Jak Myc Włosy Omo?

Jak Myc Włosy Omo
Metoda OMO – co to? – Metoda OMO to w najprostszym tłumaczeniu mycie włosów w kolejności – odżywka – szampon – odżywka . Na mokre włosy najpierw nakładamy odżywkę nawilżającą, następnie myjemy włosy łagodnym szamponem, a później ponownie aplikujemy odżywkę.

Dzięki temu włosy są podwójnie odżywione, błyszczące i niezwykle gładkie w dotyku. Mycie metodą OMO krok po kroku.1. O jak odżywka nawilżająca (np. z aloesem, gliceryną, panthenolem), 2. M jak szampon (najlepiej łagodny i delikatny), 3. O jak odżywka emolientowa lub emolientowo-humektantowa (najlepiej z olejami w składzie).

RADA EKSPERTA Mycie włosów popularną metodą OMO sprawdzi się u posiadaczek włosów średnioporowatych i wysokoporowatych, czyli tych zniszczonych i suchych (najczęściej falowanych i kręconych). Nie polecam jej włosom cienkim, niskoporowatym , bo podwójne nakładanie odżywki może je niepotrzebnie obciążyć – wyjaśnia Damian Drzyzga, fryzjer, właściciel salonu Let’s Dye – Hair Colour Experts w Warszawie.

Jak prawidłowo myć włosy OMO?

Jak prawidłowo myć włosy oraz pielęgnować je? – Metoda OMO to technika mycia włosów polegająca na nakładaniu: O – odżywienie, czyli nałożenie odżywki zabezpieczającej, M – mycie szamponem, O – odżywienie, czyli nałożenie odżywki lub maski. Prześledźmy wspólnie kolejne kroki.

 • Pierwsze O, czyli nałożenie odżywki możesz wykonać na włosach suchych lub mokrych.
 • Produkt nakładasz na długość włosa, czyli mniej więcej za linią ucha.
 • Jeżeli posiadasz przesuszoną skórę głowy możesz na nią również nałożyć odżywkę.
 • Nie spowoduje ona przetłuszczeń o ile nie masz do nich silnej tendencji.

Wpracowaną we włosy odżywkę pozostawiamy na parę minut. Aby dobrze ją wtłoczyć możesz wykonywać ruchy tak, jakbyś przeprowadzała mycie włosów odżywką. Najważniejsze, aby ich nie pocierać, tylko wciskać w pasma produkt. Krok ten sprawia, iż włosy zostają otoczone warstwą ochronną, dzięki której późniejsze mycie szamponem nie doprowadzi do przesuszenia ich.

Odżywka do mycia włosów do kroku pierwszego, która najlepiej się sprawdzi, powinna być lżejsza. Przykładowo ryżowa odżywka od Barwy Naturalnej lub nawilżająca odżywka od Mrs. Potter’s . Odżywka ryżowa jest przeznaczona przede wszystkim dla włosów przesuszonych i osłabionych. Dzięki niej włosom zostaje przywrócony odpowiedni poziom nawilżenia, zostają również zregenerowane i otrzymują ochronę.

Odżywka od Mrs. Potter’s bazuje przede wszystkim na składnikach pochodzenia naturalnego. Sprawdzi się przy pielęgnacji włosów suchych bądź potrzebujących aktualnie nawilżenia. Produkt nie posiada wypełniaczy ani substancji obciążających włosy. Krok drugi, czyli mycie głowy.

 • Tutaj nie zmienia się za wiele, w porównaniu z tradycyjnym myciem głowy.
 • Z nadal pozostawioną odżywką na głowie, szampon rozcieramy w dłoniach i następnie masujemy skórę głowy.
 • Ważne, aby nie myć włosów po całej długości.
 • Po skończonym myciu skóry głowy wystarczy przeciągnąć pianę po całości włosów – zmyje ona odżywkę.

Całość spłukujemy wodą. W ten sposób włosy po długości zostają delikatnie oczyszczone, bez narażania ich na obciążające i niszczące pocieranie. Ostatni w punktów OMO to nałożenie drugiej odżywki. Rozprowadzamy ją wyłącznie na długości włosów. Odżywka w tym kroku może być cięższa, co jakiś czas warto użyć maski.

 • Produkt pozostawiamy na włosach zgodnie z zaleceniem producenta, a następnie spłukujemy.
 • Do zmywania produktu najlepiej wybrać zimną wodę, ponieważ zamyka ona łuski włosa.
 • Do kroku trzeciego polecamy odżywkę z olejem awokado oraz keratyną od Nacomi oraz maskę przeciw wypadaniu włosów od Skrzypovity .
 • Odżywka od NACOMI intensywnie odżywia i regeneruje włosy, dzięki czemu stają się mocne i gładkie.

Maska Skrzypovity również stawia na intensywne działanie. Jest przeznaczona dla osób zmagających się z problemem nadmiernego wypadania włosów. Jej właściwości pomogą w zagęszczeniu i wzmocnieniu włosów, a także nawilżeniu ich. Po użyciu maski rozczesywanie będzie łatwiejsze, a włosy miększe i odżywione.

