Podsumowując – Jeśli musisz myć głowę codziennie używaj delikatniejszych szamponów. Jeśli masz duży problem z przetłuszczaniem, wybierz szampon przeciwłojotokowy z dobrym łagodnym składem lub coś mocniejszego stosowanego naprzemiennie z łagodniejszym szamponem.
- Podobnie w przypadku łupieżu czy nadmiernego wypadania, które często połączone jest z nadmiernym łojotokiem.
- Optymalnie mycie włosów powinno odbywać się, co 2-3 dni.
- Jeśli po 3 dniach nie widzisz, że Twoje włosy nie są „przetłuszczone” to nie znaczy, że nie należy ich umyć.
- Pamiętaj, ze na włosach osiada kurz, brud i mikroorganizmy.
Z rzadkiego mycia też może wynikać wiele nieprzyjemnych problemów, takich jak łupież, czy łojotokowe zapalenie skóry głowy. Pamiętaj, aby raz w tygodniu, w celu złuszczenia nadmiaru zrogowaciałego naskórka i mocniejszego odświeżenia skóry głowy, zastosować peeling do skóry głowy np.
Bandi Tricho-Peeling. Absolwentka studiów magisterskich Wydziału Farmaceutycznego Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego na kierunku kosmetologia oraz studiów licencjackich na Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie na kierunku kosmetologia. Pasjonatka kosmetologii ze szczególnym uwzględnieniem trychologii, receptury preparatów oraz pielęgnacji skóry.
Swoją wiedzę poszerza poprzez udział w szkoleniach i konferencjach naukowych, nieustannie poszukując nowych rozwiązań.
Contents
Czy powinno się myć włosy codziennie?
Codzienne mycie włosów wcale ich nie niszczy. To prawda, mimo że przeczy teoriom o konieczności ograniczania użycia szamponów. Z naszym przewodnikiem mycia włosów dowiesz się, dlaczego tak jest. – Włosy można myć codziennie. Robi tak bardzo wiele osób, szczególnie w krajach o gorącym klimacie, gdzie każdego dnia trzeba usuwać odkładające się na włosach pot i sebum.
W ostatnich latach wiele popularnych poradników odradzało zbyt częste mycie włosów, przestrzegając przed ich przesuszaniem. Niektórzy uważają, że podczas mycia wraz z sebum usuwane są naturalne substancje nawilżające włosy. Jednak to nieprawda. Nasze ciało nieustannie wydziela sebum, więc w miejsce tego usuniętego przez szampon natychmiast pojawia się nowa warstwa.
Od 50 lat badamy zachowanie skóry głowy (to naprawdę sporo umytych włosów!) i wiemy, że nawet przy codziennym myciu na włosach i skórze głowy utrzymuje się naturalne sebum, które zapewnia właściwe nawilżenie. Przekonaj się, jak mycie włosów przekłada się na ich zdrowie
Jak myć włosy co 2 dni?
CZĘSTOTLIWOŚĆ MYCIA WŁOSÓW – Zacznijmy od początku. Oprócz wyboru odpowiednich kosmetyków oczyszczających, ważne jest też określenie, jaka ma być częstotliwość mycia włosów. To kiedy lepiej myć włosy, uzależnione jest zarówno od ich kondycji, jak i stanu skóry głowy.
Jak często myć włosy? Istnieją dwa stanowiska w tej kwestii. Pierwsze, że włosy można i należy myć tak często, jak tego wymagają, aby zawsze czuć się świeżo. Drugie, w którym radzi się ograniczać częstotliwość mycia włosów. Jaki jest konsensus? Jeśli nasze włosy bardzo szybko się przetłuszczają, należy wybrać codzienne mycie włosów, ale zawsze delikatnym szamponem (np.
dla dzieci) bez silnych detergentów. Kobiety myją włosy średnio co 2-3 dni i jest to optymalna częstotliwość. Zasada mycia włosów jest prosta: myj włosy wtedy, kiedy czujesz, że są nieświeże. Nie zaleca się jednak robić tego częściej niż raz dziennie. Warto pamiętać o tym, ile razy powinno się myć włosy szamponem podczas jednej kąpieli.
- Fryzjerzy robią to dwukrotnie i przynajmniej przez 5 minut, co zapewnia lepsze oczyszczenie i dłuższą świeżość włosów.
