Jak Odżywić Spalone Włosy?

Jak Odżywić Spalone Włosy
Domowe maseczki do włosów – Czy istnieje inny sposób niż olej oraz zioła? Tak! W domowych warunkach możesz potraktować fryzurę także odżywiającą maską do włosów, wykonaną z naturalnych składników. Aby przygotować maski na suche włosy, skorzystaj z produktów ze swojej kuchni, takich jak miód, sok z cytryny czy śmietana – nadają się one doskonale do pielęgnacji włosów .

 1. Nałóż maskę na całą długość włosów, owiń je ręcznikiem lub folią spożywczą i pozostaw na około 30 minut.
 2. Następnie spłucz maseczkę i umyj włosy.
 3. Poniżej kilka pomysłów na odżywiające maseczki na spalone włosy .
 4. Domowe maski możesz nanosić na włosy na całej długości lub nawet wmasowywać je w skórę głowy.

Aby pozbyć się resztek maski po jej zastosowaniu, umyj głowę delikatnym szamponem. Możesz także zabezpieczyć włosy odżywką. Jak przygotować maski do włosów z jogurtu i innych produktów spożywczych? Zmieszaj ze sobą 2 łyżeczki oliwy (może ją zastąpić olej), surowe jajko oraz 3 łyżki jogurtu naturalnego.

Nanieś na włosy od nasady aż po końce. Spłucz po 40 minutach i umyj włosy delikatnym szamponem – dzięki temu unikniesz podrażnień. Maseczka z żółtek i oliwy do włosów Aby przygotować domową maseczkę do włosów, potrzebujesz 2 łyżek oliwy z oliwek (nada się także olej) oraz 2 żółtek. Wymieszaj ze sobą składniki i po otrzymaniu gęstej konsystencji rozprowadź mieszaninę na spalonych włosach.

Nie zapomnij o przesuszonych końcówkach. Po godzinie spłucz maseczkę z głowy. Maska z bananów i miodu do włosów Jak przygotować maskę z bananów i miodu? Zmiksuj w blenderze 3 łyżki miodu, 3 łyżki mleka, surowe jajko i obranego ze skórki banana. Nałóż maseczkę na włosy od nasady po końcówki.

 1. Pozostaw mieszaninę na spalonych pasmach na 30 minut.
 2. Zmyj delikatnym szamponem.
 3. Maseczkę warto stosować raz w tygodniu.
 4. Maska z jajek do włosów Jak przygotować maskę z jajek? Nie trzeba wielu składników.
 5. Rozbij 2 jajka, rozdziel osobno żółtka i białka.
 6. Ubij białka na pianę i dopiero później dodaj do nich żółtka.

Zamieszaj, by otrzymać jednolitą konsystencję. Rozprowadź miksturę na całej długości włosów i odczekaj 30 minut. Możesz nałożyć na głowę foliowy czepek lub ręcznik, by zwiększyć skuteczność zabiegu. Spłucz delikatnym szamponem. Maseczka z jajek i cytryny do włosów Oto inny przepis na maskę z jajek na włosy.

Jak szybko odbudować spalone włosy?

Olejowanie – domowy sposób na spalone włosy Koniecznie znajdź czas na regularne olejowanie włosów. Będziesz zaskoczona, jak szybko ten zabieg pomoże ci odratować kosmyki po rozjaśnianiu. Możesz wypróbować działanie olejów, które z pewnością znajdziesz w swojej kuchni (np. oliwy z oliwek czy oleju lnianego).

Jak odżywić spalone włosy domowe sposoby?

Miód i jajko – wbij jedno jajko do miski, ubij i dodaj do niego 2 łyżki miodu oraz odrobinę olejku kokosowego. Przygotowaną maskę nałóż na włosy na około 15 minut. Zmyj letnią wodą.

Jak uratować spalone włosy po rozjaśnianiu?