Jak często myć włosy metoda OMO?

Jak często myć włosy metodą OMO? – Przy użyciu tej metody można myć włosy za każdym razem, gdy przychodzi czas na ich umycie. Można stosować ją również co drugie, trzecie mycie. Po kilku miesiącach stosowania metody OMO może się również okazać, że nasze włosy odzyskawszy witalność, nie będą potrzebowały wieloetapowego mycia.

U niektórych to będzie dłuższy czas, ale mimo wszystko warto obserwować swoje kosmyki i odpowiedni reagować, bo nigdzie nie zostało powiedziane, że z OMO należy zostać po wsze czasy – to metoda głęboko odżywiająca włosy, mająca na celu poprawę ich kondycji. Gdy spełni już swoje zadanie, można oczywiście dalej ją stosować, ale nie trzeba – wszystko według potrzeb.

Czy warto? Myślę, że tak, zważywszy na prostotę wykonania i dostępność produktów. Efekt OMO na pewno zaskoczy niejedną z nas. Siła pielęgnacji tkwi w prostocie, dobrej kolejności stosowania kosmetyków i ich odpowiednim doborze. Zobacz nasz film na temat metody OMO!

W jakiej kolejności myć włosy?

METODY MYCIA WŁOSÓW – Prawdopodobnie niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że metody mycia włosów są różne. Od dziecka robimy to tak samo, czyli wcierając szampon we włosy, a następnie spłukując go. Wyróżnia się jednak kilka alternatywnych sposobów na to, jak myć włosy.

 1. Mogą one pomóc w walce o piękne i zdrowie włosów, ponieważ w wielu przypadkach ograniczają puszenie, elektryzowanie, matowość i szorstkość włosów.
 2. Jakie są metody mycia włosów? Wyróżniamy aż osiem metod, chociaż najczęściej wykorzystywane są 3-4 z nich.
 3. Mycie włosów szamponem Mycie włosów samym szamponem to tradycyjna metoda mycia włosów, która polega na wmasowaniu szamponu we włosy i spłukaniu go po chwili.

Najczęściej stosują ją osoby, które nie interesują się świadomą pielęgnację włosów i nie wiedzą, jak ważna jest odżywka. Jeśli już musimy umyć włosy tą metodą ze względu np. na brak czasu, wybierzmy delikatny szampon, który nie pozbawi włosów oraz skóry ochronnej otoczki lipidowej.

 • Mycie włosów odżywką Zamiast szamponu możemy użyć samej odżywki.
 • Mycie włosów odżywką jest odpowiednie do suchych, zniszczonych i kręconych włosów, które oczyszczający szampon mógłby jeszcze bardziej osłabić.
 • Raczej nie sprawdzi się u osób z przetłuszczającymi się włosami, bo odżywka nie jest skuteczna w usuwaniu nadmiaru sebum i dużo gorzej oczyszcza.

Jest za to delikatniejsza, nie plącze, nie wysusza i pielęgnuje włosy w trakcie mycia. Najlepsza do tej metody jest odżywka z prostym składem, bez silikonów i parafiny, o lekkiej formule. Odżywki trzeba użyć dużo więcej niż szamponu i niestety nie pieni się ona tak dobrze, więc mycie włosów jest mniej efektywne.

 1. Mycie + odżywka Najczęściej stosowana przez kobiety metoda mycia włosów to mycie szamponem, a następnie odżywianie.
 2. Sposób jest prosty – najpierw myjemy włosy, następnie spłukujemy szampon i nakładamy na włosy odżywkę, która zabezpiecza włosy i sprawia, że są gładkie.
 3. Może to być odżywka bez spłukiwania lub taka, którą spłukujemy przed suszeniem włosów.

Mycie + odżywka + odżywka Mycie i odżywianie można nieco rozszerzyć, stosując dwa produkty do odżywiania. Najpierw myjemy włosy szamponem i spłukujemy go. Następnie nakładamy odżywkę przeznaczoną do spłukiwania, którą zmywamy z włosów po określonym czasie.

 1. Na koniec stosujemy drugą odżywkę, ale tym razem bez spłukiwania, która zabezpiecza włosy i ułatwia stylizację.
 2. Odżywka + mycie Wykorzystywane w każdej z metod produkty można stosować w różnej kolejności.
 3. W tym przypadku najpierw sięgamy po odżywkę, którą nakładamy na suche lub zwilżone włosy.
 4. Szampon stosujemy jako drugi, aby dokładnie oczyścić włosy i z łatwością zmyć z nich resztki odżywki.
You might be interested:  Włosy Clip In Jak Zakładać?

Sposób sprawdza się np. kiedy przed użyciem szamponu chcemy zmyć olejek z włosów odżywką. Odżywka + mycie + odżywka Metoda mycia najczęściej polecana przez specjalistów polega na połączeniu dwukrotnego użycia odżywki z oczyszczaniem włosów szamponem. Najpierw nakładamy na włosy dowolną odżywkę lub maskę o dogłębnym działaniu, a następnie zmywamy ją szamponem.

Ile trzymać pierwsze o?

