Masz długie włosy, a może dopiero planujesz je zapuścić? Pielęgnacja takiej długości to wyzwanie, a żeby zawsze wyglądały pięknie i zdrowo, musisz odpowiednio dobrać sposób, w jaki się z nimi obchodzisz. Oto kilka praktycznych porad dla wielbicielek długich kosmyków! Długie włosy — piękne i lśniące kosmyki Długie włosy zawsze będą bardzo modne, jednak ich pielęgnacja jest wymagająca i czasochłonna .
- Taka długość będzie jeszcze większą ozdobą, gdy będzie pasować do Twojego typu urody, zwłaszcza jeśli wyróżnia Cię też smukła lub umięśniona sylwetka.
- Pokaźna czupryna również świetnie sprawdzi się w przypadku twarzy o nieregularnych rysach.
- Długie włos kojarzą się z eterycznymi pięknościami bądź zwiewnymi rusałkami, jednak należy pamiętać, że aby były ozdobą, muszą być przede wszystkim zdrowe i zadbane.
Nie zapuszczaj włosów na siłę – jeśli końce są zniszczone, niestety trzeba je obciąć. Regularne podcinanie włosów jest bardzo ważne. Włosy długie, choć dziwnie to brzmi, to włosy ”stare”. Włos o długości ok.30 cm włos może mieć nawet 3 lata! Przez ten czas był narażony na różnego typu uszkodzenia mechaniczne.
- Przez zniszczone fragmenty ucieka wilgoć, a włosy stają się osłabione.
- Właśnie dlatego lepiej wcześniej obciąć końce, by później nie musieć radykalnie skracać włosów.
- Długie włosy cieszą się dużą popularnością, jednak osoby o naturalnie cienkich i rzadkich włosach powinny zrezygnować z takiej fryzury.
Jeśli Twoja twarz jest mała i bardzo szczupła, długie włosy mogą przyćmić Twoją urodę. Zdecyduj się na półdługie i krótkie fryzury. Jednak jeśli lubisz długie włosy i dobrze się w nich czujesz – noś je! Pamiętaj jednak o właściwej pielęgnacji. Jak dbać o długie włosy? Oto odpowiedź. Jak dbać o długie włosy? Długie włosy wymagają drobiazgowej pielęgnacji. Należy im poświecić więcej czasu i dodatkowo dobrać właściwy rodzaj kosmetyków. Każda posiadaczka długich kosmyków powinna opracować własny rytuał pielęgnacji. Jak zacząć dbać o włosy? Pomocne będzie określenie porowatości włosów, którą możesz poznać, wykonując nasz test na porowatość włosów .
- Gdy będziesz już wiedzieć, czego dokładnie potrzebują Twoje włosy, będziesz mogła dobrać odpowiedni rodzaj pielęgnacji.
- Jak pielęgnować długie włosy? Zupełnie inaczej wygląda to w przypadku włosów wysokoporowatych, a inaczej w przypadku niskoporowatych.
- Zdefiniowanie porowatości to pierwszy i podstawowy krok, by pielęgnacja długich włosów była skuteczna.
Długie włosy wymagają intensywnej pielęgnacji, ponieważ są narażone na uszkodzenia mechaniczne – zwłaszcza końcówki. Często mogą wkręcić się w pasek torebki, zahaczyć o zamek kurtki i nieustannie ocierają się o ubrania. Włosy długie muszą dużo wytrzymać, dlatego właśnie potrzebują odpowiedniego wparcia i wzmocnienia.
Contents
Czy długie włosy osłabiają cebulki?
1. Częste upinanie włosów je osłabia Tak naprawdę włosy są o wiele bardziej narażone na zniszczenia, kiedy nosimy je przez długi czas rozpuszczone. Kucyki, koki czy warkocze pozwalają je chronić przed urazami mechanicznymi. Jeżeli tylko nie stosujemy gumek recepturek czy takich z metalowymi elementami wyrywającymi włosy, spokojnie możemy się czesać w ulubione upięcia.
