Siwienie – na czym polega? – Siwienie to proces, który polega na stopniowym wzroście włosa z coraz mniejszą ilością barwnika (1). Spowodowane jest stopniowym zmniejszeniem produkcji melaniny w melanocytach i jest najczęściej efektem starzenia się organizmu. Chemicznie siwienie polega zaś na utlenianiu melaniny poprzez nadtlenek wodoru.
Contents
- 1 W jakim wieku człowiek siwieje?
- 2 Czy cebulki włosów się odnawiają?
- 3 Czy powstają nowe cebulki włosów?
Czy włos siwieje od cebulki?
Pojawianie się siwych włosów uznawane jest zwykle za pierwszy objaw procesu starzenia. Żyjemy w epoce kultu młodości, więc każdy za wszelką cenę próbuje ukryć lub powstrzymać ten naturalny proces. Farby, kuracje witaminowe Czego nie zrobilibyśmy, żeby ukryć siwiejące skronie? Dotychczas siwe włosy ukrywały pod farbami tylko panie, a mężczyźni przyjmowali siwienie z całym dobrodziejstwem inwentarza.
- Moda jednak ulega zmianom, a zatem i panowie zaczęli przejmować się pierwszymi siwymi włosami.
- Tymczasem siwienie jest zjawiskiem naturalnym i nieuchronnym.
- Dotyczy znacznej części populacji.
- Dlaczego siwe? Pojawia się pytanie, dlaczego nasze włosy zmieniają kolor właśnie na siwy.
- W cebulce włosa w trakcie jego wzrostu aktywne są komórki zwane melacytonami, które produkują melaniny (barwniki).
Te barwniki stanowią około 3% masy włosa, a najwięcej występuje ich w warstwie zewnętrznej, tuż pod osłonką włosa. To właśnie melaniny nadają naszym włosom kolor, a poza barwieniem są także znakomitymi inhibitorami wolnych rodników i chronią włosy przed działaniem promieniowania słonecznego (UV).
- W ludzkich włosach występują dwa rodzaje melaniny – eumelanina, która barwi włosy na kolor brązowo-czarny (a zatem najwięcej tego barwnika maja osoby o włosach ciemnych i brązowych), a także feomelanina, która nadaje barwę żółto-pomarańczowo-czerwoną, obecną u osób blond i rudych.
- Niezależnie od tego, jakiego koloru są nasze włosy, zawsze posiadamy oba rodzaje melanin.
Kolor włosów zależy od ich proporcji. Wraz z wiekiem aktywność melanocytów w cebulce włosa zanika i zaczynają rosnąć włosy pozbawione barwnika. A zatem istniejący włos nie siwieje – to nowy wyrasta bez melanin. Okazuje się też, że włos, którego cebulka przestała produkować pigment, nie jest wcale siwy – jest przezroczysty.
- Wydaje się siwy na skutek rozproszenia światła oraz z powodu sąsiadowania włosów bezbarwnych z włosami z barwnikiem.
- Pierwsze siwe włosy mogą pojawić się już w wieku dwudziestu lat, ale najczęściej siwienie następuje po czterdziestce.
- Dlaczego tak się dzieje? Okazuje się, że nawet naukowcy tego dokładnie nie wiedzą.
– Siwienie jest uwarunkowanie genetycznie, ale nie wiemy, jakie geny są z tym związane, podobnie jak z samym starzeniem – mówi prof. Ewa Bartnik, genetyk z Uniwersytetu Warszawskiego. – Wiele naszych funkcjonalnych części odtwarza się dzięki komórkom macierzystym.
- Wygląda na to, że siwienie wynika z faktu, że komórki macierzyste odpowiedzialne za produkcję barwników po prostu wyczerpują się – dodaje.
- Stres przereklamowany? Przyczyną wcześniejszego siwienia mogą też być też niedobór witaminy B12, problemy z tarczycą.
- Udowodniono również, że palacze siwieją wcześniej, a – jeśli chodzi o płeć – to mężczyźni średnio o dwa-trzy lata wcześniej od kobiet.