Co dać na poszczególne O? Ile czasu trzymać odżywki? – Są trzy podstawowe szkoły jeśli chodzi o czas trzymania oraz rodzaj użytych masek podczas OMO. To, którą szkołę wybierzecie zależy od tego jaką porowatość mają wasze włosy i czy są one skore do przyklapu.

 • Włosy niskoporowate, bądź średnio- w stronę niskoporowatych, skłonne do przyklapu:

– Na pierwsze O wybieracie bardziej odżywczy kosmetyk, jakąś maskę/odżywkę peh, p, h, ph, eh w zależności od tego, czego włosy aktualnie od Was rządają (o równowadze peh poczytacie sobie tutaj ). Oczywiście, jeśli włosy są spragnione tylko emolientów, to i taką odżywkę możecie im zapewnić, jednak zazwyczaj emolientów używa się na drugie O.

 • Zostawiacie taki specyfik na włosach na ok.10 min.
 • (czas różni się od potrzeb włosów, jednak ten krok traktujecie jako główną odżywkę, więc powinna być na włosach dłużej niż drugie O).
 • Po odpowiednim czasie przychodzi pora na mycie szamponem.
 • Pierwsze O można zostawić na włosach podczas mycia głowy, wtedy odżywka ochroni włosy przed działaniem szamponowej piany.

Jednak jeśli macie włosy mocno podatne na przyklap, przed myciem możecie spłukać odżywkę i wtedy dopiero użyć szamponu. W drugiej opcji detergenty zmyją więcej odżywki, przez co nie będzie ona obciążać włosów. – Po spłukaniu szamponu, jako drugie O najlepiej użyć kosmetyku emolientowego.

 1. Domknie on pielęgnację zapobiegając puchowi.
 2. Jednak jak wyżej, jeśli macie przyklapłe włosy, dobrze Wam zrobi maska z dodatkiem protein, gdyż nada fryzurze objętości.
 3. We włosingowym świecie pełno jest odstępstw od reguły, dlatego trzeba testować.
 4. Drugie O można trzymać krótko, gdyż główne odżywienie nastąpiło podczas pierwszego O, a drugie służy tylko zabezpieczeniu włosów emolientem.

W zależności od potrzeb mogą to być nawet dwie minuty (dla kogoś innego może być np.5). Taka maska, aby nie obciążyć włosów, może być uboga w skład, np. Kallos Color (uwaga na ichy m’s).

 • Jeśli wasze włosy są wysokoporowate, bądź średnio- w stronę wysokoporowatych, brakuje im odżywienia i dociążenia:

– Na pierwsze O najlepiej wtedy położyć tanią, ubogą maskę, może być Callos Kolor, ma ona za zadanie zabezpieczyć włosy przed szkodliwym działaniem detergentów. Taką maskę trzyma się na włosach krótko, ok.5 min. Jeśli macie ekstremalnie suche włosy to postawcie na bogatszą odżywkę i na dłuższy czas spędzony na włosach.

 • Następnie głowę myjecie szamponem, bez wcześniejszego spłukania odżywki, niech spływająca piana zajmie się jej delikatnym wymyciem.
 • – Drugie O to bogata maska albo odżywka, którą zostawiacie na włosach dłużej, 10-15 min.
 • , niektórzy nawet i pół godziny.
 • Maskę oczywiście dobieracie do tego, czego włosy aktualnie sobie życzą pod względem peh.

Metoda niby OMO, ale jeśli maska była mocno p, h, ph, to warto na koniec dać jeszcze jedno emolientowe O, na krótko, jedną, dwie minuty, aby zamknąć pielęgnację.

Co to znaczy metoda OMO?

OMO jest popularną metodą mycia włosów i skrótem, który należy odczytywać jako: O (odżywka), M (mycie), O (odżywka). Metoda OMO polega na zabezpieczeniu fryzury dodatkową porcją odżywki podczas operacji mycia włosów. Zabieg ten ma uchronić włosy przed nadmiernym plątaniem, łamaniem lub wysuszeniem.

Czy metode Omo można stosowac codziennie?

Krok 3. O, czyli drugie odżywienie – Spłucz szampon i odżywkę. Odsącz włosy i ponownie nałóż drugą odżywkę na ich długości . Tym razem użyj produktu o bogatszej konsystencji , najlepiej z dużą ilością emolientów , czyli substancji natłuszczających, takich jak oleje czy emulgatory (np.

 • cetearyl alcohol).
 • Obecność emolientów pomoże wygładzić łuskę włosa oraz zapobiegnie ucieczce wilgoci.
 • Odczekaj minimum 5 minut.
 • Dobre odżywki emolientowe znajdziesz poniżej: Opcjonalnie, aby zwiększyć efekt odżywienia, załóż na głowę foliowy czepek, okręć ręcznikiem i potrzymaj 30-40 minut.
 • Na koniec spłucz dokładnie odżywkę i wysusz włosy.

Curly girls przed wysuszeniem powinny wgnieść we włosy stylizator, czyli produkt, który podkreśli skręt loków. Metodę OMO możesz stosować przy każdym myciu. Warto łączyć ją z olejowaniem , czyli nałożeniem minimum 30 minut wcześniej oleju na włosy (może być też pozostawiony przez całą noc).

