Jak Myć Włosy Po Operacji Zaćmy?

Jak Myć Włosy Po Operacji Zaćmy
– Opatrunek na oku operowanym powinien pozostać do pierwszej wizyty kontrolnej. – Po pierwszym badaniu okulistycznym zostaną zalecone krople do oczu i wyznaczony termin kolejnej wizyty kontrolnej. – W pierwszych 2-3 tygodniach należy unikać wysiłku fizycznego, uciskania i pocierania operowanego oka.

– Nie ma przeciwskazań do oglądania telewizji i czytania. – Po 24 godzinach można zaprzestać stosowania opatrunku w pomieszczeniach zamkniętych, a także myć włosy, zwracając uwagę na to, by szampon nie dostał się do operowanego oka. – Do czasu zapisania nowych okularów (1 miesiąc po operacji) można używać stosowanych do czasu operacji usunięcia zaćmy/jaskry.

Podobne artykuły:

    Porady okulistyczne Zabiegi okulistyczne Laser femtosekundowy w zabiegu zaćmy Przygotowanie pacjenta do zabiegu zaćmy Badanie kwalifikacyjne do zabiegu zaćmy Szczegóły zabiegu zaćmy

Czy można myć twarz po zabiegu zaćmy?

Pobierz prospekt pdf • Nie stosować bardzo gorącej kąpieli, nie korzystać z sauny. • Można oglądać programy telewizyjne i czytać. • Można spacerować bez potrzeby noszenia opatrunku, należy jednak unikać silnego nasłonecznienia, ewentualnie stosować okulary przeciwsłoneczne. Jak Myć Włosy Po Operacji Zaćmy Pobierz prospekt pdf

Jak długo nie można się schylać po operacji zaćmy?

Jakie są ograniczenia w aktywności i jak długo trwa okres rekonwalescencji po zabiegu usunięcia zaćmy? – Okres rekonwalescencji po zabiegu trwa najczęściej 4 – 6 tygodni, podczas których należy unikać nadmiernego wysiłku fizycznego, schylania się i dźwigania. Nie powinno się intensywnie gimnastykować. Warto wiedzieć, że w tym czasie przewidziane są dwie wizyty kontrolne w klinice LENS.

Jak myć oko po operacji zaćmy?

ZALECAMY: – Przed podaniem przepisanych kropli: 1. Umyć dokładnie ręce.2. W przypadku stwierdzenia wydzieliny w worku spojówkowym przemyć operowane oko solą fizjologiczną. Prawidłowy sposób podawania kropli do oczu:

    odciągnąć dolną powiekę i spojrzeć w górę zakroplić jedną kroplę, nie dotykając końcówką dozownika powiek ani rzęs zamknąć powieki na około 1 minutę po zakropleniu można stosować krople leżąc nie wolno używać kropli, które były otwarte dłużej niż 1 miesiąc nie stosować innych kropli niż zalecone

2. Do zabiegów higienicznych wokół oka należy używać jedynie czystych gazików lub chusteczek jednorazowych.3. Nie należy trzeć i uciskać oka.4. Na noc oko należy zasłaniać osłonką ochronną, spać na wznak lub na boku przeciwnym do operowanego oka.5. Należy ograniczyć wysiłek fizyczny – nie podnosić ciężkich rzeczy, nie napinać mięśni brzucha, nie pochylać się, unikać gwałtownych szarpnięć.6. W razie trudności w oddawaniu stolca stosować łagodne środki ułatwiające wypróżnienie.7. W razie wystąpienia dolegliwości należy zgłosić się do lekarza okulisty prowadzącego lub na ostry dyżur okulistyczny.8. Opatrunek na oku operowanym zdjąć następnego dnia rano.9. W trakcie gojenia się rany operacyjnej należy zachować oszczędzający tryb życia.10. Należy przestrzegać zaleceń lekarza dotyczących stosowania kropli do oczu i jeśli krople skończą się wcześniej niż wyznaczony termin badania kontrolnego, należy zwrócić się do lekarza.11. Dokładnie myć ręce przed zakraplaniem.12. Po 24 godzinach można spacerować bez potrzeby noszenia opatrunku, należy jednak unikać silnego nasłonecznienia – ewentualnie należy stosować okulary przeciwsłoneczne.13. Można myć włosy, zwracając uwagę, aby szampon nie dostał się do operowanego oka.14. Należy zgłosić się na badania kontrolne – zgodnie z zaleceniami lekarza prowadzącego. W przypadku stwierdzenia pogorszenia widzenia lub pojawienia się dolegliwości bólowych należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza okulisty. -> Serwis korzysta z ciasteczek

Na co trzeba uważać po operacji zaćmy?