- Częste mycie włosów a przetłuszczanie – jaka jest prawda? Mówi się, że im częściej myjemy włosy, tym bardziej się przetłuszczają.
- Duża zawartość SLS-ów, SLES-ów oraz innych silnych detergentów faktycznie może wypłukiwać naturalną ochronną warstwę lipidową i wysuszać skórę, co wzmaga wydzielanie sebum.
Właśnie dlatego szampon do mycia włosów przetłuszczających się musi być delikatny, a zaraz po myciu należy użyć odpowiedniej odżywki. Codzienne mycie włosów nie jest wówczas szkodliwe. Może być za to pożyteczne, bo chodzenie z przetłuszczonymi włosami i nagromadzonym łojem może prowadzić np.
- do osłabiania cebulek i stanów zapalnych, co w konsekwencji oznacza nadmierne wypadanie włosów.
- Czy lepiej myć włosy rano, czy wieczorem? Tutaj po raz kolejny wybór zależy od indywidualnych preferencji.
- Włosy można myć zarówno wieczorem, jak i rano.
- Istnieje jednak kilka ważnych zasad.
- Umyte wieczorem włosy trzeba wysuszyć przed pójściem spać, bo mokre i niezwiązane pasma są dużo delikatniejsze i bardziej narażone na uszkodzenia mechaniczne np.
w trakcie ocierania się o pościel. W zależności od tego, jak szybko przetłuszczają się nasze włosy i jakie są aktualnie temperatury, włosy mogą nie być świeże po całej nocy, mimo że zostały umyte tuż przed snem. Nie ma jednak nic szkodliwego w myciu włosów wieczorem, jeśli taki sposób nam odpowiada.
Mycie włosów rano jest jednak lepsze. Przede wszystkim dlatego, że przed pójściem spać można nałożyć na włosy i wmasować w skórę głowy ulubiony olejek. Takie olejowanie włosów na noc jest dużo skuteczniejsze, bo przez kilka godzin snu składniki odżywcze z olejków mogą lepiej wchłonąć się do cebulek. Rankiem wystarczy włosy umyć, wysuszyć i wystylizować jak zawsze.
Będą nie tylko dużo świeższe niż po całej nocy, ale zdrowsze i piękniejsze za sprawą działania olejku.
Ile najdłużej można nie myć włosów?
Codzienne mycie włosów – Tak naprawdę włosy nie wymagają codziennego mycia – dermatolodzy mówią, że raz na dwa, trzy, nawet cztery dni (tak, naprawdę!) wystarczy. Inna sprawa, że ilość preparatów, których używamy pielęgnacji i stylizacji często mocno je obciąża i powoduje, że codzienne mycie okazuje się jednak nie do uniknięcia, bo przestymulowane nadmiarem użytych produktów gruczoły łojowe działają podwójną parą i nie pozwalają z tego żmudnego dla wielu (zwłaszcza przy długich włosach) obowiązku zrezygnować.
Co ile dni powinno się myć?
Trzy razy na tak! Im częściej bierzesz kąpiel, tym skóra ma mniej czasu na regenerację. Im mniejsza szansa na regenerację, tym więcej uszkodzeń na niej powstaje. A im więcej uszkodzeń powstaje, tym większa szansa na problemy.
Jak myć włosy głową w dół?
Ogromne znaczenie dla finalnego efektu i mojego zadowolenia z wyglądu włosów ma to, czy wymyję je w pozycji stojącej czy też z głową skierowaną ku dołowi. Moje włosy po tych myciach wyglądają i zachowują się zupełnie inaczej. Myślę, że jest to kwestia ich delikatnej struktury i związanej z nią nadwrażliwości.
- Jaki sposób jest tym, który preferuję oraz jaki efekt dają u mnie poszczególne mycia – o tym poniżej.
- 🙂 Mycie włosów w pozycji stojącej By dotrzeć do skóry głowy, muszę przebić się najpierw przez wierzchnią warstwę włosów.
- Oznacza to tyle, że masując skalp, masuję również niepotrzebnie włosy wierzchniej warstwy.
Po takim myciu moje włosy są bardzo lekkie, bez względu na to czy nałożę na nie odżywkę, czy też nie. Wierzchnia warstwa zamiast gładko przylegać do głowy, tworzy nieestetyczny puszek. Po drugie są bardziej oklapnięte, gdy wyschną, ponieważ woda układa je zgodnie z kierunkiem ich wzrostu.