Czy lepiej myć włosy rano czy wieczorem?

Rano czy wieczorem – kiedy lepiej myć włosy? – Włosy można myć zarówno rano, jak i wieczorem. Pora przeprowadzania tego zabiegu pielęgnacyjnego nie ma szczególnego znaczenia, o ile zastosuje się podstawowe zasady. Umyte wieczorem włosy należy wysuszyć przed położeniem się spać.

Wynika to z tego, że mokre kosmyki są delikatniejsze, a przez to bardziej narażone na uszkodzenia. Trzeba jednak pamiętać, że w niektórych przypadkach włosy po całej nocy (mimo umycia) mogą być nieświeże. Stąd też mycie włosów rano uważa się za lepsze. Można je poprzedzić nałożeniem maski na całą noc lub olejowaniem – przez kilka godzin sny składniki odżywcze lepiej się wchłaniają.

Myjąc włosy rano, również należy pamiętać o ich wysuszeniu i nie wychodzić z mokrymi na intensywne słońce.

Jak myć włosy głową w dół?

Jak Myc Włosy Omo Ogromne znaczenie dla finalnego efektu i mojego zadowolenia z wyglądu włosów ma to, czy wymyję je w pozycji stojącej czy też z głową skierowaną ku dołowi. Moje włosy po tych myciach wyglądają i zachowują się zupełnie inaczej. Myślę, że jest to kwestia ich delikatnej struktury i związanej z nią nadwrażliwości.

 • Jaki sposób jest tym, który preferuję oraz jaki efekt dają u mnie poszczególne mycia – o tym poniżej.
 • 🙂 Mycie włosów w pozycji stojącej By dotrzeć do skóry głowy, muszę przebić się najpierw przez wierzchnią warstwę włosów.
 • Oznacza to tyle, że masując skalp, masuję również niepotrzebnie włosy wierzchniej warstwy.

Po takim myciu moje włosy są bardzo lekkie, bez względu na to czy nałożę na nie odżywkę, czy też nie. Wierzchnia warstwa zamiast gładko przylegać do głowy, tworzy nieestetyczny puszek. Po drugie są bardziej oklapnięte, gdy wyschną, ponieważ woda układa je zgodnie z kierunkiem ich wzrostu.

Mycie włosów z głową skierowaną w dół Preferuję myć włosy z głową skierowaną w dół, ponieważ skupiam się na oczyszczaniu skalpu z sebum i zabrudzeń, a nie dotykam (nie trę) włosów na długości. Dzięki pochyleniu głowy do dołu, uzyskuję swobodny dostęp do skóry głowy. Powstała przy masowaniu skalpu piana spływa po włosach na długości i delikatnie je oczyszcza.

Nie muszę trzeć włosów tak jak przy myciu w pozycji stojącej. Po wyschnięciu włosy są odbite od nasady, ponieważ woda układa je przeciwnie do ich naturalnego opadania. Wybieram więc mycie z głową skierowaną ku dołowi, bo w moim przypadku ma ona więcej zalet i włosy wyglądają po prostu ładniej.

 1. 🙂 Często powtarzam, że we włosomaniactwie nie chodzi o to, aby kupować coraz to nowe kosmetyki, wydawać na nie wiele pieniędzy i ciągle myśleć o włosach.
 2. Włosomaniactwo to zmiana drobnych nawyków, które w sumie dadzą nam zadowalający efekt.
 3. Przykładowo zamieniając ręcznik o szorstkiej strukturze na bawełnianą koszulkę, zauważymy poprawę kondycji włosów.

W tym przypadku, akurat u mnie, zmiana pozycji mycia włosów również daje dużo lepszy efekt. 🙂 Czy widzicie u siebie zależność między myciem włosów w pozycji stojącej a myciem z głową w dół? 🙂

Czy odżywkę nakłada się na całe włosy?

Każda kobieta marzy o posiadaniu pięknych włosów. Niezależnie od tego czy są krótkie, długie,proste czy kręcone, chciałybyśmy żeby były zdrowe i lśniące. Codziennie pielęgnujesz swoje włosy, a mimo to Twoja fryzura wciąż nie wygląda idealnie? Cierpliwie wcierasz w nią kosmetyki i.

 • nadal nie widzisz efektów? Być może problem tkwi w tym, jak używasz posiadanych preparatów.
 • Sposób nakładania produktów na włosy to bardzo ważna czynność, którą wiele z nas wykonuje mechanicznie, niedbale i.
 • najczęściej nieprawidłowo.
 • Przeczytaj, jak stosować odżywkę, by mieć pewność, że spełni swoje zadanie! Ach ta odżywka.
You might be interested:  Jak Samemu Wycieniować Włosy?

Jest dla włosów tym, czym krem dla skóry. Regeneruje, dodaje blasku, ułatwia rozczesywanie, aletylko wtedy, gdy odpowiednio się z niej korzysta. Odżywka do włosów to preparat regeneracyjny, który doraźnie maskuje uszkodzenia włosów. Nim jednak zrobisz dla niej miejsce w swojej łazience dowiedz się, jaka odżywka sprawdzi się w przypadku Twoich włosów (wybierając ją zwróć uwagę na ich stan i kondycję).

