Dlaczego Dziecko Wyrywa Sobie Włosy?

Dlaczego Dziecko Wyrywa Sobie Włosy
Klinika Psychiatrii Dzieci i Młodzieży, Uniwersytet Medyczny w Łodzi Adres do korespondencji: dr n. med. Iwona Makowska Klinika Psychiatrii Dzieci i Młodzieży Uniwersytet Medyczny w Łodzi ul. Czechosłowacka 8/10 90-001 Łódź e-mail: iwona. [email protected] lodz. dr n. med. Iwona Makowska Trichotillomania (TTM) to zaburzenie kontroli nad impulsywnym wyrywaniem włosów, najczęściej z owłosionej skóry głowy, ale także rzęs, brwi i innych części ciała. W wyniku takich działań dochodzi do ubytku owłosienia – od łagodnego, prawie niezauważalnego, po znaczne, z widocznymi, pozbawionymi włosów obszarami.

 1. Zwykle pacjenci wyrywają włosy z więcej niż jednej okolicy ciała 1 .
 2. Po raz pierwszy TTM została opisana ponad 100 lat temu w „British Journal of Dermatology” – zaburzenie to zaobserwowano wśród wychowanków domu dziecka 2 .
 3. Mimo upływu czasu i kolejnych publikacji na ten temat w dalszym ciągu wiedza o etiologii, rozpowszechnieniu oraz leczeniu TTM wydaje się ograniczona.

Choć TTM jest często ukrywana, istotnie zaburza funkcjonowanie emocjonalne, rodzinne i społeczne osób nią dotkniętych.

Co oznacza wyrywanie włosów z głowy?

12 lipca Opis przeczytasz w 6 min Trichotillomania (TTM) jest schorzeniem polegającym na przymusie lub chęci wyrywania włosów. Jednocześnie przy tej czynności choremu często towarzyszy uczucie ulgi lub przyjemności. Schorzenie to prowadzi do przerzedzenia włosów lub zauważalnego łysienia. Dlaczego Dziecko Wyrywa Sobie Włosy

Jak oduczyć dziecko szarpania za włosy?

(Gdy dziecko niespodziewanie cię pociągnie za włosy, uszczypnie, podrapie, delikatnie złap je za rączkę, odsuń się i spokojnie powiedz: ‘Nie ciągnij, to mnie boli’. Twoja surowa mina i ton głosu będą dla dziecka sygnałem, że sprawa jest poważna.

Z jakiego powodu dziecko zjada włosy?

Zespół Roszpunki, choć jego nazwa brzmi romantycznie, jest rzadką chorobą wywołaną trichotillomanią, czyli wyrywaniem sobie włosów i trichofagią – jedzeniem tychże wyrwanych włosów. Zespół Roszpunki stanowi jeden z rodzajów niedrożności jelita i w skrajnych przypadkach może prowadzić do śmierci. Dlaczego Dziecko Wyrywa Sobie Włosy Spis treści

 1. Zespół Roszpunki: przyczyny
 2. Zespół Roszpunki: objawy
 3. Zespół Roszpunki: leczenie
 4. Zespół Roszpunki: zaobserwowane przypadki

Poradnik Zdrowie: kiedy iść do psychiatry? Zespół Roszpunki swoją nazwę wziął od bohaterki baśni braci Grimm – zamkniętej w wieży przez czarownicę Roszpunki, która posiadała bardzo długie i piękne włosy. To dzięki nim i pomocy księcia udało jej się w końcu z wieży uciec.

Co zrobić żeby przestać wyrywać sobie włosy?

Leczenie zaburzenia opiera się na terapii psychologicznej, najczęściej stosuje się terapię poznawczo – behawioralną opartą o trening zmiany nawyków, wyćwiczenie aktywności motorycznej uniemożliwiającej pacjentowi realizację schematu ruchowego wyrywania /zjadania włosów.

Jak wyleczyc się z Trichotillomania?

Jak reagować kiedy dziecko gryzie, kopie, wyrywa włosy innym dzieciom w grupie?