6. Szampon – Odpowiedni szampon jest bardzo ważny w pielęgnacji włosów zniszczonych rozjaśnianiem. Spalone włosy są bardzo wrażliwe, szczególnie na zmiany pH . Dlatego unikałabym szamponów zakwaszających, oraz szamponów dla dzieci . Na spalone włosy zaskakująco dobrze potrafią działać typowo drogeryjne SLES-owe szampony – piszę to z własnego doświadczenia. Warto mieć w arsenale ratowniczym zarówno szampon silikonowo-SLES-owy, jak i łagodny bez SLS/SLES, jednak nie dla dzieci – ostatnio trafiłam na szampon BALEA MED bez SLS, który u mnie sprawdza się doskonale. Z dostępnych w Polsce łagodnych szamponów możecie kombinować z produktami Sylveco , na przykład szamponem odbudowującym pszeniczno-owsianym, Biolavem , lub balsamem myjącym z betulin ą, lub z delikatnie SLES-owym Fitomedem .

Co można zrobić gdy fryzjer spali ci włosy?

Nie ma nic złego co by na dobre nie wyszło? Pomimo tego, że przeżyłaś lub w dalszym ciągu przeżywasz dramat związany z oszpeceniem u fryzjera to niemiłe doświadczenie może zrekompensować Ci pewna suma pieniędzy. Jaka? O tym poniżej. Zlecenie usługi fryzjerskiej to nic innego jak zawarcie umowy o dzieło.

 • Klient informuje fryzjera o tym, co ma wykonać, a fryzjer przyjmując zamówienie powinien dzieło wykonać zgodnie z zaleceniami i wymogami klienta.
 • Oczywistym jest, że to fryzjer, podejmuje decyzje o tym, czy jest w stanie wykonać pracę zgodnie z wymogami klienta, a­ przeszkodą w tym względzie mogą być np.

słabe, zniszczone już włosy. Co zatem w sytuacji, gdy włosy zostały ścięte nierówno, koloryzacja odbiega od zamierzeń klienta bądź co gorsza włosy zostały zniszczone? W pierwszej kolejności niezadowolony klient winien zareklamować wadliwą usługę. W przypadku wadliwie wykonanej usługi masz prawo zażądać od fryzjera poprawienia fryzury, a jeśli jest to niemożliwe, obniżenia ceny usługi.

 1. W sytuacji, gdy w/w żądania nie wystarczają by zapewnić klientowi satysfakcjonującą rekompensatę może on zażądać zadośćuczynienia i odszkodowania (np.
 2. za zabiegi regeneracyjne).
 3. Dotyczy to przede wszystkim takich sytuacji, w których niewłaściwie wykonana usługa wyrządziła klientowi szkodę lub krzywdę.
You might be interested:  Jak Sprawdzić Jakie Włosy Mi Pasują?

Odszkodowanie ma na celu zrekompensować doznaną szkodę majątkową tzn. koszty które poszkodowany klient musiał ponieść by zregenerować zniszczone nieudanym zabiegiem włosy np. koszty leczenia, wizyt u dermatologa/trychologa, przyjmowanych preparatów itp.

 1. Zadośćuczynienie z kolei ma na celu zrekompensować doznaną krzywdę tj.
 2. negatywne przeżycia psychiczne związane z uszkodzeniem włosów takie jak np.
 3. pogorszenie się własnej samooceny.
 4. Co zrobić by je uzyskać? W pierwszej kolejności należy wystosować do usługodawcy pisemne wezwanie do zapłaty zadośćuczynienia lub/i odszkodowania, w którym wskazać należy wysokość dochodzonej kwoty i szczegółowo przedstawi z czego ta kwota wynika.

W przypadku odmowy zapłaty kolejnym krokiem jest zainicjowanie postępowania sądowego w przedmiotowej sprawie. W postępowaniu sądowym w szczególności należy wykazać szkodę/krzywdę, nieprawidłowo wykonaną usługę oraz związek przyczynowy między tą usługą, a doznaną szkodą/krzywdą.

Jak duże może być zadośćuczynienie? Koniecznym dla oceny zasadności dochodzonego przed sądem zadośćuczynienia jest ustalenie rozmiaru cierpień i krzywd jakich klient doznał w wyniku wykonanego zabiegu fryzjerskiego, bowiem właśnie to kryterium decyduje o wysokości zadośćuczynienia jaka należna jest poszkodowanemu.

