Regularnie podcinaj zniszczone końcówki; po myciu, spłukuj włosy zimną wodą, co sprawi, że łuski włosów zostaną domknięte; stosuj szampony mocno nawilżające i koniecznie po każdym myciu nakładaj odżywkę. Włos będzie zdrowszy, bardziej odżywiony a przez to mniej puszący się.
Contents
Co powoduje puszenie się włosów?
Główną przyczyną puszenia się włosów jest odwodnienie kory włosa, które może być spowodowane wieloma czynnikami, chociażby nadużywaniem kosmetyków do pielęgnacji, częstym farbowaniem, gwałtownym rozczesywaniem czy szkodliwym działaniem promieni słonecznych.
Jak pozbyć się puchu na włosach?
Z rozrzewnieniem wspominam czasy, gdy moje włosy praktycznie nie wiedziały co to jest puch, a jeśli już jakiś mi zdarzył podczas wyjątkowego BadHairDay to był niczym w porównaniu z tym, co gości na mojej głowie za każdym razem, gdy o włosy nie zadbam odpowiednio.
Rozjaśnianie, a co za tym idzie wyższa porowatość włosów sprawiły, że problem puszenia stał mi się tak bliski jak pasażerowie w krakowskim MPK w godzinach szczytu. Udało mi się jednak opanować kilka strategii, dzięki którym nie muszę się już nim martwić.1. Dodatkowa porcja emolientów po myciu Najprostszy i zwykle najskuteczniejszy sposób.
JAK POZBYĆ SIĘ PUCHU? 12 rad na spuszone włosy
Moje włosy po wyschnięciu są spuszone w 98% przypadków, więc bez tego ani rusz. W roli emolientów zwykle występują: olej (u mnie najczęściej ten z pestek śliwki), serum silikonowe (u mnie: Artego Rain Dance), krem do rąk, odżywka w piance Pantene (efekty przed i po pokazywałam TU ) lub inna odżywka/maska o emolientowym składzie (może być nawet taka do spłukiwania).
- Kluczem do sukcesu jest wstrzemięźliwość, bo emolienty w nadmiarze zamiast zwalczyć puch wyczarują nam piękne, tłuste strączki.
- Dodatkowy patent: po rozczesaniu i zaaplikowaniu na włosy, zwijamy je dosłownie na chwilę w koczek ślimak.
- Po tym po puchu nie powinno być śladu.
- Minus: sposób chodź skuteczny nie zawsze jest trwały, efekt może minąć nawet po kilkunastu minach w zależności od stanu włosów.2.
Zmiana pielęgnacji Każda nawet początkująca włosomaniaczka wie, że na puch najlepsze są emolienty. Częste olejowanie, maski i odżywki o mocno emolientowych składach, silikony, a nawet szampony ze zwiększoną ilością emolientów zwykle są pomocne. Ale co jeśli w naszej włosowej diecie nie ma już praktycznie żadnych protein ani humektantów, a włosy mimo to wciąż się puszą? Odpowiedź choć prosta jest zaskakująca.
- Trzeba dołożyć włosom protein albo nawilżaczy, bo ich brak wbrew pozorom też może skutkować puszeniem się włosów.
- Zaczęłabym najpierw od protein (koniecznie połączonych z emolientami i humektantami) w sporej ilości, bo to zwykle one w takiej sytuacji pomagają.
- Jeśli jednak taka kuracja nie przyniesie pożądanego efektu to następnym krokiem niech będzie intensywne nawilżanie np.
w postaci maski z siemienia lnianego i oleju nałożonej przed myciem.3. Nafta/mąka ziemniaczana/płukanka z szałwii Z arsenału wszystkich domowych/naturalnych/babcinych sposobów pielęgnacji włosów u mnie osobiście z puchem najlepiej radziły sobie te trzy wymienione powyżej.
- Nafta – solo lub wymieszana z maską i nałożona na 15 minut przed myciem.
- Mąka ziemniaczana dodana do dowolnej maski/odżywki i płukanka z szałwii, o której wspominałam TU , a która poza walką z puchem naturalnie wygładza i rozprostowuje nieco włosy.4.
- Prostownica/lokówka Wiem, że brzmi to jak antyporada włosomaniacza, ale w wyjątkowych okolicznościach (wesele, pierwsza randka, sesja zdjęciowa czy inne ważne wydarzenie) to najprostszy i najszybszy sposób by pozbyć się z włosów niechcianego puchu.
