Jednak jeśli myjesz włosy codziennie, wybieraj delikatne kosmetyki, które nie podrażnią skóry głowy. Korzystaj z szamponów na bazie ziół lub tych polecanych dla dzieci. Zadbaj też o odpowiednie nawilżenie – do szamponu dobierz odżywkę. Jeżeli chcesz odświeżyć fryzurę i nadać jej objętość, nie musisz myć włosów wodą.
Contents
Jak dbać o włosy aby były zdrowe?
Delikatne oczyszczanie skóry głowy oraz włosów – Podstawą pielęgnacji włosów jest ich oczyszczanie. Należy myć je tak często ilekroć one tego potrzebują. Codzienne mycie włosów powinno być zastosowane w przypadku włosów przetłuszczających się oraz stylizowanych za pomocą wielu kosmetyków.
Czego nie robić z włosami?
Błąd 1 – Nieprawidłowe stosowanie szamponu – Naturalny szampon do włosów Bosphaera Jak często myjesz włosy? Tak naprawdę jest to uzależnione od Twojego typu skóry, włosa oraz od osobniczych upodobań. Jeśli sięgasz po tak naturalny szampon, jak nasz wielozadaniowy szampon Bosphaera , możesz myć włosy nawet codziennie.
ALE! Należy pamiętać, że „mycie włosów” jest tylko uproszczeniem, ponieważ tak naprawdę myje się skórę głowy. Oczywiście na włosach także osiada kurz, pył, sebum, pozostałości po kosmetykach do stylizacji, jednak nie ma takich włosów, które wymagałyby codziennego dokładnego mycia szamponem na całej długości.
Kiedy spłukujesz szampon, on i tak swobodnie przepływa włosy, opłukując je z zanieczyszczeń i łoju. Pamiętaj o masażu. Nie traktuj mycia głowy zbyt lekko, oddaj tej czynności trochę serca. W ten sposób pobudzisz komórki odpowiadające za szybki wzrost nowych włosów oraz zadbasz o dokładne wymycie skóry głowy.
W jakiej kolejności myć włosy?
so!flow by Vis Plantis: kolejność korzystania z kosmetyków do pielęgnacji włosów – Nawet najbardziej zaawansowane rytuały i zabiegi pielęgnacyjne na nasze włosy może popsuć nieodpowiednia kolejność używanych przez nas kosmetyków . Dlatego właśnie tak istotnym jest, żeby dokładnie czytać etykiety i stosować się ściśle do zaleceń producenta. Z reguły kolejność stosowania konkretnych produktów jest jednak podobna. Seria kosmetyków so!flow by Vis Plantis dodatkowo ułatwia cały ten proces, ponieważ na opakowaniach produktów znajduje się informacja, w jakiej kolejności dany kosmetyk powinien zostać użyty. Kolejność ta wygląda zatem (najczęściej) następująco:
- Peeling do skóry głowy/booster/baza Szampon Odżywka Maska Spray/mgiełka Masełko/olejek
Należy jednak zaznaczyć, że w przypadku konkretnych linii, kolejność ta może delikatnie się od siebie różnić (zawsze w pierwszej kolejności warto zwrócić uwagę na informację przedstawione na opakowaniu ). Podsumowując: zwykle zaczynamy od skóry głowy: booster/peeling/baza – czyli dokładnego oczyszczenia i wstępnej pielęgnacji (np. nawilżenia i masażu, który pobudzi cebulki włosów do wzrostu). Następnie oczyszczamy włosy szamponem. Później aplikujemy na pasma odżywkę i/lub maskę. Cała seria so!flow by Vis Plantis zapewnia kompleksową pielęgnację włosów – począwszy od peelingu skóry głowy, aż po dogłębne odżywienie końcówek włosów . Zachowywanie zalecanej, odpowiedniej kolejności kroków pielęgnacyjnych wcale nie brzmi jak skomplikowany proces, prawda? Z pewnością może pomóc nam w walce o zdrowe, lśniące i piękne włosy.
Jak często powinno się myć włosy?
Podsumowując – Jeśli musisz myć głowę codziennie używaj delikatniejszych szamponów. Jeśli masz duży problem z przetłuszczaniem, wybierz szampon przeciwłojotokowy z dobrym łagodnym składem lub coś mocniejszego stosowanego naprzemiennie z łagodniejszym szamponem.
- Podobnie w przypadku łupieżu czy nadmiernego wypadania, które często połączone jest z nadmiernym łojotokiem.
- Optymalnie mycie włosów powinno odbywać się, co 2-3 dni.
- Jeśli po 3 dniach nie widzisz, że Twoje włosy nie są „przetłuszczone” to nie znaczy, że nie należy ich umyć.
- Pamiętaj, ze na włosach osiada kurz, brud i mikroorganizmy.