Pamiętajmy również by nie ściskać włosów zbyt mocno. To faktycznie oslabia cebulki i może powodować łamanie. Warto też od czasu do czasu zmieniać fryzury czy miejsce, w którym robimy przedziałek.2. Łupież jest zaraźliwy To nieprawda. Nie da się zarazić łupieżem. Powstaje on w wyniku niewłaściwej higieny włosów (zby częste lub zbyt rzadkie mycie, źle dobrane kosmetyki).
Duże znaczenie mają również skłonności genetyczne. Chociaż łupieżem nie można się zarazić, ze względów higiebicznych nie powinno się używać tych samych grzebieni czy ręczników co inne osoby.3. Częstsze podcinanie włosów sprawia, że szybciej rosną Każdy człowiek ma inne tempo rośnięcia włosów.
Chociaż ich porost można nieco przyspieszyć różnymi metodami, to podcinanie do nich nie należy. O wiele skuteczniejsze jest picie ziół takich jak skrzyp i pokrzywa czy regularne masaże głowy. Włosy warto podcinać, szczególnie jeżeli mamy skłonności do rozdwajających się końcówek. Fryzura wygląda wówczas znacznie lepiej i włosy są zdrowsze, ale na tempo ich wzrostu nie ma to żadnego wpływu.4.
Zwiększone wypadanie włosów to zawsze zły znak Dziennie człowiek może tracić nawet do 200 włosów. Na wiosnę i na jesień wiele osób obserwuje u siebie wzmożone wypadanie włosów. To normalny objaw i nie powinien on budzić niepokoju. Włosy przechodzą wówczas w tzw.
- fazę spoczynkową, przestają rosnąć i zaczynają wypadać.
- Również bardzo intensywne wypadanie włosów po ciąży jest naturalnym zjawiskiem.
- Powinnaś się zaniepokoić, jeżeli utrata włosów występuje częściej niż dwa razy w roku i trwa ponad miesiąc.
- Pamiętaj również, że im dłuższe włosy, tym wydaje się, że wypada ich więcej.
A one po prostu są lepiej widoczne.5. Szampon i odżywkę należy aplikować na całą długość włosów Włosy najbardziej wymagają mycia przy nasadzie. Im bliżej końcówek, tym są czystsze. Dlatego myjąc warto skupić się na skórze głowy. Pozostałym włosom wystarczy do oczyszczenia spływająca piana.
Z kolei odżywki powinno się nakładać na długość włosów i końcówki. Skóra głowy ich nie potrzebuje. Mogą one jedynie niepotrzebnie ją obciążać, podrażniać i przyspieszać przetłuszczanie się włosów. Wyjątkiem się specjalne odżywki np. przeciwłupieżowe. Jeżeli producent wyraźnie tego nie zalecił, nie należy nakładać odżywki na skórę głowy.6.
Blondynki mają mniej włosów, niż brunetki To nieprawda. Prawdą jest natomiast, że włosy blondynek są ciensze. Przez to faktycznie może wyglądać, że jest ich mniej, chociaż w rzeczywistości blondynki mają więcej włosów, niż brunetki czy rude. Najmniej włosów mają osoby rude, ale ich włosy są najgrubsze i wyglądają najzdrowiej i najbardziej okazale.7.
Czy włosy mogą wypadać bo są za długie?
Długość naszych włosów nie ma wpływu na ich wypadanie. Trzeba pamiętać, że długie włosy są bardziej narażone na różnego rodzaju uszkodzenia mechaniczne, które mogą przyczyniać się do wzmożonej łamliwości włosów. Owa łamliwość bardzo często jest mylona z wypadaniem włosów.
