Co Oznacza Spa?

Co Oznacza Spa
Co oznacza skrót SPA? – Termin SPA nawiązuje do miejsc odnowy biologicznej – gdzie dawniej były wanny z hydromasażem, a obecnie na gości czeka szeroka oferta usług pielęgnacyjnych i relaksacyjnych dla ciała. Co to znaczy SPA? Z języka łacińskiego „ Sanus Per Aquam “, który oznacza zdrowy przez wodę lub „ Sanitas Per Aquam “, co znaczy zdrowy dzięki wodzie.

Obie te łacińskie nazwy określają, co oznacza skrót SPA i odnoszą się do odległych czasów starożytnych. Wtedy już zauważono bowiem, że wody termalne mają pozytywny wpływ na ciało, a także tworzą więź pomiędzy zdrowiem fizycznym oraz psychicznym. W czasach starożytnych zarówno Grecy, jak i Rzymianie budowali termy, gdzie mogli się zrelaksować oraz zadbać o swoje ciało i umysł.

Najczęściej, gdy pojawia się pytanie – „SPA co to jest?” pierwszą naszą myślą jest odpoczynek, relaks i wyciszenie. Niektórym na myśl przychodzi do głowy wyjazd i kilkudniowy wypoczynek. Obecnie jednak ze SPA można korzystać wszędzie, każdy salon kosmetyczny oferuje zabiegi pielęgnacyjne.

Co to znaczy słowo SPA?

Fajnie, że macie taką stronkę gdzie można coś od siebie napisać. W salonach kosmetycznych ostatnio dużo słyszy się o zabiegach SPA. Myślę, że nie wszyscy wiedzą co znaczy samo SPA i skąd pochodzi. Oto dzielę się tym czego sama niedawno się dowiedziałam.

Pochodzenie słówka “spa”, którym określane są wanny z hydromasażem i własnym systemem utrzymania czystości wody, nie jest do końca jasne. Jedni tłumaczą je jako skrót łacińskiej maksymy “sanus per aquam”, co znaczy w dosłownym tłumaczeniu “zdrowie przez wodę”. Inni natomiast wywodzą je od nazwy miasta Spa w Belgii, w którym już w XIV wieku odkryto źródła wód leczniczych.

Do dziś miasto to jest znanym uzdrowiskiem, w którym jedną z głównych metod przywracania ludziom zdrowia stanowi hydroterapia, czyli leczenie wodą. Mam nadzieję, że ta ciekawostka wzbogaci wiedzę tych, którzy tego nie wiedzieli. Pozdrawiam – Elżunia z Warszawy Polecamy również artykuł: ” SPA – egzotyka czy naturalna odnowa skóry? “.

Co robi SPA?

Kochasz uczucie błogiego relaksu w kojącym zmysły otoczeniu SPA? Być może zainteresuje Cię ten artykuł. Wyjaśniamy w nim, co oznacza wyraz SPA – skąd pochodzi i jaka jest jego historia. Zapraszamy do lektury! Wyraz SPA i jego łacińskie korzenie Istnieją dwie hipotezy etymologii tego terminu.

Jedna z nich zakłada, że wyraz SPA jest akronimem łacińskiej sentencji „Sanus Per Aquam”, która w dosłownym tłumaczeniu oznacza: zdrowy przez wodę . To powiedzenie ukuto w czasach starożytnych, kiedy zaobserwowano dobroczynne działanie wód termalnych na ciało, a także dostrzeżono silną więź pomiędzy zdrowiem psychicznym i fizycznym.

Budowane przez starożytnych Greków i Rzymian łaźnie publiczne (termy), były nie tylko miejscem dbania o higienę, ale stanowiły również centra życia kulturalnego oraz społecznego. Oprócz basenów z zimną i ciepłą wodą, łaźni parowych (dziś nazwalibyśmy je saunami), sal do masażu i do wypoczynku, termy mieściły również biblioteki, pokoje muzyczne, a nawet stadiony.

