Pies z włosami? Nie. Każdy pies ma sierść – Oprócz ras genetycznie, całkowicie lub częściowo pozbawionych sierści, wszystkie psy ją mają. To, co jest nazywane „włosami” jest również sierścią , a nosi fachową nazwę włosa okrywowego, który tworzy widoczną szatę psa.
Natomiast to, czego nie widzimy z zewnątrz, a dopiero po rozgarnięciu włosa okrywowego – to podszerstek, czyli warstwa włosa, znajdująca się bezpośrednio przy skórze.
Włos ten jest gęsty, miękki i pełni u psa rolę termo- i wodoizolacyjną.
Stanowi też rodzaj „rusztowania”, na którym układa się włos okrywowy.
Zatem uporządkujmy. Sierść (szata) psa składa się z włosa okrywowego i podszerstka. Są jednak rasy mające jedynie włos okrywowy i pozbawione podszerstka. To właśnie takie psy określane są jako psy z włosami. Takimi rasami są m. in. maltańczyk czy yorkshire terier. Szatę dwuwarstwową czyli klasyczną sierść mają m. in. jamnik długowłosy i szorstkowłosy, siberian husky, border collie, berneński pies pasterski. Oznacza to, że pojęcie „pies z włosami” czy „rasy psów z włosami” jest z założenia błędne. Natomiast „psy z włosem” jest pojęciem poprawnym, o ile nazwa „włos” odnosi się do włosa okrywowego.
Włos czy sierść – porządkujemy pojęcia – Sierść (szata) psa składa się z włosa okrywowego i podszerstka (podszycia). Włos okrywowy to ten, który widzimy na zewnątrz, natomiast podszerstek jest znajdującą się tuż przy skórze warstwą miękkiego włosa, który widać dopiero po rozgarnięciu włosa okrywowego.
Na podszerstku, jak na „rusztowaniu”, układa się włos okrywowy.
Są jednak rasy pozbawione podszerstka, mające jedynie włos okrywowy.
Takimi rasami są m.
in. maltańczyk , lwi piesek i yorkshire terier. I właśnie psy z włosem jedynie okrywowym określane są jako psy, które mają włosy zamiast sierści. Jest to z założenia błędne – nie istnieje zwierzę „pies z włosami”. Wszystkie psy mają sierść, naturalnie oprócz ras bezwłosych.
Czy foksterier ma włosy czy sierść?
Jamniki szorstkowłose, Foksterier, Terrier walijski posiadają twarde, szorstkie włosy z tendencją do zwijania się. Ich sierść jest wysokoporowata i dla podtrzymania wzorowej szaty należy utrzymywać ją w jej specyficznej jakości. Psy te posiadają podszerstek, który dla dobrego wyglądu wymaga trymowania.
Jak określić rodzaj sierści?
Ogólny podział: – Podział ze względu na strukturę sierści:
jedwabista gładka szorstka lokowata, kręcona skręcona w sznury
Podział ze względu na długość sierści:
krótka średniej długości mieszana długa psy nagie
Podział ze względu na warstwy sierści:
bez podszerstka z podszerstkiem
Sierść naszych czworonożnych przyjaciół ma ogromne znaczenie i pełni wiele niezbędnych funkcji. Chroni ona skórę zwierzęcia przed urazami oraz zabezpiecza przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Termoizolacyjna funkcja sierści pozwala na ochronę zarówno przed niskimi, jak i przed wysokimi temperaturami. Sierść poszczególnych ras psów może znacząco różnić się od siebie. Spotykamy psy z sierścią krótką lub długą, szorstką lub jedwabistą, podwójną lub o pojedynczej warstwie. Występują psy bezwłose a także takie, których sierść skręcona jest w dredy. Psia sierść wyrasta z mieszków włosowych, które znajdują się w skórze właściwej, leżącej pod naskórkiem.