Są także osoby, które po prostu rodzą się bez barwników we włosach – to albinosi. Nie wierzmy reklamom: nikt dotąd nie wykazał, aby cokolwiek opóźniało proces siwienia. Nie wystarczy zatem przyjmować witamin czy smarować się specyfikami. Z badań wynika jednoznacznie, że osiwiejemy później, jeśli jesteśmy kobietami i nie palimy.
Jak szybko się siwieje?
Starzenie się włosa – efekt siwizny – Za kolor włosów odpowiadają melanocyty, czyli komórki w opuszce włosa. Produkują one barwnik melaninę, od której właśnie zależy kolor włosów. Pigment dostaje się do włosów rosnących znajdujących się w fazie anagenu.
- Wyróżniamy 2 rodzaje melaniny feomelaninę nadającą rudy kolor włosom oraz eumelaninę od której zależy czarny i brązowy kolor włosów.
- Włosy z czasem mają coraz mniej pigmentu, ponieważ z wiekiem ustaje aktywność melanocytów, ten moment jest uwarunkowany genetycznie.
- Tendencje do szybkiej lub późnej siwizny dziedziczymy po rodzicach.
Siwizna może mieć różne odcienie (bardziej srebrne lub żółte), zależy to od łusek keratynowych, z których zbudowana jest łodyga włosa u konkretnej osoby. Fizjologiczne siwienie Zwykle fizjologicznie pierwsze siwe włosy pojawiają się po 30. roku życia i częściej dotyczy kobiet, choć coraz więcej osób dotyka problem przedwczesnego siwienia (u panów jest to charakterystyczny „szron” na skroniach), między 20.
- a 30. rokiem życia.
- U osób czarnoskórych i Azjatów siwienie rozpoczyna się później.
- Siwienie jest procesem długotrwałym.
- Pojedyncze siwe włosy szybciej pojawiają się u osób o ciemnych włosach, z kolei całkowitą siwiznę szybciej osiągają osoby z jasnymi włosami.
- Najwcześniej siwieją włosy na skroniach, następnie na pozostałych częściach skóry owłosionej.
Przyczyny siwienia Proces siwienia jest często uwarunkowany genetycznie, więc jeśli nasi rodzice zaczęli siwieć wcześnie jest duża szansa że ich dzieci osiwieją w tym samym wieku. Przyczyną siwienia jest stres oksydacyjny, który poprzez gromadzenie wolnych rodników np.
nadtlenku wodoru w mieszkach włosowych doprowadza do upośledzenia tworzenia melaniny przez melanocyty. Siwienie może być skutkiem silnego stresu, wyniszczającej choroby, zmian cywilizacyjno-środowiskowych powodujących szybsze starzenie się całego organizmu, a także działania szkodliwych czynników zewnętrznych (np.
promieni UV, papierosów – udowodniono, że nałogowi palacze szybciej siwieją). Wieloletnie badania potwierdziły, że na przedwczesne siwienie ma wpływ dieta uboga w witaminy, głównie z grupy B oraz biotyny, czyli witaminy H. Szybciej siwieją również osoby zmagające się z chorobami takimi jak niedokrwistość złośliwa, nadczynność tarczycy, niedobory niektórych witamin i minerałów, niedożywieni.
U mężczyzn siwienie idzie często w parze z wypadaniem włosów, na skutek miniaturyzacji i osłabienia mieszka włosowego, melanina powstaje bowiem w tym samym miejscu, w którym formuje się włos. Siwe włosy – charakterystyka Siwe włosy są pozbawione barwnika, czyli puste w środku, dlatego zmieniają swoją strukturę, są mniej elastyczne, sztywne, szorstkie, matowe oraz mało podatne na układanie.
Starzenie się skóry głowy i włosów wiąże się również ze zmniejszeniem produkcji potu i łoju, przyczynia się to w następstwie do wysuszenia naskórka, a także wzrost włosów ulega spowolnieniu. Niezależnie od przyczyn siwienia, istnieją sposoby, aby spowolnić ten proces i stopniowo przywrócić włosom ich naturalny, fizjologiczny kolor.