 • W takim miejscu, każdy Rzymianin mógł zrelaksować swoje ciało i umysł, nadrobić zaległości towarzyskie, ubić parę interesów.
 • Co ciekawe, termy rzymskie były dostępne dla wszystkich: ludzi wolnych oraz niewolników.
 • Wyraz SPA, czyli wszystko zaczęło się w Belgii Druga hipoteza wyjaśniająca skąd pochodzi i co znaczy wyraz SPA zakłada, że dzisiejsze ośrodki odnowy biologicznej wzięły swą nazwę od belgijskiego uzdrowiska umiejscowionego w prowincji Liege .

Miasto Spa położone jest pomiędzy wzgórzami, w malowniczej dolinie będącej częścią Ardenów. Bijące tu gorące źródła odkryte zostały już za czasów Imperium Rzymskiego, natomiast wzmianki o Spa jako kurorcie leczniczym wykorzystującym gorące źródła termalne, pojawiają się w dokumentach datowanych na pierwszą dekadę XIV w.

Z tą miejscowością wiąże się również wiele legend i podań. Magia Spa w jednej historii Jedna z nich dotyczy historii pewnej niewidomej od urodzenia kobiety. Pewnego razu zatrzymał się u niej w domu pewien wędrowiec, który z wielkim zapałem opowiadał o pięknej wiosce, nad którą pochylają się góry, a roślinność jest bujna jak nigdzie indziej.

Mimo, że kobieta nie mogła tego zobaczyć, postanowiła udać się do doliny i chociaż pobyć wśród tych niezwykłych okoliczności przyrody. Po kilku dniach wyczerpującej wędrówki, usłyszała szemranie strumyka w pobliżu. Poszła obmyć się po trudach drogi, po chwili konstatując, że oto odzyskała wzrok! To tylko legenda, natomiast fakty historyczne świadczą o tym, że jednym z wiernych kuracjuszy Spa był Henryk VIII Tudor, król Anglii.

 • Jego wizyty rozsławiły ośrodek na całą Europę, co zapoczątkowało jego prężny rozwój.
 • W tym czasie, przyjął się w języku angielskim wyraz spa, oznaczający miejsce, w którym stosowano leczenie za pomocą wody .
 • Zapraszamy do SPA w Krakowie W dzisiejszym rozumieniu, wyraz SPA oznacza salon odnowy biologicznej, w którym oferowane są zabiegi pielęgnacyjne, kosmetyczne i lecznicze.
You might be interested:  Długie Cienkie Włosy Jak Obciąć?

W Magia Day SPA oferujemy najwyższej jakości zabiegi pielęgnujące ciało (np. masaże , peelingi, depilacje) i twarz (m.

Co można robić w SPA?

Rodzaje zabiegów i pakiety SPA – Konkretny zestaw zabiegów dostępnych w SPA będzie oczywiście zależny od specyfiki samego ośrodka. Najwięcej możliwości niesie ze sobą przeważnie pobyt w Medical SPA, gdyż placówki takie muszą sprostać dwojakim wyzwaniom: kosmetycznym oraz prozdrowotnym.

 • Pozostałe centra odnowy biologicznej nastawiają się raczej na zabiegi upiększające, choć oczywiście oferowane w jak najatrakcyjniejszych formach.
 • Pisząc w dużym uproszczeniu, zabiegi w ramach SPA mogą obejmować twarz lub ciało.
 • Spośród zabiegów na ciało ogromną popularnością cieszą się wszelkiego rodzaju masaże, często inspirowane medycyną orientalną.

Wykorzystuje się w nich gorące kamienie, bańki, elementy akupunktury czy akupresury. Wskazania do masaży mogą mieć charakter zarówno medyczny, jak i estetyczny, zaś ich ceny wahają się od kilkudziesięciu do kilkuset złotych. Poszczególne salony SPA zapewniają oczywiście wiele zabiegów według własnego pomysłu i receptury, z wykorzystaniem peelingów, masek, kremów, wyciągów itd.