Ustawodawca nie określił wprost przesłanek, które winny stanowić podstawę dla ustalenia zakresu krzywdy, wskazując jedynie że sąd może przyznać poszkodowanemu odpowiednią sumę tytułem zadośćuczynienia pieniężnego za doznaną krzywdę. Jaka to będzie odpowiednia suma? Taka, która będzie uwzględniać rodzaj naruszonego dobra, zakres i rodzaj rozstroju zdrowia, czas trwania cierpień, ból i inne dolegliwości oraz cierpienia psychiczne, wiek poszkodowanego, intensywność ujemnych doznań fizycznych i psychicznych, rokowania na przyszłość, poziom winy sprawcy, negatywne skutki zdrowotne jakie osoba poszkodowana będzie zmuszona znosić w przyszłości.

Czy spalone włosy odrosną?

Spalone włosy to najczęstsza konsekwencja niewłaściwe przeprowadzonego rozjaśniania. Podpowiadamy, jak poradzić sobie z konsekwencjami tego zabiegu na włosy. Jak pielęgnować zniszczone kosmyki? Jakich kosmetyków użyć? Spalone włosy to efekt niewłaściwego rozjaśniania (np.

 1. przeprowadzanego w domowych warunkach).
 2. Kosmyki są słabe i matowe, łatwo się łamią.
 3. Na szczęście istnieją sposoby, dzięki którym można poprawić ich kondycję.
 4. Warto jednak zaznaczyć, że „ratowanie” spalonych włosów po rozjaśnianiu to proces długi i wymagający – regeneracja może potrwać nawet kilka miesięcy.

Przygotuj się na częstsze spotkania z fryzjerem bądź fryzjerką, a także na zmiany w kosmetyczce. Twoje włosy potrzebują bowiem odpowiednich kosmetyków oraz delikatnej pielęgnacji. Oto wszystko, co warto wiedzieć na ten temat.

Czy spalone włosy wypadaja?

Opis spalonych włosów Eweliny –

  Cienkie, sianowate, szorstkie, poplątane, połamane. Puszą się, suche na końcach. Przetłuszczają się po ok.2 dniach. Dużo włosów wypada (wydaje mi się, że wypadają z cebulkami). Były rozjaśniane. Wyrasta dużo baby hair. Lubią się kręcić, szczególnie po wgnieceniu pianki (przynajmniej tak było przed tą katastrofą, teraz w ten sposób osiągam jedynie siano).

Czy da się uratować spalone włosy?

Jak nie dopuścić do spalenia włosów? – Raz spalone włosy zostały zniszczone nieodwracalnie i niestety już nigdy nie będą wyglądać tak jak włosy zdrowe. Aby do tego nie dopuścić, warto zrezygnować z wykonywania zabiegów chemicznych na włosach w domu lub przeprowadzać je rzadziej. Każdorazowo gdy chcesz utlenić włosy lub potraktować je silną farbą, najlepiej zapisać się na wizytę w profesjonalnym salonie fryzjerskim.

 • Jeśli lubisz stylizować włosy na gorąco, pamiętaj, by stosować środki do pielęgnacji, które zabezpieczają kosmyki przed wysoką temperaturą i uszkodzeniami mechanicznymi.
 • Środki termoochronne mają zazwyczaj postać sprayu – nakłada się je na całą długość włosów przed przystąpieniem do stylizowania.
 • Gdy prostujesz lub kręcisz włosy na ciepło, pilnuj, by nie trzymać urządzenia emitującego ciepło na włosach przez zbyt długi czas.

Skorzystaj także z możliwości regulacji temperatury – ustawiaj jak najniższą, by nie zniszczyć nadmiernie włosów. Warto mieć świadomość, że niektóre typy włosów, np. cienkie, są bardziej podatne na spalenie. Nie sugeruj się więc tym, że ktoś ze znajomych często rozjaśnia włosy i są one ciągle zdrowe.

Jak odżywić bardzo zniszczone włosy?

7 kroków do zdrowych włosów – Co zrobić kiedy włosy się puszą, sterczą, są suche, łamliwe, mają rozdwojone końce i wyglądają na matowe? Tych kilka zasad może zmienić jakość włosów na zawsze:

 1. Regularne podcinanie końcówek . Najlepiej co 5-6 tygodni, co zapobiega ich rozdwajaniu.
 2. Stosowanie maski regenerującej na odsączone z wody, umyte włosy 1-2 razy w tygodniu i trzymanie jej na włosach przez 20-30 minut, zabezpieczonej czepkiem kąpielowym i turbanem.
 3. Rozczesywanie włosów po nałożeniu na nie odżywki (lub maski), żeby równomiernie rozprowadzić na nich produkt.
 4. Używanie serum lub olejku na same końcówki lub nakładanie go końce i długości włosów.
 5. Urlop od suszarki i prostownicy (lub lokówki) – do odwołania.
 6. Jeśli wakacje od urządzeń elektronicznych do stylizacji i modelowania włosów jest niemożliwy, nakładanie na nie produktów termoochronnych , które zabezpieczają strukturę włosa przed przesuszeniem.
 7. Wybór odżywki lub maski w zależności od stopnia porowatości włosów .
You might be interested:  Jaki Kolor Farby Na Siwe Włosy?

