Co Na Włosy Po Ciąży?

Co Na Włosy Po Ciąży
Sposoby na wypadające po ciąży włosy – Niestety nie da się zmienić fizjologicznych wahań poziomów hormonów po porodzie, jednak można podjąć działania, które będą wzmacniały włosy i choć trochę zminimalizują proces wypadania oraz poprawią ich wygląd. Przede wszystkim należy organizmowi dostarczać wszystkich potrzebnych mu składników odżywczych w prawidłowych proporcjach.

 1. Aby włosy stawały się mocniejsze i ładniejsze, potrzebują dużej ilość miedzi, cynku i żelaza oraz witamin z grupy B, jak również witaminy C, E i A.
 2. Poza tym duży wpływ na kondycję włosów wywiera białko, ponieważ dostarcza ono duże ilości metioniny i cystyny, czyli aminokwasów siarkowych, które bardzo korzystnie wpływają na strukturę włosów.

Warto zatem stosować suplementy diety, które zawierają w sobie wszystkie wyżej wymienione składniki, dzięki ich regularnemu zażywaniu włosy będą stawały się mocniejsze i ładniejsze. Poza tym wszystkie niezbędne do prawidłowego wzrostu włosa składniki trzeba także dostarczać w postaci właściwej diety.

Co wam pomoglo na wypadanie włosów po ciąży?

Jak wzmocnić włosy po porodzie – witaminy – Tak jak w ciąży brałaś witaminy dla dobra rozwijającego się płodu, tak teraz przyjmuj je dla siebie. Podstawą powinna być różnorodna i zdrowa dieta, ale warto też wesprzeć się suplementacją. Co przyjmować na wypadanie włosów po porodzie? Szukaj suplementów, które mają w swoim składzie: biotynę, skrzyp polny, cynk, witaminę C, E, A, B, kwasy DHA.

Kiedy odrastają włosy po ciąży?

Żadne suplementy, ani preparaty kosmetycznie nie powstrzymają procesu wypadania włosów. Można jednak nieco wzmocnić włosy, które zaczynają odrastać. Po 6-12 miesiącach po porodzie gospodarka hormonalna reguluje się, pomalutku zaczynają odrastać nowe włosy. Początkowo są cienkie i delikatne jak puszek.

Jakie witaminy na włosy po porodzie?

Jak wzmocnić włosy? – W diecie wspomagające kondycję włosów powinno się znaleźć wiele witamin z grupy B, minerały oraz mikroelementy. Zmniejszają one wypadanie włosów, także symulują wzrost nowych. Niektóre witaminy z tej grupy uwypuklają kolor i połysk włosa.

Cynk – pomaga regulować pracę gruczołów łojowych, wzmacnia włosy i zapobiega ich wypadaniu. Bogate w cynk są pestki dyni, migdały, kasza gryczana, a także gorzka czekolada. Biotyna – wpływa na prawidłowe funkcjonowanie skóry głowy, wzmacnia włosy, pomaga we wzroście, zwiększa ich odporność na czynniki zewnętrzne.

Składnik ten występuje w: jajkach, mleku, serach i maśle. Zwykle jej ilość w produktach spożywczych jest śladowa, dlatego zalecana jest suplementacja. O tym składniku piszemy więcej w Biotyna – witamina piękna i jej sekrety . Cysteina – substancja niezbędna dla prawidłowej budowy włosów.

 • Cysteina wchodzi w skład keratyny, która jest białkiem-budulcem włosów.
 • Dzięki niej włosy są mocniejsze, bardziej błyszczące i odporne na uszkodzenia.
 • Występuje w orzechach pistacjowych, orzechach laskowych, serach i rybach.
 • Metionina – podobnie jak cysteina jest składnikiem potrzebnym do prawidłowej budowy włosów i stymuluje proces ich wzrostu.