Czy siwienie włosów jest odwracalne?
Czy istnieje lek na siwienie włosów? – Z pewnością wiele osób chętnie skorzystałoby z dobrodziejstwa takiego preparatu, jednak obecnie taki nie istnieje. Siwienie to naturalny proces, oznaczający zmiany w organizmie. Dojrzałość i wiążące się z tym przemiany fizjologiczne są sygnałem na wejście ciała w kolejny etap życia.
W jakim wieku człowiek siwieje?
Przedwczesne siwienie włosów – Fizjologiczne, a więc naturalne siwienie włosów , może rozpocząć się już w okolicach 30-tego roku życia. Największy wpływ na to, kiedy zaczną się pojawiać pierwsze siwe włosy mają czynniki genetyczne. Jeśli więc nasza mama miała zupełnie białe włosy już w wieku 40 lat, istnieje duże prawdopodobieństwo, że i u nas tak będzie.
O przedwczesnym siwieniu mówimy, kiedy włosy intensywnie siwieją przed 30-tym rokiem życia. Przyczyn takiego stanu rzeczy może być wiele: jedne są błahe i nie powodują żadnych innych problemów, oprócz pogorszenia wyglądu fryzury. W innych sytuacjach może się jednak okazać, że siwienie jest oznaką poważnej choroby.
Do przyczyn przedwczesnego siwienia należy bielactwo . W wyniku tej choroby niektóre miejsca na skórze są pozbawione pigmentu – są więc dużo jaśniejsze niż otoczenie. Jeśli taka odbarwiona plama znajduje się na skórze owłosionej głowy, wyrastające z niej włosy również nie będą miały pigmentu – zatem będą wyglądały jak siwe.
Dlaczego siwieje w wieku 20 lat?
Siwienie włosów – Naturalny kolor włosów to zasługa melanocytów, czyli komórek znajdujących się w korzeniu włosa. Produkują one naturalny barwnik włosów – melaninę. U blondynów jest jej mniej, zaś więcej u szatynów i brunetów. Występują dwa rodzaje melanin – feomelanina o barwie żółto-pomarańczowo-czerwonej i eumelanina, barwy brązowo-czarnej.
- Z czasem melanocyty ulegają starzeniu, co ściśle wiąże się z procesem siwienia.
- Barwnik produkowany przez melanocyty nie jest już tak intensywny, a ich wydajność jest nierównomierna stąd też na początku pojawiają się tylko pojedyncze siwe włosy.
- Są one pozbawione melaniny i przyjmują barwę włókien keratyny.
Wyróżnia się dwa rodzaje procesów siwienia: Siwienie fizjologiczne , inaczej nazywane starczym, może rozpocząć się już pomiędzy 30 a 40 rokiem życia. Pierwsze siwe włosy pojawiają się na skroniach i czubku głowy. Siwienie stopniowo obejmują całą powierzchnię włosów i postępuje w miarę starzenia się organizmu.
Wiek, w jakim się rozpoczyna ten proces, a także jego tempo zależy w dużej mierze od genów, stylu życia, rodzaju wykonywanej pracy, klimatu i płci (częściej dotyczy mężczyzn). Siwienie przedwczesne zaczyna się pojawiać w wieku ok.20–25 roku życia, a w skrajnych przypadkach nawet u dzieci. Przyczyną mogą być oczywiście uwarunkowania genetyczne, ale może to być sygnał, że w organizmie młodego człowieka dzieje się coś niedobrego.
Proces siwienia mogą indukować niektóre choroby. Postawiona w porę, odpowiednia diagnoza i leczenie mogą skutecznie zatrzymać ten proces, a nawet go odwrócić.
Czy wyrwany siwy włos odrasta?
Wyrywanie siwych włosów – czy warto to robić? – Wyrywanie siwych włosów jest tematem, wokół którego narosło wiele mitów. Według jednego z nich, na miejsce po wyrwanym siwym włosie, wyrasta kilka nowych, również siwych – nie jest to jednak prawda. Wyrwanie siwych włosów to naturalny proces, więc pozbywanie się ich wcale go nie zatrzyma.
