Wazelina Na Włosy Jak Stosować?

Wazelina Na Włosy Jak Stosować
Wazelina na włosy – jak stosować? – Jak stosować wazelinę na porost włosów? Są dwa sposoby. Oba należy wykonywać regularnie. Wazelina na porost włosów – według niektórych – pomaga nakładana na skórę głowy przynajmniej raz w tygodniu. Podczas nakładania powinniśmy wykonywać masaż skóry głowy, by dokładnie rozprowadzić produkt po całej powierzchni głowy. Wazelina Na Włosy Jak Stosować

Jak stosować wazelinę na włosy?

Ochrona podrażnionej skóry – Wyobraź sobie, że wybierasz się na wakacje nad morze i dzień przed wyjazdem przewracasz się i ocierasz kolano. Nie jest to jakaś wielce niebezpieczna rana, ale wystarczająca, by skutecznie zniechęcić do kontaktu uszkodzonej skóry ze słoną wodą.

 • Plaster ochronny nie jest rozwiązaniem, gdyż długotrwałe moczenie spowoduje w końcu odklejenie się lepca od skóry.
 • Co zatem zastosować? Oczywiście wazelinę! Otarte miejsce należy posmarować cienką warstwą wazeliny (w tym celu najlepiej wybrać produkt czysty, bez domieszek substancji zapachowych), która stworzy na powierzchni skóry tłustą warstwę, chroniącą skaleczenie przed wodą i zanieczyszczeniami.

Trzeba jednak pamiętać, żeby po zakończeniu kąpieli w morzu usunąć wazelinę, żeby rana mogła się wysuszyć i zagoić! Wazelinę można stosować również na podrażnione śluzówki. Przykładowo, podczas noszenia aparatów ortodontycznych, ich użytkownicy często skarżą się na ranki i otarcia na policzkach i języku.

 1. Wówczas wystarczy nanieść odrobinę wazeliny na bolące miejsce, by je ochronić przed dalszymi podrażnieniami dając czas na zagojenie się.
 2. Również podczas długotrwałych biegunek świetnie sprawdzi się jako ochrona podrażnionej śluzówki.
 3. Wazelina kosmetyczna świetnie sprawdza się do natłuszczenia bardzo suchych miejsc na skórze, aby zapobiec utracie wody oraz dalszemu przesuszaniu i rogowaceniu.

Chodzi tu przede wszystkim o takie miejsca, jak łokcie i kolana. Co więcej, wazelina przyniesie również ulgę podrażnionym skórkom przy paznokciach.

Czy wazelina jest dobra na włosy?

Wazelina to świetny kosmetyk o działaniu wielofunkcyjnym. Świetnie sprawdzi się do pielęgnacji ciała, włosów i paznokci. W dodatku kosztuje zaledwie kilka złotych i jest bardzo wydajna! Za jej pomocą możemy na przykład ściągnąć sztuczne rzęsy oraz zapobiec rozdwajaniu się paznokci.

 1. Wazelina kosmetyczna nie wchłania się przez skórę, natomiast tworzy na niej ochronny film i zapobiega utracie wilgoci.
 2. Nie powoduje podrażnień i uczuleń, dlatego świetnie sprawdzi się u każdego.
 3. Po wazelinę zazwyczaj sięgamy zimą, kiedy nasze usta są przesuszone.
 4. Okazuje się, że może ona nam pomóc w jeszcze wielu innych sytuacjach dnia codziennego.

Nie polecamy jednak używać jej w celu nawilżenia twarzy, gdyż może mieć właściwości komedogenne . W naszej galerii czeka na Was jeszcze więcej jej zastosowań!

Czy wazelina jest bezpieczna?

Mity o wazelinie – Wazelina pozyskiwana jest z ropy naftowej, jest więc toksyczna i może powodować raka Zdecydowanie nie. Choć rzeczywiście jest to sposób, w jaki otrzymuje się wazelinę, to substancja dostępna w drogeriach i sklepach jest wysoko oczyszczona i przebadana pod kątem bezpieczeństwa stosowania dla ludzi .