Dobrymi źródłami metioniny są jajka, ryby, orzechy brazylijskie i sezam. Witaminy z grupy B – wzmacniają włosy i cebulki, dzięki czemu zapobiegają ich wypadaniu. Źródłem witamin z grupy B są m. in. orzechy, nasiona dyni, rośliny strączkowe, nabiał, ryby, ziemniaki.

Witamina A – poprawia pracę gruczołów łojowych, zapobiega też powstawaniu łupieżu. Występuje m. in. w warzywach, takich jak marchewka i papryka, w jajkach i mleku, a także w wątróbce. Witamina C – jest niezbędna do produkcji keratyny, poprawia krążenie skóry głowy i sprężystość włosów. Rozdwajanie się końcówek i łamliwość włosów mogą mieć źródło w jej niedoborach.

Bogate w witaminę C są warzywa i owoce – szczególnie cytrusy oraz kiszona kapusta.

Ile czasu trwa wypadanie włosów po ciąży?

Czym spowodowane jest wypadanie włosów po ciąży? – Każdego dnia tracimy od około 50 do 100 włosów. Ich nasilone sezonowe wypadanie możemy u siebie zaobserwować szczególnie podczas trwania przesilenia wiosennego i jesiennego. Często ich wzmożone wypadanie jest oznaką niektórych chorób, zaburzeń gospodarki hormonalnej, niedoborów witamin lub składników mineralnych (przykładowo żelaza).

 1. Spowodowane bywa również stresem.
 2. W przypadku łysienia poporodowego mamy do czynienia z gwałtownym spadkiem stężenia hormonów ciążowych, czyli estrogenu i progesteronu .
 3. To właśnie podniesienie poziomu estrogenu w czasie trwania ciąży wpływa między innymi na dobrą kondycję włosów.
 4. Jest on odpowiedzialny za wydłużenie fazy wzrostu włosa.

Zapoznanie się z cyklem życia włosa jest ważne, ponieważ pomaga w zrozumieniu przyczyn, które wpływają na wypadanie włosów po ciąży. W cyklu włosowym wyróżniamy trzy następujące po sobie fazy:

 1. anagen -aktywna faza wzrostowa, podczas której z mieszków włosowych wyrastają nowe włosy. Trwa od około 2 do 8 lat (w zależności od m. in. genetycznych uwarunkowań i kondycji zdrowotnej). Około 85-90% włosów znajduje się w fazie anagenu. W ciągu jednego miesiąca włos rośnie około 1-1,5 cm;
 2. katagen -faza przejściowa, podczas której włos przestaje rosnąć i jest wypychany ku powierzchni skóry. Trwa około 2-3 tygodni. Dochodzi do skurczenia się mieszka włosowego i włos jest przygotowany do wypadnięcia. Obejmuje zazwyczaj 1% włosów;
 3. telogen -faza spoczynku, która trwa około 3 miesięcy. Następnie włos wypada z mieszka włosowego i zostaje zastąpiony przez nowopowstający w nim włos. W tej fazie znajduje się około 10-15% włosów. Wkrótce znów zaczynie się nowy cykl życia włosa.
You might be interested:  Co Zrobić Żeby Włosy Się Nie Puszyly?

Wysoki poziom estrogenu wytwarzanego w trakcie ciąży sprawia, że zatrzymane jest przejście włosa w fazę katagenu. Tak naprawdę po porodzie tracimy włosy, które dawno już powinny wypaść. Bez obaw. Na ich miejscu wkrótce wyrosną nowe. Zazwyczaj proces ten obejmuje około 20-30% włosów.

 1. Sprawdź: Dlaczego siwiejemy ze stresu? Naukowcy dokonali nowego odkrycia Jak długo trwa wypadanie włosów po ciąży ? Zazwyczaj do 9 miesięcy po porodzie.
 2. Istnieje również pewna zależność pomiędzy wypadaniem włosów po ciąży a karmieniem piersią.
 3. Niekiedy dochodzi do kilkukrotnego zwiększenia się poziomu prolaktyny, co może odpowiadać za wypadanie włosów.