Od czego włosy siwieją?
Siwienie – na czym polega? – Siwienie to proces, który polega na stopniowym wzroście włosa z coraz mniejszą ilością barwnika (1). Spowodowane jest stopniowym zmniejszeniem produkcji melaniny w melanocytach i jest najczęściej efektem starzenia się organizmu. Chemicznie siwienie polega zaś na utlenianiu melaniny poprzez nadtlenek wodoru.
Czy wszyscy ludzie siwieją?
Jeden człowiek staje się szybko siwy niczym przysłowiowy gołąb, a inny długo zachowuje swój kolor włosów. Dlaczego tak się dzieje? To nigdy nie był problem, którym medycyna by się zajmowała – odpowiada dr Roman Kazik, specjalista dermatolog z Opola. – Nikt nie zna też na to pytanie jednoznacznej odpowiedzi.
- Prawdopodobnie siwienie jest uwarunkowane genetycznie i bywa dziedziczone przez członków rodziny, ale odbywa się to nieregularnie.
- Niekoniecznie musi ono przechodzić z ojca na syna, ale może być przekazane wnuczkowi przez dziadka.
- Zdaniem naukowców siwienie zależy też od rasy.
- Ludzie biali przeważnie zaczynają siwieć między 30.
a 40. rokiem życia i w wieku 50 lat połowa ich włosów jest już siwa. U niektórych ludzi pierwsze siwe włosy pojawiają się nawet przed 20. rokiem życia. Inna teoria zakłada, że siwienie jest normalnym procesem fizjologicznym, który trudno powstrzymać, związanym ze starzeniem się organizmu, o niewyjaśnionym do końca mechanizmie.
Z drugiej strony, gdyby tak faktycznie miało być, to dlaczego są osoby, które już przekroczyły 50-kę, a mają zaledwie po kilka siwych włosów? Zjawisko to można by więc uznać za zagadkę. – Nazywam tych ludzi szczęściarzami – dodaje dr Roman Kazik. – Ponadto uważa się, że do siwienia może się też przyczynić stres.
I coś w tym jest, bo czasem się np. mówi, że ktoś osiwiał ze zmartwień. Podobno, według niektórych specjalistów, siwienie włosów można nieco opóźnić dzięki zażywaniu witamin z grupy B, biotyny oraz kwasu pantotenowego.
Czy można wyrywać siwe włosy?
Pierwsze siwe włosy – co z nimi robić? – Pierwsze siwe włosy to bardzo często szok, ale nie ma czym się przejmować. W salonach fryzjerskich znajdziecie zabiegi, które nie tylko zamaskują pierwsze oznaki starzenia i intensywnego stylu życia, ale również wypielęgnują Wasze włosy , sprawiając, że będą zdrowe, lśniące i po prostu piękne.
- Niezależnie od tego, czy są wśród nich srebrne nitki.
- Rzeczą, której na pewno nie można nie robić z pierwszymi siwymi włosami, to wyrywanie.
- Niektórzy twierdzą, że to dlatego, iż po wyrwaniu siwego włosa na jego miejscu pojawi się nie jeden, a kilka srebrnych włosów.
- To mit, ale to nie znaczy, że pozbywanie się siwych włosów w taki sposób nie jest szkodliwe.
Wyrywanie ich jest bez sensu, ponieważ proces siwienia jest nie do zatrzymania . Nawet jeśli wyrwiemy włosy, pozostałe kosmyki i tak będą traciły barwnik, a co za tym idzie, na naszej głowie pojawi się coraz więcej siwych włosów. Nie ma złotej rady na to, jak walczyć z pierwszymi siwymi włosami.
Dlaczego siwieje w wieku 30 lat?
Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.
- Za kolor włosów odpowiadają melanocyty – komórki, które produkują naturalny barwnik (melaninę).
- Z czasem ulegają one fizjologicznym procesom starzenia i przestają spełniać swoją funkcję.