Z rzadkiego mycia też może wynikać wiele nieprzyjemnych problemów, takich jak łupież, czy łojotokowe zapalenie skóry głowy. Pamiętaj, aby raz w tygodniu, w celu złuszczenia nadmiaru zrogowaciałego naskórka i mocniejszego odświeżenia skóry głowy, zastosować peeling do skóry głowy np.
- Bandi Tricho-Peeling.
- Absolwentka studiów magisterskich Wydziału Farmaceutycznego Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego na kierunku kosmetologia oraz studiów licencjackich na Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie na kierunku kosmetologia.
- Pasjonatka kosmetologii ze szczególnym uwzględnieniem trychologii, receptury preparatów oraz pielęgnacji skóry.
Swoją wiedzę poszerza poprzez udział w szkoleniach i konferencjach naukowych, nieustannie poszukując nowych rozwiązań.
Co najbardziej niszczy włosy?
Rozczesywanie na mokro, tarcie mokrych włosów ręcznikiem, spanie z mokrymi włosami – Mokre włosy są najbardziej narażone na uszkodzenia mechaniczne. Rozchylone łuski łatwo ulegają uszkodzeniu, czego efektem są połamane włosy i rozdwojone końcówki. Dlatego nie należy ich mocno trzeć ręcznikiem i szarpać szczotką, czy grzebieniem.
Co niszczy cebulki włosów?
Co niszczy włosy – 5 nawyków, które osłabiają kondycję włosa – Mocne, lśniące i zdrowe włosy są prawdziwą ozdobą. Niestety złe nawyki pielęgnacyjne bądź pogoda mogą osłabiać cebulki. W efekcie włosy stają się matowe i kruche. Co niszczy włosy i jak temu zapobiegać? W zależności od tego, co wpływa na osłabienie struktury włosa, można mówić o uszkodzeniach mechanicznych, chemicznych i fizycznych.
- Przyjrzyjmy się temu nieco bliżej.
- Być może wystarczy wyeliminować lub zmienić kilka codziennych nawyków, by włosy odzyskały blask.
- Co niszczy włosy? Słońce, wiatr, wysoka i niska temperatura przesuszają i naruszają warstwę ochronną.
- Równie szkodliwa jest sól morska i chlor, z jakimi nasze włosy mają kontakt latem.
Aby zapobiegać uszkodzeniom, należy nosić nakrycie głowy i latem i zimą. Poza tym bezpośrednio po umyciu warto wcierać oleje, które ochronią i odżywią włosy.2. To, co niszczy włosy, to stylizacja na gorąco Korzystanie z suszarki do włosów, lokówki albo prostownicy działa wyjątkowo destrukcyjnie na włosy.
- Woda odparowuje, w efekcie uszkodzona jest struktura białkowa.
- Najlepiej całkowicie zrezygnować z tego typu zabiegów, ale niestety nie zawsze jest to możliwe.
- Kiedy już się takowy decydujemy, to należy ustawiać urządzenie na niską temperaturę i sięgnąć po specjalne kosmetyki do stylizacji na gorąco, aby włos ochronić.
Jeżeli z prostownicy korzystamy często, znacznie lepszą propozycją jest keratynowe prostowanie włosów. Nie tylko sprawi, że włosy będą jedwabiście gładkie, ale je wzmocni i odżywi.3. Złe postępowanie z mokrymi włosami Chodzi tutaj o takie czynności jak przecieranie ręcznikiem, rozczesywanie i szarpanie włosów.
- Mokre włosy są bardziej narażone na uszkodzenia.
- Takie działania mogą przyczynić się do rozchylania łusek, a tym samym do rozdwajania końcówek i zwiększonej łamliwości.
- Wystarczy, że je zawiniemy ręcznikiem i będziemy czesać delikatniej.4.
- Koloryzacja i ondulacja Tego typu zabiegi fryzjerskie zawsze w jakimś stopniu mogą zaszkodzić włosom.
Przede wszystkim należałoby zrezygnować z samodzielnej koloryzacji. Kosmetyki, z jakich korzysta się w salonie fryzjerskim, są znacznie lepszej jakości i nie będą tak szkodliwe jak te drogeryjne. Bardziej niż koloryzacja i rozjaśnianie szkodliwa jest trwała ondulacja, która może doprowadzić do rozchylania łusek, a tym samym do utraty wody.5.
Co niszczy mieszki włosowe?
Niska temperatura – Drugim wrogiem naszych włosów jest mróz. Chodzenie bez nakrycia głowy przy niskich temperaturach powoduje ustanie mikro krążenia. Wchodzenie do ciepłych pomieszczeń z zimna oraz wychodzenie na mróz z ciepła bez nakrycia głowy powoduje szok termiczny.
