiaru zrogowaciałego naskórka i mocniejszego odświeżenia skóry głowy, zastosować peeling do skóry głowy np.

 • Bandi Tricho-Peeling.
 • Absolwentka studiów magisterskich Wydziału Farmaceutycznego Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego na kierunku kosmetologia oraz studiów licencjackich na Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie na kierunku kosmetologia.
 • Pasjonatka kosmetologii ze szczególnym uwzględnieniem trychologii, receptury preparatów oraz pielęgnacji skóry.

Swoją wiedzę poszerza poprzez udział w szkoleniach i konferencjach naukowych, nieustannie poszukując nowych rozwiązań.

Czy codzienne mycie włosów jest zdrowe?

Czy włosy można myć codziennie? – Nie ma nic złego w myciu włosów codziennie, jeśli istnieje taka potrzeba. Nie jest to jednak wskazane w przypadku, gdy włosy drugiego dnia po umyciu wciąż wyglądają świeżo i są czyste. Poddawanie włosów wszystkim nadmiernym zabiegom może doprowadzić do ich zniszczenia i przesuszenia.

 • Nie jesteś pewna, jak często myć włosy i czy powinnaś to robić codziennie? Twoje przyzwyczajenia sprawiają, że przy rzadszym myciu czujesz się niekomfortowo? Wypróbuj suchy szampon, który błyskawicznie i skutecznie odświeży wygląd Twojej fryzury.
 • Jeśli jednak potrzebujesz codziennego mycia, pamiętaj, aby dobrać odpowiedni kosmetyk do potrzeb Twoich włosów.

Wówczas będą one piękne i odpowiednio nawilżone. Nie należy również popadać w przeciwną skrajność i myć włosów jak najrzadziej. Wbrew spotykanej opinii nie jest to w pełni zdrowe oraz nie “przyzwyczaja” włosów do rzadszego używania szamponu. Nadmierna warstwa sebum pozostawiona na włosach nie tylko wygląda nieestetycznie, ale także osłabia je, obciąża i negatywnie wpływa na kondycję mieszków włosowych.

Ile najdłużej można nie myć włosów?

Codzienne mycie włosów – Tak naprawdę włosy nie wymagają codziennego mycia – dermatolodzy mówią, że raz na dwa, trzy, nawet cztery dni (tak, naprawdę!) wystarczy. Inna sprawa, że ilość preparatów, których używamy pielęgnacji i stylizacji często mocno je obciąża i powoduje, że codzienne mycie okazuje się jednak nie do uniknięcia, bo przestymulowane nadmiarem użytych produktów gruczoły łojowe działają podwójną parą i nie pozwalają z tego żmudnego dla wielu (zwłaszcza przy długich włosach) obowiązku zrezygnować.

Kiedy powinno się myć włosy?

CZĘSTOTLIWOŚĆ MYCIA WŁOSÓW – Zacznijmy od początku. Oprócz wyboru odpowiednich kosmetyków oczyszczających, ważne jest też określenie, jaka ma być częstotliwość mycia włosów. To kiedy lepiej myć włosy, uzależnione jest zarówno od ich kondycji, jak i stanu skóry głowy.

 • Jak często myć włosy? Istnieją dwa stanowiska w tej kwestii.
 • Pierwsze, że włosy można i należy myć tak często, jak tego wymagają, aby zawsze czuć się świeżo.
 • Drugie, w którym radzi się ograniczać częstotliwość mycia włosów.
 • Jaki jest konsensus? Jeśli nasze włosy bardzo szybko się przetłuszczają, należy wybrać codzienne mycie włosów, ale zawsze delikatnym szamponem (np.

dla dzieci) bez silnych detergentów. Kobiety myją włosy średnio co 2-3 dni i jest to optymalna częstotliwość. Zasada mycia włosów jest prosta: myj włosy wtedy, kiedy czujesz, że są nieświeże. Nie zaleca się jednak robić tego częściej niż raz dziennie. Warto pamiętać o tym, ile razy powinno się myć włosy szamponem podczas jednej kąpieli.