Po latach włosomaniactwa i unikania wszystkiego co może zniszczyć mi włosy nauczyłam się w końcu tego, że to one są dla mnie, a nie ja dla nich i jeśli zależy mi na ich naprawdę dobrym wyglądzie to nie przebieram w środkach 😉 Przykład: ostatnie wakacje, gdzie po każdym myciu traktowałam je lokówką.
Czym wygładzić puszące się włosy?
2. Sposoby na puszące się włosy: nakładanie odżywki po każdym myciu – Aby wygładzić puszące się włosy i ułatwić ich rozczesywanie, po każdym myciu powinnaś nakładać odżywkę – nawet na 2-3 minuty (wyjątkiem jest sytuacja, gdy robisz to po olejowaniu w celu zemulgowania oleju).
- Wybieraj produkty z zawartością naturalnych olejków i silikonów , które dobrze dociążają włosy i domykają łuski.
- Warto postawić na odżywki opracowane specjalnie z myślą o włosach wysokoporowatych , bo właśnie takie mają największą tendencję do puszenia się.
- Znajdziesz je np.
- w portfolio Anwen , marki założonej przez znaną blogerkę włosową.
Ich kompozycja opiera się wyłącznie na emolientach i olejach dostosowanych do włosów o wysokiej porowatości. Przykładem może być odżywka Emolientowa róża albo Emolientowy irys . Raz na kilka myć powinnaś zastosować też bogatą maskę i przytrzymać kosmetyk na włosach przez co najmniej 10 minut.
Kiedy włosy się pusza?
Płukanie chłodną wodą lub wodą z octem – Puszenie się włosów jest spowodowane rozchyleniem łusek na ich powierzchni. Ten problem dotyczy najczęściej średnio- i wysokoporowatych pasm, które są osłabione lub zniszczone po farbowaniu, rozjaśnianiu, agresywnej stylizacji.
- Skłonność do puszenia może wynikać także z naturalnej struktury włosa.
- Jednym z najprostszych sposobów na domknięcie otwartych łusek jest płukanie chłodną wodą .
- Najlepiej wykonać je na koniec mycia – wtedy włosy będą bardziej wygładzone.
- Można także zrobić szybką płukankę octową mieszając 2 szklanki letniej wody i 2 łyżki octu.
Taką płukankę również stosuje się na koniec mycia włosów.
Jak wyglądają puszące się włosy?
Włosy niedociążone są bardzo lekkie i nie przylegają ściśle do siebie. Niby są nawilżone i gładkie, ale jednak wyglądają jakby były suche. Mogą się puszyć, gdy jest wilgotno lub być bardzo suche, gdy jest upalnie. Wyglądają na przykład tak, jak na powyższym zdjęciu.
- Włosy spuszone wyglądają tak, jak na TYM ZDJĘCIU .
- Gdy na zewnątrz jest wilgotno, włosy chłoną wilgoć z otoczenia i zaczynają się puszyć – fryzura robi się wilgotna, a krótsze włoski odstają na całej długości.
- Włosy obciążone to włosy oblepione kosmetykami – zbijają się w strąki i wyglądają nieświeżo.
Najtrudniej dociążyć włosy, które się puszą, ponieważ są przesuszone, zniszczone i mają bardzo wysoką porowatość. Takie włosy mają rozpulchnioną strukturę i chłoną spore ilości kosmetyków. Aby nawilżyć porowate włosy, trzeba co mycie nakładać na nie olej, treściwą maskę i silikonowe serum.
Co zrobić żeby włosy się nie puszyły gdy jest wilgotno?
Co zrobić, żeby włosy się nie kręciły? – to pytanie zadają często kobiety o włosach, które nie są naturalnie ani proste jak druty, ani uroczo kręcone. Puszeniu i niesfornemu kręceniu się sprzyja głównie wiosenna pogoda. Opady deszczu i duża wilgotność sprawiają, że włosy zaczynają żyć własnym życiem.
Co zrobić, aby włosy się nie kręciły, nie puszyły i utrzymywały taki kształt, jaki nadasz im przed wyjściem z domu? Kluczem do sukcesu są nie tylko dobre i wytrzymałe kosmetyki do stylizacji, lecz także codzienna pielęgnacja włosów, która zapobiega ich puszeniu się i kręceniu każdego włosa w inną stronę.