 1. Dużą popularnością cieszą się seanse ujędrniania ciała i nadawania mu sprężystości, a także zabiegi niestandardowe, np.
 2. z wykorzystaniem owoców albo.
 3. czekolady.
 4. Ceny tych wszystkich procedur nie schodzą raczej poniżej kwoty 80-90 zł, rzadko bywają też wyższe niż 300 zł.
 5. Najczęściej istnieje zresztą możliwość wykupienia usług w tzw.

pakietach SPA. W cenę pakietu wliczone są zabiegi tematyczne (np. masaże relaksacyjne z wykorzystaniem konkretnych składników i procedur), trwające przez określony czas (przeważnie 60 bądź 90 minut), W pakiecie można otrzymać zabiegi przeznaczone dla jednej osoby, lecz także dla par albo dwójki przyjaciół.

Co daje pobyt w SPA?

Dlaczego pobyt w spa wpływa korzystnie na zdrowie? – Pobyt w spa pozwala w przyjemny sposób zadbać o zdrowie. Nawet parę godzin spędzonych w hotelowej strefie wellness odpręża i regeneruje. Polecane przez specjalistów kuracje pozytywnie wpływają na stan całego organizmu: poprawiają samopoczucie, dodają energii, przywracają harmonię ciała i duszy.

 • Rezultatem wybrania się do spa jest nie tylko zrelaksowane ciało, ale również wyciszony umysł .
 • Wykonywane przez profesjonalistów masaże są dobierane indywidualnie do potrzeb gości, przy czym często korzystają z nich osoby potrzebujące chwili wytchnienia od problemów dnia codziennego.
 • Atmosfera panująca w spa, miła obsługa, opieka specjalistów rozluźnia i pozwala odzyskać spokój.

Masaże poprawiają nastrój, dobroczynnie wpływają na skórę, obniżają poziom stresu. Ponadto usprawniają przepływ krwi i limfy, wspomagają pracę układu oddechowego i ruchowego. Ich głównym celem jest rozluźnienie boleśnie napiętych mięśni – masaż stanowi sprawdzone rozwiązanie w przypadku zmagania się ze wspomnianym problemem, ponieważ prawidłowo wykonany usprawnia zaopatrywanie mięśni w tlen i w substancje odżywcze (wzmożone napięcie mięśniowe zostaje zredukowane).

You might be interested:  Jak Dbać O Włosy Ombre?

Skąd pochodzi SPA?

W języku angielskim słowo spa pochodzi od nazwy belgijskiego uzdrowiska Spa, znanego ze znajdujących się tam źródeł mineralnych, i początkowo używane było tylko jako określenie uzdrowisk z pijalniami wód mineralnych, z czasem jednak rozszerzyło znaczenie także na miejscowości kuracyjne, w których brano kąpiele

Czy w SPA trzeba się rozebrać?

Czy w SPA trzeba się rozebrać? Rozwiewamy wątpliwości – Wiele osób planując wyjazd ma obawy związane z tym, czy w SPA trzeba się rozebrać. Odpowiedź brzmi tak – większość zabiegów wymaga rozebrania się, niektóre jednak tylko częściowo, takie jak zabiegi na twarz, szyję, dekolt czy plecy.

 • Natomiast całościowe rozebranie się konieczne jest w przypadku zabiegów na ciało i depilacji.
 • Jednak bez obaw – przed rozpoczęciem zabiegu będziemy mieli do dyspozycji cały gabinet, dzięki czemu będziemy mieli czas na spokojne przebranie się i ułożenie na leżance.
 • Osoba wykonująca zabieg skupi się na wykonywaniu masażu, stwarzając nam odpowiednie warunki.

W czasie zabiegów najważniejszy jest nasz komfort, dobre samopoczucie i możliwość relaksu, dlatego pracownicy SPA dokładają wszelkich starań, aby był to wyjątkowy oraz przyjemny czas. Po zabiegu także będziemy mieć dla siebie gabinet bez obecności osób trzecich, aby wstać z leżanki i skorzystać z prysznica.