- Mycie włosów z głową skierowaną w dół Preferuję myć włosy z głową skierowaną w dół, ponieważ skupiam się na oczyszczaniu skalpu z sebum i zabrudzeń, a nie dotykam (nie trę) włosów na długości.
- Dzięki pochyleniu głowy do dołu, uzyskuję swobodny dostęp do skóry głowy.
- Powstała przy masowaniu skalpu piana spływa po włosach na długości i delikatnie je oczyszcza.
Nie muszę trzeć włosów tak jak przy myciu w pozycji stojącej. Po wyschnięciu włosy są odbite od nasady, ponieważ woda układa je przeciwnie do ich naturalnego opadania. Wybieram więc mycie z głową skierowaną ku dołowi, bo w moim przypadku ma ona więcej zalet i włosy wyglądają po prostu ładniej.
- 🙂 Często powtarzam, że we włosomaniactwie nie chodzi o to, aby kupować coraz to nowe kosmetyki, wydawać na nie wiele pieniędzy i ciągle myśleć o włosach.
- Włosomaniactwo to zmiana drobnych nawyków, które w sumie dadzą nam zadowalający efekt.
- Przykładowo zamieniając ręcznik o szorstkiej strukturze na bawełnianą koszulkę, zauważymy poprawę kondycji włosów.
W tym przypadku, akurat u mnie, zmiana pozycji mycia włosów również daje dużo lepszy efekt. 🙂 Czy widzicie u siebie zależność między myciem włosów w pozycji stojącej a myciem z głową w dół? 🙂
Co daje rzadkie mycie włosów?
Mycie włosów z łupieżem – Spotkałam się z opinią jakoby osoby z problemem łupieżu powinny myć włosy jak najrzadziej. Ten sposób ma rzekomo zapobiec występowaniu tego zjawiska, łagodzić podrażnienia skóry głowy oraz minimalizować zjawisko swędzenia. Niestety za rzadkie mycie włosów zamiast pomagać, szkodzi i nasila objawy łupieżu.
- Łupież może się rozwinąć zarówno na przesuszonej agresywnymi szamponami, jak i zbyt tłustej skórze głowy.
- Mycie włosów z łupieżem ma na celu usunięcie z powierzchni skóry warstwy łoju i zanieczyszczeń bowiem są one doskonałą pożywką do rozwoju drożdżaków i mikroorganizmów odpowiedzialnych za rozrost i nasilenie się łupieżu.
Zdrowa skóra głowy lubi stan równowagi hydrolipidowej, a to zapewni tylko regularna dbałość o jej higienę oraz używanie podczas choroby leczniczych szamponów przeciwłupieżowych. Łupież to choroba, która nie wyleczona rozwija się, przybierając różne formy.
- Włosy warto myć tak często, jak jest to konieczne, nawet codziennie.
- Skóra z łupieżem to często skóra nadwrażliwa , warto wówczas zastanowić się nam zmianą codziennej pielęgnacji i wyborem raczej łagodnych szamponów, które nie podrażniają, a łagodzą kapryśną skórę głowy.
- Pamiętaj , by myjąc włosy z łupieżem unikać bardzo gorącej wody, szczególnie teraz, gdy za oknem zima i mamy tendencję do gorących kąpieli.
To podrażnia dodatkowo skórę głowy, przyczyniając się do nadmiernego przetłuszczania. Warto też używać jednego grzebienia i szczotki, z którą żaden z domowników nie będzie miał kontaktu. Czy lepiej myć włosy rano czy wieczorem?
Rano czy wieczorem – kiedy lepiej myć włosy? – Włosy można myć zarówno rano, jak i wieczorem. Pora przeprowadzania tego zabiegu pielęgnacyjnego nie ma szczególnego znaczenia, o ile zastosuje się podstawowe zasady. Umyte wieczorem włosy należy wysuszyć przed położeniem się spać.
- Wynika to z tego, że mokre kosmyki są delikatniejsze, a przez to bardziej narażone na uszkodzenia.
- Trzeba jednak pamiętać, że w niektórych przypadkach włosy po całej nocy (mimo umycia) mogą być nieświeże.
- Stąd też mycie włosów rano uważa się za lepsze.
- Można je poprzedzić nałożeniem maski na całą noc lub olejowaniem – przez kilka godzin sny składniki odżywcze lepiej się wchłaniają.