Więcej: Co zrobić, żeby włosy się nie kręciły? Aby włosy się nie kręciły, trzeba je najpierw wyprostować. Zanim więc zaczniesz myśleć o wdrożeniu dodatkowej pielęgnacji, która pozwoli ci zachować piękną i prostą fryzurę w każdych warunkach, najpierw wybierz najbardziej odpowiadającą ci metodę prostowania.
- Do dyspozycji masz ich obecnie wiele.
- Najpopularniejsze jest oczywiście nadal tradycyjne suszenie na szczotce i wtarcie serum lub innego kosmetyku dyscyplinującego włosy, natomiast zdecydowanie coraz więcej kobiet sięga po prostowanie na gorąco za pomocą prostownicy.
- Trzeba jednak uważać, aby podczas zabiegu nie przegrzać włosów.
Niestety wysoka temperatura im szkodzi. Nie bez powodu więc coraz większą popularność zyskuje prostowanie keratynowe . Dzięki niemu włosy pozostają idealnie proste przez długi czas, niestraszna im żadna pogoda. Zabieg niestety nie należy do najtańszych, jest jednak zdecydowanie mniej inwazyjny niż prostowanie japońskie i chemiczne.
- To metody wyjątkowo trwałe, jednak ich skuteczność wiąże się ze zmianą struktury włosa i uszkodzeniem struktur proteinowych.
- Pytaniu, co zrobić, aby włosy się nie kręciły, powinno więc zawsze towarzyszyć pytanie o bezpieczeństwo i inwazyjność zabiegów.
- Oczywiście im trwalszy zabieg, tym mniejsze ryzyko, że fryzurę zniszczy wiatr, tylko pytanie, jak wiele czasu zajmie odbudowa zniszczonej struktury włosów.
Co zrobić, żeby włosy nie kręciły się na wilgoci? Domowe sposoby przeciw kręceniu się włosów pomagają skutecznie zapanować nad nimi nawet w najgorszą pogodę. Warto więc przed prostowaniem i po nim wdrożyć odpowiednią pielęgnację włosów. W dzień przed prostowaniem dobrze jest użyć szamponu prostująceg o.
- Dzięki zawartej w nim kreatynie oraz innym substancjom pomaga on wygładzić łuski włosów, co znacznie ułatwia późniejszą stylizację.
- Przed suszeniem dobrze jest spryskać je sprayem prostującym.
- Warto zwrócić uwagę, aby chronił on także przed wysokimi temperaturami, które źle działają na cebulki włosów.
Jeśli za oknem pogoda jest raczej deszczowa, nie zapomnij o sprayu przeciw wilgoci. Szybka aplikacja przed wyjściem potrafi zdziałać cuda. Szczególnie dokładnie warto go nakładać od połowy włosów do ich końcówek. Jeśli to możliwe, lepiej zrezygnować z czapki lub kapelusza, bo nałożone na głowę jeszcze bardziej sprzyjają puszeniu się i kręceniu włosów.
Jak wygladzic włosy po nocy?
Fryzury do spania – Niezależnie od długości włosów można skorzystać z fryzur, które ułatwią ich poranne układanie. Krótkie włosy wymagają zdecydowanie najmniej zabiegów, bo wieczorem wystarczy odpowiednio je wymodelować, aby rankiem z pomocą pianki lub lakieru odzyskały idealny wygląd.
Więcej problemów sprawiają długie włosy, bo to one plączą się podczas snu i rankiem mamy kłopoty z ich rozczesywaniem. W tym przypadku idealnie sprawdzą się fryzury, które pozwalają uzyskać efekt delikatnych fal i loków – rano wystarczy przeczesać włosy palcami lub grubym grzebieniem i utrwalić uzyskany skręt włosów odpowiednimi kosmetykami do stylizacji .
W celu ułożenia ładnej fryzury nie należy związywać włosów w koński ogon oraz stosować niszczących je gumek, które dodatkowo „odbijają się” na włosach. Włosy najlepiej związywać miękkimi frotkami lub gumkami w formie sprężynki. Efekt fal i loków pozwoli uzyskać:
- związanie włosów do snu w luźny warkocz; zaplecenie dwóch luźnych warkoczy, podzielenie włosów na kilka równych pasm i upięcie ich w węzełki u podstawy karku (opcja dla posiadaczek gęstych włosów), zebranie włosów w jeden nisko upięty koczek u podstawy karku (opcja dla posiadaczek cienkich i delikatnych włosów ).