 1. Ponadto, wazelina stosowana jest jako substancja bazowa w wielu produktach farmaceutycznych, na przykład maściach czy czopkach, musi więc spełniać najwyższe standardy bezpieczeństwa.
 2. Nie ma żadnych badań, które wskazywałyby na związek pomiędzy stosowaniem oczyszczonej wazeliny a nowotworami.
 3. Warto jednak mieć na uwadze, aby kupować dobrej jakości wazelinę z bezpiecznych źródeł, ponieważ nieoczyszczona substancja może być szkodliwa.

Wazelina jest komedogenna i zatyka pory skóry, a więc powoduje lub zaostrza trądzik Jest to mit – nie ma żadnych badań naukowych potwierdzających tę teorię, wręcz przeciwnie – kilka testów dowiodło, że wazelina nie ma właściwości zatykających pory . Z tego względu osoby mające zaskórniki lub chorujące na trądzik nie muszą się jej obawiać.

Skóra trądzikowa wymaga szczególnego nawilżenia, a wazelina zatrzymuje je w skórze, dlatego jest odpowiednia do stosowania w przypadku cery trądzikowej. Oczywiście istnieją inne produkty, które sprawdzą się lepiej w nawilżaniu i pielęgnacji cery trądzikowej ze względu na swój specjalistyczny skład czy lżejszą, mniej natłuszczającą formułę.

Nie ma jednak przeciwwskazań do stosowania wazeliny na twarz, niezależnie od tego, jaki masz rodzaj cery. Wazelina uczula i powoduje reakcje alergiczne To kolejny mit. Wazelina jest jednym z nielicznych środków, które możemy stosować bez obaw o pojawienie się reakcji alergicznej i podrażnień.

 • Dzięki temu, że tworzy na skórze warstwę okluzyjną, a nie wnika do skóry właściwej, nie ma możliwości powodowania negatywnych skutków ubocznych.
 • B rak składników uczulających, takich jak barwniki i substancje zapachowe, sprawia, że wazelina biała może być stosowana nawet na bardzo wrażliwą skórę, również dzieci i niemowląt, a także u chorych na atopowe zapalenie skóry.

Jej właściwości antyalergiczne potwierdza także szerokie zastosowanie w przemyśle farmaceutycznym, gdzie używa się jej w maściach i kremach jako neutralnego dla skóry, bazowego środka.

Czy wazelina się wchłania?

Wazelina – właściwości – Mimo że wazelina pochodzi z ropy naftowej, co może budzić złe skojarzenia, wysoko oczyszczona (tylko taka może być stosowana w kosmetykach) jest uznawana za bezpieczną i bardzo wszechstronną substancję kosmetyczną. Jakie ma właściwości?

  Jest doskonale tolerowana, nie uczula, nie podrażnia, może być stosowana nawet na skórę dzieci i niemowląt oraz skórę wrażliwą czy atopową. Nie wchłania się przez naskórek ani błony śluzowe – pozostaje na powierzchni skóry, tworząc na niej okluzyjną warstwę ochronną. Dzięki temu zatrzymuje w skórze wilgoć i chroni ją przed czynnikami zewnętrznymi . Jest doskonałym emolientem – ma działanie nawilżające, natłuszczające i ochronne. Choć sama w sobie nie ma właściwości odżywczych, sprawia, że skóra staje się gładsza i bardziej miękka. Ma szerokie zastosowanie w pielęgnacji skóry całego ciała i włosów. Powszechnie stosowana jako balsam do ust. Jako składnik kosmetyków ma właściwości konsystencjotwórcze, poprawiając lepkość i komfort ich aplikacji. Wbrew powszechnej opinii nie ma działania komedogennego i nie zatyka porów . Może być stosowana także przez osoby ze skórą tłustą (najlepiej jednak w umiarkowanej ilości i okresowo).
You might be interested:  Jak Obciążyć Włosy?

Czy wazelina wysusza?

Wazelina na spierzchnięte usta – Kto ma bolące, piekące, popękane usta, niech sięgnie po wazelinę (są również pomadki z wazeliną w składzie). Ona będzie jak balsam dla spierzchniętych, wysuszonych ust. Wazelina zapobiegnie ich wysuszaniu (zatrzymuje wodę), wygładzi i wzmocni, jednocześnie łagodząc podrażnione skórki.