W jakiej kolejności myć włosy?
so!flow by Vis Plantis: kolejność korzystania z kosmetyków do pielęgnacji włosów – Nawet najbardziej zaawansowane rytuały i zabiegi pielęgnacyjne na nasze włosy może popsuć nieodpowiednia kolejność używanych przez nas kosmetyków . Dlatego właśnie tak istotnym jest, żeby dokładnie czytać etykiety i stosować się ściśle do zaleceń producenta. Z reguły kolejność stosowania konkretnych produktów jest jednak podobna. Seria kosmetyków so!flow by Vis Plantis dodatkowo ułatwia cały ten proces, ponieważ na opakowaniach produktów znajduje się informacja, w jakiej kolejności dany kosmetyk powinien zostać użyty. Kolejność ta wygląda zatem (najczęściej) następująco:
- Peeling do skóry głowy/booster/baza Szampon Odżywka Maska Spray/mgiełka Masełko/olejek
Należy jednak zaznaczyć, że w przypadku konkretnych linii, kolejność ta może delikatnie się od siebie różnić (zawsze w pierwszej kolejności warto zwrócić uwagę na informację przedstawione na opakowaniu ). Podsumowując: zwykle zaczynamy od skóry głowy: booster/peeling/baza – czyli dokładnego oczyszczenia i wstępnej pielęgnacji (np. nawilżenia i masażu, który pobudzi cebulki włosów do wzrostu). Następnie oczyszczamy włosy szamponem. Później aplikujemy na pasma odżywkę i/lub maskę. Cała seria so!flow by Vis Plantis zapewnia kompleksową pielęgnację włosów – począwszy od peelingu skóry głowy, aż po dogłębne odżywienie końcówek włosów . Zachowywanie zalecanej, odpowiedniej kolejności kroków pielęgnacyjnych wcale nie brzmi jak skomplikowany proces, prawda? Z pewnością może pomóc nam w walce o zdrowe, lśniące i piękne włosy.
Jak zapuścić 10 cm włosów w miesiąc?
Wcierki do włosów – Wcierki to zdecydowanie najpopularniejszy i chyba jeden ze skuteczniejszych sposobów, by przyspieszyć proces wzrostu włosa. Te naturalne, często ziołowe preparaty powinnyśmy stosować według następującego schematu:
- w przypadku włosów przetłuszczających się – wcierka nakładana jest przed myciem głowy, w przypadku włosów suchych – wcierki stosujemy po myciu
Dobra wcierka do włosów powinna zawierać witaminy z grupy B, E, PP i C. Dobrze jeśli w jej składzie znajdą się proteiny jedwabiu, olej z podbiału, łopianu i pokrzywy. Ważne mogą być również pijawka lekarska i skrzyp polny . Warto pamiętać, że pomimo bardzo dobrych właściwości olejów, ich stosowanie może być niebezpieczne w przypadku posiadaczek cienkich włosów.
Jak zapuścić grube włosy?
Od czego zależy tempo wzrostu włosa? – Czas, w jakim rosną włosy u człowieka, jest zależny od wielu czynników. To właśnie dlatego niektórym z nas szybkie zapuszczanie włosów nie sprawia żadnego problemu, a inni z kolei zastanawiają się, co zrobić, by uzyskać i utrzymać wymarzoną długość włosów .
- Przede wszystkim warto wiedzieć, że włosy u człowieka rosną średnio o ok.0,33 mm na dobę, co daje 1 cm miesięcznie i 12 cm rocznie.
- Jednak ten proces może przebiegać zarówno dużo szybciej, jak i nieco wolniej – wszystko zależy od czynników takich jak geny, rodzaj włosów, stosowane sposoby pielęgnacji, czy nawet styl życia.
Zbilansowana dieta, bogata w witaminy i minerały, zawsze jest sprzymierzeńcem, jeśli chodzi o zapuszczanie włosów. Etapy pielęgnacji, takie jak oczyszczanie czy odżywianie, także będą sprzyjać włosom, jeżeli dobierzesz odpowiednie kosmetyki .
Jaka grzywką do długich włosów?
Długie włosy z grzywką na boki – Długie włosy lubią grzywkę na boki. Można ją dopasować zarówno do włosów prostych, jak i kręconych. Najlepiej sprawdzi się tak zwana curtain bangs, czyli grzywka-zasłona. Doskonale łagodzi rysy twarzy i jest niezwykle kobieca.
- Curtain bangs to grzywka, która wysmukla, więc powinny z niej zrezygnować kobiety o zbyt pociągłej twarzy – jeszcze ją bowiem wydłuży.