Leczenie – Ważnym elementem leczenia trichotillomanii, które musi być prowadzone równocześnie z terapią u psychologa, będzie kuracja trychologiczna. Pozwoli ona na pobudzanie wzrostu włosów, nawet jeśli doszło już do uszkodzenia mieszków włosowych. Pośród najczęściej wykonywanych zabiegów możemy wymienić takie, jak:

  mezoterapia – to jeden spośród najczęściej stosowanych zabiegów trychologicznych. Polega on na podawaniu do skóry w sposób bezpośredni składników odżywczych. Na ogół stosuje się osocze bogatopłytkowe, które pobiera się wcześniej od pacjenta. Ze względu na wybraną metodę, możemy wyróżnić mezoterapię igłową, mikroigłową albo bezigłową, karboksyterapia Reology 2 – w czasie takiego zabiegu podaje się iniekcyjnie dwutlenek węgla. Dzięki temu poprawiane jest krążenie, rozszerzają się naczynka, a także powstają zupełnie nowe, kriomasaż Cryo-S – są to zabiegi, które opierają się na krioterapii. Temperaturę obniża się dzięki podaniu podtlenku azotu. W efekcie zachodzi odnowa biologiczna, terapia PUVA/UVB/UVA – stosuje się ją głównie w wypadkach łysienia plackowatego. Każdy zabieg polega na naświetlaniu skóry głowy promieniami UV.

W wypadku choroby, jaką jest trichotillomania, leki niestety nie istnieją. Jedyną w pełni skuteczną metodą leczenia będzie terapia przeprowadzana przez psychologa z równoczesnym uczęszczaniem na zabiegi trychologiczne. Należy mieć na uwadze, iż wszystkie je trzeba wykonywać w co najmniej kilku seriach.

Czy Trichotillomania jest dziedziczna?

Przyczyny trichotillomanii oraz choroby współtowarzyszące Obecnie naukowcy coraz częściej zaznaczają, że skłonności do zapadania na zaburzenia obsesyjno-kompulsywne oraz na inne choroby psychiczne może być kwestią dziedziczną.

Jak reagowac gdy dziecko szczypie?

Jak reagować, gdy dziecko gryzie, szczypie lub bije? – Jeśli dziecko gryzie, szczypie lub bije, to moment, kiedy rodzic musi wkroczyć do akcji. Frustracje i złość to nieodłączne elementy rozwoju, ale to opiekun powinien pokazać dziecku, jak należy sobie z nimi radzić.

Niezbędna jest tu cierpliwość, opanowanie i empatia. Odpowiadanie agresją (słowną czy tym bardziej fizyczną) na wybuchy złości dziecka to żadne rozwiązanie. Rodzic musi w tej sytuacji trzymać swoje nerwy na wodzy, ponieważ tylko zachowanie spokoju pomoże rozwiązać problem jakim jest agresja u dzieci .

Na ataki złości dziecka reagujemy miłością i zrozumieniem, ale nie zapominamy o konsekwencji. Gdy zaobserwujemy niebezpieczną sytuację, w pierwszej kolejności staramy się do niej nie dopuścić (np. gdy dziecko podnosi rączkę na kolegę w piaskownicy – przytrzymujemy ją).

You might be interested:  Jak Rozjaśnić Ciemne Włosy Domowymi Sposobami?

Co zrobić żeby dziecko nie gryzło?

2. Jak pomóc dziecku przestać gryźć innych? – W przypadku gryzienia lepiej jest zapobiegać wystąpieniu tego problemu. Jeżeli niemowlę ząbkuje, miej zawsze pod ręką gumowy gryzak lub wilgotny kawałek materiału, które pomogą rozmasować bolące dziąsła dziecka. Kiedy maluch podrośnie na tyle, by komunikować się werbalnie, naucz go, jak informować innych o swoich potrzebach. Dziecko powinno mieć świadomość, że zamiast gryźć, można powiedzieć: „to moja zabawka” lub „jestem na ciebie zły”. Złość lub frustrację można wyrazić także poprzez ściśnięcie mocno pluszaka lub w inny sposób, który nie rani nikogo.

Niezwykle ważne jest również poświęcanie dziecku wystarczającej ilości czasu w ciągu dnia. Wówczas maluch nie czuje potrzeby zwracania na siebie uwagi rodzica drastycznymi sposobami, na przykład gryzieniem. Szczególnie dużo uwagi należy poświęcić dziecku, które przechodzi poważne zmiany w życiu, takie jak pojawienie się młodszego rodzeństwa.