Myjąc włosy rano, również należy pamiętać o ich wysuszeniu i nie wychodzić z mokrymi na intensywne słońce.
Czy częste mycie włosów szkodzi?
Czy włosy można myć codziennie? – Nie ma nic złego w myciu włosów codziennie, jeśli istnieje taka potrzeba. Nie jest to jednak wskazane w przypadku, gdy włosy drugiego dnia po umyciu wciąż wyglądają świeżo i są czyste. Poddawanie włosów wszystkim nadmiernym zabiegom może doprowadzić do ich zniszczenia i przesuszenia.
- Nie jesteś pewna, jak często myć włosy i czy powinnaś to robić codziennie? Twoje przyzwyczajenia sprawiają, że przy rzadszym myciu czujesz się niekomfortowo? Wypróbuj suchy szampon, który błyskawicznie i skutecznie odświeży wygląd Twojej fryzury.
- Jeśli jednak potrzebujesz codziennego mycia, pamiętaj, aby dobrać odpowiedni kosmetyk do potrzeb Twoich włosów.
Wówczas będą one piękne i odpowiednio nawilżone. Nie należy również popadać w przeciwną skrajność i myć włosów jak najrzadziej. Wbrew spotykanej opinii nie jest to w pełni zdrowe oraz nie “przyzwyczaja” włosów do rzadszego używania szamponu. Nadmierna warstwa sebum pozostawiona na włosach nie tylko wygląda nieestetycznie, ale także osłabia je, obciąża i negatywnie wpływa na kondycję mieszków włosowych.
Jak Wycierac włosy po umyciu?
Co można, a czego nie bezpośrednio po umyciu? –
- Po umyciu głowy włosy należy odcisnąć w ręcznik i na chwilę zawinąć w turban. Kosmyki tylko delikatnie odciskamy, bez gwałtownego i intensywnego tarcia głowy ręcznikiem (takie działanie może sprawić, że włosy będą bardziej splątane, a ich końce będą się szybciej rozdwajać).
Jak powinno się myć włosy?
Co może być trudnego w umyciu włosów? Na pozór prosta czynność, której nie da się wykonać źle, ale może okazać się bardzo skomplikowana. Złe mycie skóry głowy i włosów lub stosowanie nieodpowiedniego szamponu, może spowodować, że zamiast poprawić kondycje swoich włosów, dodatkowo im zaszkodzisz.
Celem stosowania szamponu do włosów, oprócz ich odświeżenia i zmycia pozostałości po produktach do stylizacji, jest konkretny efekt, który chcesz uzyskać stosując dany szampon. Niestety, nie uda ci się go zauważyć, jeśli będziesz stosować produkt niepoprawnie lub który nie jest przeznaczony do twoich włosów.
Bardzo często zdarzają się pomyłki i błędy przy stosowaniu szamponu, przez co nie tylko nie uzyskasz oczekiwanego efektu, ale wręcz zaszkodzisz swoim włosom. Brzmi znajomo? Sprawdź nasze 7 kroków, co musisz zrobić, aby poprawnie umyć włosy i skórę głowy! KROK 1 Od czego zacząć? Od dobrze dobranego szamponu , który jest przeznaczony do twojego rodzaju włosów! Niezależnie od tego czy twoje włosy są suche, potrzebują wzmocnienia czy nawilżenia – koniecznie wybierz taki szampon, który jest dedykowany właśnie do nich.
Inaczej, może się okazać, że szampon przyniesie więcej szkody niż pożytku. KROK 2 Namocz dokładnie włosy i nie wyżymaj ich. Szampon potrzebuje dużej ilości wody, aby mógł się zapienić i dobrze rozprowadzić. KROK 3 Nie używaj zbyt dużej ilości szamponu! To że nałożysz na głowę 1/3 butelki szamponu nie sprawi, że twoje włosy nagle staną się zdrowe i błyszczące.
Lepiej, abyś umyła włosy dwa razy mniejszą ilością szamponu niż raz ze zbyt dużą. A więc jaka ilość jest odpowiednia? Taka, którą będziesz mogła swobodnie pokryć skórę i włosy pianą. Najlepiej jeśli zaczniesz od małej ilości szamponu i gdy zobaczysz, że głowa i włosy nie są w całości pokryte pianą, dołóż jeszcze trochę.
- Optymalna ilość to mniej więcej wielkość 1 lub 2 ziarenek fasoli.