Dodatkowo organizm kobiety jest osłabiony przez stres i niewysypianie się. W takiej sytuacji wypadanie włosów po ciąży może być wydłużone. Jeśli jednak włosy nie przestaną po jakimś czasie wypadać, staje się to kłopotliwe i masz mocno przerzedzone włosy, to powinnaś udać się do lekarza.

Jak dbać o włosy po porodzie?

Jak dbać o włosy, jeśli karmisz piersią: –

 • Dobrze się odżywiaj. Dieta powinna być bogata w witaminy, mikro- i makro-elementy. Jedz mięso, drób, ryby, jaja, owoce morza, bo zawierają cynk, żelazo i miedź. Przy kłopotach z włosami polecane są gruboziarniste kasze, razowe pieczywo i makarony, niełuskany ryż – te produkty zawierają dużo cennej dla włosów witaminy B1.
 • Zmień sposób pielęgnacji. Zapomnij o zwykłym szamponie, teraz lepszy będzie specjalny, z linii wzmacniającej. Masuj nim włosy i skórę głowy przez dwie, trzy minuty, by składniki zdążyły zadziałać. Po spłukaniu włosów nałóż odżywkę wzmacniającą. Jeśli włosy źle się rozczesują, wmasuj dodatkowo balsam wygładzający. I ostatni etap – maseczka odżywcza. Wystarczy stosować ją dwa razy w tygodniu. W mokre pasma wmasuj porcję wielkości orzecha laskowego, owiń głowę ciepłym ręcznikiem (możesz go nagrzać np. suszarką) i przez kwadrans poleż z takim kompresem.
 • Wcieraj w skórę głowy ampułki wzmacniające. Zawierają składniki regenerujące i odżywiające cebulki. Zawartość ampułki wcieraj co 2–3 dni (instrukcję znajdziesz na ulotce). Kuracja trwa do trzech miesięcy, pierwsze efekty powinnaś zauważyć już po miesiącu stosowania.
 • Wypróbuj sposoby babun i . Maseczka z oleju rycynowego albo wzmacniający kompres z soku z czarnej rzodkwi – warto je stosować raz w tygodniu. Olej rycynowy podgrzej i wetrzyj w skórę głowy. Spłucz po dwóch godzinach i umyj głowę szamponem. Kompres z czarnej rzodkwi jest bardziej skomplikowany. Kilka rzodkwi zetrzyj na tarce i wyciśnij przez gazę. Możesz wykorzystać sokowirówkę, ale potem będzie trudno ją domyć. Sok wetrzyj w skórę głowy, a potem owiń ją ręcznikiem. Trzymaj dwie godziny, a najlepiej przez noc. Pomogą ci także zioła, np. płukanka ze skrzypu polnego, która zawiera krzemionkę zapobiegającą łamaniu się końcówek.

Dlaczego podczas karmienia piersia wypadaja włosy?

Jeżeli chodzi o kobiety w połogu, to przy szukaniu przyczyny wypadania włosów należy wziąć pod uwagę takie przypadłości: –

 • Po prostu ciąża – tak jak opiszę poniżej, ciąża zwykle powoduje opóźnione wypadanie włosów po porodzie.
 • Problemy z tarczycą – hormony tarczycy wpływają na cykl życia włosa, prawidłowe funkcjonowanie skóry, jej wygląd oraz kondycję włosów i paznokci. Wykazano, że tyroksyna skraca telogen oraz anagen, czyli fazę spoczynku i fazę wzrostu.
 • Nadczynność tarczycy – przy nadczynności skóra jest tłustsza, wilgotna, często zaczerwieniona, zauważa się nadmierną potliwość. Paznokcie mogą być przerośnięte i zniekształcone.
 • Niedoczynność tarczycy – przy niedoczynności skóra jest sucha i blada. Włosy mogą być suche, sztywne, kruche i rosną powoli. Paznokcie mogą być kruche, wolniej rosną.
 • Poporodowe zapalenie tarczycy – o tym przeczytacie na blogu TUTAJ . Jest ono połączeniem niedoczynności i nadczynności tarczycy.
 • Anemia oraz niski poziom ferrytyny – czyli niskie zapasy żelaza i niedobory tego pierwiastka. Badania pokazują, że istnieje związek między wypadaniem włosów a niskimi zasobami żelaza w organizmie człowieka i niskimi poziomami ferrytyny wykazanymi w badaniach. Niedokrwistość jest jednym z istotnych problemów kobiet w ciąży oraz w okresie bezpośrednio po ciąży. W rekomendacjach PTG znajdziemy informację, że:

