Włosy wysokoporowate – Włosy wysokoporowate mają najbardziej rozchylone, nieregularnie rozmieszczone łuski. Ten rodzaj włosów jest mocno podatny na zniszczenia. Często mają wygląd matowy, przesuszają się, a nawet puszą. Są trudne do rozczesywania. Można je natomiast w bardzo prosty sposób wystylizować, a także dość szybko schną.
- Są typem włosów, który wymaga poświęcenia zdecydowanie największej uwagi.
- Najlepszymi kosmetykami do ich pielęgnacji będą takie, które mają duże cząsteczki.
- Dzięki temu pomogą podomykać luki między łuskami i zmniejszyć ich porowatość.
- Włosy wysokoporowate można olejować, np.
- olejem lnianym czy z awokado.
Przeczytaj również: Choroby skóry głowy – przebieg i objawy
Contents
- 1 Jak sprawdzić jaki mam rodzaj włosów?
Jak rozpoznać wysokoporowate włosy?
Jak określić typ porowatości włosów? Poznaj cechy charakterystyczne Twoich włosów – Delikatny peeling do skóry głowy dokładnie usunie zrogowaciały naskórek, oczyści skórę głowy i pobudzi wzrost nowych włosów. Szampon o zapachu pomarańczy z bergamotką sprawdzi się w pielęgnacji włosów normalnych i przetłuszczających się. To jak bardzo rozchylone są łuski włosów, często warunkowane jest genetycznie.
- Włosy niskoporowate to takie, które są zdrowe, gładkie i pełne blasku. Pod palcami są miękkie i układają się w taflę włosów. Trudno poddają się jakiejkolwiek stylizacji – niezmiennie wracają do swojej naturalnej formy i bardzo trudno je ujarzmić. Niskoporowatość oznacza, że łuski włosów ściśle przylegają do siebie, tworząc gładką powierzchnię. Ten rodzaj włosów pokocha olejki do włosów, które mają małe cząsteczki, bo tylko takie będą w stanie przeniknąć pomiędzy ciasno ułożone łuski włosów. Wybieraj lekkie oleje do włosów – olej kokosowy, babassu, masło shea , czy masło kakaowe . Włosy średnioporowate to najczęściej występujący rodzaj włosów. Takie włosy posiadają zarówno cechy włosów wysokoporowatych, jak i niskoporowatych. Określamy je jako normalne. Są dość łatwe w stylizacji, ale nie tak samo jak włosy wysokoporowate. Nie są suche, w miarę gładkie, ale nie tak śliskie jak włosy niskoporowate. Do ich pielęgnacji najlepsze będą oleje o średnich cząsteczkach, czyli takie, które obfitują w nienasycone kwasy tłuszczowe omega 7 i 9, na przykład olej śliwkowy, oliwa z oliwek, olej winogronowy , czy kameliowy. Odkryj olej Mango do włosów średnioporowatych . Włosy wysokoporowate rozpoznasz po tym, że podczas dotykania kosmyków wyczujesz nierówności pod palcami. To oznacza, że łuski włosów są mocno rozchylone i nieregularnie umiejscowione. Takie włosy są często zniszczone, matowe, suche i puszące się. Jeżeli chodzi o zalety – bardzo szybko schną i są podatne stylizacji. Aby dodać im witalności, warto wprowadzić do pielęgnacji oleje o dużych cząsteczkach, które uzupełnią luki pomiędzy łuskami.
- Twoje włosy są wysokoporowate , jeśli włos opadł na samo dno. Oznacza to, że jego łuski są rozchylone, a więc szybko chłonie wodę.
- Twoje włosy są średnioporowate , jeśli włos utonął mniej więcej w połowie szklanki.
- Twoje włosy są niskoporowate , jeśli włos tylko nieznacznie zanurzył się lub pływa po powierzchni wody. Oznacza to, że jego łuski są zamknięte i nie pozwalają wodzie wniknąć do środka – lekki włos będzie unosił się na wodzie.
- Bywają osłabione, brakuje im blasku, nawilżenia.
- Często puszą się od deszczu lub nadmiaru wilgoci w powietrzu.
- Mogą być łamliwe i mieć rozdwajające się końcówki .
- Naturalnie ten rodzaj porowatości włosa jest charakterystyczny dla włosów falowanych, zwanych podatnymi.
- Największym ich minusem jest czas schnięcia, który zajmuje do kilku godzin po umyciu, bo włosy średnioporowate schną najdłużej ze wszystkich .