- KROK 4 Nie wylewaj szamponu bezpośrednio na głowę.
- Nałóż wspomnianą wyżej ilość szamponu na dłoń i delikatnie rozsmaruj go w rękach.
- Dzięki temu szampon delikatnie się rozrzedzi i zacznie się pienić.
- KROK 5 Nanieś szampon na skórę głowy, nie na włosy i zacznij delikatnie masować miejsce aplikacji.
Masuj delikatnymi, kulistymi ruchami, zaczynając od czoła, aż do karku. Nie staraj się drapać skóry ani mocno jej trzeć, to nie sprawi, że lepiej umyjesz głowę. Następnie wytworzoną pianę nanieś na włosy. Przeciągnij ją aż do końców, delikatnie głaszcząc włosy od nasady aż po końce.
(Może zdarzyć się, że przy pierwszym myciu szampon będzie słabo się pienił. Może być to spowodowane mocnym przetłuszczeniem skóry lub silnym jej zabrudzeniem. W tej sytuacji spłucz szampon i nałóż go jeszcze raz, powtarzając całą procedurę). KROK 6 Dokładnie spłucz szampon i pianę z włosów i głowy. Zacznij od skóry i nasady włosów.
Polewaj bieżącą wodą i delikatnie masuj, aby usunąć całą pianę. Następnie skup się na poszczególnych pasmach włosów i na nie kieruj strumień wody.
Ile minut powinno się myć włosy?
JAK MYĆ WŁOSY PRAWIDŁOWO – Czynnością poprzedzającą mycie powinno być dokładne rozczesanie włosów w celu usunięcia zanieczyszczeń z ich powierzchni. W przypadku włosów długich, czesanie zapobiegnie splątaniu włosów po ich umyciu. Rozpoczynając mycie, dokładnie zwilżamy włosy ciepłą wodą, nieprzekraczającą temperatury naszego ciała .
W przypadku włosów przetłuszczających się, woda powinna być letnia, aby nie pobudzać gruczołów łojowych do nadprodukcji sebum. Po spłukaniu włosów, nakładamy na nie rozcieńczony z wodą szampon i delikatnie myjemy, rozprowadzając szampon płaską dłonią w celu zmycia zanieczyszczeń i niewcierania ich w skórę głowy, po chwili spłukujemy.
Czynność powtarzamy, wcierając rozcieńczony szampon opuszkami palców w skórę głowy. Nie szarpiemy, nie drapiemy skóry, wyrabiamy pianę, którą możemy pozostawić na kilka minut na skórze i włosach dla skutecznego działania składników pielęgnujących w odpowiednio dobranym szamponie.
Następnie spłukujemy głowę, wyciskamy z włosów nadmiar wody i nakładamy odżywkę. Mycie kończymy obfitym płukaniem włosów przez minimum 30 sekund , w zależności od ich gęstości i długości, pod koniec płuczemy zimną wodą same włosy w celu domknięcia łuski włosa. Następnie należy wytrzeć włosy, wyciskając w ręcznik nadmiar wody.
Włosy długie można delikatnie wykręcić w ręczniku na całej ich długości, nie zginając ich i nie zwijając w „,turban” , ponieważ włosy mokre są bardziej łamliwe. Po pozbyciu się nadmiaru wody (wytarciu) przystępujemy do rozczesania włosów. W przypadku włosów długich wskazane jest wykonanie tej czynności przy pomocy grzebienia o grubych i szeroko rozstawionych ząbkach.
Co się dzieje jak się nie myje?
Mycie się jest codziennym rytuałem niemal każdego człowieka. Nie powinniśmy sobie pozwolić nawet na jeden dzień bez prysznica czy kąpieli. Czym to skutkuje? TVN METEO ACTIVE TO NAJBARDZIEJ WIARYGODNE INFORMACJE O ZDROWYM STYLU ŻYCIA! JAK OGLĄDAĆ TVN METEO ACTIVE? Ludzie zawsze mają na skórze około tysiąca rodzajów bakterii oraz 40 rodzajów grzybów.
- W większości są do drobnoustroje korzystnie wpływające na nasze zdrowie.
- Między innymi zwalczają bakterie szkodliwe dla naszego zdrowia.
- Jednak do tego – potrzebują mydła.
- Jeśli pominie się prysznic, stajemy się brudni, mimo że się nie pocimy.