Kiedy wazelina biała?

Wazelina biała a wazelina żółta – W zależności od stopnia oczyszczenia można otrzymać wazelinę białą lub wazelinę żółtą. Wazelina biała to powtórnie oczyszczona i wybielona wazelina żółta . Oba podłoża mają taką samą konsystencję, zapach, gęstość (0,88 g/cm 3 w 20 o C), rozpuszczalność, temperaturę topnienia czy wrzenia.

Różnią się jedynie kolorem. Kiedyś używano głównie wazeliny żółtej, ponieważ była tańsza. Obecnie zwykle stosowana jest biała, zwłaszcza w przypadku maści ocznych, zawierających antybiotyki czy hydrokortyzon . Warto zwrócić uwagę na fakt, że na białej wazelinie łatwiej zaobserwować możliwe niezgodności, np.

barwne produkty reakcji. Wazeliny żółtej używamy w przypadku preparatów zawierających substancje zabarwione takie jak lanolina, ichtiol czy balsam peruwiański .

Co daje wazelina na twarz?

Jak wazelina działa na skórę? – Wazelina to tłusty emolient, o mazistej konsystencji, bezwonny, nierozpuszczalny w wodzie. Nałożona na powierzchnię skóry nie wchłania się, pozostawiając ochronną warstwę. Dzięki czemu tworzy okluzję, która chroni przed negatywnym wpływem czynników środowiska zewnętrznego .

Czy można używać wazeliny do pochwy?

Naturalnym sposobem na zwiększenie wilgotności pochwy jest stosowanie olejku kokosowego, wazeliny czy zwykłej oliwki. Są one bezpieczniejsze, gdyż nie zawierają dodatkowych składników, zatem rzadziej powodują reakcje uczuleniowe. W odpowiednim nawilżaniu pochwy pomocna jest także prawidłowa higiena okolic intymnych.

Jaka jest różnica między wazelina a gliceryna?

A co z ekologią? Alternatywy, a może gliceryna? – Wazelina jako produkt destylacji ropy naftowej, której wydobycie jest, nie ukrywajmy, tragiczne w skutkach dla środowiska z pewnością nie może zostać zakwalifikowana do produktów ekologicznych. Nie polubią się z nią pewnie tez weganie – ropa powstaje przecież ze szczątków organicznych.

 1. Jednak jako kosmetyk, który jest tani, uniwersalny i raczej bezpieczny dla skóry, używanie jej, można uznać za podejście w pewnym sensie ekologiczne.
 2. Jeśli jednak nadal chcemy uniknąć zakupu wazeliny ponieważ powstaje ona z ropy naftowej, z powodzeniem możemy poszukać alternatyw.
 3. Możemy nabyć zamienniki pochodzenia roślinnego które wykorzystują woski i oleje roślinne, które w swoim działaniu będą tworzyć barierę na skórze, podobnie jak wazelina.

Naturalne odpowiedniki wazeliny:

 • Tłuszcze i oleje roślinne: np. oliwa z oliwek, olej rycynowy, olej jojoba
 • Masła roślinne: np. masło shea, masło kakaowe
 • Woski: np. pszczeli, sojowy

No i jest jeszcze gliceryna, która również jest tanim i popularnym surowcem stosowanym do wyrobu kosmetyków. Gliceryna jest nietoksyczna, a jej wpływ na organizm jest klasyfikowany jako obojętny (choć zdarzają się bardzo rzadkie przypadki uczuleń). Możemy się też spotkać, z błędnym przekonaniem, że wazelina i gliceryna są fizycznie podobne.

 1. Głównym źródłem gliceryny w przemyśle są tłuszcze roślinne i tłuszcze zwierzęce.
 2. Gliceryna jest w rzeczywistości alkoholem silnie przyciągającym wilgoć, przez co powoduje uczucie wilgoci na skórze.
 3. To uczucie wilgoci jest podobne do uczucia tłustości wytwarzanej przez wazelinę.
 4. Gliceryna jednak w przeciwieństwie do wazeliny przenika przez komórki naskórka i zapewnia jego lepsze nawilżenie.