- Są szorstkie w dotyku, przy odpowiednich zabiegach mogą stać się gładkie i lśniące.
- Nie bez znaczenia jest też przyjrzenie się ich kondycji.
- Jeśli brakuje im witalności, wydają się matowe, ale nie sprawiają większych problemów dopóki wilgotność powietrza nie zamienia ich w puch – można je traktować jako średnioporowate.
- Dodatkowa podpowiedź: średnioporowate są włosy, które bywają podatne na obciążenie.
- Dlatego do ich pielęgnacji należy używać kosmetyków konsystencji żelowo- kremowej, która nie obciąża za mocno włosów.
- A unikać produktów bogatych w olejki.
- Zdecydowanie poszukując zabiegu odpowiedniego dla tego typu włosów warto wybrać albo kurację proteinową, albo nawilżającą.
- Praca z takimi włosami jest przyjemna dlatego, że są podatne na stylizacje.
- Składniki szamponów, których włosy średnioporowate nie polubią to: jednowodorotlenowe alkohole (wysuszają), silikony (oblepiają włosy), silne detergenty i konserwanty (podrażniają).
- Unikaj także ciężkich, komedogennych, trudno zmywalnych silikonów, np.
- simethicone, trimethicone, trimethylsiloxysilicates.
- Włosy wysokoporowate charakteryzują się nadmiernym puszeniem, suchością, szorstkością i elektryzowaniem.
- Można odnieść wrażenie, że wręcz “piją” oleje, maski czy odżywki.
- Są matowe, podatne na plątanie i łamanie oraz szybko chłoną wilgoć np.
- podczas deszczowego dnia, co nie wpływa korzystnie na wygląd fryzury.
- Przed stylizacją włosów warto natomiast przy tego rodzaju kondycji włosa sięgać po odbudowujące preparaty z tzw.
- cementem międzykomórkowym, ceramidami, keratyną, proteinami soi czy jedwabiu.
- Oprócz uzupełnienia niedoboru takich składników, zabezpieczają one także włosy przed wysokimi temperaturami urządzeń do stylizacji termicznej, takimi jak suszarka, lokówka czy prostownica.
- Raz lub nawet dwa razy w tygodniu można sięgać po maskę do włosów.
- Doskonała będzie Biovax Keratyna + Jedwab z olejkiem ze słodkich migdałów, emolientami (lanoliną, gliceryną(, ekstraktem z henny, aminokwasami i proteinami z jedwabiu oraz keratyną.
- Warto ją położyć na włosach na ok.20 min i zabezpieczyć czepkiem lub ręcznikiem.
- Skóra głowy i kosmyki powinny być na co dzień myte łagodnym szamponem niezawierającym silnych detergentów typu SLS czy SLES.
- Takiego mocniej oczyszczającego szamponu, zwanego przez włosomaniaczki „rypaczem” powinno się używać raz na kilka myć, w celu dokładnego zmycia nadmiaru sebum i osadzającego się na włosach brudu.
- Do czesania wybierz grzebień z szeroko rozstawionymi zębami lub szczotkę z naturalnego włosia.
- Zwróć także uwagę na temperaturę wody – włosy powinny być myte wodą letnią, nie gorącą.
- Zbyt ciepły strumień otwiera łuski włosów i sprawia, że są one bardzo podatne na uszkodzenia, a do tego zbyt mocno pobudza do pracy gruczoły łojowe.
- Przy bardzo gęstych lub mocno zabrudzonych czy przetłuszczonych włosach warto je umyć dwukrotnie – wszystkie kosmetyki trzeba spłukiwać bardzo dokładnie, a końcowe spłukanie należy wykonać chłodną wodą, by zamknąć łuski.
- Po umyciu włosów staraj się osuszyć je delikatnie – nie trzyj ich szorstkim ręcznikiem i nie zawijaj w bardzo ciasny turban – w ten sposób łatwo możesz je dodatkowo nadwyrężyć.
- ” – grupa „Włosing”, facebook „Porowatość włosów to jedno z kryteriów, którymi możemy opisać, a także sklasyfikować nasze włosy.
- Jest niezwykle przydatne przy układania planu pielęgnacji włosów, ponieważ dobór poszczególnych produktów pod kątem użytych w nich składników w dużej mierze zależy właśnie od tego w jaki sposób są rozmieszczone i jak bardzo odstają od kory łuski włosa.
- Mogą one bowiem albo ściśle przylegać do siebie, albo rozchylać się w mniejszym lub większym stopniu.