„Anemia wynikająca z niedoboru żelaza może powodować obniżenie tolerancji na wysiłek fizyczny, uczucie zmęczenia, a u kobiet ciężarnych zwiększać ryzyko porodu przedwczesnego. Niedokrwistość matki podczas karmienia piersią, a tym samym obniżenie zawartości żelaza w pokarmie, może podnosić ryzyko wystąpienia niedokrwistości u dziecka, a także ograniczenia rozwoju psychomotorycznego”.

 • Niedożywienie (tzw. kwashiorkor ), które dotyczy głównie dzieci z rejonów bardzo ubogich – wtedy można zaobserwować wypadanie włosów, ich odbarwianie się, np. czarnych na rude albo brązowych na blond. Jednak to dotyczy skrajnie niedożywionych osób i stanowi zagrożenie zdrowia i życia. Co ciekawe, samo słowo „kwashiorkor” oznacza dziecko niedożywione z powodu ciąży matki z kolejnym dzieckiem, co skutkuje odstawieniem starszaka od piersi. Zakładam jednak, że ten rodzaj niedożywienia tu w Polsce nie ma możliwości się pojawić i wspominam o tym jedynie w ramach ciekawostki.
 • Niedobory cynku – cynk jest pierwiastkiem, na który zapotrzebowanie wzrasta w czasie karmienia piersią nawet o 50%. Cynk wpływa na prawidłowe kształtowanie się mieszków włosowych. Jego niedobory mogą powodować znaczną utratę włosów oraz łysienie i łamliwość włosów. Na ten pierwiastek szczególnie należy zwrócić uwagę przy diecie wegetariańskiej i wegańskiej. Przy wypadaniu włosów spowodowanym niedoborami cynku modyfikacja diety lub suplementacja szybko pomaga rozwiązać problem.

  Jak długo po ciąży wypadają włosy forum?

  Rola hormonów w poporodowym wypadaniu włosów – Okres ciąży jest związany ze zmianami w profilu hormonalnym. Zmiany hormonalne są jednym z głównych czynników odpowiedzialnych za modyfikację cyklu włosowego, co warunkuje zaburzenia wzrostu włosów . Podczas ciąży stężenie estrogenów jest znacznie podwyższone, dzięki czemu kobiece mieszki włosowe nie przechodzą w fazę katagenu.

  Obserwuje się wtedy zmniejszone wypadanie włosów, czego efektem jest zwiększona liczba włosów w ciąży. Kobiety będące w ciąży mają uczucie, że włosów jest więcej i są grubsze. Zmienia się również poziom lewotyroksyny, co ma niebagatelny wpływ na stan włosów sam w sobie i w korelacji z żeńskimi hormonami .

  Zatem łysienie, które jest problemem kobiet w okresie poporodowym, to najczęściej łysienie typu telogenowego . Wynika to bezpośrednio z faktu, że w czasie ciąży faza telogenowa jest opóźniona, w wyniku czego zmniejsza się liczba wypadających włosów. W drugim i trzecim kwartale ciąży tylko ok.10% włosów skóry głowy jest w telogenie.