Gliceryną można zastąpić np. krem, natomiast aby uszczelnić barierę hydrolipidową, czyli aby woda nie uciekała z naszej skóry, najskuteczniejsza będzie jednak zwykła wazelina, która zahamuje utratę wody.

Jak zmyć wazelinę?

Płyn do mycia naczyń!!! Kwaśne to chyba nie pomoże, może spróbuj szampon na suche włosy, bez wody, dopiero potem wodą spłukać.

Czy można smarowac twarz wazelina?

Jak stosować wazelinę na twarz? – Wazelina, ze względu na treściwą i dość tłustą konsystencję, najlepiej sprawdzi się podczas wieczornej pielęgnacji . Skórę należy dokładnie oczyścić z makijażu i zanieczyszczeń. Następnie stosujemy tonik do twarzy. Kosmetyk nakładamy na skórę cienką warstwą i pozostawiamy na noc. Wazelina Na Włosy Jak Stosować iStock Aloes na twarz – jak działa i jak stosować? Aloes stosowany na twarz działa nawilżająco, regenerująco i kojąco. To jednak nie wszystkie jego właściwości. Sprawdźcie, jak stosować aloes na twarz i jakie dokładnie ma działanie. Aloes na twarz możemy stosować w różnej postaci.

Najlepiej sprawdzi się w formie maseczki na twarz, używany zamiast kremu lub jako składnik naturalnego toniku. Świetnie zadziała zarówno u posiadaczek cery suchej, jak i tłustej, problematycznej. Tak naprawdę może go używać każdy bez względu na rodzaj cery czy wiek. Aloes ma bardzo kompleksowe działanie na skórę twarzy ze względu na bogaty skład.

Mimo to nie działa komedogennie, czyli nie zapycha naszej skóry. Jak aloes działa na twarz? Żel aloesowy to źródło drogocennych składników pielęgnacyjnych, takich jak witaminy, minerały i kwasy tłuszczowe. Stosowany regularnie znacznie poprawia kondycję naszej skóry.

Żel aloesowy stosowany na twarz przede wszystkim : dogłębnie nawilża i nawadnia skórę, łagodzi stany zapalne i podrażnienia, koi skórę po poparzeniach słonecznych, wspomaga procesy regeneracji i gojenia się skóry, łagodzi zaczerwienie i podrażnienie skóry, zmniejsza obrzęki na twarzy, zmniejsza worki i cienie pod oczami, ogranicza wydzielanie sebum, rozjaśnia przebarwienia , odżywia i ujędrnia skórę, łagodzi stany zapalne skóry, wykazuje silne działanie przeciwzapalne.

Zobacz także: Aloes na włosy – efekty, jak stosować? Jak stosować aloes na twarz? Aloes można stosować do pielęgnacji wszystkich rodzajów skóry w każdym wieku. Świetnie sprawdzi się zarówno w przypadku cery suchej lub odwodnionej, jak i przy skórze tłustej z tendencją do trądziku.

 1. Żel i miąższ z aloesu nie mają właściwości komedogennych , dlatego nie powinny zapychać skóry.
 2. Aloesowa maseczka na twarz Sam miąższ lub żel aloesowy będzie świetną, naturalną maseczką na twarz.
 3. Wystarczy, że odetniemy liść aloesu i przeciągniemy miąższem po naszej skórze.
 4. Możemy również zrobić domowy żel aloesowy .
You might be interested:  Jak Naprawić Bardzo Zniszczone Włosy?

Przed zastosowaniem maseczki dokładnie oczyszczamy i osuszamy twarz. Substancję. Wazelina Na Włosy Jak Stosować Rossmann: hit za 7 zł na rzęsy i podrażnienia po goleniu – działa cuda Wazelina kosmetyczna z Rossmanna to wieloletni hit na popękaną skórę.

Czy wazelina zapycha skórę?