- Panie o ostrych rysach twarzy – szerokim czole, masywnej żuchwie i wypukłych kościach policzkowych na pewno się zaś z taką grzywką polubią.
- Grzywka na boki w postaci curtain bangs jest odwinięta na zewnątrz.
Wykonanie takiego uczesania nie jest wcale trudne – wystarczy wgnieść w grzywkę na przykład piankę do modelowania i odwinąć ją na okrągłej szczotce lub przy pomocy prostownicy. Resztę włosów można pozostawić prostą lub też je lekko pofalować.
Co osłabia włosy?
Silny wiatr, intensywne słońce, temperatura powietrza – Czynniki atmosferyczne nie są łaskawe dla naszych włosów. Wiatr je plącze, promienie UV niszczą warstwę ochronną włosa i je przesuszają. Podobnie działają bardzo wysoka i skrajnie niska temperatura, sól morska i chlorowana woda.
Czy przy wypadających włosach lepiej je ściąć?
Skrócenie włosów – czy zahamuje nadmierne wypadanie włosów? – Jeśli przyczyna nadmiernej utraty włosów tkwi w organizmie lub w problemie ze skórą głowy to oczywiste jest, że aby zahamować utratę włosów należy rozpocząć od zlokalizowania przyczyny oraz jej usunięcia.
- W takiej sytuacji ścięcie włosów nie pomoże.
- Ścięcie włosów natomiast na pewno ułatwi ich pielęgnację, która w trakcie kuracji przeciw wypadaniu włosów jest nieco bardziej angażująca niż pielęgnacja, którą stosujemy na co dzień.
- Co ważnie ścięcie włosów spowoduje, że objętościowo zmniejszy się ilość wypadających włosów co również pozytywnie wpłynie na Twoją psychikę.
Wypadanie włosów bowiem budzi niepokój w każdej osobie, która się z nim zmaga. Stres spowodowany wypadaniem włosów z kolei powoduje jeszcze większe nasilenie problemu. Dlatego też każdy sposób prowadzący do wyciszenia się i obniżenia poziomu stresu jest ważny.
O jakiej porze roku najbardziej wypadają włosy?
Kiedy wypadają włosy? Fazy wzrostu włosa – Włosy podlegają cyklowi życiowemu, który dzielimy na trzy fazy:
- Anagen – to faza pierwsza, czyli wzrostowa. W tej fazie włos rośnie od 2 do 8 lat (zazwyczaj do 6 lat u kobiet i do 4 u mężczyzn). Zakładając, że włosy rosną około 1 centymetr miesięcznie, maksymalna długość, jaką mogą osiągnąć, to 75 centymetrów. Warto wiedzieć, że nie wszyscy są w stanie zapuścić fryzurę sięgającą do pasa lub dłuższą. Dzieje się tak m. in. dlatego że niektóre włosy żyją tylko 2 lata.
- Katagen – faza druga. Jest to czas, w którym włos jest w skórze, ale już nie rośnie – przygotowuje się do wypadnięcia. Czy wiesz, że jeżeli wyrwiesz włos znajdujący się w tej fazie, to ten może nigdy nie odrosnąć? Taki włos jednak trudno wyrwać. Nie pozbędziesz się go podczas mycia lub czesania. Umyślne wyrywanie włosów może mieć długotrwałe, negatywne skutki. Istnieje bowiem szansa, że włos zostanie wyrwany wraz z korzonkiem, czyli aktywną częścią mieszka – tzw. macierzą, która odpowiada za wzrost włosa. Odradza się więc częste tapirowanie fryzur oraz upinanie włosów w ciasne sploty.
- Telogen – trzecia faza, która inaczej nazywana jest “okresem uśpienia włosa”. W tej fazie łodyga włosa odrywa się od brodawki, która go produkuje, jednak ten nadal pozostaje na głowie. Faza trzecia trwa około 2, 3 lub 4 miesięcy. Po tym czasie stary włos może zostać “wypchnięty” przez nowy albo wypaść podczas codziennego czesania lub mycia.