 1. Na opakowaniu każdej odżywki znajduje się instrukcja, jak należy ją stosować.
 2. Warto się z nią zapoznać nim przystąpimy do pielęgnacyjnych czynności:) Nakładając odżywkę dobrze jest trzymać się zaleceń producenta, tj.
 3. nie skracać, ani nie wydłużać czasu aplikacji.
 4. Odżywkę bez spłukiwania nakłada się na delikatnie osuszone ręcznikiem i lekko wilgotne włosy.

Uwaga: dynamiczne tarcie włosów prowadzi do podnoszenia się komórek naskórka, a w konsekwencji do matowości i niezdrowego wyglądu naszej fryzury. Dlategobądźmy delikatne dla swoich włosów 🙂Odżywki bez spłukiwania to dopełnienie codziennej pielęgnacji i ekspresowa pomoc dla włosów.

 1. Pamiętaj, że odżywka ma wnikać w strukturę włosów, nie zaś w skórę głowy, dlatego należy rozprowadzić ją na całej ich długości (najlepiej użyć do tego grzebienia o szerokich zębach).
 2. Posiadaczki długich włosów powinny zwrócić szczególną uwagę na końcówki –je również należy potraktować odżywką.
 3. Ilość nakładanej na nasze kosmyki odżywki powinna być wielkości orzecha włoskiego.

Od przybytku głowa nie boli? Niestety nie do końca. Włosy potraktowane za dużą ilością kosmetyku będą wyglądały na nieświeże i „przyklapnięte”. To ile odżywki naniesiemy na włosy powinno zależeć zarówno od samego produktu, jaki od stanu naszej fryzury.

Czy da się umyć włosy sama wodą?

Kosmetyki do mycia i pielęgnacji włosów nierzadko mają w składach podejrzane substancje, które zamiast pomagać, tylko pogarszają stan kosmyków. Można zamienić te kosmetyki na produkty organiczne o krótkich, dobrych składach, ale jest też inne wyjście – mycie włosów samą wodą.

Czy to pomaga? Jest coraz więcej osób, które twierdzą, że kosmetyki takie jak szampon czy odżywka do włosów to wymysł współczesności i ery konsumpcjonizmu, a sama woda wystarczy, żeby oczyścić skórę głowy i włosy. Choć jest to metoda budząca sporo kontrowersji, to trudno nie przyznać jej zwolennikom racji w wielu kwestiach.

Zobacz, jakie są wady i zalety mycia włosów samą wodą . Więcej: Na czym polega mycie włosów samą wodą? Fryzjerzy zalecają mycie włosów nie częściej niż 2–3 razy w tygodniu. Szczęśliwcy, którzy nie mają problemów z przetłuszczającymi się włosami, mogą fundować im kąpiel tylko raz w tygodniu.

Zbyt częste mycie głowy przynosi bowiem skutki odwrotne do zamierzonych: włosy stają się słabe, wypadają i nabierają skłonności do przetłuszczania. Dzieje się tak dlatego, że detergenty używane do oczyszczania włosów i skóry głowy zawierają substancje, które zaburzają naturalną gospodarkę sebum i podrażniają skórę głowy .

Tymczasem sebum to nic złego. Jest naturalnym sposobem skóry głowy na nawilżenie włosów i stworzenie bariery ochronnej. Usuwane zbyt agresywnie, na przykład w wyniku stosowania szamponów z SLS i SLES, jest przez organizm produkowane intensywnej, co prowadzi do obciążania włosów i sprawia, że przetłuszczają się błyskawicznie.

 • To właśnie z powodu takich problemów, wynikających ze stosowania nieodpowiednich kosmetyków, trend na mycie włosów samą wodą zyskał na popularności.
 • Polega on na stopniowym odstawianiu wszelkich kosmetyków do mycia i pielęgnacji włosów i zastępowaniu ich naturalnymi produktami stosowanymi w kuchni ( sodą oczyszczoną i octem jabłkowym), a w końcowym etapie – na używaniu do mycia wyłącznie wody.

Nie jest to łatwy proces, ponieważ włosy „doznają szoku” trwającego około 6 tygodni. Jednak po upływie tego czasu przyzwyczajają się do nowej pielęgnacji, ograniczającej się do mycia włosów tylko wodą, nabierają blasku i stają się wyraźnie zdrowsze. Mycie włosów samą wodą krok po kroku Idea mycia włosów tylko wodą polega na dążeniu do osiągnięcia „współpracy” z sebum, a nie walce z nim.

 1. Dlatego z pierwszym myciem włosów bez szamponu trzeba poczekać do momentu, aż staną się naprawdę mocno przetłuszczone.
 2. Następnie, tuż przed myciem, należy rozmasować skórę głowy, żeby wyprodukowała jeszcze więcej sebum.
 3. Kolejnym krokiem jest delikatne rozczesanie włosów palcami albo drewnianym grzebieniem i ich dokładne wyszczotkowanie, które pozwala rozprowadzić sebum na całej ich długości.