 1. Fryzjerzy robią to dwukrotnie i przynajmniej przez 5 minut, co zapewnia lepsze oczyszczenie i dłuższą świeżość włosów.
 2. Częste mycie włosów a przetłuszczanie – jaka jest prawda? Mówi się, że im częściej myjemy włosy, tym bardziej się przetłuszczają.
 3. Duża zawartość SLS-ów, SLES-ów oraz innych silnych detergentów faktycznie może wypłukiwać naturalną ochronną warstwę lipidową i wysuszać skórę, co wzmaga wydzielanie sebum.

Właśnie dlatego szampon do mycia włosów przetłuszczających się musi być delikatny, a zaraz po myciu należy użyć odpowiedniej odżywki. Codzienne mycie włosów nie jest wówczas szkodliwe. Może być za to pożyteczne, bo chodzenie z przetłuszczonymi włosami i nagromadzonym łojem może prowadzić np.

do osłabiania cebulek i stanów zapalnych, co w konsekwencji oznacza nadmierne wypadanie włosów. Czy lepiej myć włosy rano, czy wieczorem? Tutaj po raz kolejny wybór zależy od indywidualnych preferencji. Włosy można myć zarówno wieczorem, jak i rano. Istnieje jednak kilka ważnych zasad. Umyte wieczorem włosy trzeba wysuszyć przed pójściem spać, bo mokre i niezwiązane pasma są dużo delikatniejsze i bardziej narażone na uszkodzenia mechaniczne np.

w trakcie ocierania się o pościel. W zależności od tego, jak szybko przetłuszczają się nasze włosy i jakie są aktualnie temperatury, włosy mogą nie być świeże po całej nocy, mimo że zostały umyte tuż przed snem. Nie ma jednak nic szkodliwego w myciu włosów wieczorem, jeśli taki sposób nam odpowiada.

Mycie włosów rano jest jednak lepsze. Przede wszystkim dlatego, że przed pójściem spać można nałożyć na włosy i wmasować w skórę głowy ulubiony olejek. Takie olejowanie włosów na noc jest dużo skuteczniejsze, bo przez kilka godzin snu składniki odżywcze z olejków mogą lepiej wchłonąć się do cebulek. Rankiem wystarczy włosy umyć, wysuszyć i wystylizować jak zawsze.

Będą nie tylko dużo świeższe niż po całej nocy, ale zdrowsze i piękniejsze za sprawą działania olejku.

You might be interested:  Jaka Farba Na Ciemne Włosy?

Jak często myć włosy żeby nie wypadały?

A jak często myć włosy, gdy wypadają? Eksperci radzą nierobienie tego częściej, niż 3 razy w tygodniu (chyba że nasze włosy intensywnie się przetłuszczają – warto jednak brać pod uwagę, że codziennie mycie może zintensyfikować wypadanie kosmyków).

Jak myć włosy głową w dół?

Co Ile Najlepiej Myć Włosy Ogromne znaczenie dla finalnego efektu i mojego zadowolenia z wyglądu włosów ma to, czy wymyję je w pozycji stojącej czy też z głową skierowaną ku dołowi. Moje włosy po tych myciach wyglądają i zachowują się zupełnie inaczej. Myślę, że jest to kwestia ich delikatnej struktury i związanej z nią nadwrażliwości.

 1. Jaki sposób jest tym, który preferuję oraz jaki efekt dają u mnie poszczególne mycia – o tym poniżej.
 2. 🙂 Mycie włosów w pozycji stojącej By dotrzeć do skóry głowy, muszę przebić się najpierw przez wierzchnią warstwę włosów.
 3. Oznacza to tyle, że masując skalp, masuję również niepotrzebnie włosy wierzchniej warstwy.

Po takim myciu moje włosy są bardzo lekkie, bez względu na to czy nałożę na nie odżywkę, czy też nie. Wierzchnia warstwa zamiast gładko przylegać do głowy, tworzy nieestetyczny puszek. Po drugie są bardziej oklapnięte, gdy wyschną, ponieważ woda układa je zgodnie z kierunkiem ich wzrostu.