Należy uświadomić sobie, że nawet mimo podjęcia stosownych kroków, przypadki gryzienia mogą mieć miejsce. Gdy twoje dziecko ugryzie kogoś, zachowaj spokój, ale stanowczym tonem głosu powiedz mu, że nie wolno gryźć innych. Wytłumacz, że jest to bolesne, następnie zabierz malucha w inne miejsce i daj mu czas, by ochłonął. Jeśli twoje dziecko gryzie innych, twoim zadaniem jest oduczenie go takiego zachowania. Jeżeli jednak wejdzie mu to w nawyk, a gryzienie będzie utrzymywać się po ukończeniu 4-5 roku życia, przyczyna może leżeć w poważniejszych problemach emocjonalnych. Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Monika Łapczyńska Położna, fizjoterapeuta, instruktorka szkoły rodzenia, masażystka I stopnia, instruktor rekreacji ruchowej, absolwentka Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Jak reagowac jak dziecko gryzie?

2. Wkrocz od razu – W sytuacji, kiedy widzisz, że dziecko gryzie, reaguj od razu. Przerwij zabawę, kłótnię, akcję, delikatnie przytrzymaj atakujące dziecko i wyraźnie powiedz, że nie ma zgody na gryzienie . Oczywiście to nie znaczy, że dziecko nie może odczuwać złości czy frustracji, chodzi o sposób jej wyrażania.

Co to jest zespół Roszpunki?

Zespół Roszpunki – rzadki rodzaj niedrożności jelit wywołany trichofagią – nawykiem zjadania włosów. Nazwa zespołu pochodzi od postaci z baśni braci Grimm , długowłosej dziewczyny o imieniu Roszpunka . Trichofagia czasami jest związana z zaburzeniem polegającym na wyrywaniu sobie włosów – trichotillomanią . Do cech zespołu Roszpunki należy :

 • obecność w żołądku trichobezoaru (kuli włosów) z ogonem sięgającym jelita cienkiego lub jelita grubego ,
 • niedrożność jelita cienkiego lub jelita grubego,
 • występowanie u osób leczonych psychiatrycznie,
 • trichotillomania.

Zespół Roszpunki jest zjawiskiem rzadkim, w literaturze opisano 88 przypadków .

Czy jedzenie włosów jest zdrowe?

4. Skutki jedzenia włosów – Trichofagia stanowi problem. Jest nie tylko wstydliwa i odrzucająca, ale iniebezpieczna. Zjadanie włosów może prowadzić do problemów z pobieraniem i trawieniem pokarmu, prowadzi do pogorszenia wyglądu i stanu zdrowia. Mogą pojawić się różne dolegliwości ze strony układu pokarmowego , takie jak nudności, niestrawność, problemy z wypróżnianiem, uczucie pełności.

Zdarza się też, że powstaje trichobezor . To „kamień włosowy” ze zjedzonych włosów wymieszanych z resztkami pokarmowymi. Mówi się o nim, gdy kula z włosów blokuje odcinek pomiędzy żołądkiem a jelitami lub wypełnia znaczną część przestrzeni w żołądku. W takiej sytuacji do wachlarza dolegliwości dołączają wymioty, bóle brzucha, a także zmęczenie, spadek wagi ciała oraz utrata apetytu.

Duże kule powstałe ze zjadanych włosów można niekiedy wyczuć jako guz w nadbrzuszu. Zjadanie włosów może prowadzić do zespołu Roszpunki . To jeden z rodzajów niedrożności jelita, który w skrajnych przypadkach grozi śmiercią. To dlatego czasem, gdy nie pomagają środki przeczyszczające , trichobezor musi zostać usunięty operacyjnie.

Co się stanie jak połknę włos?

Wielu rodziców odczuwa poważne obawy, kiedy spostrzegą, że ich dziecko zjadło włos. Często reagują paniką, obawiając się o zdrowie i życie swojej pociechy. Czy połknięcie włosa przez maluszka może być niebezpieczne? W jaki sposób zareagować, aby zapobiec negatywnym skutkom? Sprawdź, co należy zrobić, gdy niemowlę połknęło włos! Najważniejsze w poniższym artykule:

  Połknięcie pojedynczego włosa nie powinno nieść za sobą poważnych skutków. Mogą się one pojawić, gdy dziecko połknie więcej włosów. Gdy niemowlę zjadło włos i odczuwa z tego powodu dyskomfort możemy spróbować go usunąć palcami. Jeśli włos nie jest widoczny, należy podać niemowlęciu jedzenie, które pomoże przepchnąć go do dalszej części przewodu pokarmowego. W rzadkich przypadkach połknięcie włosa może skutkować problemami z oddychaniem, uporczywym kaszlem czy dyskomfortem w czasie przełykania.
You might be interested:  Jak Wystylizować Krótkie Włosy?