Fakt – Wazelina i olej parafinowy są bardzo bezpieczne dla skóry i zdrowia człowieka. Czy mogą gromadzić się w organach wewnętrznych? Nie, ponieważ działają wyłącznie powierzchniowo. Co oznacza, że po aplikacji na skórę nie wnikają do warstwy rogowej naskórka, a tym samym do żywych warstw skóry.

A to przekłada się na fakt, że nie mogą wywoływać ani podrażnień, ani alergii. W jakim celu dodaje się wazelinę lub olej parafinowy do kosmetyków? Związki te tworząc film na powierzchni skóry – natłuszczają ją i silnie nawilżają. Są też wysoce stabilne i nie ulegają zmianie ani pod wpływem temperatury ani działania promieniowania UV.

Do czego służy olej parafinowy w farmacji? Przez dziesiątki lat stosowany był doustnie jako lek na zaparcia. Do czego stosuje się wazelinę? Jest jednym z najważniejszych surowców do produkcji maści. Rozwiewamy wątpliwości

  Czy stosowanie parafin uniemożliwia skórze oddychanie? Człowiek nie oddycha przez skórę (to cecha charakterystyczna dla płazów), więc nie można zaburzyć procesu oddychania aplikując wazelinę czy olej parafinowy na jej powierzchni. Wymiana gazowa przez skórę u człowieka jest minimalna i nie wpływa na procesy oddychania w organizmie. Czy wazelina zapycha pory lub powoduje powstawanie zaskórników? Nie, jeśli jest zastosowania w produkcie. Wazelina może powodować działanie komedogenne (czyli sprzyjać powstawaniu zaskórników) wyłącznie gdy jest aplikowana na skórę w czystej postaci. W towarzystwie innych substancji, w oliwce, maści lub kremie – wazelina nie działa komedogennie. Czy wazelina i olej parafinowy kumulują się w wątrobie, nerkach i węzłach chłonnych? Żeby tak było musiałyby przenikać przez warstwę rogową naskórka. Mają zbyt duże cząsteczki, żeby to było możliwe. Nawet wtedy, gdy spożyjemy olej parafinowy i wazelinę (np. jako środek na zaparcia) – są one łatwo wydalane z organizmu bez strawienia. Niewielka część może też być metabolizowana.

Co rozpuszcza wazelinę?

Wazelina jest eko czy nie eko? – Wazelina jest substancją ropopochodną – alkany, z których powstaje otrzymuje się w wyniku przeróbki ropy naftowej. Często zalicza się ją do olejów mineralnych , które niejednokrotnie już zostały uznane za substancje toksyczne dla skóry, a nawet szkodliwe dla całego organizmu .

 • W praktyce zarówno parafina , wazelina, jak i oleje mineralne należą do węglowodorowych olejów i wosków o właściwościach okluzyjnych.
 • Wiele osób, również zwolenników ekologii , twierdzi, że skoro produkt (dotyczy to w szczególności kosmetyków) pochodzi z ropy naftowej, nie może być ekologiczne, ani zdrowe.

Tymczasem wazelina jest bardzo bezpiecznym produktem, podobnie zresztą jak pozostałe oleje mineralne stosowane w kosmetyce i farmacji. Zanim bowiem trafia do jednej z tych dwóch gałęzi przemysłu, zostaje dokładnie oczyszczona. W naszych kosmetykach znajduje się pozbawiona domieszek, chemicznie czysta wazelina, która nie uczula i nie szkodzi skórze.

 1. Niektórzy uważają, że oleje mineralne przenikają głęboko w struktury skóry, a później przechodzą do innych organów , np.
 2. do wątroby , gdzie się kumulują.
 3. Tak naprawdę jedynym przeciwwskazaniem do stosowania wazeliny czy olejów mineralnych jest skóra (cera) trądzikowa , tłusta i problematyczna, która ma zaburzoną równowagę w produkcji sebum.

Stosowanie na nią olejów mineralnych, w tym wazeliny, ale też wielu innych natłuszczających substancji, może skończyć się zaognieniem obecnych już stanów zapalnych. Oleje mineralne, wazeliny i parafiny sprawdzają się za to wyśmienicie w pielęgnacji skóry suchej, wrażliwej i atopowej .