 • Mycie włosów z głową skierowaną w dół Preferuję myć włosy z głową skierowaną w dół, ponieważ skupiam się na oczyszczaniu skalpu z sebum i zabrudzeń, a nie dotykam (nie trę) włosów na długości.
 • Dzięki pochyleniu głowy do dołu, uzyskuję swobodny dostęp do skóry głowy.
 • Powstała przy masowaniu skalpu piana spływa po włosach na długości i delikatnie je oczyszcza.

Nie muszę trzeć włosów tak jak przy myciu w pozycji stojącej. Po wyschnięciu włosy są odbite od nasady, ponieważ woda układa je przeciwnie do ich naturalnego opadania. Wybieram więc mycie z głową skierowaną ku dołowi, bo w moim przypadku ma ona więcej zalet i włosy wyglądają po prostu ładniej.

 • 🙂 Często powtarzam, że we włosomaniactwie nie chodzi o to, aby kupować coraz to nowe kosmetyki, wydawać na nie wiele pieniędzy i ciągle myśleć o włosach.
 • Włosomaniactwo to zmiana drobnych nawyków, które w sumie dadzą nam zadowalający efekt.
 • Przykładowo zamieniając ręcznik o szorstkiej strukturze na bawełnianą koszulkę, zauważymy poprawę kondycji włosów.

W tym przypadku, akurat u mnie, zmiana pozycji mycia włosów również daje dużo lepszy efekt. 🙂 Czy widzicie u siebie zależność między myciem włosów w pozycji stojącej a myciem z głową w dół? 🙂

Po co myć włosy dwa razy?

Zawsze myj włosy dwa razy. Dlaczego? – Trycholożka zaznacza, że bez względu na to, czy masz problemy ze skórą głowy, czy nie, powinieneś myć włosy dwa razy. Jednorazowe umycie jest niewystarczające, ponieważ powoduje narastanie na skórze i we włosach warstwy krystalizacji.

która z kolei może powodować świąd, łupież , brzydki zapach. A to z kolei idealne warunki do rozwoju patologicznej mikroflory. W takich przypadkach, nawet jeśli ktoś chce robić poprawiające stan skóry wcierki , nie ma to sensu, ponieważ substancje w nich zawarte nie przedostaną się przez mieszek, nie trafią głębiej – do skóry.

Co więc robić? Jak radzi ekspertka: Myj skórę podwójnie, pierwsze mycie to nawodnienie. Ja osobiście nawet dokładnie pierwszej warstwy nie spłukuję. Stosuj też regularnie peeling skóry głowy, a jeśli masz wątpliwości, skonsultuj się z dobrym trychologiem.

Czy rzadkie mycie włosów jest dobre?

Jak często myć włosy? To pytanie, które dręczy niemalże każdą kobietę. Co dziwne nie dotyczy ono mężczyzn, którzy raczej nie mają tendencji do roztrząsania kwestii „myć czy nie myć”. To, my kobiety bardzo często zastanawiamy się i głowimy nad tym, co ile dni powinno się myć włosy. Co Ile Najlepiej Myć Włosy Co ile dni powinno się myć włosy? Codzienne mycie włosów z jednej strony kusi nas niesamowitą puszystością i świeżością fryzury, a z drugiej strony pojawia się obawa, czy codzienne mycie nie przyczyni się do szybszego przetłuszczania się włosów. Co więc robić, myć codziennie, czy raz na jakiś czas? Odpowiedź na to pytanie w dużej mierze uzależniona jest od jakości naszych włosów i ich indywidualnych potrzeb.

 • Tak, jak napisałam wcześniej częstotliwość mycia włosów uzależniona jest od ich potrzeb.
 • Zarówno codzienne mycie włosów jak i zbyt rzadkie ich mycie bardzo niekorzystnie wpływa na ich zdrowie i kondycję.
 • Potrzeba mycia włosów powinna przede wszystkim wynikać z ich potrzeb.
 • Duże znaczenie ma rodzaj włosów, a także ilość wydzielanego sebum przez skórę głowy.