Jak stosować krople do oczu po operacji zaćmy? – Operacja usunięcia zaćmy przebiega w trybie ambulatoryjnym i właściwie w żadnym wypadku nie wymaga hospitalizacji po zabiegu. Pacjenci pojawiający się na badaniu kontrolnym w dzień po zabiegu otrzymują więc wypis do domu, protokół operacji oraz listę informacji o leczeniu i pielęgnacji pooperacyjnej. Jak Myć Włosy Po Operacji Zaćmy Najważniejszą zasadą, o której należy pamiętać po operacji zaćmy jest prowadzenie spokojnego trybu życia . Pacjenci nie powinni podnosić ciężkich przedmiotów, unikać schylania się i wysiłku oraz pamiętać, by nie spać na operowanej stronie najdłużej, jak to tylko możliwe. Jak Myć Włosy Po Operacji Zaćmy Jedną z pierwszych i ważniejszych wizyt kontrolnych po zabiegu będzie ponowna kontrola w OneDayClinic, 14 dni po zabiegu , podczas której pacjent dowie się na jakim etapie gojenia się jest jego oko, do których zaleceń należy nadal się stosować i czy korzystanie z kropli do oczu jest w dalszym ciągu konieczne.

Co wolno a czego nie wolno po operacji zaćmy?

Jak postępować w kolejnych dniach po operacji? – Pacjenci często zastanawiają się, jak myć włosy po operacji zaćmy. W dniu zabiegu najlepiej zrezygnować z tej czynności, a w kolejnych dniach – być bardzo ostrożnym i pilnować, by woda, szampon czy żel pod prysznic nie dostały się do oka, które było poddane zabiegowi.

Kolejna wizyta kontrolna po operacji zazwyczaj odbywa się po 2 tygodniach. To optymalny czas, by lekarz mógł ocenić czy proces gojenia przebiega prawidłowo. Gdyby jednak wcześniej pojawiały się jakieś niepokojące objawy – nie należy zwlekać i czekać do wyznaczonego terminu, tylko niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.

Przez kilka kolejnych tygodni po zabiegu usunięcia katarakty pacjent powinien prowadzić oszczędzający tryb życia. Okres przerwy od pracy warto przeznaczyć na prawdziwą regenerację i odpoczynek, a nie na przemeblowania i porządki w domu. Należy unikać gwałtownego schylania i podnoszenia ciężkich przedmiotów.

Jak długo trzeba uważać po operacji zaćmy?

Kiedy można współżyć? – W okresie pooperacyjnym należy prowadzić oszczędny tryb życia i unikać nadmiernej aktywności fizycznej. Z tego powodu zalecamy zrezygnowanie ze współżycia po operacji zaćmy w czasie pierwszych 3 tygodni. Po upływie tego okresu, jeśli rekonwalescencja będzie przebiegała pomyślnie, będziesz mógł do niej powrócić.

You might be interested:  Ile Maski Nakładać Na Włosy?

Czy po operacji zaćmy trzeba nosić okulary?

To jak pacjent ma widzieć po zabiegu powinno być omówione podczas badania przedoperacyjnego. Można obliczyć moc soczewki tak, aby pacjent czytał z bliska bez okularów lub widział dobrze bez okularów przedmioty usytuowane daleko – wszystko planuje się zgodnie z życzeniem pacjenta.

  • Usuwanie zaćmy odbywa się dwoma metodami: Fakoemulsyfikcja zaćmy to metoda polegająca na usunięciu zaćmy za pomocą ultradźwiękowej końcówki i wszczepieniu sztucznej soczewki wewnątrzgałkowej.
  • Zabieg wykonuje się w znieczuleniu powierzchniowym aplikowanym w postaci żelu lub kropli do worka spojówkowego.

Na miejsce usuniętej soczewki wkłada się nową – elastyczną, zwijalną, akrylową, która sama rozwija się w torebce naturalnej soczewki i osadza we właściwym miejscu w gałce ocznej. Nacięcie jest minimalne (od 1,5 do 3 mm). Operacja wysokoprecyzyjnym laserem femtosekundowym (FemtoCataract) – metoda polegająca na wykonaniu mikronacięć laserem (tzw.

  1. portów) w rogówce, zautomatyzowanej tzw.
  2. Capsulorhexis czyli otwarciu przedniej torebki naturalnej soczewki, fragmentacji naturalnej soczewki (laserem femtosekundowym i usunięciu przez nie zmętniałej soczewki a następnie wprowadzeniu nowej.
  3. Zabieg trwa 10-15 minut.
  4. Po zabiegu usunięcia zaćmy oko zmienia swoje właściwości refrakcyjne.