Czy wyrywanie włosów jest szkodliwe?

Wystające z nosa włosy nie są ani pożądane, ani estetyczne. Jednak lekarze ostrzegają – banalny zabieg higieniczny, jakim jest ich usuwanie, może doprowadzić nawet do śmierci. Można zaryzykować stwierdzenie, że niewielu ludzi uważa wystające z nosa włosy za powód do dumy lub oznakę specjalnej troski o higienę.

 • Ci, których natura w nie bujnie wyposażyła, a głównie są to mężczyźni, zwykle starają się pozbyć ich za wszelką cenę.
 • Niektórzy używają do tego celu specjalnego przyrządu, małego urządzenia elektrycznego, które doskonale sprawdza się również do usuwania owłosienia z uszu i innych, mniej dostępnych części ciała.

Inni przycinają je zwykłymi nożyczkami do paznokci a niektórzy, co gorsza, po prostu notorycznie je skubią. Mimo, że nie są ani piękne, ani miłe, to zdaniem specjalistów nie powód, by się ich tak radykalnie pozbywać. Powodem jest zwiększenie ryzyka przeniknięcia niebezpiecznych zarazków do organizmu.

 • Przydatny „filtr” – Kto usuwa włosy z nosa, ryzykuje utratę zdrowia – ostrzega amerykański laryngolog Erich Voigt z New York University na stronie internetowej magazynu „Business Insider”.
 • Jak twierdzi naukowiec, włosy w jamie nosowej służą do “naturalnej filtracji większych cząstek”.
 • Jeśli włosy są usuwane, niewielkie ciała obce mogą łatwo przedostać się do płuc.

Jednak powodów do rezygnacji z ich depilacji jest więcej. Bakterie w mieszkach włosowych Innym problemem jest to, że mieszki włosowe, czyli wąskie rurki w skórze, z których wyrasta włos, są naturalnym siedliskiem zarazków, które w przypadku ich naruszenia, łatwiej przenikają do organizmu.

 • Stąd prosta droga do zakażenia organizmu.
 • „To bardzo niebezpieczne sytuacje, które mogą doprowadzić do zapalenia opon mózgowych, ropni mózgu a nawet do śmierci” – mówi Voigt, wyjaśniając to specyfiką układu krwionośnego w tej części twarzy, zwanej nie bez powodu „trójkątem śmierci”, szczególnie podatnej na infekcje.

Obszar ten posiada specyficzne unaczynienie żylne, wnikające bezpośrednio do zatoki jamistej w jamie czaszki. Jednym słowem – do mózgu. Aby zminimalizować takie ryzyko, należy po prostu zrezygnować z depilacji włosów w nosie. A powiedzenie „mam to w nosie” powinno nabrać zupełnie innego znaczenia.

  Co oznacza kręcenie włosów na palcu?

  Owinięcie włosów wokół palca to dość powszechny nawyk. Może być próbą złagodzenia nerwów lub też oznaczać zaburzenia obsesyjno-kompulsywne. Jeśli jesteś osobą dorosłą, która często nakręca włosy na palec, być może jest to nawyk z dzieciństwa. Może to być również objaw innego stanu.

  Czy można wyrywać włosy łonowe Pensetą?

  Niektórzy twierdzą, że jest to kwestią estetyki i upodobań. A co ze zdrowiem? Bez wątpienia tematem, który budzi największe kontrowersje jest depilacja miejsc intymnych. Na jej temat spierają się w swoich opiniach ginekolodzy, a za nimi kosmetyczki, zwolennicy golenia linii bikini i jego przeciwnicy.

  A temat prawdopodobnie zagrzewa do dyskusji z tego względu, że dotyczy naszej największej sfery tabu. Jedni na jej temat rozmawiają swobodnie i chętnie. Drudzy, natomiast mają wciąż opory. Skupiając się jednak na goleniu. Może najpierw rozwiejmy wątpliwości dotyczących tego typu zabiegów. Mówią, że goląc włosy za każdym razem wyrastają one coraz mocniejsze i grubsze.

  Nie jest to jednak prawdą. I jest zależne od tego jaką metodę depilacji wybierzemy. Jeśli golimy się np. najbardziej tradycyjną metodą, czyli maszynką do golenia – ucinamy wtedy włos u nasady. Tym sposobem pozbawiamy włosa jego końcówki, czyli jego najcieńszej części.