Warto pamiętać, że włosy nie wypadają z dnia na dzień . Jeżeli już zaczęły wychodzić, to tego procesu nie da się zatrzymać. Niestety żadne kosmetyki i zabiegi nie cofną wypadania. Włosy, które mają wypaść – po prostu wypadną. Osoby, które zmagają się z problemem wypadających włosów, dostrzegają u siebie zjawisko tzw.
wypadania sezonowego . Pojawia się ono, gdy włosom nie dostarcza się odpowiednich składników odżywczych. Dzieje się tak np. zimą, gdy włosom brakuje słońca i uzyskiwanej z niego witaminy D. Dlatego okres jesienno-zimowy jest czasem, w którym należy szczególnie zadbać o kondycję swoich włosów. Znając poszczególne fazy wzrostu włosa, warto zadać sobie pytanie: kiedy zdecydować się na depilację? Najlepszym momentem na wykonanie zabiegu depilacji laserowej jest faza wzrostu – anagen.
Wówczas melanina, która stanowi przewodnik dla wiązki lasera, transportuje energię bezpośrednio do brodawki włosowej, następnie ogrzewa ją i niszczy. Łodyga włosa ulega spaleniu i po około 2-3 tygodnia wykrusza się i wypada. Dlatego dokonując depilacji laserowej w anagenie, można mieć pewność, że włos już nigdy nie odrośnie.
Ile dziennie może wypaść włosów?
Ile dziennie wypada włosów z głowy? – Po pierwsze zastanówmy się nad tym, co oznacza „normalna” utrata włosów . Zwróciliśmy się z tym pytaniem do Pascale Mora, szefowej komunikacji naukowej w Vichy, aby przedstawiła nam tę kwestię od strony liczb. „W każdej chwili od 90 do 95 procent włosów na zdrowej skórze głowy człowieka jest w fazie wzrostu.
- Pozostałe 5 do 10 procent jest w fazie spoczynku – i włosy te są gotowe do wypadania”.
- Pascale jednak uspokaja: „Na szczęście każdy mieszek włosowy działa niezależnie, abyśmy nie stracili za dużo włosów na raz!” A jednak mimo to wszyscy tracą trochę włosów każdego dnia.
- Na jaką utratę włosów możemy sobie pozwolić? Pascale Mora: „Od 50 do około 100 włosów dziennie to norma.
Nie martw się, jeśli znajdziesz kilka włosów na swojej szczotce do włosów. Z drugiej strony, jeśli po przebudzeniu widzisz, że poduszka jest pokryta włosami lub jeśli widzisz garść włosów w odpływie prysznica, może to oznaczać nadmierne wypadanie włosów “.
Co pierwsze szampon czy odżywka?
Metoda OMO – co to? – Metoda OMO to w najprostszym tłumaczeniu mycie włosów w kolejności – odżywka – szampon – odżywka . Na mokre włosy najpierw nakładamy odżywkę nawilżającą, następnie myjemy włosy łagodnym szamponem, a później ponownie aplikujemy odżywkę.
Dzięki temu włosy są podwójnie odżywione, błyszczące i niezwykle gładkie w dotyku. Mycie metodą OMO krok po kroku.1. O jak odżywka nawilżająca (np. z aloesem, gliceryną, panthenolem), 2. M jak szampon (najlepiej łagodny i delikatny), 3. O jak odżywka emolientowa lub emolientowo-humektantowa (najlepiej z olejami w składzie).
RADA EKSPERTA Mycie włosów popularną metodą OMO sprawdzi się u posiadaczek włosów średnioporowatych i wysokoporowatych, czyli tych zniszczonych i suchych (najczęściej falowanych i kręconych). Nie polecam jej włosom cienkim, niskoporowatym , bo podwójne nakładanie odżywki może je niepotrzebnie obciążyć – wyjaśnia Damian Drzyzga, fryzjer, właściciel salonu Let’s Dye – Hair Colour Experts w Warszawie.
Czy po masce myc włosy?