  Sytuacja zaczyna się zmieniać po porodzie. W pierwszych tygodniach po porodzie, kiedy stężenie estrogenów spada, cykle włosów zostają zsynchronizowane, kończąc się procesem telogenezy . Wypadanie włosów rozpoczyna się w ciągu 2−3 miesięcy po narodzinach dziecka – dochodzi do gwałtownej utraty włosów, nawet do 20−30%.

  Warto uspokoić pacjentki, że wypadanie włosów po porodzie jest procesem całkowicie naturalnym – wypadają włosy, które z zasady powinny już wypaść podczas 9 miesięcy ciąży. Proces zwiększonego wypadania włosów zwykle trwa 6−24 tygodni, rzadko może utrzymywać się do 15 miesięcy .

  Jak zagęścić włosy po wypadaniu?

  Najlepsze oleje na zagęszczenie włosów i ich porost to: imbirowy, musztardowy, z kozieradki i rycynowy. Możesz również sięgnąć po laurowy, z kozieradki lub olejek khadi. Pamiętaj, że najważniejsza jest regularność. Aby zauważyć efekty olejowania, należy wykonywać je przynajmniej raz w tygodniu.

  Jakie witaminy są dobre na włosy?

  Jakie witaminy na wypadanie włosów? – Witaminy, które odpowiadają za kondycję włosów i zapobiegają ich wypadaniu to witamina A, E i witaminy z grupy B: biotyna (B7), PP (niacyna, B3), B2 (ryboflawina), B5 (kwas pantotenowy), B12 (kobalamina), B6 (pirodoksyna).

  1. Znaczenie mają także minerały: cynk, miedź, żelazo, krzem.
  2. Witamina A – bierze udział we wzroście skórnej tkanki nabłonkowej i podziale komórek macierzy włosa, tym samym wpływa na właściwości struktury keratyny – budulca włosa.
  3. Jej naturalnym źródłem są: morele, jarmuż, marchew, natka pietruszki, pomidory, papryka, botwina, szpinak, nabiał, jaja, wątróbka.

  Witamina E – poprawia funkcjonowanie naczyń krwionośnych, dzięki czemu substancje odżywcze są efektywniej dostarczane do mieszków włosowych co przekłada się na pobudzanie ich wzrostu. Jako silny przeciwutleniacz witamina E chroni mieszki włosowe i włosy przed niekorzystnym działaniem wolnych rodników.

  1. Znajdziemy ją w olejach roślinnych, awokado, produktach zbożowych, orzechach, migdałach.
  2. Witamina H – nazywana witaminą piękna.
  3. Wspiera proces powstawania keratyny.
  4. Wzmacnia włosy od środka, hamuje ich wypadanie, stymuluje porost.
  5. Przeciwdziała łojotokowi i łupieżowi.
  6. Chroni włosy przed działaniem szkodliwych czynników zewnętrznych.

  Jej źródłem jest żywność pochodzenia zwierzęcego, żółtka jaj. Witamina PP – pobudza ukrwienie skóry i dostarcza włosom energii do wzrostu. Drożdże, otręby, ryby, orzeszki ziemne – to produkty, które ją zawierają. Witamina B2 – zapobiega nadmiernemu wypadaniu włosów, wzmacnia ich odporność na szkodliwe czynniki zewnętrzne.

  • Żywność bogata w B2 to: mięso wieprzowe, ryby, fasola, szpinak, jarmuż.
  • Witamina B12 – zapobiega przetłuszczaniu włosów i hamuje ich wypadanie.
  • Naturalne źródła: drożdże, żółtka jaj.
  • Witamina B5 – pełni ważną role w podziale komórek w mieszku włosowym.
  • Odpowiada za właściwości mechaniczne włosa i utrzymanie ich prawidłowego nawilżenia.