  1. Wyrastając w dość szybkim tempie końcówka jest nie dość, że po goleniu ostro zakończona, do tego nieco grubsza ze względu na strukturę włosa przy nasadzie.
  2. Średnica włosa jednak jest wciąż taka sama.
  3. Pomimo ponownego golenia nie poszerza się.
  4. To złudzenie.
  5. Nie prawdą jest także, że depilacja okolic intymnych zawsze musi się wiązać z podrażnieniami.

  Jest to bardzo wrażliwa sfera, więc trzeba po prostu dobrać do niej odpowiednią metodę depilacji. Rozwiązaniem zawsze jest duża ostrożność podczas golenia i ciepły prysznic, który zmiękcza włosy i sprawia, że skóra jest bardziej elastyczna. Jeżeli skóra jest bardzo wrażliwa, nie powinno się jej naciągać, aby nie uszkodzić jej powierzchni oraz nie golić pod włos.

  To może rozwiązać sprawę podrażnień i zacięć. W przypadku włosków, które wrastają pod skórę. Każdą depilację ułatwia i łagodzi peeling. Złuszczając zrogowaciały naskórek, pomożemy przebić się zbyt słabym włosom. Można również użyć do depilacji kosmetyków z działaniem dezynfekującym i przeciwzapalnym. W przypadku poważniejszych objawów – czerwone krostki, z powodu wrośnięcia włosa pod skórę, czy zmiany ropne powinno się skonsultować ze specjalistą.

  Wtedy można uzyskać pomoc w postaci miejscowego antybiotyku, który zaleczy zmianę lub pomoc w usunięcia włosa. Niektórzy wciąż jeszcze przekazują mit o wodzie utlenionej, która rzekomo powoduje rozjaśnienie włosów, bądź ich wypalanie na stałe. Jednak woda utleniona o wysokim stężeniu może nie tylko wypalić włosy, co poparzyć skórę.

  Co jest gorszą wersją tego zabiegu. Dlatego, więc nie polecamy takich eksperymentów w zaciszu domowym. Woda utleniona rozjaśnia włosy na rudo, nie na blond. A na skórze może pozostawić białe plamy. Reklamy zakładów kosmetycznych, z kolei zachęcają gromko do zabiegów laserowych. Jednak depilacja laserowa raz, że nie zawsze jest skuteczna, ponieważ jej efekty zależą od wielu czynników.

  A dwa, że nie każdemu jest pisana. Pomimo, że jest to zabieg bezpieczny ma ona swoje przeciwwskazania, z którymi należy się zapoznać przed podjęciem decyzji. To jakie owłosienie jest intensywne zazwyczaj jest zależne od karnacji.

  Czy wyrywanie włosów jest szkodliwe?

  Wystające z nosa włosy nie są ani pożądane, ani estetyczne. Jednak lekarze ostrzegają – banalny zabieg higieniczny, jakim jest ich usuwanie, może doprowadzić nawet do śmierci. Można zaryzykować stwierdzenie, że niewielu ludzi uważa wystające z nosa włosy za powód do dumy lub oznakę specjalnej troski o higienę.

  1. Ci, których natura w nie bujnie wyposażyła, a głównie są to mężczyźni, zwykle starają się pozbyć ich za wszelką cenę.
  2. Niektórzy używają do tego celu specjalnego przyrządu, małego urządzenia elektrycznego, które doskonale sprawdza się również do usuwania owłosienia z uszu i innych, mniej dostępnych części ciała.

  Inni przycinają je zwykłymi nożyczkami do paznokci a niektórzy, co gorsza, po prostu notorycznie je skubią. Mimo, że nie są ani piękne, ani miłe, to zdaniem specjalistów nie powód, by się ich tak radykalnie pozbywać. Powodem jest zwiększenie ryzyka przeniknięcia niebezpiecznych zarazków do organizmu.

  • Przydatny „filtr” – Kto usuwa włosy z nosa, ryzykuje utratę zdrowia – ostrzega amerykański laryngolog Erich Voigt z New York University na stronie internetowej magazynu „Business Insider”.
  • Jak twierdzi naukowiec, włosy w jamie nosowej służą do “naturalnej filtracji większych cząstek”.
  • Jeśli włosy są usuwane, niewielkie ciała obce mogą łatwo przedostać się do płuc.