- ()W zależności od kondycji włosa albo są zwarte, albo rozchylone na boki w różnym stopniu.
- Porowatość to nic innego jak określenie stopnia rozchylenia owych łusek.
- ” – https://olejowaniewlosow.
- info/o-porowatosci-wlosow-nareszcie-prosto-i-rzeczowo/ Dalej możemy przeczytać o trzystopniowej skali porowatości, według której: „Włosy o dobrej kondycji, które mają ściśle przylegające do siebie łuski to WŁOSY NISKOPOROWATE.
Jakie to są włosy Średnioporowate?
Włosy średnioporowate – charakterystyka – Włosy średnioporowate uznaje się za najpopularniejszy typ włosów. Posiadają one cechy zarówno włosów niskoporowatych, jak i wysokoporowatych. Najczęściej są lekko falowane, są podatne na stylizację, wyglądają na zdrowe, ale mimo wszystko brakuje im odrobiny blasku i nawilżenia.
Jakie to są włosy Niskoporowate?
Włosy niskoporowate charakteryzują się łuskami włosa przylegającymi ściśle do jego kory. Wyglądają zdrowo, są błyszczące, ale dosyć oporne na stylizację (szybko wracają do pierwotnej formy). Są najczęściej naturalnie proste i szybko się przetłuszczają.
Jak sprawdzić jaki mam rodzaj włosów?
Jak sprawdzić porowatość włosów? – Metod na sprawdzenie porowatości włosów jest kilka. W tym artykule przedstawimy Ci trzy metody, wybierane najczęściej. Metoda 1 – Test pływalności
- Napełnij szklankę lub miskę wodą o temperaturze pokojowej. Weź kilka kosmyków włosów i włóż je do wody. Włosy muszą być czyste, więc warto zrobić test w dniu, gdy myliśmy włosy. Przyglądaj się włosom przez około 4 minuty.
- Jeżeli Twoje włosy natychmiast opadają na dno, mają wysoką porowatość – Twoje włosy szybko wchłonęły wodę, stały się cięższe i szybko opadły. Jeżeli po 4 minutach Twoje włosy nadal pływają, to mają niską porowatość. Jeżeli Twoje włosy wolno opadają (np. po ok.2 minutach), masz średnią (normalną) porowatość.
Metoda 2 – Test slajdów
- Chwyć kosmyk włosów. Zaczynając od końca włosów, przesuwaj palce w górę włosa w kierunku skóry głowy. Jeżeli droga jest “wyboista”, znaczy to, że masz włosy wysokoporowate. Jeśli włosy są gładkie, porowatość jest niska.
Metoda 3 – Test butelki z rozpylaczem
- Oddziel niewielką ilość włosów – możę być grubsze pasemko. Spryskaj tę część niewielką ilością wody (najlepiej za pomocą buteleczki z atomizerem). Jeżeli woda spływa po włosach lub osiada się na nich w postaci kropelek, masz włosy niskoporowate. Jeśli natomiast włosy szybko wchłoną wodę – włosy są wysokoporowate. Jeśli natomiast woda utrzymuje się przez jakiś czas na włosach, a potem wsiąka (po minucie), masz normalny typ porowatości włosów.
Jak określić swój typ włosów?
Prosty test na określenie porowatości włosów w warunkach domowych – Umieść swój włos w szklance wody i odczekaj około 5 minut. Sprawdź jak głęboko utonął włos:
Jeśli taki domowy test nie przyniesie Ci jednoznacznej odpowiedzi, spróbuj określić rodzaj włosa według poniższych opisów lub profesjonalnie – na konsultacji u trychologa. Przejdźmy teraz do charakterystyki poszczególnych rodzajów porowatości – być może te opisy także będą dla Ciebie pomocne w określeniu rodzaju włosów.
Jakie włosy schna najdluzej?
Włosy średnioporowate – charakterystyka – Oczywiście najlepiej na temat porowatości włosa mogą się wypowiedzieć trycholodzy lub fryzjerzy oglądający włos pod mikroskopem. Włosy średnioporowate to dość popularny typ . Co je wyróżnia?
Jak przeprowadzić własne dochodzenie na temat stopnia porowatości włosa? Można zrobić test w szklance wody. Jeśli włos po kilku minutach znajduje się w połowie jej wysokości, śmiało da się go opisać jako średnioporowaty. To typ włosa o nieznacznie rozchylonych łuskach.