W przypadku zaćmy oznacza to, że nie ma gwarancji, że zostanie osiągnięta taka siła załamywania światła, która sprawi, że pacjentowi nie będą już potrzebne żadne okulary. Lekarz jest w stanie obliczyć moc soczewki wszczepianej do oka pacjenta z dokładnością do 0.5 dioptrii, co pozwala skorygować współistniejącą wadę wzroku przynajmniej do jednej odległości – zazwyczaj do dali.

To jak pacjent ma widzieć po zabiegu powinno być omówione podczas badania przedoperacyjnego. Można obliczyć moc soczewki tak, aby pacjent czytał z bliska bez okularów lub widział dobrze bez okularów przedmioty usytuowane daleko – wszystko planuje się zgodnie z życzeniem pacjenta. Jeśli pacjent decyduje się na wszczepienie soczewki jednoogniskowej , oznacza to, że będzie widział wyraźnie albo z bliska, albo z daleka – np.

będzie mógł bez okularów prowadzić samochód, ale do czytania książki dalej będzie potrzebował korekcji wzroku za pomocą okularów. Część krótkowidzów, u których pojawia się zaćma, decyduje się na pozostanie w sytuacji, w jakiej są przez całe życie: wybierają ostre widzenie z bliska, oraz okulary do dali.

  • Ale są i tacy, którzy przy okazji zabiegu usunięcia zaćmy decydują się na skorygowanie wzroku do dali, wybierając tym samym dalsze użytkowanie okularów do bliży, czyli do czytania.
  • Dobór okularów po operacji zaćmy odbywa się ok.6 tygodni po zabiegu, ponieważ wtedy widzenie powinno być już ustabilizowane.

Soczewki jednoogniskowe są refundowane przez NFZ. Jeśli pacjent decyduje się na wszczepienie soczewki wieloogniskowej (trifokalnej/multifokalnej lub EDOF-extended depth of focus), oprócz usunięcia zaćmy może liczyć na bardzo dobrą ostrość wzroku do dali, bliży (35-40 cm) oraz odległości pośredniej (60-90 cm).

Czy można pić kawę po operacji zaćmy?

Pacjenci zakwalifikowani do operacji zaćmy zazwyczaj chcą jak najlepiej się do niej przygotować i jak najwięcej dowiedzieć się zarówno o przebiegu operacji, jak też o ryzyku z nią związanym i zasadach postępowania przed i po zabiegu. Do poruszanych zagadnień należy m.

in. dieta: jako że niektórzy nie wyobrażają sobie poranka bez filiżanki aromatycznej, gorącej kawy, bardzo często pojawiają się pytania dotyczące możliwości spożywania właśnie tego napoju. Usunięcie zaćmy – przygotowanie do zabiegu Dzięki nowoczesnym technologiom operacja usunięcia zaćmy jest obecnie szybką i bezbolesną procedurą, która nie wymaga pozostawania w szpitalu ani długotrwałej rekonwalescencji.

Zabieg usunięcia zaćmy odbywa się w warunkach ambulatoryjnych, przy znieczuleniu miejscowym. Soczewka zmętniała z wyniku choroby jest rozbijana przy pomocy lasera i usuwana, po czym w oku umieszcza się soczewkę syntetyczną, zapewniającą prawidłowe widzenie.

Bezpośrednio po operacji zaćmy pacjent może wrócić do domu i w miarę normalnie funkcjonować. Aby jednak wszystko przebiegło pomyślnie, niezbędne jest odpowiednie przygotowanie i stosowanie się do zaleceń lekarskich po zabiegu leczenia zaćmy . Przed operacją zaćmy nie należy używać żadnych kosmetyków do twarzy, zwłaszcza w okolicach oczu.

W dniu zabiegu usunięcia zaćmy (a najlepiej również w dniu poprzedzającym) absolutnie nie nakładamy makijażu. Biżuterię także na pewien czas musimy zostawić w szkatułce. Niewskazane jest też przyjmowanie niektórych leków, np. przeciwzakrzepowych, dlatego pacjenci z problemami kardiologicznymi przed operacją zaćmy powinni wybrać się na konsultację do specjalisty w tej dziedzinie. Na zabieg należy przyjść na czczo. Czy można jednak wypić choćby małe espresso dla kurażu? Niestety, z tej przyjemności przed operacją zaćmy także trzeba zrezygnować, podobnie jak z alkoholu czy napojów energetycznych, które mogłyby wpłynąć na podwyższenie ciśnienia krwi.