I tak na przykład włosy grube, kręcone i długie na ogół wytrzymują bez mycia dobrych kilka dni. Dzieje się tak dlatego, że olejki wytwarzane przez skórę głowy nie wędrują tak szybko po trzonie włosa. A włosy krótkie zazwyczaj wymagają codziennego ich mycia.

 • Tymczasem specjaliści apelują, aby „ przetrzymać włosy choć jeden dzień dłużej”.
 • Na dwoje babka wróżyła Zarówno zbyt rzadkie jak i zbyt częste mycie włosów bardzo źle wpływa na wygląd i kondycję włosów.
 • Jeśli myjemy włosy zbyt rzadko , to gromadzony na nich osad, łój i brud nie tylko źle wygląda, ale także przyczynia się do powstania flory bakteryjnej, która jest idealną pożywką dla grzybów, drożdży i bakterii.
You might be interested:  Jak Wygładzić Włosy Wysokoporowate?

W efekcie prowadzi to do zwiększonej ilości wypadających włosów. Myjąc włosy codziennie również nie fundujemy im prawidłowej pielęgnacji . Na skutek codziennego mycia włosów dochodzi do osłabienia włosów i zwiększonej ich łamliwości. Szczególnie, jeśli używane przez nas szampony zawierają zbyt dużą ilość SLES i SLS. Co Ile Najlepiej Myć Włosy Podstawą pielęgnacji włosów jest oczywiście wybór odpowiedniego szamponu. Powinien on być ściśle dopasowany do rodzaju i kondycji naszych włosów. Bezwzględnie musi zaspokajać specyficzne potrzeby włosów, dostarczać im składników odżywczych oraz dodawać im zdrowia.

Jak Wycierac włosy po umyciu?

Co można, a czego nie bezpośrednio po umyciu? –

  Po umyciu głowy włosy należy odcisnąć w ręcznik i na chwilę zawinąć w turban. Kosmyki tylko delikatnie odciskamy, bez gwałtownego i intensywnego tarcia głowy ręcznikiem (takie działanie może sprawić, że włosy będą bardziej splątane, a ich końce będą się szybciej rozdwajać).

Czy mycie włosów rano?

Rano czy wieczorem – kiedy lepiej myć włosy? – Włosy można myć zarówno rano, jak i wieczorem. Pora przeprowadzania tego zabiegu pielęgnacyjnego nie ma szczególnego znaczenia, o ile zastosuje się podstawowe zasady. Umyte wieczorem włosy należy wysuszyć przed położeniem się spać.

 • Wynika to z tego, że mokre kosmyki są delikatniejsze, a przez to bardziej narażone na uszkodzenia.
 • Trzeba jednak pamiętać, że w niektórych przypadkach włosy po całej nocy (mimo umycia) mogą być nieświeże.
 • Stąd też mycie włosów rano uważa się za lepsze.
 • Można je poprzedzić nałożeniem maski na całą noc lub olejowaniem – przez kilka godzin sny składniki odżywcze lepiej się wchłaniają.

Myjąc włosy rano, również należy pamiętać o ich wysuszeniu i nie wychodzić z mokrymi na intensywne słońce.

Jak myć włosy co 2 dni?

Jak często myć włosy? Co radzą eksperci? – Eksperci radzą, aby myć głowę średnio 2 lub 3 razy w tygodniu . Raz za tydzień warto potraktować skórę głowy szamponem o silnych właściwościach myjących, które dokładnie oczyszczą skórę głowy. Natomiast w pozostałe dwa dni należy korzystać z delikatnych produktów bez siarczanów, które są łagodne dla włosów i skóry.

 • Jeśli musisz umyć głowę częściej niż 3 razy w tygodniu np.
 • po intensywnym treningu, spłucz je pod prysznicem samą wodą.
 • Pamiętaj, aby miała letnią temperaturę – nie przesuszy dodatkowo włosów.
 • Kolejną ważną kwestią jest stylizacja włosów.
 • Aby nie przetłuszczać ich dodatkowo, nie należy ich zbyt często dotykać .