Ostatnim etapem jest umycie włosów sekcja po sekcji ciepłą albo wręcz gorącą wodą. Odpowiednia temperatura ułatwi pozbycie się nadmiaru sebum. Podczas mycia włosów wodą warto wykonywać delikatny masaż i przeciągać palce po kosmykach tak, żeby ściągnąć z nich nadmiar sebum.

W jakiej kolejnosci Peh?

Równowaga PEH – na czym to polega? – Równowaga PEH to kompleksowy, trzyetapowy sposób pielęgnacji włosów . Opiera się o trzy grupy składników aktywnych: proteiny, emolienty i humektanty (to właśnie od nich pochodzi skrót PEH). Każda z nich jest odpowiedzialna za inny obszar pielęgnacji – i niezbędna dla zdrowia i pięknego wyglądu włosów.

 1. Proteiny mają działanie naprawcze: wypełniają ubytki w strukturze włosa.
 2. Humektanty nawilżają pasma, a emolienty tworzą naturalną barierę, dzięki której woda nie wyparowuje.
 3. By zachować równowagę PEH, ważne jest nakładanie tych składników w odpowiedniej kolejności.
 4. Zaczynamy od protein, później aplikujemy humektanty, a dopiero na końcu emolienty.

Jak to wygląda w praktyce?

Jak długo można nie myć włosów?

Podsumowując – Jeśli musisz myć głowę codziennie używaj delikatniejszych szamponów. Jeśli masz duży problem z przetłuszczaniem, wybierz szampon przeciwłojotokowy z dobrym łagodnym składem lub coś mocniejszego stosowanego naprzemiennie z łagodniejszym szamponem.

 1. Podobnie w przypadku łupieżu czy nadmiernego wypadania, które często połączone jest z nadmiernym łojotokiem.
 2. Optymalnie mycie włosów powinno odbywać się, co 2-3 dni.
 3. Jeśli po 3 dniach nie widzisz, że Twoje włosy nie są „przetłuszczone” to nie znaczy, że nie należy ich umyć.
 4. Pamiętaj, ze na włosach osiada kurz, brud i mikroorganizmy.

Z rzadkiego mycia też może wynikać wiele nieprzyjemnych problemów, takich jak łupież, czy łojotokowe zapalenie skóry głowy. Pamiętaj, aby raz w tygodniu, w celu złuszczenia nadmiaru zrogowaciałego naskórka i mocniejszego odświeżenia skóry głowy, zastosować peeling do skóry głowy np.

 • Bandi Tricho-Peeling.
 • Absolwentka studiów magisterskich Wydziału Farmaceutycznego Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego na kierunku kosmetologia oraz studiów licencjackich na Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie na kierunku kosmetologia.
 • Pasjonatka kosmetologii ze szczególnym uwzględnieniem trychologii, receptury preparatów oraz pielęgnacji skóry.

Swoją wiedzę poszerza poprzez udział w szkoleniach i konferencjach naukowych, nieustannie poszukując nowych rozwiązań.

Ile minut powinno się myć włosy?

JAK MYĆ WŁOSY PRAWIDŁOWO – Czynnością poprzedzającą mycie powinno być dokładne rozczesanie włosów w celu usunięcia zanieczyszczeń z ich powierzchni. W przypadku włosów długich, czesanie zapobiegnie splątaniu włosów po ich umyciu. Rozpoczynając mycie, dokładnie zwilżamy włosy ciepłą wodą, nieprzekraczającą temperatury naszego ciała .

W przypadku włosów przetłuszczających się, woda powinna być letnia, aby nie pobudzać gruczołów łojowych do nadprodukcji sebum. Po spłukaniu włosów, nakładamy na nie rozcieńczony z wodą szampon i delikatnie myjemy, rozprowadzając szampon płaską dłonią w celu zmycia zanieczyszczeń i niewcierania ich w skórę głowy, po chwili spłukujemy.

Czynność powtarzamy, wcierając rozcieńczony szampon opuszkami palców w skórę głowy. Nie szarpiemy, nie drapiemy skóry, wyrabiamy pianę, którą możemy pozostawić na kilka minut na skórze i włosach dla skutecznego działania składników pielęgnujących w odpowiednio dobranym szamponie.

 1. Następnie spłukujemy głowę, wyciskamy z włosów nadmiar wody i nakładamy odżywkę.
 2. Mycie kończymy obfitym płukaniem włosów przez minimum 30 sekund , w zależności od ich gęstości i długości, pod koniec płuczemy zimną wodą same włosy w celu domknięcia łuski włosa.
 3. Następnie należy wytrzeć włosy, wyciskając w ręcznik nadmiar wody.

Włosy długie można delikatnie wykręcić w ręczniku na całej ich długości, nie zginając ich i nie zwijając w „,turban” , ponieważ włosy mokre są bardziej łamliwe. Po pozbyciu się nadmiaru wody (wytarciu) przystępujemy do rozczesania włosów. W przypadku włosów długich wskazane jest wykonanie tej czynności przy pomocy grzebienia o grubych i szeroko rozstawionych ząbkach.