Jeśli potraktuje się je zbyt ciężkimi produktami odżywczymi jak odżywki, maski, serum, będą wyglądały na pozbawione objętości i nieświeże. Przeczytaj również: Jak określić typ porowatości włosów? RADA EKSPERTA Włosy średnioporowate, najpopularniejsze ze wszystkich rodzajów włosów – są podatne na obciążenia.
Minusem włosów średnioporowatych jest to, że mogą mieć tendencję do puszenia i elektryzowania się. Dlatego należy zabezpieczyć je nawilżającymi środkami do stylizacji, np. mgiełkami – tłumaczy Patrycja Sawicka-Gnatyshyn, fryzjerka i stylistka włosów, właścicielka Akademii Gnatyshyn.
Czego nie lubią włosy Średnioporowate?
Włosy średnioporowate – tego unikaj – Włosy uwrażliwione, które łatwo przeciążyć źle znoszą ciężkie maski i gęste, kremowe szampony do włosów, które osadzają się u podstawy i źle spłukują z włosów o średniej porowatości. Skład kosmetyków do włosów jest równie ważny: średnioporowate włosy mogą szybciej niż inne przesuszać się lub płowieć za sprawą syntetyków obecnych w szamponie czy odżywce.
Sprawdzaj też zawsze czy olejek, maska lub odżywka którą stosujesz, nadaje się do Twoich włosów. W przypadku pielęgnacji tych o średniej porowatości mniej znaczy więcej – stosuj niewiele kosmetyków, ale o dobrej jakości i idealnie współgrających z ich strukturą.
Czy włosy kręcone są Wysokoporowate?
Jaki olej do włosów kręconych? – Nadrzędnym kryterium przy doborze oleju do pielęgnacji włosów jest ich porowatość. Znaczna większość włosów kręconych należy do typu średnio i wysokoporowatych. Rzadkością są włosy kręcone o niskiej porowatości, nie jest to jednak wykluczone.
Skręt włosów wysokoporowatych jest zazwyczaj mocny, dobrze widoczny i łatwy do wydobycia. Włosy średnioporowate to najczęściej włosy falowane. W ich przypadku skręt jest nieco luźniejszy, a loki mniej zdefiniowane. Sprawiają wrażenie zdrowszych niż to ma miejsce w przypadku wysokoporowatych, jednak wciąż wymagają dość zaawansowanej pielęgnacji.
Jakie włosy są najzdrowsze?
Włosy niskoporowate to szczególny rodzaj włosów. Są one oceniane jako najbardziej zdrowe oraz pięknie wyglądające. A to dlatego, że błyszczą się, są miękkie, gładkie, nie puszą się oraz nie elektryzują, a ich końcówki się nie rozdwajają. Warto jednak znać sposoby pielęgnowania tego rodzaju włosów, gdyż należy z nimi szczególnie postępować.
Kiedy włosy nie rosną?
Bardzo często pytacie mnie, w jaki sposób najszybciej zapuścić włosy . Niestety w wielu przypadkach zdarza się, że żadne metody nie przynoszą efektów. Mimo stosowania się do porad, włosy od miesięcy nie chcą drgnąć nawet o centymetr. Jak to jest? Czy rzeczywiście wzrost włosów stanął w miejscu? Czy metody na porost włosów nie są skuteczne? Dlaczego włosy nie chcą rosnąć??? KRUSZENIE SIĘ Jeśli włosy mają cały czas tę samą (krótką) długość, to najprawdopodobniej się kruszą. Łamią się na końcach i wydaje się, że nie rosną. Włosy mogą się łamać z wielu powodów. Wpływ na ten stan rzeczy mogą mieć – rozjaśnianie, suszenie, prostowanie, zbyt mocne wiązanie, ocieranie pasm o ciuchy, nieprawidłowe czesanie a nawet niewłaściwa dieta. Dbając o prawidłowe nawilżenie włosów sprawimy, że będą bardziej elastyczne i odporne na czynniki zewnętrzne. Warto także zaopatrzyć się w silikonowe serum do końcówek i zabezpieczać je po każdym myciu. MAGICZNA GRANICA Długość do której rosną włosy jest uwarunkowana genetycznie. Włosy niektórych ludzi rosną przez określony czas (do pewnej długości), a potem przestają. Ma to związek z długością fazy wzrostu włosów, która jest odmienna w wypadku włosów różnych