- Pozbawione barwnika włosy przyjmują siwy kolor, czyli barwę włókien, z których są zbudowane.
- Wyróżnia się siwienie fizjologiczne , które rozpoczyna się po 30.
roku życia i postępuje wraz ze starzeniem się organizmu, oraz przedwczesne, występujące u osób młodych, a nawet u dzieci.
Czy można osiwieć w jedną noc?
Syndrom Marii Antoniny – – Od wielu lat opisywane są pojedyncze przypadki osób, które posiwiały podczas jednej nocy. W literaturze zjawisko to ma nazwę syndromu Marii Antoniny – królowej francuskiej, której włosy posiwiały na skutek pojmania w niewolę.
- Z medycznego punktu widzenia zjawiska te następują przede wszystkim na skutek stresu, na jaki narażony zostaje organizm.
- W etiologii upatruje się genezy autoimmunologicznej.
- Niektóre doniesienia traktują natychmiastowe siwienie jako wariant łysienia plackowatego , czyli nagłego miejscowego wypadania włosów o podobnej etiologii – wyjaśnia dr Dominika Kwaśniak, lekarz medycyny estetycznej z CM Damiana.
Ekspertka dodaje, że do powyższych chorób doprowadzić może nagły stres pod postacią silnych emocji , takich jak: strach, smutek, wściekłość, ale także infekcja wirusowa czy bakteryjna. W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję: Odporność, Good Aging, Energia, Beauty Wimin Zestaw suplementów, 30 saszetek 99,00 zł Odporność WIMIN Twój mikrobiom, 30 kaps.79,00 zł Zdrowie intymne i seks, Odporność, Good Aging, Energia, Beauty Wimin Zestaw z SOS PMS, 30 saszetek 139,00 zł Odporność Naturell Uromaxin + C, 60 tabletek 15,99 zł Odporność, Good Aging Naturell Selen Organiczny 200 µg, 365 tabletek 73,00 zł
Co jeść na siwe włosy?
Pokarmy bogate w miedź mogą również opóźniać naturalny proces siwienia włosów. Powód: pierwiastek śladowy wspomaga produkcję melaniny u nasady włosów, a tym samym zabarwienie indywidualnego koloru włosów. Pokarmy bogate w miedź to orzechy, ryby, rośliny strączkowe, kakao, produkty pełnoziarniste.
Czy siwe włosy są grubsze?
Czy siwe włosy różnią się od wybarwionych włosów? – Siwy kolor włosów spowodowany nieobecnością w mieszkach włosowych melaniny, z których wyrastają włosy. Odcień siwych włosów różni się w przypadku indywidualnych osób, gdyż w przypadku niektórych przybiera srebrny lub bardziej zażółcony, śnieżno biały lub nawet niebieskawo-fioletowy.
Co na pierwsze siwe włosy?
Siedem wskazówek, jak ukryć pierwsze siwe włosy – Blondynki nie muszą się zbytnio martwić o pierwsze siwe włosy, ponieważ są one ledwo zauważalne. Dopóki będą nieliczne, pasemka na siwe włosy i koloryzacja zmywalna ukryją pierwsze siwe włosy. Pasemka w kilku odcieniach popielatego blondu będą najlepszym rozwiązaniem, gdy pojawiają się szersze kosmyki siwych włosów.
- To zapobiega powstaniu żółtego zabarwienia i nie prowadzi do powstania widocznych odrostów.
- Dzięki temu nie trzeba tak często stosować farby na siwe włosy.
- Kremy repigmentacyjne pomagają odtworzyć naturalny kolor włosów o odcieniu średni blond lub brąz.
- W takich produktach prekursory pigmentów wypełniają miejsca, w których wcześniej wbudowane były naturalne pigmenty i pomagają odbudować naturalny kolor włosów.