Jaki zabieg na spalone włosy?

Włosy bardzo łatwo można uszkodzić. Farbowanie, suszenie, prostowanie, wystawianie na działanie promieni słonecznych. Nie jest to szczególnie korzystne. Bardzo szybko tracą blask, łamią się i rozdwajają. Na szczęście jest szereg zabiegów regeneracyjnych, które bardzo szybko pomogą przywrócić włosom ich dawną kondycję.

 1. Kiedy włosy są już bardzo zniszczone, żadne maseczki, odżywki ani inne domowe zabiegi nie będą w pełni skuteczne.
 2. Dlatego też, zamiast załamywać ręce, najlepiej odwiedzić dobry salon fryzjerski, gdzie profesjonalista doradzi, który zabieg mógłby okazać się skuteczny.
 3. Jakie zabiegi regeneracyjne są najpopularniejsze? Od paru lat saunę parową uważa się za najlepszą kosmetyczkę! Nie tylko korzystnie działa na cerę, ale również na nasze włosy.

Najpierw fryzjer myje dokładnie włosy. Następnie nakłada na nie odżywczy preparat lub odżywkę, a później siada się pod specjalną kopułą, gdzie wytwarza się para o temperaturze 40 stopni. W trakcie tego zabiegu łuski włosa się otwierają, a wszystkie związki aktywne, jakie znajdują się w preparacie odżywczym.

 1. Sauna będzie nie tylko poprawiać stan włosów, ale również ukrwienie skóry.
 2. Ten zabieg kojarzy się głównie z prostowaniem, ale jest to jedynie efekt uboczny, bo podstawowym zadaniem keratyny jest właśnie regeneracja.
 3. Poleca się to przy bardzo zniszczonych włosach, na przykład na skutek rozjaśniania, czy farbowania.

W trakcie zabiegu nakłada się preparat zawierający keratynę, a następnie prostuje włosy wysoką temperaturą. Ponownie łuski się otwierają, a keratyna wnika do wnętrza włosa. To jedna z nowocześniejszych metod. Olaplex to seria preparatów, które teoretycznie można zastosować w domu, ale lepiej powierzyć swoje włosy specjalistom, którzy wiedzą, jak prawidłowo je aplikować.

Regeneracja Olaplex będzie trafnym wyborem dla osoby chcącej zapobiec rozdwajaniu i łamaniu, a która nie chce przy tym rezygnować z takich zabiegów jak koloryzacja. Efekty są widoczne natychmiast po zabiegu i utrzymują się przez kilka tygodni. Ten zabieg przebiega nieco inaczej. Regeneracja Kevin Murphy przede wszystkim polega na odżywieniu skóry.

Jeśli skóra jest słabo ukrwiona i nieodżywiona, to nie można spodziewać się, że włosy takie właśnie będą. Dzięki temu zabiegowi oddziałuje się na skórę – oczyszcza ją z martwego naskórka i nawilża. Cebulki włosów są przez to mocne, podobnie jak włosy, które rosną pełne blasku.

 • Część osób wybiera zabiegi regenerujące, w których stawia się na działanie podczerwieni.
 • W trakcie wykonywania zabiegu korzysta się z pielęgnicy, czyli prostownicy, która emituje ultradźwięki i podczerwień.
 • Po umyciu włosów na każde pasmo nakłada się odżywczy preparat.
 • Następnie podczerwień rozgrzewa wnętrze włosa, a niego zewnętrzną powierzchnię.

Ma to tę zaletę, że zabieg nie wysusza włosa. Promieniowanie sprzyja tworzeniu się połączeń między aminokwasami, a ultradźwięki zamieniają wodę w gaz, który dostaje się do włosa.