Jedzenie i picie po operacji zaćmy Po zakończeniu procedury pacjent zostaje jeszcze przez ok. godzinę pod nadzorem lekarza, aby upewnić się, że nowa soczewka umiejscowiła się prawidłowo. Następnie można opuścić klinikę – jednak pod opieką osoby towarzyszącej, ponieważ ostrość widzenia jest jeszcze nieco ograniczona.

Po powrocie do domu można wreszcie zjeść posiłek, jednak zalecane jest unikanie ciężkostrawnych i niezdrowych dań. W okresie rekonwalescencji po operacji zaćmy powinniśmy szczególnie dbać o zbilansowaną dietę, bogatą w witaminy A, C i E oraz nienasycone kwasy tłuszczowe i luteinę.

Jak długo może boleć oko po operacji zaćmy?

Wzrost ciśnienia wewnątrzgałkowego – Jednym z najczęściej występujących powikłań po operacji zaćmy jest nagły wzrost ciśnienia wewnątrzgałkowego. Zazwyczaj występuje w ciągu pierwszych 24 godzin po operacji. Objawy, których doświadcza pacjent to bóle głowy, oczu, obrzęk rogówki.

Jak długo po operacji zaćmy nie można dźwigać?

Rekonwalescencja po operacji zaćmy – PIerwsza doba po operacji zaćmy jest kluczowa i bezwzględnie należy zastosować się do zaleceń lekarza. Jak zadbać o siebie i oczy po operacji?

    Odpoczywając. Przez kilka pierwszych dni po zabiegu należy dużo odpoczywać, głównie w pozycji leżącej, a przede wszystkim w pierwszej dobie ograniczając do minimum przejazd wszelkimi pojazdami. Prowadząc higieniczny tryb życia. Infekcje to wróg każdego zabiegu chirurgicznego. Dlatego bezpośrednio po nim przez kilka kolejnych dni nie należy oka ani dotykać (szczególnie nieumytymi rękoma), ani przemywać. Śpiąc w określonej pozycji. Przez kilka nocy zaleca się spanie na boku przeciwnym do operowanego oka. Pozwoli to uniknąć ucisku na wyleczonym organie. Zakrapiając oko odpowiednimi kroplami zgodnie z zaleceniami lekarza. Przez miesiąc po zabiegu pacjent powinien zakrapiać oko kroplami z antybiotykiem i sterydami. Zapobiegnie tym ewentualnej infekcji i ułatwi gojenie rogówki. Nie forsując się. W pierwszej dobie po operacji nie należy dźwigać przedmiotów cięższych niż 6 kilogramów i nie schylać się. Może to niebezpiecznie podwyższyć ciśnienie krwi w operowanym oku.

To zaskakujące, ale dzięki dzisiejszej medycynie operacja zaćmy właściwie nie wymaga od pacjenta okresu rekonwalescencji, a jedynie zastosowanie się do kilku powyższych zasad. Po szybkim, bezbolesnym zabiegu pacjenci odzyskują pełną sprawność wzrokową, a objawy związane z zaćmą w zupełności znikają Jak Myć Włosy Po Operacji Zaćmy Przeczytaj również: Zaćma – zalecenia po zabiegu Jedną z najważniejszych zasad, o których należy po operacji bezwzględnie pamiętać jest to, by pacjent nie wysilał się i nie przemęczał wzroku przez pierwsze 24 godziny. Dodatkowo zaleca się, by przez pierwsze dwa tygodnie po zabiegu oszczędzać się i minimalizować wysiłek.

Niewskazane jest chodzenie na basen i do sauny, nie można dźwigać przedmiotów o wadze powyżej 2 kg, warto pamiętać też by nie spać przez pewien czas na stronie operowanego oka (unikając w ten sposób nadmiernego wzrostu ciśnienia wewnątrzgałkowego). Należy wykorzystać też do końca lekarstwa przepisane przez lekarza podczas badania kontrolnego – zarówno krople jak i maści z antybiotykiem pozwalają zredukować ryzyko pojawienia się jakiejkolwiek infekcji do minimum, a tym samym zwiększyć szansę na pełne wyzdrowienie oka i odzyskanie pełnej sprawności wzroku.

Przeczytaj również: OperAcja Zaćmy – powikłania po zabiegu W naszej klinice robimy wszystko, by nasi pacjenci byli w jak najlepszej formie, dlatego zarówno transport, jak i nocleg są zapewnione w niemalże wszystkich dostępnych pakietach.