Najlepiej – zwłaszcza podczas kuracji odwykowej od codziennego mycia – związać je na cały dzień jedwabną gumką np. w luźny warkocz i zostawić w spokoju. Kolejnym trikiem, który pomoże utrzymać świeżość i objętość włosów to suchy szampon. Ten cudowny produkt sprawi, że nie będziesz musiała myć głowy przez kolejne 2 dni.

Co ile dni powinno się myć?

Trzy razy na tak! Im częściej bierzesz kąpiel, tym skóra ma mniej czasu na regenerację. Im mniejsza szansa na regenerację, tym więcej uszkodzeń na niej powstaje. A im więcej uszkodzeń powstaje, tym większa szansa na problemy.

Jak sprawdzić czy włosy wypadają?

Objawy wypadania włosów – Dużo więcej włosów w wannie po kąpieli czy pod prysznicem. Dużo więcej włosów na szczotce po wyczesaniu. Przerzedzenia i prześwity na głowie w niektórych miejscach lub na całości głowy. Wszędzie w domu , na podłodze walające się włosy.

Czy to prawda że tłuste włosy szybciej rosną?

– kwasy tłuszczowe omega-3 – wzmacniają skórę głowy i odżywiają cebulki, dzięki czemu włosy są mocniejsze i szybciej rosną.

Ile włosów może wypaść podczas mycia?

Ile dziennie wypada włosów z głowy? – Po pierwsze zastanówmy się nad tym, co oznacza „normalna” utrata włosów . Zwróciliśmy się z tym pytaniem do Pascale Mora, szefowej komunikacji naukowej w Vichy, aby przedstawiła nam tę kwestię od strony liczb. „W każdej chwili od 90 do 95 procent włosów na zdrowej skórze głowy człowieka jest w fazie wzrostu.

 1. Pozostałe 5 do 10 procent jest w fazie spoczynku – i włosy te są gotowe do wypadania”.
 2. Pascale jednak uspokaja: „Na szczęście każdy mieszek włosowy działa niezależnie, abyśmy nie stracili za dużo włosów na raz!” A jednak mimo to wszyscy tracą trochę włosów każdego dnia.
 3. Na jaką utratę włosów możemy sobie pozwolić? Pascale Mora: „Od 50 do około 100 włosów dziennie to norma.

Nie martw się, jeśli znajdziesz kilka włosów na swojej szczotce do włosów. Z drugiej strony, jeśli po przebudzeniu widzisz, że poduszka jest pokryta włosami lub jeśli widzisz garść włosów w odpływie prysznica, może to oznaczać nadmierne wypadanie włosów “.

Czy zbyt częste mycie włosów powoduje ich wypadanie?

Jak często i w jaki sposób myć włosy? – Kolejnym elementem prawidłowej pielęgnacji jest mycie włosów. Włosy po pierwsze należy myć odpowiednim szamponem, odpowiednia techniką i odpowiednia ilość razy w tygodniu. Nie można jednoznacznie powiedzieć jak często myc włosyto zależy od wielu indywidualnych czynników danej osoby.

 • Na pewno nie zaleca się myć rzadziej niż 2 razy w tygodniu.
 • Nawet kiedy włosy są suche i z pozoru nie wymagają mycia to przebywając na zewnątrz, pracując, po prostu żyjąc brudzimy się.
 • Tak jak się brudzą ręce tak brudzi się włos i skóra głowy.
 • Natomiast gdy włosy się przetłuszczają to można je myć nawet codziennie, a nawet jest to wskazane.

W przypadku przetłuszczającej się skóry głowy zbyt rzadkie mycie może doprowadzić do powstania tzw. ciemieniuchy na owłosionej skórze głowy. Niektóre osoby myślą, że zbyt częste mycie włosów będzie powodować ich nadmierne wypadanie, ale to jest błąd i efekt jest całkowicie odwrotny.