You might be interested:  Jak Kręcić Włosy Lokówką?

Ile szamponu na jedno mycie?

ZBYT DUŻA ILOŚĆ SZAMPONU WCALE NIE POMAGA W DOBRYM OCZYSZCZANIU WŁOSÓW – Chociaż wydaje się to sprzeczne z tym, co podpowiada nam intuicja, to używanie większej ilości szamponu niekoniecznie musi sprawić, że Twoje włosy będą czystsze. Do dokładnego umycia włosów potrzebujesz określonej ilości szamponu, a nakładanie zbyt obfitej porcji tego kosmetyku wcale nie zwiększy jego właściwości myjących.

 1. Prawdopodobnie używasz zbyt dużej ilości szamponu, jeżeli masz wrażenie, że pokrywa Twoje włosy wyraźnie wyczuwalną warstwą, a w dodatku źle się pieni.
 2. Jeżeli martwisz się, że Twój szampon nie oczyszcza włosów w wystarczającym stopniu, może warto sięgnąć po dobry, szampon głęboko oczyszczający produkt.

Do skutecznego mycia włosów powinno wystarczyć 10 ml takiego produktu – to mniej niż łyżka stołowa! Jeżeli Twoje włosy przetłuszczają się lub są bardzo zabrudzone, konieczne może być ich ponowne umycie i w większości przypadków ta metoda będzie wystarczająca.

Czy da się umyć włosy sama wodą?

Kosmetyki do mycia i pielęgnacji włosów nierzadko mają w składach podejrzane substancje, które zamiast pomagać, tylko pogarszają stan kosmyków. Można zamienić te kosmetyki na produkty organiczne o krótkich, dobrych składach, ale jest też inne wyjście – mycie włosów samą wodą.

 1. Czy to pomaga? Jest coraz więcej osób, które twierdzą, że kosmetyki takie jak szampon czy odżywka do włosów to wymysł współczesności i ery konsumpcjonizmu, a sama woda wystarczy, żeby oczyścić skórę głowy i włosy.
 2. Choć jest to metoda budząca sporo kontrowersji, to trudno nie przyznać jej zwolennikom racji w wielu kwestiach.

Zobacz, jakie są wady i zalety mycia włosów samą wodą . Więcej: Na czym polega mycie włosów samą wodą? Fryzjerzy zalecają mycie włosów nie częściej niż 2–3 razy w tygodniu. Szczęśliwcy, którzy nie mają problemów z przetłuszczającymi się włosami, mogą fundować im kąpiel tylko raz w tygodniu.

 1. Zbyt częste mycie głowy przynosi bowiem skutki odwrotne do zamierzonych: włosy stają się słabe, wypadają i nabierają skłonności do przetłuszczania.
 2. Dzieje się tak dlatego, że detergenty używane do oczyszczania włosów i skóry głowy zawierają substancje, które zaburzają naturalną gospodarkę sebum i podrażniają skórę głowy .

Tymczasem sebum to nic złego. Jest naturalnym sposobem skóry głowy na nawilżenie włosów i stworzenie bariery ochronnej. Usuwane zbyt agresywnie, na przykład w wyniku stosowania szamponów z SLS i SLES, jest przez organizm produkowane intensywnej, co prowadzi do obciążania włosów i sprawia, że przetłuszczają się błyskawicznie.

 • To właśnie z powodu takich problemów, wynikających ze stosowania nieodpowiednich kosmetyków, trend na mycie włosów samą wodą zyskał na popularności.
 • Polega on na stopniowym odstawianiu wszelkich kosmetyków do mycia i pielęgnacji włosów i zastępowaniu ich naturalnymi produktami stosowanymi w kuchni ( sodą oczyszczoną i octem jabłkowym), a w końcowym etapie – na używaniu do mycia wyłącznie wody.

Nie jest to łatwy proces, ponieważ włosy „doznają szoku” trwającego około 6 tygodni. Jednak po upływie tego czasu przyzwyczajają się do nowej pielęgnacji, ograniczającej się do mycia włosów tylko wodą, nabierają blasku i stają się wyraźnie zdrowsze. Mycie włosów samą wodą krok po kroku Idea mycia włosów tylko wodą polega na dążeniu do osiągnięcia „współpracy” z sebum, a nie walce z nim.

 • Dlatego z pierwszym myciem włosów bez szamponu trzeba poczekać do momentu, aż staną się naprawdę mocno przetłuszczone.
 • Następnie, tuż przed myciem, należy rozmasować skórę głowy, żeby wyprodukowała jeszcze więcej sebum.
 • Kolejnym krokiem jest delikatne rozczesanie włosów palcami albo drewnianym grzebieniem i ich dokładne wyszczotkowanie, które pozwala rozprowadzić sebum na całej ich długości.

Ostatnim etapem jest umycie włosów sekcja po sekcji ciepłą albo wręcz gorącą wodą. Odpowiednia temperatura ułatwi pozbycie się nadmiaru sebum. Podczas mycia włosów wodą warto wykonywać delikatny masaż i przeciągać palce po kosmykach tak, żeby ściągnąć z nich nadmiar sebum.