You might be interested:  Jak Obciąć Włosy Z Tyłu Głowy?

Jak długo należy stosować krople po operacji zaćmy?

Pełen sukces operacji zaćmy jest uzależniony zarówno od doświadczenia chirurga i zdiagnozowania choroby w odpowiednim momencie, jak też od właściwego postępowania pacjenta po zabiegu. Jednym z nieodzownych elementów rekonwalescencji jest systematyczne stosowanie przepisanych przez lekarza kropli do oczu po operacji zaćmy.

Jakie krople do oczu po zabiegu zaćmy? Operacja zaćmy, czyli fakoemulsyfikacja , jest mało inwazyjnym zabiegiem – polega na usunięciu zmętniałej soczewki i zastąpieniu jej nową, syntetyczną. Choć po zabiegu zaćmy możemy bardzo szybko wrócić do normalnego funkcjonowania i nie musimy pozostawać w szpitalu, to jednak pamiętajmy o tym, że oko przez pewien czas jest szczególnie podatne na różnego rodzaju infekcje.

Dlatego zalecane jest stosowanie leków przeciwzapalnych oraz antybiotyku. Najczęściej pacjentom przepisywane są 3 rodzaje kropli do oczu po operacji zaćmy:

    krople z antybiotykiem – dawkujemy je ściśle według zaleceń lekarza, zazwyczaj przez 7 dni; krople NLPZ (niesteroidowe leki przeciwzapalne) – zazwyczaj zaleca się stosowanie ich przez ok.4-6 tygodni; kortykosteroidy (steroidowy lek przeciwzapalny) – stosowane przez ok.2-4 tygodnie, przy czym ich dawkowanie musi być ściśle kontrolowane, a dawka – stopniowo zmniejszana, aby uniknąć działań niepożądanych, takich jak np. zwiększenie ryzyka powstania zaćmy wtórnej.

Stosowanie odpowiednich kropli do oczu pozwala uniknąć powikłań po operacji zaćmy , które mogłyby zostać wywołane przedłużającym się stanem zapalnym, takich jak np. jaskra wtórna infekcja błony naczyniowej. Niesteroidowe leki przeciwzapalne sprawiają również, że pacjent nie odczuwa bardzo dużego i uciążliwego bólu czy dyskomfortu w trakcie gojenia się oka.

Jak przyspieszyć proces rekonwalescencji po operacji zaćmy? Oprócz stosowania kropli do oczu po leczeniu zaćmy zgodnie z zaleceniami okulisty, trzeba także przestrzegać pozostałych zaleceń, dzięki którym zoperowane oko będzie regenerowało się we właściwym tempie i bez komplikacji. Kluczowe znaczenie mają pierwsze dni po zabiegu operacji zaćmy, kiedy powinniśmy unikać schylania się i wysiłku fizycznego, a także dbać o to, by do oka nie dostały się żadne zanieczyszczenia, pyłki czy detergenty.

Po zakończeniu przyjmowania kropli przepisanych przez lekarza okulistę, kiedy oko będzie już całkowicie zagojone, warto też zapuszczać nawilżające krople do oczu, dostępne bez recepty, zwłaszcza jeżeli dużo czasu spędzamy przed ekranem czy monitorem.

Czy można oglądać telewizję po zabiegu zaćmy?

Po operacji można : oglądać TV, korzystać z komputera, telefonu komórkowego i czytać. używać „starych’ okularów pod warunkiem, iż szkło po stronie oka operowanego nie pogarsza widzenia. W przeciwnym wypadku szkiełko należy usunąć lub zastąpić zwykłym.

Kiedy można oglądać telewizję po operacji zaćmy?

Zaćma jest jedną z najczęściej występujących chorób narządu wzroku. Nieleczona choroba może prowadzić do trwałej utraty wzroku, a także do zaniku całej gałki ocznej. Jedynym skutecznym sposobem leczenia katarakty jest operacja, podczas której wszczepia się nową soczewkę.

Obecnie rozwój medycyny sprawił, że powikłania zdarzają się bardzo rzadko, a taki zabieg jest metodą mało inwazyjną i przeprowadzaną często w warunkach ambulatoryjnych w znieczuleniu miejscowym. Co więcej, jest on wykonywany zazwyczaj w ciągu maksymalnie kilkudziesięciu minut, a pacjent tego samego dnia wychodzi do domu.