Efekt prostych włosów można uzyskać:
- modelując włosy wieczorem (z użyciem kosmetyków do prostowania lub prostownicy) i kładąc się spać bez ich związywania, susząc dokładnie włosy i modelując je na szczotce.
Po wymodelowaniu włosów warto chwilę odczekać, aby odzyskały one swoją normalną temperaturę, bo inaczej, mogą rano się puszyć. Decydując się na zrobienie fryzury do snu, trzeba trochę poeksperymentować i znaleźć najlepszą dla siebie opcję, bo nie wszystkie włosy reagują tak samo.
Naturalny efekt fal i loków można także uzyskać, korzystając z grubych, gąbkowych papilotów, a ekspresowy efekt prostych włosów, pomogą uzyskać nowoczesne i bezpieczne dla włosów podgrzewane szczotki, które idealnie sprawdzą się właśnie rankiem, kiedy brakuje nam czasu na ułożenie fryzury. Czytaj też: Czas na piękną fryzurę Źródło: Zdrowie WPROST.
pl
Dlaczego włosy się puszą po umyciu?
Wygładzaj łuski włosów – Poza ograniczeniem zabiegów, które rozpulchniają włosy i unoszą łuski, warto wygładzać i uszczelniać ich powierzchnię stosując poniższe triki: Wprasowywanie masek Ten sposób nakładania masek był mi znany od bardzo dawna, ale nie sprawdzał się, gdy moje włosy były bardzo mocno zniszczone.
Przekonałam się do niego dopiero po zabiegu Kerastase , podczas którego został zastosowany. Mówiąc w skrócie, dzielimy włosy na pasma i w każde pasmo wcieramy produkt w kierunku od nasady aż po końce. 🙂 Płukanki Ciepła woda i produkty o lekko zasadowym pH (niektóre szampony) unoszą łuski, przez co włosy po wysuszeniu są napuszone i niesforne.
Aby temu zapobiec, warto użyć do ostatniego płukania kwaśnej płukanki octowej lub chłodnej wody z kranu – obie ściągają łuski i wygładzają powierzchnię włosów. Suszenie włosów chłodnym nawiewem Jeśli decydujemy się na suszenie włosów suszarką, warto wykorzystać zimny strumień powietrza oraz funkcję jonizacji.
- Spokojne suszenie (najlepiej przy użyciu płaskiej szczotki) skutecznie wygładza proste bądź lekko falowane włosy.
- Wygładzanie łusek silikonowym serum Zabezpieczenie końców filmotwórczym serum wygładzi powierzchnię włosów, ograniczy puszenie i dociąży włosy.
- Serum można wcierać zarówno w suche, jak i wilgotne włosy.
Silikonowy olejek można zamienić na roztartą w dłoniach kropelkę naturalnego oleju.
Co zrobić żeby włosy nie były sianowate?
Mycie włosów przesuszonych – Włosy przesuszone wymagają większej uwagi już na etapie mycia głowy . Ten rodzaj włosów jest dość kruchy i delikatny, dlatego warto obchodzić się z nimi równie ostrożnie. Myjąc włosy szamponem , masuj zawsze skórę głowy, delikatnymi okrężnymi ruchami, tak jak traktujesz w praniu swoją ulubioną sukienkę, czy sweter.
- Po umyciu włosów, odsącz je delikatnie w ręczniku, unikając gwałtownych ruchów i pocierania włosów o tkaninę.
- W ten sposób możesz uszkodzić i tak kruchą strukturę włosów suchych i zniszczonych.
- Polecamy ręczniki z mikrofibry , które dzięki strukturze tkaniny, nie niszczą włosów i szybko chłoną wodę.
- Efekt – to włosy wysuszone w o wiele krótszym czasie.
Równie ważny, jak sposób mycia włosów, jest dobór odpowiedniego szamponu pielęgnacyjnego . Włosy przesuszone i sianowate lubią szampony oparte na składnikach nawilżających, wygładzających i odżywczych . Szampon do włosów suchych i przesuszonych powinien uzupełniać wilgoć we włosie i uzupełniać ubytki w ich strukturze, już na etapie mycia włosów.