 • Znajdziemy je w wielu kosmetykach specjalistycznych, także tych przeznaczonych dla noworodków i niemowląt z atopowym zapaleniem skóry.
 • Czy zatem wazelina to substancja ekologiczna? Jako produkt destylacji ropy naftowej, której wydobycie jest tragiczne w skutkach dla środowiska , zapewne nie.
 • Jednak jako kosmetyk – tani, uniwersalny i bezpieczny dla skóry – już tak.

Jeśli jednak nie chcemy nadwyrężać środowiska, korzystając z klasycznej wazeliny, możemy zrobić (lub coraz częściej nabyć) wazelinę roślinną lub z wosku pszczelego . Wazelina nie rozpuszcza się w wodzie. Dopiero po dodaniu emulgatorów tworzy z nią emulsję . Wazelina Na Włosy Jak Stosować Wazelina jest emolientem, który chroni przed utratą wody skórę suchą, fot. shutterstock Zalety wazeliny kosmetycznej :

 • chroni i natłuszcza
 • nie uczula
 • wspomaga odnowę naskórka
 • zapobiega utracie wody
 • jest bezwonna
 • nie jełczeje – jest trwała
 • tania i skuteczna
 • może posłużyć do wyrobu innych kosmetyków
You might be interested:  Jak Utlenić Włosy?

Czy wazelina jest dobra do brwi?

Grube, pierzaste brwi to trend, który utrzymuje się już od kilku sezonów. Moda na naturalność trwa w najlepsze i musimy przyznać, że bardzo nas to cieszy. Na szczęście odeszliśmy już od idealnie wyrysowanych brwi dając im trochę życia i objętości. Pokochałyśmy wyczesane do góry brwi, które stanowią piękną ramę nie tylko naszych oczu, ale również całej twarzy.

 • Jak nadać objętości brwiom? Oto kilka sposobów! Jak uzyskać grubsze brwi? Jeżeli masz mało włosków, pierwszym krokiem do uzyskania grubych brwi będzie ich zapuszczenie.
 • Niestety, musisz rozstać się na kilka miesięcy z pęsetą i uzbroić się w cierpliwość na około 6 miesięcy.
 • A oto kilka trików, które sprawią, że Twoje brwi będą grubsze.

MICROBLADING IDZIE W ODSTAWKĘ. TERAZ STYLIZUJEMY BRWI W TEN SPOSÓB #1 Jak nadać objętości brwiom za pomocą wazeliny Aby włoski rosły musisz zadbać o skórę na łukach brwiowych, nawilżać ją regularnie i odżywiać. Wazelinę stosowały jeszcze nasze babcie, a plotka głosi, że sama Marilyn Monroe używała jej do poprawy kondycji skóry, co przyczyniło się do wzrostu włosków na twarzy.

 • Oczyść łuki brwiowe i nakładaj wazelinę kilka razy dziennie.
 • #2 Jak nadać objętości brwiom za pomocą olejków Olej, podobnie jak wazelina przyczynia się wzrostu włosków.
 • Poza tym pobudza metabolizm komórkowy, który z kolei sprzyja wzrostowi włosków.
 • Możesz użyć olejku rycynowego, kokosowego, oleju jojoba, a nawet oliwy z oliwek.

Tak jak w przypadku wazeliny, nakładaj olejek na łuki brwiowe i pozwól włoskom rosnąć. TEN ŻEL DO BRWI ZBIERA NAJLEPSZE RECENZJE A KOSZTUJE GROSZE. W CZYM TKWI SEKRET? #3 Jak nadać objętości brwiom za pomocą makijażu Makijaż potrafi zdziałać cuda, już niejednokrotnie się o tym przekonaliśmy.

 1. Aby nadać Twoim brwiom objętości, najpierw użyj kredki do brwi, którą nadasz im odpowiedni kształt i dorysujesz pojedyncze włoski.
 2. Następnie użyj żelu, który ładnie wymodeluje brwi, nada im objętości i koloru.
 3. #4 Jak nadać objętości brwiom za pomocą serum Możesz spróbować również specjalistycznych produktów, które przyspieszają wzrost brwi.