  Znajdziesz ją w wątróbce, rybach, pełnoziarnistych produktach, mięsie, bananach, mleku. Piękne, lśniące i mocne włosy to wypadkowa wielu czynników. Zwykle, kiedy nie przysparzają problemów, nie zastanawiamy się nad tym. Jednak nie tylko dla kondycji włosów, ale ogólnie pojętego zdrowia, należy pamiętać o regularnym dostarczaniu organizmowi odpowiedniej ilości witamin i minerałów .

  Co pomaga na włosy?

  Witaminy – witamina A – stymuluje wzrost mieszków włosowych , a jej brak sprawia, że włosy są suche i łamliwe. Znajdziemy ją m. in. w brokułach, dyni, owocach dzikiej róży, kapuście, marchewce, morelach, pomidorach, pomarańczach, maśle czy wątróbce. witamina C – jej niedobór prowadzi do łamliwości i rozdwajania włosów oraz pogorszenia działania cebulek.

  Jaki szampon po porodzie?

  Wypadanie włosów po ciąży: dla kogo drogeryjne szampony? – Jaki szampon wybrać? To zależy jak nasilony jest nasz problem, ile czasu już trwa wypadanie oraz jakimi dysponujemy funduszami. Jeśli włosy zaczynają nam lekko wypadać i nie chciałybyśmy jeszcze przyzwyczajać ich do silnych środków, spokojnie możemy kupić delikatne, ziołowe szampony z czarną rzepą czy skrzypem polnym na wypadanie.

  1. Znajdziemy je w każdej aptece, drogerii oraz sklepach internetowych.
  2. Stosowanie takich szamponów może przynieść bardzo dobre efekty.
  3. Włosy po nich stają się nie tylko mięsiste, ale również bardziej sprężyste i mocniejsze.
  4. Trzeba przetestować te produkty i wybrać najlepszy dla naszych potrzeb.
  5. W zależności od składu ziół, niektóre z nich mogą przesuszać i podrażniać skalp.

  Warto więc uzupełniać pielęgnację nawilżającymi i odżywiającymi maseczkami (np. proteinowymi czy aloesowymi) i co jakiś czas zmieniać szampon. Co dzieje się z włosami po ciąży?

  Jak wzmocnić organizm po porodzie?

  Dieta po porodzie: co jeść? – Aby odzyskać siły powinnaś stosować dietę bogatą w białko. Jedz chudy drób i ryby, chudą wędlinę oraz białko jajka – najlepiej gotowane lub przyrządzane na parze. Wołowina dostarczy dużo żelaza, które tracisz w wyniku krwawień.

  • Mięso i ryby piecz w folii, gotuj lub duś bez tłuszczu.
  • Mleko, bezcenne źródło białka, może wywoływać uczulenia u niektórych noworodków.
  • Poleca się więc jogurt naturalny lub kefir.
  • Mają one tę zaletę, że zawierają bakterie probiotyczne, korzystnie działające na pracę jelit.
  • Potrzebne węglowodany znajdziesz w ziarnach zbóż.

  Znajdziesz je w chlebie mieszanym pszenno-żytnim i pełnoziarnistym, a także ziemniakach, makaronie, kaszach. Zawierają one błonnik zapobiegający zaparciom. Regularne wypróżnienia są ważne dla twojego dobrego samopoczucia. Pij więc dużo płynów, które działają rozluźniająco: niegazowaną wodę mineralną, kompot z suszonych śliwek, herbatki ziołowe i owocowe, świeżo wyciskane soki.

  Dobre są też te w kartonach (najlepiej rozcieńczone wodą), pod warunkiem, że nie zawierają konserwantów i barwników. Unikaj mocnej herbaty i kawy. W każdym posiłku jedz warzywa i owoce. To bogate źródła witaminy C (zwiększa przyswajanie żelaza i beta-karotenu, wzmacnia organizm) oraz witamin z grupy B (dobrze wpływają na system nerwowy).

  Wskazane są: marchew, dynia, kabaczek, patison, buraki, pietruszka, seler, sałata, jabłka, brzoskwinie, morele, banany. Możesz jeść je na surowo, gotować lub piec. Stosuj też zioła: natkę pietruszki, koperek, majeranek, bazylię, estragon i tymianek

  Jak zagęścić włosy po wypadaniu?