 1. Rozebrania się nie wymagają drobne zabiegi kosmetyczne, takie jak między innymi zabiegi na dłonie, pedicure, usługi kosmetyczek i fryzjerów.
 2. Do innych często zadawanych pytań należy to, co zabrać na masaż do SPA.
 3. Warto więc wiedzieć, że na zabiegi potrzebny nam będzie jedynie szlafrok oraz klapki.
 4. Pozostałe, niezbędne przedmioty otrzymają Państwo od terapeuty w gabinecie.

W przypadku pytań zapraszamy Państwa do kontaktu – nasi eksperci pozostają do Państwa dyspozycji.

Jak wygląda wizyta w SPA?

Jak wygląda zabieg w SPA – Udajesz się do pokoju, gdzie włączona jest relaksująca muzyka, pomieszczenie jest przyciemnione, gdzieniegdzie zapalone są świeczki i kadzidełka. Na środku pokoju ulokowane jest łóżko, które jest już gotowe na zabieg. Na nim jest specjalne okrycie – papier (przy peelingu takie miałam) lub folia (przy masażu gorącą czekoladą). Co Oznacza Spa Gabinet SPA z łóżkiem przygotowanym do zabiegu peelingu Następnie kosmetyczka wymienia, co będzie wykonywała, w jakim czasie i czego oczekuje od Ciebie, że na przykład po piętnastu minutach poprosi Cię o zmianę pozycji. Pokazuje Ci odzież, którą na czas zabiegu masz założyć. Potem wychodzi z pokoju, a Ty masz się przebrać i ułożyć na łóżku. Wraca i przystępuje do zabiegu. Co Oznacza Spa Od lewej: papierowe stringi na każdą pupę (nawet moją), jednorazowe kapcie i czepek. Najpierw miałam wykonany czekoladowy peeling całego ciała , włącznie z podbiciem stóp (ale przyjemne uczucie!). Po peelingu poszłam pod prysznic ulokowany w łazience w pokoju, opłukałam się, wysuszyłam ręcznikiem i wróciłam na łóżko, by już być masowana ciepłą czekoladą. Co Oznacza Spa To naprawdę była czekolada! Pamiętaj, że jeśli jest Ci za zimno, to musisz o tym mówić. Jak za ciepło, również.

Czym się różni wellness od SPA?

SPA i wellness czym się różnią? – Wiemy już co to jest wellness oraz co znaczy skrót SPA, wiemy skąd się wzięły nazwy oraz co oznaczają. Często korzystamy z obu tych ofert, a czym różnią się te dwie rzeczy od siebie? W tym przypadku należy odpowiedzieć sobie na pytania: SPA co to znaczy oraz wellness co oznacza? Różnice można dostrzec porównując ze sobą definicje tych terminów:

  SPA to miejsce, gdzie wykonywane są zabiegi mające na celu relaks i zadbanie o wygląd skóry oraz ogólny stan zdrowia. Wellness natomiast jest to styl życia, którego celem jest osiągnięcie szczęścia i dobrej kondycji.

SPA i wellness doskonale się uzupełniają, ten fakt nikogo nie zdziwi. Często hotele, które położone są w miejscach z dala od zgiełku i hałasu, a blisko przyrody w malowniczych okolicach w ofercie mają zabiegi spa&wellness. Takie połączenie pozwala na odpoczynek w spokoju i nabranie sił. Co Oznacza Spa

You might be interested:  Jak Używać Olejku Arganowego Na Włosy?

Ile kosztuje pobyt w SPA?

Ile kosztuje weekend w SPA? – Decydując się na weekend w SPA, warto wiedzieć, z jakich zabiegów będziemy chcieli skorzystać. Do kosztów zabiegów należy doliczyć również opłatę za nocleg oraz posiłki. Do wyboru mamy wiele opcji. Część ośrodków oferuje pojedyncze zabiegi, za które każdorazowo należy zapłacić.

Znacznie wygodniejszą oraz sprawdzoną formą są jednak pakiety, w które wliczone są zarówno określone zabiegi, jak i doba hotelowa. Rozwiązanie tego rodzaju często jest również tańsze oraz gwarantuje stały dostęp do niektórych stref, na przykład basenowej, sauny lub jacuzzi. Gotowych pakietów ofertowych warto poszukać na portalach generujących kody zniżkowe lub obsługujących grupowe zakupy.