Dlaczego kręcone włosy się puszą?
Włosy kręcone mają największą tendencję do puszenia, ponieważ są bardzo silnie przesuszone. Włos kręcony, płaski z przekroju, w przeciwieństwie do włosa prostego, ma utrudnioną dystrybucję sebum, czyli naturalnego emolientu (nawilżacza), który nadaje mu elastyczność i miękkość.
Co zrobić żeby włosy się nie puszyły gdy jest wilgotno?
Co zrobić, żeby włosy się nie kręciły? – to pytanie zadają często kobiety o włosach, które nie są naturalnie ani proste jak druty, ani uroczo kręcone. Puszeniu i niesfornemu kręceniu się sprzyja głównie wiosenna pogoda. Opady deszczu i duża wilgotność sprawiają, że włosy zaczynają żyć własnym życiem.
Co zrobić, aby włosy się nie kręciły, nie puszyły i utrzymywały taki kształt, jaki nadasz im przed wyjściem z domu? Kluczem do sukcesu są nie tylko dobre i wytrzymałe kosmetyki do stylizacji, lecz także codzienna pielęgnacja włosów, która zapobiega ich puszeniu się i kręceniu każdego włosa w inną stronę.
Więcej: Co zrobić, żeby włosy się nie kręciły? Aby włosy się nie kręciły, trzeba je najpierw wyprostować. Zanim więc zaczniesz myśleć o wdrożeniu dodatkowej pielęgnacji, która pozwoli ci zachować piękną i prostą fryzurę w każdych warunkach, najpierw wybierz najbardziej odpowiadającą ci metodę prostowania.
- Do dyspozycji masz ich obecnie wiele.
- Najpopularniejsze jest oczywiście nadal tradycyjne suszenie na szczotce i wtarcie serum lub innego kosmetyku dyscyplinującego włosy, natomiast zdecydowanie coraz więcej kobiet sięga po prostowanie na gorąco za pomocą prostownicy.
- Trzeba jednak uważać, aby podczas zabiegu nie przegrzać włosów.
Niestety wysoka temperatura im szkodzi. Nie bez powodu więc coraz większą popularność zyskuje prostowanie keratynowe . Dzięki niemu włosy pozostają idealnie proste przez długi czas, niestraszna im żadna pogoda. Zabieg niestety nie należy do najtańszych, jest jednak zdecydowanie mniej inwazyjny niż prostowanie japońskie i chemiczne.
- To metody wyjątkowo trwałe, jednak ich skuteczność wiąże się ze zmianą struktury włosa i uszkodzeniem struktur proteinowych.
- Pytaniu, co zrobić, aby włosy się nie kręciły, powinno więc zawsze towarzyszyć pytanie o bezpieczeństwo i inwazyjność zabiegów.
- Oczywiście im trwalszy zabieg, tym mniejsze ryzyko, że fryzurę zniszczy wiatr, tylko pytanie, jak wiele czasu zajmie odbudowa zniszczonej struktury włosów.
Co zrobić, żeby włosy nie kręciły się na wilgoci? Domowe sposoby przeciw kręceniu się włosów pomagają skutecznie zapanować nad nimi nawet w najgorszą pogodę. Warto więc przed prostowaniem i po nim wdrożyć odpowiednią pielęgnację włosów. W dzień przed prostowaniem dobrze jest użyć szamponu prostująceg o.
- Dzięki zawartej w nim kreatynie oraz innym substancjom pomaga on wygładzić łuski włosów, co znacznie ułatwia późniejszą stylizację.
- Przed suszeniem dobrze jest spryskać je sprayem prostującym.
- Warto zwrócić uwagę, aby chronił on także przed wysokimi temperaturami, które źle działają na cebulki włosów.
Jeśli za oknem pogoda jest raczej deszczowa, nie zapomnij o sprayu przeciw wilgoci. Szybka aplikacja przed wyjściem potrafi zdziałać cuda. Szczególnie dokładnie warto go nakładać od połowy włosów do ich końcówek. Jeśli to możliwe, lepiej zrezygnować z czapki lub kapelusza, bo nałożone na głowę jeszcze bardziej sprzyjają puszeniu się i kręceniu włosów.