Niestety nie okażą się skuteczne w przypadku naturalnych włosów jasny blond, rudych ani czarnych. Zazwyczaj produkt do koloryzacji półtrwałej pokryje siwe włosy, jeżeli stanowią one mniej niż połowę wszystkich włosów na głowie. Pamiętaj, że siwy włos adsorbuje więcej sztucznych pigmentów niż włos zawierający jeszcze naturalne pigmenty.
Jeśli wybrałaś odcień średniego brązu, powinnaś najpierw wypróbować ciemny blond. Pigmenty zawarte w produkcie do koloryzacji półtrwałej wypłukują się stopniowo, dlatego będziesz mieć mnóstwo czasu, aby dojść do swoich upragnionych ciemniejszych odcieni. W przypadku całkowicie siwych włosów polecamy produkt do koloryzacji trwałej w odcieniu o ton jaśniejszym niż Twój naturalny kolor włosów będzie harmonizować z Twoim wyglądem, a ostre różnice u nasady włosów pozostaną niewidoczne.
Produkty do stosowania w domu są bardzo praktyczne. Możesz zastosować jedną z nowych pianek do koloryzacji trwałej bez amoniaku. Pianki koloryzujące są łatwe w użyciu. Nawet osoby początkujące i kobiety o dużej ilości siwych włosów mogą z ich pomocą osiągnąć bardzo dobre rezultaty.
Czy siwe włosy wypadają?
Czy istnieje związek między siwizną a wypadaniem włosów? – J-F.M. : Nie jest znany związek między siwizną a wypadaniem włosów. Włosy mogą stać się białe, ale to nie depigmentacja prowadzi do przedwczesnego wypadania włosów . Rzeczywiście, podczas gdy populacja melanocytów (odpowiedzialnych za pigmentację) zmniejsza się w rezerwuarze, który umożliwia naładowanie mieszka włosowego przed nową fazą wzrostu włosa, populacja komórek macierzystych (odpowiedzialnych za wzrost włosa) może pozostać stabilna.
Ile włosów rośnie z jednej cebulki?
Jak szybko rosną włosy? Cykl wzrostu włosa – To, jak szybko rosną włosy, zależy zarówno od stanu zdrowia, diety, pory roku, jak i od uwarunkowań genetycznych. Tempo wzrostu włosów zależy też od miejsca, w jakim wyrastają one na ciele człowieka. Najwięcej włosów znajduje się na głowie, gdzie jest ich około 150 tysiąca.
- Rosną z szybkością 0,3 mm na dzień, co daje około 1 cm miesięcznie.
- Osoby z predyspozycjami genetycznymi, które bez wysiłku mają piękne i gęste włosy, osiągają miesięcznie porost włosów dochodzący nawet do 2-3-centymetrów! Z jednej cebulki może wyrastać nawet 5 włosów, podczas gdy przeciętnie jest ich nawet pięciokrotnie mniej.
Porost włosów to zjawisko fizjologiczne. U zdrowego człowieka włosy rosną w stałym tempie i nie występuje nadmierna ich utrata. Wraz z wiekiem zmniejsza się gęstość włosów na głowie oraz ich nasycenie barwnikiem (pigmentem melatoniną), dlatego włosy zaczynają siwieć .
- faza anagenowa – anagen, czyli faza wzrostu włosa, która trwa 2-7 lat, faza katagenowa – katagen, tzw. faza przejściowa, trwa ok.2-3 tygodnie, faza telogenowa – telogen, czyli faza spoczynku i wypadania włosów, trwa ok.2-4 miesiące.
Włosy na głowie znajdują się w różnych fazach, dzięki czemu nie ma w roku takiego okresu, gdy skóra głowy pozbawiona jest jakiegokolwiek owłosienia. Faza anagenowa (wzrostu) u kobiet jest zazwyczaj nieco dłuższa niż u mężczyzn. Włosy nieobcinane mają przeciętnie długość 30-40 cm.
- Skrzyp polny – właściwości, zastosowanie i przeciwwskazania
Czy cebulki włosów się odnawiają?