Niska temperatura może uszkodzić mieszki włosowe co powodować będzie wypadanie włosów. Ujemna temperatura ma negatywny wpływ nie tylko na cebulki włosów i skórę głowy, ale także na strukturę włosa. Za stan i wygląd włosów odpowiada zdrowie i kondycja cebulek i mieszków włosowych, dlatego nie możemy wystawiać ich na działanie ujemnych temperatur.
Chcąc nie chcąc musimy zaprzyjaźnić się z czapkami. Najlepiej, żebyśmy mieli kilka, o różnej grubości, tak, żebyśmy mogli dopasować nakrycie głowy do pogody. Czapki niestety nie są bez wad, fryzury pod nimi tracą na objętości, a włosy stają się oklapnięte.
Dodatkowo używanie czapek z tworzyw sztucznych powoduje elektryzowanie się włosów. Ponadto sebum pod czapką nie może być rozprowadzane po całej długości włosów i zostaje w nadmiarze przy skórze głowy powodując jej zbytnie natłuszczenie, zaś włosy pozostają przesuszone. W wielu przypadkach powoduje to tłusty łupież i świąd.
Rozmiar czapki powinien być odpowiednio dobrany do wielkości głowy, ponieważ zbyt obcisłe nakrycie głowy utrudnia krążenie i – tak jak w przypadku chodzenia po mrozie bez nakrycia głowy – zakłóca mikrokrążenie. Sytuacja taka powoduje wyrastanie słabszych, mocno niedożywionych włosów.
Co pierwsze szampon czy odżywka?
Metoda OMO – co to? – Metoda OMO to w najprostszym tłumaczeniu mycie włosów w kolejności – odżywka – szampon – odżywka . Na mokre włosy najpierw nakładamy odżywkę nawilżającą, następnie myjemy włosy łagodnym szamponem, a później ponownie aplikujemy odżywkę.
Dzięki temu włosy są podwójnie odżywione, błyszczące i niezwykle gładkie w dotyku. Mycie metodą OMO krok po kroku.1. O jak odżywka nawilżająca (np. z aloesem, gliceryną, panthenolem), 2. M jak szampon (najlepiej łagodny i delikatny), 3. O jak odżywka emolientowa lub emolientowo-humektantowa (najlepiej z olejami w składzie).
RADA EKSPERTA Mycie włosów popularną metodą OMO sprawdzi się u posiadaczek włosów średnioporowatych i wysokoporowatych, czyli tych zniszczonych i suchych (najczęściej falowanych i kręconych). Nie polecam jej włosom cienkim, niskoporowatym , bo podwójne nakładanie odżywki może je niepotrzebnie obciążyć – wyjaśnia Damian Drzyzga, fryzjer, właściciel salonu Let’s Dye – Hair Colour Experts w Warszawie.
Co zrobić z włosami po umyciu?
Jak odżywić włosy? – Drugim krokiem w pielęgnacji włosów jest odpowiednio dobrana odżywka . Odżywka występuje w dwóch wariantach: do spłukiwania i bez spłukiwania. W tej kwestii wybór zależy oczywiście od preferencji danej osoby. Odżywki bez spłukiwania bez wątpienia oszczędzają czas.
- Po prostu nie trzeba czekać na jej spłukanie, wystraszy nałożyć na włosy i przystąpić do stylizacji.
- Odżywki tego typu są zazwyczaj w sprayu, co również znacznie ułatwia aplikację i daje kontrolę na ilością.
- Odżywka do spłukiwania to kosmetyk, który trzeba stosować po umyciu włosów.
- Dla działania odżywki kluczowe jest jej prawidłowe nałożenie.
Należy przede wszystkim nałożyć kosmetyk na dobrze odciśnięte włosy. Nadmiar wody ją rozwodni i osłabi działanie. Dla spotęgowania efektu warto odżywkę „wczesać” grzebieniem z szeroko rozstawionymi ząbkami. Wtedy składniki aktywne wnikną głębiej. Oczywiście dobór do rodzaju włosów znów ma znaczenie. Ale tutaj mamy już łatwiejsze zadanie. Jeśli dobrze dobierzemy szampon, to odżywka jest prościzną. Wystarczy po prostu wybrać odżywkę z tej samej serii, co szampon.
118, 99 zł
37, 00 zł
111, 80 zł
90, 90 zł
36, 85 zł
Po czym poznać że włosy są zdrowe?
Jak rozpoznać włosy normalne? – Włosy normalne to zazwyczaj włosy zdrowe, zarówno przy skórze głowy, jak i na długości. Ich końce nie rozdwajają się, są mocne, gładkie i sprężyste. Gruczoły łojowe skóry głowy pracują w sposób idealny . Produkują potrzebną ilość sebum, która nawilża włosy w taki sposób, że fryzura wygląda na elastyczną i sprężystą .