W mieszku włosowym występuje jeden, największy włos pierwotny podstawowy oraz dodatkowo do 5 mniejszych bocznych włosów pierwotnych i do 20 włosów wtórnych. Włosy pierwotne zapewniają ochronę przed deszczem oraz warunkują kolor sierści psa. Włosy wtórne tworzą podszerstek, a więc gęstą, miękką, puszystą warstwę znajdującą się przy skórze.
Ta warstwa jest odpowiedzialna za termoregulację psa, a więc chroni przed upałami i mrozami. Podszerstek stanowi również podporę, rusztowanie dla sierści okrywowej.
Psy z włosem, to znaczy jakie? – Odkryłeś już tajemnicę dwuwarstwowości sierści. Teraz czas zapoznać się z konkretnymi rasami psów. Zarówno podszerstek, jak i włos okrywowy posiada zdecydowana większość psów. Owczarek niemiecki , siberian husky , border collie i wiele, wiele innych.
Które psy się nie lenią?
Rasy psów nie gubiące sierści – teriery – Rasy psów niegubiące sierści , a w każdym razie nietracące jej zbyt mocno, często są ze sobą spokrewnione. Wymienić w tym gronie można przynajmniej kilkanaście ras teriera , niegdyś typowo myśliwskiego psa wywodzącego się z Wysp Brytyjskich, później wyhodowanego w wielu odmianach na całym świecie.
Psy, które nie linieją niemal w ogóle, to między innymi West Highland White Terier, czy Airedale Terier.
Pozostając przy przykładzie tego drugiego – to pies który nie gubi sierści , nie linieje.
Jego włos ulega procesowi obumierania, jednak nawet martwy nie wypada.
Z jednej strony to dobrze (dla człowieka), z drugiej źle (dla zwierzęcia).
Stare, martwe włosy blokują miejsce do wzrostu dla nowych, dlatego trzeba je często wyczesywać. Ponieważ Airedale Terier posiada dwie warstwy sierści, zarówno włos okrywowy, jak i podszerstek, można go regularnie trymować. Czytaj także: Jak dbać o psa w sezonie jesienno-zimowym?
Dlaczego niektore psy mają włosy?
Budowa skóry psa – Do każdego włosa głównego przypisane są dwa do trzech włosów wtórnych. Korzeń włosa leży pod skórą. Gruczoły łojowe zaopatrują każdy włos w tłuszcze i minerały. Ponadto, sebum pomaga chronić psa przed wilgocią. Włosy są również określane jako odzwierciedlenie zdrowia, ponieważ ich stan często wskazuje, czy pies jest fizycznie i psychicznie zdrowy.
Ponadto warstwa tłuszczowa skóry jest odpowiedzialna za przekazywanie składników tzw.
spot-on, które chronią przed ukąszeniami pcheł i kleszczy.
Pod względem budowy sierści psy możemy podzielić, na te które mają podszerstek i te które go nie mają.
Włosy okrywowe nazywane są również włosami przewodnimi lub wąsami.
Są grubsze od podszerstka i nie rosną tak gęsto. Struktura włosa psa zależy od jego genów. Sierść okrywowa określa przede wszystkim kolor futra psa, ponieważ zawiera pigmenty. W zależności od ich gęstości i długości, włosy okrywowe chronią przed przemoczeniem, ponieważ odprowadzają deszcz i wodę.
Czy sierść to włosy?
Każdy pies ma sierść Oprócz ras genetycznie, całkowicie lub częściowo pozbawionych sierści, wszystkie psy ją mają. To, co jest nazywane „włosami’ jest również sierścią, a nosi fachową nazwę włosa okrywowego, który tworzy widoczną szatę psa.
Linienie u psów – Psy gubią sierść przez cały rok, jednak nie wszystkie linieją w taki sam sposób i z tą samą częstotliwością. Można wyróżnić dwa najważniejsze okresy linienia u psów – wiosnę i jesień. Właśnie wtedy psy przygotowują się na nadchodzącą zmianę warunków atmosferycznych.