Jak długo trzymać odżywkę humektantowa?

Jak Myc Włosy Omo Bycie włosomaniaczką nie jest proste. Te wszystkie zabiegi, produkty, oleje, dziwnie brzmiące nazwy i skróty sprawiają, że łatwo się w tym wszystkim pogubić. Zwłaszcza jak dopiero zaczynamy i właśnie trafiłyśmy na jeden z wielu blogów poświęconych pielęgnacji włosów.

 1. Oczywiście na początku każdy może popełniać błędy, ale może warto by było przynajmniej kilka z nich od razu wykluczyć 🙂 Dziś właśnie chciałabym Wam opowiedzieć o takich, najczęściej popełnianych błędach w pielęgnacji włosów.1.
 2. za krótkie trzymanie produktu Jest to błąd, który sama nagminnie popełniałam przed włosomaniactwem .

Wiecznie w biegu, nie miałam czasu ani ochoty by ‘godzinami’ trzymać na włosach maskę czy odżywkę i zwykle spłukiwałam produkt po kilkunastu sekundach. Niestety w tym czasie żadna substancja nie ma szans zadziałać. Jedyne co dzięki temu uzyskiwałam to łatwiejsze rozczesanie włosów, ale poprawy ich stanu, choćby i do następnego mycia, nie było.

 1. Ile w takim razie powinno się trzymać poszczególne produkty na włosach? Jeśli chodzi o maski i odżywki, zarówno te sklepowe jak i wzbogacane półproduktami czy robione przez nas to czas trzymania powinien wynosić 20-30minut.
 2. Nie ma sensu trzymać ich dłużej, bo wszystko to, co miało wniknąć w tym czasie na pewno zdąży.

Szamponów, tych zwykłych, nie trzymamy na włosach wcale, po myciu/masażu od razu je spłukujemy. Specjalne szampony np. przeciwłupieżowe czy takie do wypadających włosów trzeba zostawić na głowie nieco dłużej (zwykle ok.5 minut – informacja powinna być na opakowaniu).

 1. Co do olei to sprawa jest indywidualna.
 2. Niektórym, tak jak mi, wystarczy nałożenie ich na około godzinę przed myciem (to moim zdaniem minimum), inne osoby będą potrzebowały kilku godzin, a nawet i całej nocy by zauważyć efekty.
 3. Ostatnia grupa produktów to wcierki i w ich przypadku moim zdaniem również lepiej postawić na dłuższy czas.

Najbardziej optymalne jest nakładanie ich po myciu i nie zmywanie aż do następnego, ale w przypadku niektórych tego typu produktów ze względu na ich zapach (np. kozieradka) lub nadmierne obciążanie (np. Novoxidyl) lepiej nakładać je na minimum godzinę – dwie przed myciem.2.

nie odstawienie czynnika niszczącego Bardzo często dostaję maile od dziewczyn, które jak same piszą dbają o włosy już od dłuższego czasu i kompletnie nie widzą efektów. Niestety często w kolejnych mailach dowiaduję się, że wciąż prostują one włosy, bo jak same piszą inaczej wyglądają źle i nie mogłyby wyjść tak z domu.

Ja oczywiście rozumiem, że nie każda fryzura nadaje się do tego by pozwolić włosom wyschnąć samodzielnie bez jakiejkolwiek stylizacji, ale jeśli chcemy zapuścić włosy (przede wszystkim zdrowe włosy) to nie ma innego wyjścia. Musimy odstawić prostownicę w kąt (korzystając np.

Jak prawidłowo myć włosy przetłuszczające się?

Najczęściej polecaną metodą mycia włosów przetłuszczających się jest mycie : szampon + szampon + odżywka, szampon + odżywka, odżywka + szampon. Unikaj jednak mycia włosów samą odżywką. Może to nadmiernie obciążać włosy. Dodatkowo, pamiętaj, żeby odżywkę zawsze nakładać jedynie na końcówki włosów − nigdy na skórę głowy.

Jaka odżywką do OMO?

Co na 1O: – Często pytacie, czy ma znaczenie to, co nałożymy na 1O. Oczywiście ma to znaczenie. Z reguły na 1O aplikujemy produkt z humektantami, proteinami lub PEH-owy – czyli zawierający składniki ze wszystkich grup. Możecie wybrać również produkty z silikonami – w metodzie OMO one nie są zabronione.

 1. Jeśli myjecie włosy tylko delikatnym szamponem, wybierajcie lżejsze silikony typu dimethicone, amodimethicone czy cyclomethicone.
 2. Jeśli chcecie coś mocniejszego, na przykład T rimethylsilylamodimethicone czy Trimethylsiloxysilicate, wtedy trzeba już sięgnąć co jakiś czas po mocniejszy szampon.
 3. Zwracajmy jednak uwagę, czy silikonowy produkt, zaaplikowany na 1O nie obciąży nam włosów.

Przykłady masek i odżywek, polecanych na 1O w metodzie OMO, klikając w linki będziecie mogli kupić wszystko w jednym miejscu.