Takie oferty są tańsze i jednocześnie transparentne, ponieważ otrzymamy wyszczególniony wykaz zabiegów, z których będziemy mogli skorzystać. Wiele hoteli i resortów SPA oferuje również zniżki dla stałych klientów. Sprawdzonym sposobem na oszczędność jest także rezerwowanie mniej popularnych terminów, np.

poza weekendem, wakacjami oraz świętami. Finalna kwota, jaką zapłacimy za pobyt w SPA, zależy więc od lokalizacji, terminu, standardu hotelu oraz liczby i rodzaju wykonywanych zabiegów. Weekend w SPA może nas kosztować od 350-500 złotych nawet do 1300 – 1600 złotych. Jeśli natomiast resort SPA mamy blisko miejsca zamieszkania lub zależy nam jedynie na kilku godzinach przyjemności, warto rozważyć zakup pakietu typu Day SPA.

Pakiet taki upoważnia nas do korzystania z zabiegów bez noclegu w hotelu. Koszt takiej usługi oscyluje w granicach 450 – 700 złotych.

Jakie ubrania zabrać do SPA?

Jak przygotować się do pierwszej wizyty w SPA? – Wbrew pozorom debiut w SPA dla wielu osób jest dość stresującym doświadczeniem, na szczęście jednak wszelkie obawy powinny szybko zniknąć. Przede wszystkim należy pamiętać, że w profesjonalnych saunach oraz gabinetach kosmetycznych i masażu pracuje personel, który zawsze chętnie rozwieje wątpliwości i udzieli wyczerpujących informacji.

  strój powinien być luźny i komfortowy. Doskonale sprawdzą się casualowe stylizacje, w których pierwsze skrzypce grają miękkie, naturalne tkaniny. W SPA najważniejsza jest wygoda, dlatego dopasowane, eleganckie ubrania lepiej zarezerwować na inną okazję; czasem przed masażem niezbędne jest rozebranie się lub włożenie stroju kąpielowego. Nie ma potrzeby specjalnego przygotowywania się do tego typu zabiegów, warto jedynie wziąć prysznic i zmyć nałożone wcześniej kosmetyki (makijaż, balsam). Niektórzy decydują się także na peeling i depilację; przed zabiegami goście otrzymują jednorazową bieliznę, poza tym w każdym SPA powinna być możliwość skorzystania z wypożyczalni ręczników i szlafroków. Jedynymi rzeczami, które trzeba zabrać ze sobą, są: strój kąpielowy, klapki i ewentualnie zestaw ulubionych kosmetyków (zwłaszcza tych niezbędnych do wykonania makijażu po zabiegach); przed wizytą w SPA trzeba zadbać o bezpieczeństwo wartościowych przedmiotów. Biżuterię, dokumenty, sprzęt elektroniczny należy zostawić w pokoju, a najlepiej w sejfie. Jeśli to możliwe, razem z kosztownościami warto też umieścić telefon komórkowy. Podczas zabiegów priorytetem powinno być wyciszenie się oraz odcięcie od zmartwień i dodatkowych bodźców. W związku z tym w miarę możliwości dobrze jest odpocząć również od smartfona.

Hotel ze SPA to idealne miejsce dla osób zestresowanych, chcących nawet podczas krótkiego urlopu wygospodarować chwilę na głęboki relaks. Strefa wellness dostępna w tym samym budynku co nocleg umożliwia efektywne zorganizowanie pobytu, bez tracenia czasu na dojazdy do innych obiektów – od razu po zabiegach można pójść do hotelowej restauracji czy wrócić do swojego pokoju.

Co zabrać na masaż do SPA?

Co ze sobą zabrać? – Wybierając się na masaż, nie musisz zabierać ze sobą nic poza dobrym humorem i pozytywnym nastawieniem. Na miejscu w gabinecie SPA zapewnione są ręczniki, szlafrok, jednorazowe kapcie i bielizna, a także środki higieniczne, takie jak np. żel pod prysznic.