 • Doprowadzając skórę głowy do nadmiernego przetłuszczania doprowadzamy do nadmiernego wypadania włosów, bowiem tym samym zaczopowują się ujścia mieszka włosowego, a włosy nie oddychają i zaczynają wypadać.
 • Kolejne pytanie jakich szamponów używać.
 • To oczywiście zależy od rodzaju skóry, rodzaju włosów.
 • Nie ma jednego uniwersalnego szamponu dla wszystkich.
You might be interested:  Czy Po Radioterapii Głowy Wypadaja Włosy I Kiedy Odrosna?

Właściwy szampon ma pH 5,5. I jeszcze bardzo ważna informacja – nie wszystko co się łuszczy wywołuje łupież. Łuszczenie się naskórka może powodować łuszczycę, grzybicę, a takich problemów nie wypada bagatelizować. Nie można wtedy używać szamponu przeciwłupieżowego bo objawy mogą zacząć się nasilać.

Czy mycie głowy rano jest bezpieczne?

Utworzono: 04 lutego 2019 Mycie włosów z pozoru wydaje się być proste, warto jednak wiedzieć, ze odpowiedni sposób mycia oraz dobór kosmetyków myjących, jest kluczowe aby zachować piękne i zadbane włosy oraz zdrową skórę głowy. Prawidłowe oczyszczanie skóry głowy i włosów jest podstawą w ich pielęgnacji. Podstawowym aspektem jest częstotliwość mycia. Co Ile Najlepiej Myć Włosy Jak często myć włosy ? To pytanie zadaje sobie wiele osób, istnieje wiele założeń i mitów w odpowiedzi na to pytanie. Faktem jest, że częstotliwość mycia włosów należy dopasować do indywidualnych potrzeb i stanu skóry głowy. Myjmy włosy wtedy, kiedy czujemy, że skóra głowy jest nieświeża i pokrywa odczuwalną warstwą łoju.

 1. Zbyt częste mycie może doprowadzić do podrażnienia i przesuszenia skóry głowy oraz do puszenia włosów.
 2. Kolejnym ważnym aspektem jest konieczność dwukrotnego mycia głowy aby dokładnie usunąć zabrudzenia i łój, który zgromadził od poprzedniego mycia.
 3. Teoria zwiększania przetłuszczania włosów na skutek codziennego mycia głowy potwierdza się w przypadku stosowania szamponów o dużej zawartości SLS i SLES, które mogą wypłukiwać ochronna warstwę lipidową powodując wzmożone wydzielanie łoju.

Dlatego osoby z przetłuszczająca się skórą głowy powinny stosować szampony oparte na działaniu substancji pochodzenia naturalnego np. wyciągów z drzewa herbacianego. Z kolei przetrzymywanie przetłuszczonej skóry głowy, może spowodować, stany zapalne skóry głowy, osłabienie cebulek włosów co w konsekwencji powoduje ich wypadanie.

 1. Kiedy najlepiej myć włosy, rano czy wieczorem? Wieczorne mycie włosów jest wygodne jednak należy pamiętać aby włosy przed snem wysuszyć ponieważ mokre włosy są bardziej narażone na uszkodzenia mechaniczne w wyniku np.
 2. w trakcie ocierania o pościel.
 3. Mycie włosów rano jest korzystne, gdy stosujemy olejowanie włosów na noc.

Możemy je rano oczyścić z resztek olejków i cieszyć się świeżymi włosami przez cały dzień. Jaka temperatura jest najlepsza podczas oczyszczania włosów? Należy płukać włosy letnią wodą, skrajnie zimna lub ciepła woda może powodować przesuszenie włosów lub nadmierne przetłuszczanie skóry głowy.

 1. Pamietajmy o rozczesaniu włosów przed ich umyciem, zniweluje to platanie włosów oraz zapewni lepsze ich oczyszczenie.
 2. Dobór odpowiedniego szamponu jak i odżywki lub maski jest kluczowe w pielęgnacji włosów.
 3. Zwracajmy uwagę na skład i przeznaczenie preparatów pielęgnacyjnych.
 4. Po umyciu włosów należy delikatnie odcisnąć nadmiar wody zawinąć je w czystą najlepiej bawełnianą tkaninę.