- Dotykanie przedmiotów w ciągu dnia powoduje, że złe bakterie dostają się na naszą skórę.
Jeśli nie bierze się prysznica, mogą one dostać się do oczu, nosa i ust i wywołać chorobę. Bakterie są ponadto przyczyną nieprzyjemnego zapachu ciała. W rzeczywistości gazy, które wydzielają bakterie dają około 30 różnych nieprzyjemnych zapachów z jednego organizmu.
- Ładna cera Zdrowa skóra to inaczej czysta skóra.
- Prysznic pomaga utrzymać ładną cerę bez skaz i zapobiega łojotokom i tworzeniu się pryszczy.
- Jeśli nie masz wyboru i musisz pominąć prysznic lub kąpiel jednego dnia przynajmniej powinno się zmienić ubranie.
- Dermatolodzy zalecają również, żeby w miarę możliwości przemyć chociaż pachy, pachwiny i twarz.
Obszary te szczególnie przyciągają bakterie. Infekcje Trzymanie wilgotnego, nasączonego słonym potem ubrania blisko skóry przez dłuższy czas prowadzi do podrażnień a nawet ryzyka otarcia lub uszkodzenia naskórka. Może to zwiększyć ryzyko infekcji bakteryjnych i grzybiczych, takich jak bakterie gronkowca lub grzyby, które powodują nieprzyjemne dolegliwości. Internista Paweł Grzesiowski o skutkach kosmetycznej nadgorliwości Dzień Dobry TVN Autor: AD/rp / Źródło: esquire. com, twentytwowords. com Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock
Co daje nie mycie się?
Co się stanie, kiedy przestaniemy się myć? Mycie ciała, a także jamy ustnej jest ważne dla naszego zdrowia i nie mówimy o tym bez powodu. Zobaczcie, co dzieje się z naszym ciałem, kiedy przestajemy się myć. Myjemy się bo? Bo chcemy czuć się zadbani, czyści, pachnący.
Myjemy się, bo w ten sposób czujemy się czyści. Nakładamy na siebie kosmetyki, balsamy, stosujemy mydła, wszystko po to, żeby poprawić kondycję skóry i pięknie pachnieć. A kiedyś ludzie myli się samą wodą i to raz na tydzień. Warto wrócić do nawyków przodków? Skórę człowieka zamieszkują miliardy mikroskopijnej wielkości bakterii .
To właśnie one odpowiadają za nasz zapach – unikatowy, ale jednak drażniący. Po dwóch dniach bez wody śmierdzimy i trzeba to tak nazwać. Na skórze ciała i twarzy gromadzą się bakterie, zbiera się pot, łój, pory są zatkane, a skóra nie oddycha. Pojawiają się też zaskórniki i pryszcze.
Po co człowiek się myje?
Czy codzienny prysznic niszczy skórę? – Kąpiel odświeża skórę i zmywa z niej zanieczyszczenia. Ale czy powinniśmy brać prysznic codziennie? Zbyt często się myjąc, pozbawiamy skórę warstwy ochronnej i zwiększamy ryzyko uszkodzenia naskórka. Szkodzić może nie tylko gorąca kąpiel , ale również gorący czy zbyt długi prysznic.
Ile razy w tygodniu powinno się myć włosy?
Jak często myć włosy? Przede wszystkim regularnie – Są zwolennicy mycia włosów codziennie , jak i Ci, którzy upierają się, że najlepiej robić to raz na tydzień. Jeśli preferowana przez Ciebie częstotliwość mycia odpowiada potrzebom Twoich kosmyków i nie ma negatywnego wpływu na skórę głowy , to fantastycznie.
- Pamiętaj jednak o tym, by regularnie myć włosy szamponem.
- Na kosmykach, które są niemyte przez dłuższy czas lub myte w samej wodzie, odkładają się ogromne ilości sebum, potu i zanieczyszczeń.
- Po pewnym czasie mogą one podrażniać lub nawet uszkadzać skórę głowy .
- W pielęgnacji włosów regularnie sięgaj po szampon , aby czynniki drażniące nie mogły się odłożyć.
My polecamy ten od marki KORRES, który zawiera aż 84.5% naturalnych składników .
Czy codzienne mycie włosów powoduje przetłuszczanie?
Mycie włosów – jaka często? – Niezależnie od rodzaju skóry i włosów, nikt nie powinien myć włosów codziennie. Im częściej myjemy włosy, tym bardziej one wysychają, a gruczoły produkują więcej sebum , przez co włosy szybciej się przetłuszczają i powstaje “błędne koło”.