Jesienią gubią sierść letnią, która była przystosowana do ciepłych miesięcy, a wiosną gubią tę zimową, czyli gęstą z obfitym podszerstkiem. W innych miesiącach psy też gubią sierść i włosy, ale w mniejszej ilości. Wypadanie sierści u psa to kwestia indywidualna. Intensywność tego procesu jest uwarunkowana genetycznie i zależy między innymi od długości oraz grubości okrywy włosowej.
Istnieją rasy psów, które nie linieją prawie wcale, a ich włosy czy sierść wypadają sporadycznie. Są to przede wszystkim rasy miniaturowe psów np. maltańczyk , ale nie tylko. Okazuje się, że psy z sierścią, np. pudel czy sznaucer też prawie w ogóle nie gubią swojej okrywy włosowej.
Czym różni się futro od włosów?
Sierść – to okrywa włosowa występująca u ssaków (czyli po prostu włosy porastające ciało zwierzęcia). Futro – to produkt (czyli skóra z sierścią zdjęta ze zwierzęcia, żeby np. zrobić z niej płaszcz).
Potocznie mówi się też, że zwierzęta np. mają grube furo. W tym znaczeniu to to samo, co sierść.
Czy psia sierść odrasta?
Jakim rasom można obcinać sierść? – Zatem, które rasy psów można strzyc? Otóż te, które posiadają jedną warstwę włosów, które rosną na długość. Wtedy ten zabieg ma swoje znaczenie nie tylko estetyczne, ale również higieniczne. Jeżeli naszemu psu rośnie sierść, a my nie będziemy jej przycinać, może to się odbić na zdrowiu naszego pupila.
Krótsza sierść minimalizuje ryzyko gromadzenia się brudu.
Zapobiega tworzeniu się kołtunów i chroni skórę psa przez pasożytami.
Ponadto zapobiega rozwojowi bakterii i grzybów.
Jednak nie należy przesadzić.
Zbyt mocne cięcie może zaszkodzić.
Latem skóra psa w takiej sytuacji może być zbyt mocno wystawiona na działanie słońca.
Zimą natomiast psu może być po prostu zimno. Jakim rasom i ich mieszankom można obcinać sierść? Między innymi pudlom, sznaucerom, shih tzu , yorkom czy maltańczykom.
Który pies jest najtańszy?
Czy tanie szczenię na pewno oznacza, że to najtańsza rasa psa? – Do stosunkowo tanich ras psów zalicza się border collie , który jest przedstawicielem psów pasterskich, jak i terriery, które świetnymi psami myśliwskimi jak i towarzyskimi. Kupno psa to jednak nie jest jego całkowity koszt. Przed ostateczną decyzją konieczne jest zapoznanie się z potrzebami psów rasy, która cię interesuje.
Czy West ma włosy czy sierść?
Czym różni się włos od sierści? – Psia sierść rośnie w kępkach. Z jednego mieszka włosowego wyrasta włos pierwotny, włosy pierwotne boczne i włosy wtórne. Włosy pierwotne (ościste i ochronne) otaczają włosy wtórne, czyli podszerstek. U ludzi z mieszka włosowego wyrasta pojedynczy włos. Tak wygląda skóra i struktora włosów u ludzi i u psów. Sierść ma określony cykl wzrostu. Gdy sierść psa osiągnie określoną długość, zaczyna umierać. Zaczyna wtedy wypadać (proces ten nazywa się linieniem). Długość sierści zależna jest od rasy. Są rasy (jak pudle czy yorkshire terriery) u których odpowiednio pielęgnowana sierść osiąga znaczną długość.
Mówi się, że psy te nie linieją.
Mimo, iż potocznie mówi się czasem o włosie, ciało westów pokryte jest sierścią.
Składa się ona z szorstkiego włosa okrywowego i miękkiego podszerstka.