Działa to tak samo jak w przypadku popularnych serum do rzęs. Stosuj codziennie rano i wieczorem i nie sięgaj po pęsetę zbyt często! #5 Jak nadać objętości brwiom za pomocą stylizacji Jeżeli nie chcesz lub nie potrafisz samodzielnie wykonać makijażu brwi, możesz zastosować dwa proste triki.

Czy krople żołądkowe są dobre na włosy?

Jak krople żołądkowe działają na włosy? – Żeby zauważyć efekty stosowania tego specyfiku, trzeba trochę poczekać, tak gdzieś około 2 miesięcy. Ważna jest również systematyczność. Tak to już jest z naturalnymi kosmetykami (a chyba można do tego worka wrzucić krople żołądkowe), że działają, ale tylko wtedy, gdy są używane przed dłuższy czas i to systematycznie.

Krople żołądkowe pobudzają włosy do wzrostu , a tym samym zagęszczają je. Ponadto zmniejszają tendencję do przetłuszczania się włosów i pomagają w walce z łupieżem . Przywracają ponadto komfort skórze głowy. Ponadto wcierka z kropli żołądkowych zmniejsza wypadanie włosów . A do tego przyjemnie chłodzi i odświeża , co docenisz przede wszystkim w ciepłe miesiące.

Sprawdź: Jak tanio zregenerować włosy i zatrzymać ich wypadanie?

Kiedy wynaleziono wazelinę?

Substancja mazista, dość rzadka, bezwonna, niskotopliwa, niewysychająca. Może być w kolorach od białego poprzez żółty do brązowego – we wszystkich wypadkach dość prześwitująca. Nazwa pochodzi od niemieckiego słowa oznaczającego wodę i greckiego słowa oznaczającego olej. Jej wynalazcą w roku 1872, był angielski chemik Robert August Chesebrough, który jako 22-latek za wszystkie swoje oszczędności wyjechał do Titusville w Pensylwanii, gdzie niedawno odkryto ropę naftową . Tam zainteresował się substancją, będącą produktem ubocznym procesu wiercenia ropy, która zdawała się mieć niezwykłe właściwości lecznicze dla skóry.

 1. W bardzo krótkim czasie wyodrębnił z tej substancji podobnej do wosku użytkową wazelinę, ale jeszcze przez dziesięć kolejnych lat doskonalił proces wyodrębniania i oczyszczania swojej Wonder Jelly .
 2. Z gotowym już produktem podróżował po USA wozem ciągniętym przez konie, i na własnej skórze demonstrował lecznicze właściwości wazeliny.

Na oczach widzów parzył sobie skórę ogniem albo kwasem, po czym wcierał wazelinę w ranę i pokazywał zagojone wcześniej oparzenia. Dzisiaj co prawda wiadomo jest, że wazelina nie ma potwierdzonych właściwości leczniczych, przyspiesza jednak proces gojenia, chroniąc ranę przed zakażeniem i wilgocią.

 • Sam jej wynalazca przeżył 96 lat – jak twierdził dzięki temu, że codziennie zjadał łyżkę wazeliny.
 • Obecnie stosuje się ją w kosmetyce i codziennej pielęgnacji.
 • Jej konsystencja sprawia, że to produkt bardzo dobry do demakijażu – bez problemu radzi sobie nawet z kosmetykami wodoodpornymi – tuszem do rzęs czy szminką .

Stosowana jest również w przemyśle i medycynie A oto kilka innych sposobów wykorzystania wazeliny w życiu codziennym:

  leczenie oparzeń słonecznych; zabezpieczenie skóry głowy podczas farbowania włosów; polerowanie skórzanych torebek i butów ; zabezpieczenia metalowych elementów przed korozją; środek zapobiegający przymarzaniu uszczelek gumowych w samochodach .

Szczegóły Poprawiono: 06 grudzień 2020 Odsłony: 6229 Znaki drogowe | Karta rowerowa | Karta rowerowa – to proste | Wiersze miłosne | 1000 pytań