Maskę najlepiej nałożyć na umyte, oczyszczone z łoju i wszelkich zabrudzeń włosów. Jednak nie na całkiem mokre, ale przynajmniej lekko osuszone ręcznikiem. Nadmiar wody rozrzedza bowiem konsystencję maski, a poza tym sprawia, że będzie ona spływać z włosów, zanim zacznie działać.
Jak dbać o długie włosy domowe sposoby?
Masz długie włosy, a może dopiero planujesz je zapuścić? Pielęgnacja takiej długości to wyzwanie, a żeby zawsze wyglądały pięknie i zdrowo, musisz odpowiednio dobrać sposób, w jaki się z nimi obchodzisz. Oto kilka praktycznych porad dla wielbicielek długich kosmyków! Długie włosy — piękne i lśniące kosmyki Długie włosy zawsze będą bardzo modne, jednak ich pielęgnacja jest wymagająca i czasochłonna .
- Taka długość będzie jeszcze większą ozdobą, gdy będzie pasować do Twojego typu urody, zwłaszcza jeśli wyróżnia Cię też smukła lub umięśniona sylwetka.
- Pokaźna czupryna również świetnie sprawdzi się w przypadku twarzy o nieregularnych rysach.
- Długie włos kojarzą się z eterycznymi pięknościami bądź zwiewnymi rusałkami, jednak należy pamiętać, że aby były ozdobą, muszą być przede wszystkim zdrowe i zadbane.
Nie zapuszczaj włosów na siłę – jeśli końce są zniszczone, niestety trzeba je obciąć. Regularne podcinanie włosów jest bardzo ważne. Włosy długie, choć dziwnie to brzmi, to włosy ”stare”. Włos o długości ok.30 cm włos może mieć nawet 3 lata! Przez ten czas był narażony na różnego typu uszkodzenia mechaniczne.
- Przez zniszczone fragmenty ucieka wilgoć, a włosy stają się osłabione.
- Właśnie dlatego lepiej wcześniej obciąć końce, by później nie musieć radykalnie skracać włosów.
- Długie włosy cieszą się dużą popularnością, jednak osoby o naturalnie cienkich i rzadkich włosach powinny zrezygnować z takiej fryzury.
Jeśli Twoja twarz jest mała i bardzo szczupła, długie włosy mogą przyćmić Twoją urodę. Zdecyduj się na półdługie i krótkie fryzury. Jednak jeśli lubisz długie włosy i dobrze się w nich czujesz – noś je! Pamiętaj jednak o właściwej pielęgnacji. Jak dbać o długie włosy? Oto odpowiedź. Jak dbać o długie włosy? Długie włosy wymagają drobiazgowej pielęgnacji. Należy im poświecić więcej czasu i dodatkowo dobrać właściwy rodzaj kosmetyków. Każda posiadaczka długich kosmyków powinna opracować własny rytuał pielęgnacji. Jak zacząć dbać o włosy? Pomocne będzie określenie porowatości włosów, którą możesz poznać, wykonując nasz test na porowatość włosów .
- Gdy będziesz już wiedzieć, czego dokładnie potrzebują Twoje włosy, będziesz mogła dobrać odpowiedni rodzaj pielęgnacji.
- Jak pielęgnować długie włosy? Zupełnie inaczej wygląda to w przypadku włosów wysokoporowatych, a inaczej w przypadku niskoporowatych.
- Zdefiniowanie porowatości to pierwszy i podstawowy krok, by pielęgnacja długich włosów była skuteczna.
Długie włosy wymagają intensywnej pielęgnacji, ponieważ są narażone na uszkodzenia mechaniczne – zwłaszcza końcówki. Często mogą wkręcić się w pasek torebki, zahaczyć o zamek kurtki i nieustannie ocierają się o ubrania. Włosy długie muszą dużo wytrzymać, dlatego właśnie potrzebują odpowiedniego wparcia i wzmocnienia.
Co zrobić aby przyspieszyć porost włosów?