Czy włosy wyrwane razem cebulkami odrastają? Włosy nie są wyrywane z “cebulkami”, czyli mieszkami włosowymi. Jeśli wypada włos, zostaje mieszek, z którego może wyrosnąć nowa łodyga. Niekiedy dochodzi na podłożu zapalnym lub z innych przyczyn do trwałego uszkodzenia mieszków i wtedy mamy do czynienia z procesem nieodwracalnym.
Czy powstają nowe cebulki włosów?
Poznaj przyczyny siwienia włosów – Dr Agnieszka Szewczyk
Czy cebulki włosów odrastają? Przeciętny dorosły człowiek ma na swojej głowie aż 100-150 tysięcy włosów! Zbudowane z korzenia, czyli cebulki i osadzone w mieszku włosowym, spełniają głównie funkcję ochrony głowy. To właśnie w mieszku włosowym, na skutek nagromadzenia się keratynocytów, czyli komórek syntetyzujących białko strukturalne, powstają nasze nowy włosy, zastępujące te, które każdego dnia w liczbie 50-100 wypadają.
Czy możliwe aby z jednej cebulki wyrasta kilka włosów?
Budowa włosa Z czego składa się włos? Jakie przechodzi fazy w swoim życiu? Ile czasu włos może być na głowie? Mówiąc o włosach, mamy zazwyczaj na myśli to, co widzimy gołym okiem. Jednak włos to nie tylko widoczna łodyga, ale także wszystko, co pod skórą, czyli korzeń. Człowiek ma na głowie średnio 100-150 tysięcy włosów. Pojedynczy włos składa się przede wszystkim z łodygi i korzenia.
- To podstawowy podział.
- Łodyga jest martwą częścią włosa, która wystaje ponad powierzchnię skóry.
- Korzeń, to część niewidoczna, czyli poniżej powierzchni skóry, a dokładniej w mieszku włosowym.
- Korzeń włosa zwany jest potocznie cebulką włosa, ponieważ swoim wyglądem przypomina właśnie cebulę – jest lekko zaokrąglony.
Tę część włosa nazywamy opuszką. Opuszka włosa mieści się na brodawce włosa – jest to lekko wklęsła dolna powierzchnia. Od wielkości brodawki zależy wielkość cebulki, a co za tym idzie – grubość włosa. Na powierzchni brodawki znajdują się komórki macierzy, które odżywiają się i są dotleniane przez przylegające do brodawki naczynia krwionośne i włókna nerwowe skóry.
Bardzo ważne jest odpowiednie odżywianie macierzy, ponieważ z nich powstają nowe komórki włosa. Odpowiednie odżywianie i dotlenianie przyśpiesza podział komórkowy, a tym samym szybszy porost włosów. Zniszczenie brodawki włosa skutkuje nieodwracalną utratą zdolności produkcji włosa. Tak dzieje się np. w przebiegu procesu łysienia bliznowaciejącego.
Włosy wyrastają z mieszków włosowych. Mieszek włosowy to zagłębienie naskórka wgłąb skóry. Do mieszka uchodzi bezpośrednio przewód gruczołu łojowego oraz mięsień przywłosowy. Rola mięśnia przywłośnego nie ma wielkiego znaczenia. Jego pracę możemy odczuć np.
- przy powstawaniu gęsiej skórki, kiedy jest nam zimno.
- Wówczas mięsień ten się kurczy.
- Mieszki włosowe umieszczone są przeważnie w małych grupkach, zwanych zespołami mieszkowymi.
- W obrazie z kamery trychologicznej, w przypadku osoby zdrowej, nie mającej problemu z wypadaniem włosów, widać, że z jednego skupiska mieszków włosowych, wyrasta jakieś 3-4 włosy.
Fazy cyklu włosa Mieszek włosowy jest zaprogramowany genetycznie do odbycia określonej ilości cykli. Jest to średnio 20-30 cykli. Genetycznie zaprogramowana jest także długość cyklu włosa u danej osoby. Trwa zazwyczaj od 2 do 8 lat. Odbywa się w sposób niezsynchronizowany, dlatego w przeciwieństwie do zwierząt – nie liniejemy i nie tracimy włosów całkowicie.