  Najlepsze oleje na zagęszczenie włosów i ich porost to: imbirowy, musztardowy, z kozieradki i rycynowy. Możesz również sięgnąć po laurowy, z kozieradki lub olejek khadi. Pamiętaj, że najważniejsza jest regularność. Aby zauważyć efekty olejowania, należy wykonywać je przynajmniej raz w tygodniu.

  Co jest dobre na wypadanie włosów?

  Sposób nr 1: Dieta na wypadanie włosów – Wypadające włosy to oznaka, że organizmowi brakuje mikroelementów i substancji potrzebnych komórkom skóry głowy do utrzymania włosa w cebulkach. Przyczyną wypadania włosów u mężczyzn, ale również kobiet, mogą być więc restrykcyjne diety odchudzające lub pożywienie ubogie w ważne składniki odżywcze .

   podroby (zwłaszcza wątróbka), jaja, czerwone mięso, kakao, kasze:jaglana, gryczana niepalona, jęczmienna, brokuły, fasola szparagowa, sezonowe owoce.

  Jakie witaminy na wypadanie włosów?

  Jakie witaminy na wypadanie włosów? – Witaminy, które odpowiadają za kondycję włosów i zapobiegają ich wypadaniu to witamina A, E i witaminy z grupy B: biotyna (B7), PP (niacyna, B3), B2 (ryboflawina), B5 (kwas pantotenowy), B12 (kobalamina), B6 (pirodoksyna).

  Znaczenie mają także minerały: cynk, miedź, żelazo, krzem. Witamina A – bierze udział we wzroście skórnej tkanki nabłonkowej i podziale komórek macierzy włosa, tym samym wpływa na właściwości struktury keratyny – budulca włosa. Jej naturalnym źródłem są: morele, jarmuż, marchew, natka pietruszki, pomidory, papryka, botwina, szpinak, nabiał, jaja, wątróbka.

  Witamina E – poprawia funkcjonowanie naczyń krwionośnych, dzięki czemu substancje odżywcze są efektywniej dostarczane do mieszków włosowych co przekłada się na pobudzanie ich wzrostu. Jako silny przeciwutleniacz witamina E chroni mieszki włosowe i włosy przed niekorzystnym działaniem wolnych rodników.

  • Znajdziemy ją w olejach roślinnych, awokado, produktach zbożowych, orzechach, migdałach.
  • Witamina H – nazywana witaminą piękna.
  • Wspiera proces powstawania keratyny.
  • Wzmacnia włosy od środka, hamuje ich wypadanie, stymuluje porost.
  • Przeciwdziała łojotokowi i łupieżowi.
  • Chroni włosy przed działaniem szkodliwych czynników zewnętrznych.

  Jej źródłem jest żywność pochodzenia zwierzęcego, żółtka jaj. Witamina PP – pobudza ukrwienie skóry i dostarcza włosom energii do wzrostu. Drożdże, otręby, ryby, orzeszki ziemne – to produkty, które ją zawierają. Witamina B2 – zapobiega nadmiernemu wypadaniu włosów, wzmacnia ich odporność na szkodliwe czynniki zewnętrzne.

  Żywność bogata w B2 to: mięso wieprzowe, ryby, fasola, szpinak, jarmuż. Witamina B12 – zapobiega przetłuszczaniu włosów i hamuje ich wypadanie. Naturalne źródła: drożdże, żółtka jaj. Witamina B5 – pełni ważną role w podziale komórek w mieszku włosowym. Odpowiada za właściwości mechaniczne włosa i utrzymanie ich prawidłowego nawilżenia.