osób. Mieszki włosowe rozmieszczone są w grupach, w których włosy są w różnych fazach, dzięki czemu nie dochodzi do sytuacji, w której mamy łyse placki na głowie. Dlatego, niektórzy mogą zapuścić włosy do pasa – inni tylko do ramion. DIETA Ważną kwestią przy zapuszczaniu włosów jest prawidłowa dieta. Włosy i paznokcie są odżywiane na samym końcu, dlatego musimy dostarczyć odpowiednią ilość witamin i minerałów. Polecam wpis -> co jedzą włosy? WIEK To, ile mamy lat, również ma znaczenie – włosy najszybciej rosną w wieku 15–30 lat. Po tym okresie fizjologiczne procesy zasilające wzrost włosów tracą zwykle swe tempo i wydajność. Natura uznała, że nie musimy być już atrakcyjne, bo większość z nas zdobyła już partnerów i założyła rodziny 😉 Powoli zauważamy oznaki starzenia się włosów. Mogą stać się suche, łamliwe, a końce zaczną się mocniej rozdwajać. Starość nie radość. Młodość nie wieczność. STAN SKÓRY GŁOWY Zdarza się także, że włosy nie chcą rosnąć ze względu na zły stan głowy . Chociażby ŁZS – łój zbierający się na skórze głowy utrudnia dotarcie “dobrom” z masek czy innych produktów do cebulki włosa, także blokuje prawidłowy wzrost włosa. Tylko zdrowa skóra głowy jest w stanie wyprodukować włos – dlatego dbaj o nią szczególnie! PODCINANIE Jeśli Twoje włosy rosną 1cm na miesiąc, a co trzy miesiące podcinasz je średnio o 3cm – Twój bilans przyrostu równy jest zero. Matematyki nie oszukasz 😉 Mi też jakby włosy stanęły w miejscu 🙂 Ale chyba rosną, bo odrost (czarne końce) już prawie niewidoczny 🙂
Jaki szampon do włosów Wysokoporowatych?
Puch, rozdwojone końce, przesuszenie – to włosy wysokoporowate!👱🏻♀️ Tłumaczy Zakręcovnia ✨
Najlepsze kosmetyki do włosów wysokoporowatych – Szukając odpowiednich produktów do pielęgnacji włosów wysokoporowatych, warto wybrać te, które zostały wzbogacone o olejki. Albo do swojej codziennej rutyny pielęgnacyjnej włączyć wspomniane wyżej olejowanie, a do maski czy odżywki dodawać kilka kropli olejku.
Które produkty są godne polecenia? Szukając szamponu do mycia włosów wysokoporowatych , warto wybrać kosmetyk bez SLS czy SLES, które mogą dodatkowo je uwrażliwiać i wypłukiwać cenne składniki. Doskonałym jest szampon Onlybio Włosy Suche i Zniszczone .
Zawiera fitosterole z oleju rzepakowego i olej sezamowy. Zmiękcza i wygładza włosy. Genialnym wyborem w odżywianiu będzie Anwen zestaw odżywek do włosów o wysokiej porowatości . Zostały one dobrane aby utrzymać tzw. równowagę PEH (odpowiednią prporcję protein, emolientów i humektantów). W zestawie znajduje się Anwen Proteinowa Orchidea , czyli odżywka z proteinami zielonego groszku, keratyną, kolagenem i elastyną, która odbudowuje ubytki we włosach.
Drugą jest Anwen Emolientowa Róża z 5 różnymi olejami: brokułowym, makowym, dyniowym, z krokosza barwierskiego, z rzodkiwki oraz z masłem shea. To bogactwo emolientów. Ostatnią jest odżywka do włosów o różnej porowatości Anwen Nawilżający Bez o działaniu nawilżająco-wygładzającym.
I potraktować jak zabieg spa dla włosów. Dobrym wyborem jest też NaturalME Argan , czyli olej arganowy do włosów, który można albo dodawać do maski czy odżywki (wystarczy kilka kropli), albo wykonywać nim zabieg olejowania. Można też nakładać taki olejek na same końcówki włosów.
Jak często myć włosy wysokoporowate?
Delikatne oczyszczanie – Przy włosach wysokoporowatych, z których trudno wydobyć naturalny blask i mają naturalne tendencje do przesuszania warto pamiętać o tym, żeby rozsądnie dobierać szampon do codziennego mycia. Warto zresztą mieć to na uwadze niezależnie od typu porowatości włosów.