Jak wyglądają zniszczone włosy?

Jak wyglądają zniszczone włosy? – Zniszczone włosy są suche, szorstkie, pozbawione blasku, mają rozdwojone końcówki, tendencję do puszenia się i elektryzowania. Bardzo często się plączą, ciężko je zdyscyplinować. Bardzo zniszczone włosy mogą być odporne nawet na stylizację lokówką czy prostownicą.

Jak uratować źle rozjaśnione włosy?

Kobieta zmienną jest – Od tego, czy jesteś blondynką, brunetką, a może rudą nie zależy przecież twoje życie. Odcień zawsze możesz zmienić, a w środku pozostaniesz dokładnie tą samą osobą. Czy aby na pewno? Kobieta, która od lat nosi ciemne włosy i dobrze się w nich czuje, nagle wpada na spontaniczny pomysł – chce stać się blondynką. Najlepiej taką, jak ulubiona aktorka, bo na zdjęciach ładnie wygląda. Fryzjer zastrzega, że jasnego blondu nie da się uzyskać jednym farbowaniem, ale klientka się upiera. W efekcie uzyskuje brązowawy blond, z odcieniem przypominającym upieczonego kurczaka, który kompletnie do niej nie pasuje. Efekt? Szok, załamanie. Takich historii jest mnóstwo. Dlatego decydując się na drastyczną zmianę koloru z ciemnego na jasny dajmy sobie czas i profesjonalną opiekę. – Kobieta zmienną jest. Nasze klientki często decydują się na radykalną zmianę koloru. Każda ingerencja w kolor włosów wiąże się z ich obciążeniem, dlatego polecamy korzystać z kosmetyków niwelujących niszczące skutki dekoloryzacji. Panie często decydują się na zmianę koloru włosów latem, co także nie do końca jest dobrym pomysłem ze względu na warunki pogodowe. Głównie chodzi o temperaturę oraz promienie słoneczne, ale oczywiście zrobimy wszystko, co w naszej mocy, żeby klientka wyszła od nas zadowolona – mówi Jakubowska. – Z psychologicznego punktu widzenia jest to normalne zjawisko, które bardzo często pokierowane jest czynnikami emocjonalnymi, np. rozstanie z partnerem czy zmiana pracy. Najczęściej spontaniczna decyzja o zmianie koloru włosów towarzyszy zmianie lub ją zapowiada. Diametralne zmiany bywają bardzo dobrym pomysłem pod warunkiem wykonania koloryzacji przez wykwalifikowanych specjalistów, którzy doradzą i dopasują potrzebę zmiany do urody klientki – opowiada Wałdowska. Czytaj też: Dieta na zdrowe włosy i paznokcie. Co jeść, by zachwycać urodą? A co zrobić, kiedy chcemy, żeby nietrafiony kolor po prostu zniknął z naszej głowy? – Najlepszym sposobem na rozjaśnienie koloru jest dekoloryzacja. Metoda ta polega na rozjaśnieniu pigmentu na włosach. Efekt jest natychmiastowy, niestety wiąże się z obciążeniem struktury włosa, dlatego do kuracji dodajemy serię kosmetyków, mających na celu jej wzmocnienie – mówi Jakubowska. W wypłukaniu koloru z włosów pomogą też odpowiednie produkty, jak radzi Karolina Wałdowska możemy sięgnąć np. szampony oczyszczające lub produkty, które ściągają sztuczne pigmenty z włosów. Jest to bezpieczniejsza alternatywa w porównaniu do zabiegu dekoloryzacji. Czy mam prawo nie zapłacić fryzjerowi?

You might be interested:  Jak Rozjaśnić Włosy Po Nieudanym Farbowaniu?

Podsumowując, Zawsze masz prawo poprosić o poprawienie koloryzacji czy cięcia w salonie w którym była ta usługa wykonana. Jeśli nie da się już nic poprawić, masz prawo zwrócić się o obniżenie ceny czy nie płacić nic.

Czy da się uratować spalone włosy?

Jak nie dopuścić do spalenia włosów? – Raz spalone włosy zostały zniszczone nieodwracalnie i niestety już nigdy nie będą wyglądać tak jak włosy zdrowe. Aby do tego nie dopuścić, warto zrezygnować z wykonywania zabiegów chemicznych na włosach w domu lub przeprowadzać je rzadziej. Każdorazowo gdy chcesz utlenić włosy lub potraktować je silną farbą, najlepiej zapisać się na wizytę w profesjonalnym salonie fryzjerskim.