Jak wygląda operacja zaćmy? Obecnie coraz częściej odchodzi się od bardzo inwazyjnych sposobów operacji zaćmy. Lekarze stawiają teraz na bezpieczny i szybki sposób usuwania zaćmy – fakoemulsyfikację. Jest to zabieg chirurgiczny, polegający na rozbiciu zmętniałej soczewki za pomocą fal ultradźwięków i usunięcia jej resztek z oka.

  1. Na miejsce zajętej chorobą soczewki wszczepia się nową.
  2. Przed przystąpieniem do zabiegu oko pacjenta zostaje odpowiednio przygotowane poprzez kilkukrotne zapuszczenie kropel.
  3. Operacja ta przeprowadzana jest przeważnie w znieczuleniu miejscowym.
  4. W oku wykonuje się około trzymilimetrowe nacięcie, przez które chirurg wprowadza głowicę fakoemulsyfikatora emitującą ultradźwięki.

Rozbita w ten sposób soczewka zostaje odessana za pomocą tego aparatu. Następnie wstawia się nową, odpowiednio dobraną do danego pacjenta soczewkę. Najczęściej zabieg trwa od kilkunastu do kilkudziesięciu minut. Zaletami tej metody leczenia zaćmy jest jej nieinwazyjność .

  • Ta szybka i bezpieczna metoda niweluje ryzyko wystąpienia powikłań pooperacyjnych, ponieważ miejsce operacji nie wymaga zakładania szwów.
  • Jest to krótki zabieg (w znieczuleniu kroplowym), po którym pacjent szybko wypisywany jest do domu – nawet tego samego dnia.
  • Rzadziej stosuje się inne metody usuwania zaćmy z soczewki.

Przykładem takiego może być technika non – phaco, czyli bezszwowa metoda operacji, podczas której również wykonuje się małe nacięcie oka, jednak nie używa się ultradźwięków. Pomimo że obie te metody są do siebie łudząco podobne, to w rzeczywistości jednak podczas tej drugiej operacji zajętej soczewki nie rozbija się i nie odsysa, lecz wyprowadza się ją przez tak zwany tunel twardówkowy.

Wykonuje się przy tym specjalny rodzaj nacięcia dostępem górnym lub skroniowym, by przedostać się przez wszystkie struktury anatomiczne gałki ocznej i wydrążyć dostęp o średnicy 6–7 milimetrów do torebki soczewki. Tym wydrążeniem zostaje wydostana zmętniała soczewka, a na jej miejsce wstawia się nową.

Tunel twardówkowy ma zazwyczaj kształt klina, a jego zaletą jest to, iż uszczelnia się samoistnie, dzięki czemu pacjentowi nie zakłada się szwów. Zdecydowanie najrzadziej obecnie przeprowadzanym zabiegiem jest ECCE, czyli zewnątrztorebkowe usunięcie zaćmy. Jest to klasyczna metoda operacyjna, podczas której oszczędza się torebkę tylną soczewki, pozostawiając ją na miejscu.

Dlaczego nie widzę po operacji zaćmy?

Jedyną skuteczną metodą usunięcia zaćmy jest zabieg operacyjny – najczęściej stosowana fakoemulsyfukacja. Podaje się, że w Polsce na kataraktę choruje około 800 tysięcy osób, na całym świecie zaś istnieje nawet 20 milionów chorych. Zaćma bowiem jest najczęściej występującą chorobą degeneracyjną oczu, a zapadają na nią głównie osoby w podeszłym wieku.

Funkcje soczewki oka Zmętnienie soczewki pojawia się głównie u osób po 60. roku życia, jednak zdarza się, że zapadają na nią również ludzie młodzi, a także dzieci. Soczewka jest przezroczystym i elastycznym elementem gałki ocznej, ulokowanym między tęczówką a ciałem szklistym. Kształtem wygląda jak wypukły krążek wielkości monety jednogroszowej.

Załamuje ona promienie świetlne, dzięki czemu na siatkówce powstaje odwrócony i pomniejszony obraz. Jej najważniejszą rolą jest umożliwienie ostrego widzenia rzeczy, które znajdują się w różnych odległościach – to dzięki niej zachodzi zjawisko akomodacji, czyli dostosowywania się oka do wyraźnego widzenia zarówno z bliska, jak i z daleka.

  1. Powstawanie mętów i plamek na soczewce w procesie rozwoju katarakty upośledza funkcje soczewki i sprzyja pogorszeniu się widzenia.
  2. Jakie są objawy zaćmy? Zaćma objawia się pogorszeniem jakości widzenia – postrzegania przedmiotów tak, jakbyśmy patrzyli przez brudną szybę.
  3. W zaawansowanej fazie zaćmy ostrość widzenia błyskawicznie maleje.
You might be interested:  Co Ile Trzeba Myć Włosy?