Podczas suszenia włosów adekwatnie do temperatury wody podczas mycia, wybieramy nawiew o średniej temperaturze pod koniec suszenia zaleca się obniżenie temperatury do chłodnej w celu zamknięcia łusek włosa to zapobiegnie ich puszeniu i elektryzowaniu.

Czy można myć włosy sama woda?

Wady mycia włosów samą wodą – Większość dermatologów i trychologów ma sceptyczne podejście do tej metody, dlatego musimy uczciwie poinformować cię o jej możliwych skutkach ubocznych. Szczególnie osoby, których skalp szybko się przetłuszcza, powinny zastanowić się, zanim spróbują mycia włosów samą wodą.

Przede wszystkim, gromadząca się na skórze warstwa sebum może powodować gorsze dotlenienie oraz odżywienie cebulek włosowych. To z kolei najczęściej prowadzi do wypadania włosów . Trzeba mieć też na uwadze, że woda nigdy nie domyje wszystkich zanieczyszczeń tak dobrze jak detergent. Resztki kurzu, brudu i łoju będą więc cały czas w jakimś stopniu zalegać na skalpie, co może zaburzyć mikrobiom skóry głowy.

W efekcie możesz zacząć odczuwać swędzenie, podrażnienie i pod włosami mogą pojawiać się krostki. Poza tym, sukces metody WO zależy w dużej mierze od jakości wody w twoim prysznicu . Twarda miejska woda (a taka jest niestety w większości kranów) nie zmyje tak dobrze zanieczyszczeń jak miękka.

 • Dlatego o ile dawniej mycie włosów samą wodą mogło być dla wielu kobiet wystarczające, dziś korzystając z tej wodociągowej, a nie ze studni czy deszczówki, możesz nie uzyskać tak dobrych rezultatów.
 • Jeśli chcesz zminimalizować szkodliwy wpływ szamponów na włosy i skórę głowy, zamiast całkowicie odstawiać wszystkie kosmetyki, przestaw się na te łagodniejsze.

Istnieje na przykład metoda no-poo , która polega na myciu głowy za pomocą odżywek lub delikatnych szamponów kremie. Wysuszające właściwości detergentów są w nich rekompensowane dużą ilością nawilżających emolientów. Choć taki kosmetyk nie wytworzy piany (albo będzie jej minimalna ilość), pomoże dokładnie zmyć zanieczyszczenia bez naruszania bariery ochronnej skóry.

 • Na takim sposobie mycia skorzystają przede wszystkim włosy osłabione rozjaśnianiem albo kręcone, które z natury mają wysokoporowatą strukturę z tendencją do puszenia się.
 • Istnieją nawet specjalnie dedykowane dla nich preparaty jak choćby szampon w kremie Kérastase Blond Absolu , który intensywnie nawilża i regeneruje włosy po chemicznym rozjaśnianiu.

Ma konsystencję odżywki, ale myje podobnie jak szampon – z tym, że nie wypłukuje cennych lipidów z otoczki włosowej, więc pasma są bardziej lśniące i odżywione. Przy okazji, produkt pomaga zachować chłodny, wyrazisty odcień blondu. W przypadku loków i fal, świetnie sprawdzi się na przykład oczyszczająca odżywka do włosów kręconych Moroccanoil .

Pomaga zdefiniować skręt i wygładzić pasma, aby się nie puszyły. Oprócz tego możesz zacząć używać szamponów nawilżających opartych na łagodnych detergentach i składnikach roślinnych. Na rynku znajdziesz duży wybór naturalnych preparatów do mycia głowy – przykładem może być Szampon do włosów osłabionych zabiegami stylizacyjnymi Pestki dyni od VisPlantis bogaty w olej z pestek dyni i ekstrakt z kiełków pszenicy .

Jego formuła odżywia, zmiękcza i wygładza nawet najbardziej zniszczone, suche włosy.