 • Jeśli lubisz stylizować włosy na gorąco, pamiętaj, by stosować środki do pielęgnacji, które zabezpieczają kosmyki przed wysoką temperaturą i uszkodzeniami mechanicznymi.
 • Środki termoochronne mają zazwyczaj postać sprayu – nakłada się je na całą długość włosów przed przystąpieniem do stylizowania.
 • Gdy prostujesz lub kręcisz włosy na ciepło, pilnuj, by nie trzymać urządzenia emitującego ciepło na włosach przez zbyt długi czas.

Skorzystaj także z możliwości regulacji temperatury – ustawiaj jak najniższą, by nie zniszczyć nadmiernie włosów. Warto mieć świadomość, że niektóre typy włosów, np. cienkie, są bardziej podatne na spalenie. Nie sugeruj się więc tym, że ktoś ze znajomych często rozjaśnia włosy i są one ciągle zdrowe.

Jak uratować za bardzo rozjaśnione włosy?

Krok 3 – olejowanie rozjaśnianych włosów – Jak naprawic wlosy po rozjasniaczu skutecznie? Włącz olejowanie do regularnej pielęgnacji włosów. Bogate formuły naturalnych olejów pozwolą Ci odzyskać zdrowe i mocne pasma szybciej niż myślisz. Kwasy tłuszczone i witaminy w składzie to must have na bardzo zniszczone włosy po rozjaśnianiu.

Wiele posiadaczek zniszczonych włosów podkreśla, że najlepszą metodą okazało się olejowanie na mokro. Wilgotne włosy wchłaniają składniki głębiej , a Ty szybciej zauważysz poprawę kondycji pasm. Co na suche włosy po rozjaśnianiu? Jaka formuła sprawdzi się najlepiej? Wypróbuj olej z pestek winogron, olej lniany, olej jojoba albo olej z migdałów.

Wykonuj olejowanie rozjaśnianych włosów regularnie, a Twoje pasma szybko odzyskają dawną kondycję i zdrowy blask.

Jak odbudować włosy zniszczone prostowaniem?

Pielęgnacja włosów zniszczonych. Preparaty, które zregenerują kosmyki – Odpowiednia pielęgnacja potrafi zdziałać cuda: zdrowe i zadbane kosmyki są bardziej odporne na działanie wysokiej temperatury w trakcie prostowania. Włosy zniszczone prostowaniem są bardziej osłabione, dlatego potrzebują regenerujących kosmetykw , które intensywnie je odżywią.

 • Zwróć szczególną uwagę na preparaty, które zatrzymują wilgoć we włosach.
 • Zniszczonym kosmykom pomoże szampon z organicznym olejem kokosowym marki Love Beauty and Planet z linii Hope & Repair.
 • Drogocenny olej kokosowy, który znajdziemy w składzie, pochodzi wyłącznie od lokalnych właścicieli farm zbierających orzechy kokosowe.

Dostarcza włosom nawilżenie i przywraca zdrowy wygląd. Ochronę zapewni też regularne stosowanie odżywki, np . wygładzającej odżywki TRESemme Keratin Smooth z keratyną. Jej formuła została tak opracowana, byś mogła cieszyć się gładkimi i bardziej podatnymi na układami kosmykami.

 1. Oprócz tego odżywka chroni je przed puszeniem nawet do 72 godzin.
 2. W twojej kosmetyczce powinny się też znaleźć maski o bogatej konsystencji.
 3. Sprawdzi się np.
 4. maska do włosów zniszczonych Dove Nutritive Solutions Intensive Repair, która jest odpowiednia do cotygodniowego użytku.
 5. Maska odżywia włosy, sprawiając, ze pasma staje się miękkie i gładkie w dotyku.

Wzmacnia ich odporność na łamanie i redukuje oznaki wysuszenia. Na rozdwojone końcówki polecamy serum Dove Advanced Hair Series Regenerate Nourishment , które jest odpowiednie nawet do bardzo zniszczonych włosów. Wzmacnia je przed łamaniem. Będzie idealne do pielęgnacji włosów farbowanych bądź zniszczonych przez wysoką temperaturą.