Chory ma tak osłabiony wzrok, że dostrzega wyłącznie kontury i zarysy dużych przedmiotów oraz zmiany natężenia światła. W polu widzenia mogą pojawiać się również różne plamki czy zatarcia obrazu. Zaćmie towarzyszą również zaburzenia w ocenie odległości, zez lub oczopląs.

  • Choroba ta, poprzez stopniowe uszkadzanie wzroku, negatywnie wpływa na jakość życia i wykonywanie czynności codziennych.
  • Operacja zaćmy gwarancją wyleczenia Fakoemulsyfikacja jest dziś najczęściej stosowaną metodą leczenia katarakty.
  • Jest to zabieg chirurgiczny, podczas którego usuwa się zmętniałą soczewkę za pomocą głowicy aparatu, emitującej fale ultradźwięków.

Po wykonaniu nacięcia w rogówce oka i przedostaniu się do torebki soczewki, rozbija się ową zajętą chorobą soczewkę i usuwa jej fragmenty z oka. Na miejsce jej miejsce wszczepia się nową, sztuczną, zawiniętą soczewkę, która rozwija się i przyjmuje właściwy kształt dopiero po umieszczeniu jej we właściwej lokalizacji.

  1. Przed przystąpieniem do zabiegu oko pacjenta zostaje odpowiednio przygotowane poprzez kilkukrotne zapuszczenie kropel, a także oczyszczone i zdezynfekowane.
  2. Zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym.
  3. W oku wykonuje się nacięcie o długości około trzech milimetrów, dzięki czemu chirurg może wprowadzić głowicę fakoemulsyfikatora emitującą ultradźwięki.

Rozbita w ten sposób soczewka zostaje odessana za pomocą tego aparatu. Następnie wstawia się nową, odpowiednio dobraną do danego pacjenta soczewkę. Najczęściej zabieg trwa od kilkunastu do kilkudziesięciu minut, a dla chorego jest zupełnie bezbolesny. Co więcej, operacja zaćmy jest wykonywana przy znieczuleniu miejscowym i nie wymaga hospitalizacji – jeśli podczas operacji nie pojawiły się żadne komplikacje, pacjent już kilka godzin po operacji zostaje wypisany do domu.

Po jakim czasie od operacji zaćmy można myć głowę po zabiegu?

– Opatrunek na oku operowanym powinien pozostać do pierwszej wizyty kontrolnej. – Po pierwszym badaniu okulistycznym zostaną zalecone krople do oczu i wyznaczony termin kolejnej wizyty kontrolnej. – W pierwszych 2-3 tygodniach należy unikać wysiłku fizycznego, uciskania i pocierania operowanego oka.

  • – Nie ma przeciwskazań do oglądania telewizji i czytania.
  • – Po 24 godzinach można zaprzestać stosowania opatrunku w pomieszczeniach zamkniętych, a także myć włosy, zwracając uwagę na to, by szampon nie dostał się do operowanego oka.
  • – Do czasu zapisania nowych okularów (1 miesiąc po operacji) można używać stosowanych do czasu operacji usunięcia zaćmy/jaskry.

Podobne artykuły:

    Porady okulistyczne Zabiegi okulistyczne Laser femtosekundowy w zabiegu zaćmy Przygotowanie pacjenta do zabiegu zaćmy Badanie kwalifikacyjne do zabiegu zaćmy Szczegóły zabiegu zaćmy

Jak długo po operacji zaćmy nie można dźwigać?

Kiedy po operacji zaćmy można się schylać? – Bezpośrednio po zabiegu zaćmy należy unikać nie tylko schylania się, ale także dźwigania ciężarów czy intensywnych ćwiczeń . Okres pełniej rekonwalescencji może potrwać od 4 do 6 tygodni i w tym czasie zaleca się unikanie pochylania.

  1. Niewskazany jest też nadmierny wysiłek, także w postaci uprawiania sportu, jeśli obejmuje takie czynności, jak pochylanie się, ćwiczenia z obciążeniem lub bardzo intensywny wysiłek fizyczny.
  2. Zalecenia po zabiegu operacji zaćmy to unikanie tego typu aktywności co najmniej przez 2 tygodnie .
  3. Po tym okresie można wrócić do ćwiczeń, nadal jednak tych nieobejmujących pochylania się i dźwigania.