Najlepsze sposoby na porost włosów – podsumowanie – Regularnie stosowane wcierki, olejowanie, peeling skóry głowy, a także odpowiednia dieta i suplementacja, mogą znacząco przyspieszyć wzrost Twoich włosów. Poza tym, że włosy będą rosły szybciej, możesz liczyć też na pojawienie się nowych włosów, czyli popularnych baby hair.
Czy cienkie włosy mogą być długie?
Czy warto zapuszczać cienkie włosy? – Jeśli marzysz o długich włosach, dlaczego nie spróbować? Zanim zdecydujesz się zapuszczać swoje cienkie włosy powinnaś wiedzieć, że prawdopodobnie nie uda ci się zapuścić ich aż do długości pasa. Jeśli tak się stanie, przy tak lichej objętości mogą wyglądać po prostu niekorzystnie.
Jak dbać o włosy aby były lśniące?
Czego nie lubią włosy pozbawione blasku –
- Twardej wody . Jedną z przyczyn matowienia włosów może być zła jakość wody. Twarda woda zawiera dużą ilość osadu i kamienia, które osadzają się na włosach, obciążając pasma i pozbawiając ich blasku. Dlatego też do mycia włosów często zalecana jest woda filtrowana lub przegotowana. Konieczne staje się też przeprowadzanie od czasu do czasu tzw. chelatowania włosów dla maksymalnego ich odciążenia i oczyszczenia.
- Stylizacji na gorąco , zwłaszcza bez zastosowania kosmetyków do termoochrony. Gorące powietrze niekorzystnie działa na włos, przesusza go i może sprawić, że stanie się matowy i łamliwy. Ważna jest siła nawiewu – zdecydowanie lepiej suszyć włosy chłodnym powietrzem i unikać przegrzewania włosów.
- Codziennego mycia . Przetłuszczające się włosy nie wyglądają dobrze, ale nie oznacza to, że należy głowę myć codziennie. Włosy, tracąc naturalne sebum, stają się matowe i suche. Zdecydowanie lepiej ograniczyć mycie, a jak już to stosować odpowiednie kosmetyki, w tym łagodne szampony do mycia włosów , aby nie zmyć naturalnej warstwy ochronnej. Pamiętaj, że częste mycie może bardziej zaognić problem, bo zachęci gruczoły łojowe do nadprodukcji, kiedy skóra głowy będzie przesuszona.
- Mycie włosów gorącą wodą . Włosy są matowe, ponieważ ich łuski są zbytnio rozchylone. A co powoduje otwieranie łusek? Gorąca woda! Nie bez powodu zaleca się, aby włosy myć w letniej wodzie, a ostatnie płukanie najlepiej wykonać chłodną (ale nie lodowatą!) wodą. Dzięki temu zamkniesz rozchylone łuski włosów i wygładzisz kosmyki na całej długości.
- Pomijania odżywek do włosów . Pośpiech, brak czasu lub po prostu zwykła nieświadomość może przyczynić się do pogorszenia stanu włosów, jeśli pominiemy kolejny etap pielęgnacji, jaką jest odżywka . Zadaniem odżywki jest wygładzenie struktury włosa i ułatwienie rozczesywania. Dzięki niej włosy zyskują ochronę przed uszkodzeniami, dodatkowo polepsza się ich wygląd, w tym: stają się lśniące.
- Nadużywania kosmetyków stylizacyjnych . Stylizacja może poprawić wygląd włosów, np. nadać objętość czy nabłyszczyć, ale jest to stan tymczasowy, czyli taki, który utrzyma się tylko do następnego mycia. Stosowanie produktów jak pianki, lakiery, żele prowadzi do nabudowania filmotwórczych polimerów i silikonów. A gdy dobrze ich nie zmyjesz, włosy staną się ciężkie, matowe i szorstkie.
Nagła utrata blasku włosów może być oznaką nadmiernego obciążenia kosmetykami stylizacyjnych. Ratunkiem jest tutaj zastosowanie raz w tygodniu mocnego szamponu oczyszczającego i zrezygnowanie z ciężkich środków do stylizacji. Pielęgnacja matowych włosów sprowadza się do zadbania o ich wygładzenie.