Najbardziej istotne są trzy czynniki, które decydują o tym, jak często myć włosy. Pierwszy z nich to typ skóry. Jeśli skóra i włosy są w normie, ani zbyt tłuste, ani zbyt przesuszone, to włosy wystarczy myć raz lub dwa razy w tygodniu. Jeśli skóra głowy jest tłusta i włosy prezentują się źle po dwóch dniach, na pewno trzeba myć włosy częściej.
Kolejny czynnik to tekstura włosa. Tekstura wpływa na to, jak szybko sebum rozchodzi się po włosach. Grube lub kręcone włosy spowalniają rozchodzenie się sebum po włosie. Na cienkich i prostych włosach dzieje się to o wiele szybciej. Dlatego taki typ włosów wymaga częstszego mycia.
Ostatni najważniejszy czynnik to rodzaj i sposób stylizacji włosów . Częstotliwość mycia włosów zależy od tego, jak często układamy włosy. Im częściej stylizujemy włosy, tym rzadziej powinniśmy je myć, aby nie narażać ich na uszkodzenia. Szampon do włosów przetłuszczających się Orientana z neem i zieloną herbatą dostępny jest w Medonet Market.
Znajdziesz tam również nawilżający szampon do włosów Vianek czy szampon detoksykujący Zielone Laboratorium . Zapoznaj się z pełną ofertą Szampony do włosów dostępnych na Medonet Market. Zachęcamy do posłuchania najnowszego odcinka podcastu RESET. Tym razem poświęcamy go diecie.
Czy mycie codziennie szkodzi?
Czy częste mycie jest zdrowe? – Częste mycie nam nie zaszkodzi, jeśli będziemy używać dobrej jakości kosmetyków. To na to należy zwracać główną uwagę, a nie na częstotliwość kąpieli. Nie należy popadać w żadne skrajności i tak jak niewskazane są bardzo rzadkie kąpiele raz w tygodniu, tak i niewskazane jest kąpanie się kilka razy dziennie.
- Wybierając kosmetyki do kąpieli, mydła czy żele pod prysznic, warto zwracać uwagę na ich składy.
- Powinny zawierać naturalne substancje, które dobrze oczyszczą skórę z zanieczyszczeń, a przy nawilżą naskórek, nie zaburzając jego bariery hydrolipidowej.
- To bardzo ważne, by w składzie nie znajdowały się barwniki, konserwanty i substancje zapachowe.
Składniki te mogą pozbawić skórę warstwy ochronnej, doprowadzić do jej przesuszenia, odwodnienia i naruszenia naturalnej równowagi. Pamiętajmy, że pot, który odkłada się na skórze, chroni ją przed utratą wilgotności. Częste mycie może zatem sprawić, że pozbawimy skórę tej ochrony i doprowadzimy do naruszenia równowagi naskórka.
Czy nie mycie włosów jest zdrowe?
Celowe przetłuszczanie włosów w praktyce – Jak zacząć stosować tę metodę bezpiecznie i bez szkody dla włosów? Przede wszystkim stopniowo. Nie musimy od razu rezygnować z ich mycia przez tydzień. Na początek wystarczy przetrzymać je przez jeden dzień. Nie powinno się też powtarzać tego zabiegu zbyt często.1-3 razy w miesiącu będzie optymalnie.
Chodzenie cały czas z przetłuszczonymi włosami może przynieść więcej szkody niż pożytku. Nie wspominając już o tym, że nie jest zbyt komfortowe. Nawet podczas izolacji w czasie pandemii. Pamiętajmy także, aby podczas celowego przetłuszczania włosów, zwrócić szczególną uwagę na końcówki. Jeżeli zaczną być szorstkie lub przesuszone, nie bójmy się zaaplikować im dobrej odżywki lub serum.
I oczywiście jeżeli po ograniczeniu częstotliwości mycia głowy zauważymy jakieś przykre lub niepojące dolegliwości (świąd, podrażnienie, wypadanie włosów), należy zrezygnować z tej metody. Nie wszystkim ona będzie służyć. Wiele kobiet jest zachwyconych efektami, jakie daje celowe przetłuszczanie włosów, ale ten sposób nie u każdego się sprawdza. Błędy w pielęgnacji włosów