W pierwszym miesiącu po operacji zaćmy lepiej unikać kontaktu operowanego oka z wodą z detergentami. Zaleca się, aby nie pływać, nie korzystać z wanny z hydromasażem, nie odwiedzać sauny lub spa. Warto pamiętać, że po operacji zaćmy pozostaje niewielka rana na powierzchni oka, której nie powinno się drażnić lub zanieczyszczać.

  • Po operacji zaćmy prowadzenie pojazdów jest dozwolone nawet następnego dnia, jeśli pacjent widzi dostatecznie dobrze.
  • Jednak ważne jest, aby zapewnić oczom odpowiedni czas na odpoczynek, co nie jest możliwe w czasie długiej jazdy.
  • Zdarza się też, że czas regeneracji wzroku wydłuża się do kilku tygodni i bezpośrednio po operacji zaćmy oczy są nadwrażliwe na światło lub mają problem z akomodacją, co objawia się chwilowym zamazaniem pola widzenia.

W takim wypadku koniecznie należy odczekać, aby wzrok wróci do normy.

Jak długo należy stosować krople po operacji zaćmy?

Pełen sukces operacji zaćmy jest uzależniony zarówno od doświadczenia chirurga i zdiagnozowania choroby w odpowiednim momencie, jak też od właściwego postępowania pacjenta po zabiegu. Jednym z nieodzownych elementów rekonwalescencji jest systematyczne stosowanie przepisanych przez lekarza kropli do oczu po operacji zaćmy.

  1. Jakie krople do oczu po zabiegu zaćmy? Operacja zaćmy, czyli fakoemulsyfikacja , jest mało inwazyjnym zabiegiem – polega na usunięciu zmętniałej soczewki i zastąpieniu jej nową, syntetyczną.
  2. Choć po zabiegu zaćmy możemy bardzo szybko wrócić do normalnego funkcjonowania i nie musimy pozostawać w szpitalu, to jednak pamiętajmy o tym, że oko przez pewien czas jest szczególnie podatne na różnego rodzaju infekcje.

Dlatego zalecane jest stosowanie leków przeciwzapalnych oraz antybiotyku. Najczęściej pacjentom przepisywane są 3 rodzaje kropli do oczu po operacji zaćmy:

    krople z antybiotykiem – dawkujemy je ściśle według zaleceń lekarza, zazwyczaj przez 7 dni; krople NLPZ (niesteroidowe leki przeciwzapalne) – zazwyczaj zaleca się stosowanie ich przez ok.4-6 tygodni; kortykosteroidy (steroidowy lek przeciwzapalny) – stosowane przez ok.2-4 tygodnie, przy czym ich dawkowanie musi być ściśle kontrolowane, a dawka – stopniowo zmniejszana, aby uniknąć działań niepożądanych, takich jak np. zwiększenie ryzyka powstania zaćmy wtórnej.

Stosowanie odpowiednich kropli do oczu pozwala uniknąć powikłań po operacji zaćmy , które mogłyby zostać wywołane przedłużającym się stanem zapalnym, takich jak np. jaskra wtórna infekcja błony naczyniowej. Niesteroidowe leki przeciwzapalne sprawiają również, że pacjent nie odczuwa bardzo dużego i uciążliwego bólu czy dyskomfortu w trakcie gojenia się oka.

  1. Jak przyspieszyć proces rekonwalescencji po operacji zaćmy? Oprócz stosowania kropli do oczu po leczeniu zaćmy zgodnie z zaleceniami okulisty, trzeba także przestrzegać pozostałych zaleceń, dzięki którym zoperowane oko będzie regenerowało się we właściwym tempie i bez komplikacji.
  2. Kluczowe znaczenie mają pierwsze dni po zabiegu operacji zaćmy, kiedy powinniśmy unikać schylania się i wysiłku fizycznego, a także dbać o to, by do oka nie dostały się żadne zanieczyszczenia, pyłki czy detergenty.

Po zakończeniu przyjmowania kropli przepisanych przez lekarza okulistę, kiedy oko będzie już całkowicie zagojone, warto też zapuszczać nawilżające krople do oczu, dostępne bez recepty, zwłaszcza jeżeli dużo czasu spędzamy przed ekranem czy monitorem.

Jak długo może boleć oko po operacji zaćmy?

Wzrost ciśnienia wewnątrzgałkowego – Jednym z najczęściej występujących powikłań po operacji zaćmy jest nagły wzrost ciśnienia wewnątrzgałkowego. Zazwyczaj występuje w ciągu pierwszych 24 godzin po operacji. Objawy, których doświadcza pacjent to bóle głowy, oczu, obrzęk rogówki.