  Znajdziesz ją w wątróbce, rybach, pełnoziarnistych produktach, mięsie, bananach, mleku. Piękne, lśniące i mocne włosy to wypadkowa wielu czynników. Zwykle, kiedy nie przysparzają problemów, nie zastanawiamy się nad tym. Jednak nie tylko dla kondycji włosów, ale ogólnie pojętego zdrowia, należy pamiętać o regularnym dostarczaniu organizmowi odpowiedniej ilości witamin i minerałów .

  Dlaczego podczas karmienia piersią wypadaja włosy?

  Jeżeli chodzi o kobiety w połogu, to przy szukaniu przyczyny wypadania włosów należy wziąć pod uwagę takie przypadłości: –

  • Po prostu ciąża – tak jak opiszę poniżej, ciąża zwykle powoduje opóźnione wypadanie włosów po porodzie.
  • Problemy z tarczycą – hormony tarczycy wpływają na cykl życia włosa, prawidłowe funkcjonowanie skóry, jej wygląd oraz kondycję włosów i paznokci. Wykazano, że tyroksyna skraca telogen oraz anagen, czyli fazę spoczynku i fazę wzrostu.
  • Nadczynność tarczycy – przy nadczynności skóra jest tłustsza, wilgotna, często zaczerwieniona, zauważa się nadmierną potliwość. Paznokcie mogą być przerośnięte i zniekształcone.
  • Niedoczynność tarczycy – przy niedoczynności skóra jest sucha i blada. Włosy mogą być suche, sztywne, kruche i rosną powoli. Paznokcie mogą być kruche, wolniej rosną.
  • Poporodowe zapalenie tarczycy – o tym przeczytacie na blogu TUTAJ . Jest ono połączeniem niedoczynności i nadczynności tarczycy.
  • Anemia oraz niski poziom ferrytyny – czyli niskie zapasy żelaza i niedobory tego pierwiastka. Badania pokazują, że istnieje związek między wypadaniem włosów a niskimi zasobami żelaza w organizmie człowieka i niskimi poziomami ferrytyny wykazanymi w badaniach. Niedokrwistość jest jednym z istotnych problemów kobiet w ciąży oraz w okresie bezpośrednio po ciąży. W rekomendacjach PTG znajdziemy informację, że:

  „Anemia wynikająca z niedoboru żelaza może powodować obniżenie tolerancji na wysiłek fizyczny, uczucie zmęczenia, a u kobiet ciężarnych zwiększać ryzyko porodu przedwczesnego. Niedokrwistość matki podczas karmienia piersią, a tym samym obniżenie zawartości żelaza w pokarmie, może podnosić ryzyko wystąpienia niedokrwistości u dziecka, a także ograniczenia rozwoju psychomotorycznego”.

  • Niedożywienie (tzw. kwashiorkor ), które dotyczy głównie dzieci z rejonów bardzo ubogich – wtedy można zaobserwować wypadanie włosów, ich odbarwianie się, np. czarnych na rude albo brązowych na blond. Jednak to dotyczy skrajnie niedożywionych osób i stanowi zagrożenie zdrowia i życia. Co ciekawe, samo słowo „kwashiorkor” oznacza dziecko niedożywione z powodu ciąży matki z kolejnym dzieckiem, co skutkuje odstawieniem starszaka od piersi. Zakładam jednak, że ten rodzaj niedożywienia tu w Polsce nie ma możliwości się pojawić i wspominam o tym jedynie w ramach ciekawostki.
  • Niedobory cynku – cynk jest pierwiastkiem, na który zapotrzebowanie wzrasta w czasie karmienia piersią nawet o 50%. Cynk wpływa na prawidłowe kształtowanie się mieszków włosowych. Jego niedobory mogą powodować znaczną utratę włosów oraz łysienie i łamliwość włosów. Na ten pierwiastek szczególnie należy zwrócić uwagę przy diecie wegetariańskiej i wegańskiej. Przy wypadaniu włosów spowodowanym niedoborami cynku modyfikacja diety lub suplementacja szybko pomaga rozwiązać problem.