W przypadku westie sierść okrywowa także nie wypada samoczynnie.
Jednak gdy pies długo nie jest trymowany sierść staje się przerośnięta, sucha, matowa.
Podszerstek ma nieco krótszy okres wzrostu i w okolicy wiosny i jesieni może “sypać się”. Westie mają sierść, nie włos. Nie są także rasą hipoalergiczną. To kolejny mit na temat westie, który zostanie obalony wkrótce.
Jaki pies ma włosy?
Różnica między włosem a sierścią – Ogólnie rzecz ujmując, istnieją psy bez sierści i z sierścią. Włosy można natomiast nazwać jej elementem, gdyż sierść składa się z włosa okrywowego znajdującego się z zewnątrz oraz z podszerstka, czyli warstwy znajdującej się blisko skóry.
Podszerstek jest miękki i bardzo gęsty.
Jego zadaniem jest izolacja termiczna i ochrona przed wilgocią.
Spora grupa psów posiada opisaną wyżej, dwuwarstwową szatę, ale wyróżniamy także “psy z włosami”, czyli bardziej fachowo psy z włosem okrywowym występującym bez podszerstka.
Rasy psów z włosami to między innymi maltańczyki, yorkshire teriery i charciki włoskie.
Chcąc mówić poprawnie możemy używać raczej sformułowania “psy z włosem” w kontekście włosa okrywowego. Nie istnieją natomiast psy z włosami zamiast sierści. Jest to tylko potoczne i ogólnie przyjęte określenie rodzaju ich okrywy włosowej.
Czy yorki gubią sierść?
York (Yorkshire terier) – Podobnie jak foksterier – należy do terierów. To najbardziej popularna rasa wśród wszystkich ras miniaturowych. Yorki mają włosy zamiast sierści, które bardzo rzadko wypadają, ale za to wymagają codziennej pielęgnacji. Należy je czesać każdego dnia, a najlepiej po każdym spacerze. Psy powinny być także strzyżone raz na 2-4 miesiące oraz regularnie kąpane. York Yorki należą do terierów, które charakteryzują się dużą potrzebą aktywności i zabawy w ciągu dnia. Mają silny instynkt łowiecki i chętnie węszą, dlatego dobrym rozwiązaniem do rozładowania ich energii w domu jest zakup lub samodzielne wykonanie maty węchowej (zabawki edukacyjnej dla psa), w której możesz schować psie przysmaki i rozwijać logicznie myślenie u swojego pupila.
Ile razy można kąpać yorka?
Jak często kąpać yorka? – Yorka można kąpać 1 raz w tygodniu. Używając do tego specjalnego szamponu nawilżającego oraz odżywki dla ras długowłosych. Najprościej jest zaopatrzyć się w specjalny szampon dla yorków, który zawiera w sobie odżywkę. Idealnym rozwiązaniem jest szampon, którego recepturę sami opracowaliśmy na podstawie doświadczeń groomerskich z salonów Wash Dog.
Jak dbać o włosy yorka?
Sierść yorka bardziej przypomina ludzkie włosy niż typową psią sierść i dlatego wymaga starannej pielęgnacji. Jeśli włos jest długi, codziennie należy go wyczesywać. Raz na tydzień zaleca się wówczas też kąpiel psiaka z użyciem dobrego szamponu, a nawet odżywki.
Strzyżenie yorka powinno się wykonywać średnio raz w miesiącu, aby uchronić psa przed infekcjami uszu. Zabieg zapobiega też chorobom oczu i ułatwia widzenie. Czesanie yorka należy powtarzać raz w tygodniu. Psu należy też upinać włosy, aby nie zachodziły na oczy i nie drażniły ich. Po każdym spacerze należy dokładnie przejrzeć sierść yorka.
Psy tej rasy mają skłonności do tropienia i często wracają z dworu, mając we włosach gałązki, rzepy lub liście.