Warto też wdrożyć stosowanie tzw. „metody kubeczkowej”, która zapewnia rozwodnienie szamponu jeszcze przed aplikacją go na głowę, sprawiając przy tym, że automatycznie staje się on dla skóry głowy i włosów łagodniejszy. Jak wdrożyć tę metodę? To proste – odrobinę szamponu wlewamy do zamykanego pojemniczka, dolewamy odrobinę wody i spieniamy – tak powstałą pianę nakładamy na włosy i rozmasowujemy. Na co jeszcze zwrócić uwagę przy myciu włosów? Włosy najlepiej rozczesywać przed umyciem (to pomoże usunąć z nich pozostałości po kosmetykach), a później najlepiej dopiero po wyschnięciu (mokre są bardzo podatne na uszkodzenia, więc jeśli chcesz rozczesywać je wtedy, rób to wyjątkowo delikatnie).
Myjąc włosy nie zapominaj o skórze głowy – właściwie to głównie ją powinno się porządnie oczyścić – spływający od nasady po końcówki, już rozcieńczony szampon doskonale poradzi sobie z oczyszczeniem włosów na ich długości po prostu swobodnie po nich spływając – nie trzeba go intensywnie wcierać, ponieważ to może dodatkowo uszkodzić włosy mechanicznie.
Jeśli masz możliwość, pozwól im wyschnąć samodzielnie, bez udziału suszarki.
Co lubia Wysokopory?
Kosmetyki do włosów wysokoporowatych – Kosmetyki do włosów wysokoporowatych powinny mieć jak najbardziej naturalne składy, bogate w olejki. Aby zapobiec puszeniu się włosów pod wpływem wilgoci, można nałożyć na nie krem dyscyplinujący z dodatkiem silikonów bez spłukiwania .
Czy włosy rozjaśniane są Wysokoporowate?
Dlaczego włosy stają się wysokoporowate? – Najczęściej włosy stają się mocno porowate w wyniku regularnych zabiegów fryzjerskich – np. po rozjaśnianiu lub trwałej ondulacji. Zasadowe pH produktów biorących udział w tego typu zabiegach uszkadza strukturę włosów trwale rozchylając ich łuski lub wykruszając je. Właśnie przez te szpary spowodowane uniesionymi lub wykruszonymi łuskami:
- szybciej odparowuje z włosów woda, szybciej wypłukuje się farba, włosy mają większą zdolność do pochłaniania wody, przez co bardziej się puszą, np. podczas deszczu.
Podobnie działa na włosy wysoka temperatura w prostownicy czy suszarce – najpierw niszczy zewnętrzną osłonkę włosa zbudowaną m. in. z łusek, a następnie wewnętrzną warstwę włosa, czyli korę. Warto wiedzieć, że wysoka porowatość dotyka również włosy naturalne , szczególnie cienkie i jasne, które z natury są o wiele delikatniejsze niż włosy ciemne.
Jak sprawdzić porowatość włosów w szklance wody?
Termin „porowatość” – Definicje porowatości, które znalazłam przeszukując dostępne w internecie źródła mówią, że porowatość to: „Określenie jak bardzo łuski włosa są rozchylone. Decyduje w sporej mierze o tym, jak pielęgnujemy włosy i jak one się zachowują.
” – https://sklepanwen. pl/strona/porowatosc „Gdybyś umieściła swój włos pod mikroskopem, zobaczyłabyś, że nie jest on gładki jak tafla lustra, tylko zbudowany z nachodzących na siebie łusek – dokładnie w ten sam sposób, co szyszka sosny lub świerku. Rzecz dotyczy właśnie owych łusek.
Włosy, których łuski są nieznacznie rozchylone to WŁOSY ŚREDNIOPOROWATE. Włosy bardzo zniszczone i nadwyrężone, o mocno odstających łuskach to włosy WYSOKOPOROWATE. ” – https://olejowaniewlosow. info/o-porowatosci-wlosow-nareszcie-prosto-i-rzeczowo/ oraz o teście na porowatość polegającym na zanurzeniu włosa w wodzie.
„Jak zatem stwierdzić, jaką mamy porowatość włosów? Wystarczy umieścić włos w szklance wody i odczekać około 5 min. Im bardziej utonie włos, tym większa porowatość włosów. Jeśli całkiem spadnie na dno, oznacza to, że jego łuski są bardzo rozchylone i szybko chłonie on wodę. Jest zatem wysokoporowaty. Średnioporowate włosy nurkują mniej więcej do połowy, a niskoporowate pływają po powierzchni lub tylko nieznacznie się zanurzają (zamknięte łuski nie pozwalają im szybko nasiąknąć wodą).
” – https://olejowaniewlosow. info/o-porowatosci-wlosow-nareszcie-prosto-i-rzeczowo/