  Jednak powodów do rezygnacji z ich depilacji jest więcej. Bakterie w mieszkach włosowych Innym problemem jest to, że mieszki włosowe, czyli wąskie rurki w skórze, z których wyrasta włos, są naturalnym siedliskiem zarazków, które w przypadku ich naruszenia, łatwiej przenikają do organizmu.

  1. Stąd prosta droga do zakażenia organizmu.
  2. „To bardzo niebezpieczne sytuacje, które mogą doprowadzić do zapalenia opon mózgowych, ropni mózgu a nawet do śmierci” – mówi Voigt, wyjaśniając to specyfiką układu krwionośnego w tej części twarzy, zwanej nie bez powodu „trójkątem śmierci”, szczególnie podatnej na infekcje.

  Obszar ten posiada specyficzne unaczynienie żylne, wnikające bezpośrednio do zatoki jamistej w jamie czaszki. Jednym słowem – do mózgu. Aby zminimalizować takie ryzyko, należy po prostu zrezygnować z depilacji włosów w nosie. A powiedzenie „mam to w nosie” powinno nabrać zupełnie innego znaczenia.

   Czy wyrwane włosy na głowie odrosną?

   Czy po mechanicznym wyrwaniu włosa z mieszka wyrośnie nowy? – Mechaniczne wyrwanie wraz z cebulką nie oznacza , że w danym mieszku nie odrośnie już nowe włókno. Cykl wymiany wzrostu występuje średnio około 25 razy w ciągu życia. Podczas mechanicznego usunięcia cebulki nie wiemy , w jakiej fazie znajdował się włos w momencie jego wyrwania.

   1. Naturalnie fizjologiczna wymiana następuje co około 3-6 lat.
   2. Gdy poprzez wyrwanie zaburzony zostaje naturalny cykl, odrost nowego trwa nieco dłużej, natomiast brodawka regeneruje się i rozpoczyna produkowanie nowego włókna.
   3. Istnieje również możliwość, że po mechanicznym usunięciu mieszek zostanie spłycony, co w efekcie spowoduje odrost włókna cieńszego od poprzedniego lub też nastąpi zupełne spłycenie mieszka.

   Przyczynić się do tego stanu mogą: stres, zaburzenia gospodarki hormonalnej, stany zapalne organizmu, zła dieta.

   Czy można wyrywać włosy łonowe?

   Fryzura wieczorowa – fale – Zależy Ci na tym, by pięknie wyglądać wieczorem? Nie masz pomysłu na fryzurę? Na najbliższe wyjście proponujemy fale. Obejrzyj filmik i zainspiruj się. Witam serdecznie, usuwanie owłosienia łonowego nie jest szkodliwe. Ze względów estetycznych jest to często wykonywany zabieg. Jedyna kwestia jest taka, że jest to mimo wszystko ochrona bardzo delikatnym miejsc przed działaniem czynników zewnętrznych – mikrobów, zanieczyszczeń itp. Pozdrawiam, ES 0 Witam, usuwanie owłosienia łonowego jest absolutnie bezpieczne i coraz bardziej popularne zarówno wśród kobiet jak i mężczyzn. Jest wiele metod usuwania owłosienia łonowego od preparatów kosmetycznych, wosku po metody laserowe. Warto wybrac tę najodpowiedniejszą dla siebie. Usuwanie owłosienie nie jest szkodliwe.0 redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników. Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

    Czy pasta cukrowa jest skuteczna? – odpowiada dr Ewa Szmaj Jak pozbyć się nadmiernego owłosienia? – odpowiada dr Ewa Szmaj Większy porost włosów po depilacji plastrami – odpowiada Renata GrzechociĹska Problem z owłosieniem nóg i bikini – odpowiada Lek. Katarzyna Mudel Owłosione uda i łydki u 23-latki – odpowiada Mgr Marta Kociatyn-Stawarz Odrastanie włosków po depilacji – odpowiada Lek. Izabela Lenartowicz AZS i hirsutyzm a depilacja laserowa – odpowiada Lek. Aleksandra Witkowska Jak usuwać delikatne, ale ciemne włosy z ciała? – odpowiada Lek. Aleksandra Witkowska Depilacja owłosienia z okolic intymnych – odpowiada Dr n. med. Diana Kupczyńska Depilacja rąk, dłoni, brzucha i pleców u 22-latki – odpowiada dr Ewa Szmaj