Co dobre jest na włosy?
Witaminy – witamina A – stymuluje wzrost mieszków włosowych , a jej brak sprawia, że włosy są suche i łamliwe. Znajdziemy ją m. in. w brokułach, dyni, owocach dzikiej róży, kapuście, marchewce, morelach, pomidorach, pomarańczach, maśle czy wątróbce. witamina C – jej niedobór prowadzi do łamliwości i rozdwajania włosów oraz pogorszenia działania cebulek.
Co na piękne włosy?
8/ Podcinaj końcówki – Regularne wizyty u fryzjera i podcinanie końcówek to kolejne sposoby na zdrowe włosy. Dbając o podcinanie końcówek, dbasz o to, żeby włosy mniej się rozdwajały i były zdrowsze. Sprawiasz też, że lepiej się układają, mniej plączą i wydają się być gęstsze. I co ciekawe, regularnie podcinane włosy łatwiej zapuścić.
Po czym poznać że włosy są zdrowe?
Jak rozpoznać włosy normalne? – Włosy normalne to zazwyczaj włosy zdrowe, zarówno przy skórze głowy, jak i na długości. Ich końce nie rozdwajają się, są mocne, gładkie i sprężyste. Gruczoły łojowe skóry głowy pracują w sposób idealny . Produkują potrzebną ilość sebum, która nawilża włosy w taki sposób, że fryzura wygląda na elastyczną i sprężystą .
Jak myć włosy żeby były ładne?
Czego nie lubią włosy pozbawione blasku –
- Twardej wody . Jedną z przyczyn matowienia włosów może być zła jakość wody. Twarda woda zawiera dużą ilość osadu i kamienia, które osadzają się na włosach, obciążając pasma i pozbawiając ich blasku. Dlatego też do mycia włosów często zalecana jest woda filtrowana lub przegotowana. Konieczne staje się też przeprowadzanie od czasu do czasu tzw. chelatowania włosów dla maksymalnego ich odciążenia i oczyszczenia.
- Stylizacji na gorąco , zwłaszcza bez zastosowania kosmetyków do termoochrony. Gorące powietrze niekorzystnie działa na włos, przesusza go i może sprawić, że stanie się matowy i łamliwy. Ważna jest siła nawiewu – zdecydowanie lepiej suszyć włosy chłodnym powietrzem i unikać przegrzewania włosów.
- Codziennego mycia . Przetłuszczające się włosy nie wyglądają dobrze, ale nie oznacza to, że należy głowę myć codziennie. Włosy, tracąc naturalne sebum, stają się matowe i suche. Zdecydowanie lepiej ograniczyć mycie, a jak już to stosować odpowiednie kosmetyki, w tym łagodne szampony do mycia włosów , aby nie zmyć naturalnej warstwy ochronnej. Pamiętaj, że częste mycie może bardziej zaognić problem, bo zachęci gruczoły łojowe do nadprodukcji, kiedy skóra głowy będzie przesuszona.
- Mycie włosów gorącą wodą . Włosy są matowe, ponieważ ich łuski są zbytnio rozchylone. A co powoduje otwieranie łusek? Gorąca woda! Nie bez powodu zaleca się, aby włosy myć w letniej wodzie, a ostatnie płukanie najlepiej wykonać chłodną (ale nie lodowatą!) wodą. Dzięki temu zamkniesz rozchylone łuski włosów i wygładzisz kosmyki na całej długości.
- Pomijania odżywek do włosów . Pośpiech, brak czasu lub po prostu zwykła nieświadomość może przyczynić się do pogorszenia stanu włosów, jeśli pominiemy kolejny etap pielęgnacji, jaką jest odżywka . Zadaniem odżywki jest wygładzenie struktury włosa i ułatwienie rozczesywania. Dzięki niej włosy zyskują ochronę przed uszkodzeniami, dodatkowo polepsza się ich wygląd, w tym: stają się lśniące.
- Nadużywania kosmetyków stylizacyjnych . Stylizacja może poprawić wygląd włosów, np. nadać objętość czy nabłyszczyć, ale jest to stan tymczasowy, czyli taki, który utrzyma się tylko do następnego mycia. Stosowanie produktów jak pianki, lakiery, żele prowadzi do nabudowania filmotwórczych polimerów i silikonów. A gdy dobrze ich nie zmyjesz, włosy staną się ciężkie, matowe i szorstkie.
Nagła utrata blasku włosów może być oznaką nadmiernego obciążenia kosmetykami stylizacyjnych. Ratunkiem jest tutaj zastosowanie raz w tygodniu mocnego szamponu oczyszczającego i zrezygnowanie z ciężkich środków do stylizacji. Pielęgnacja matowych włosów sprowadza się do zadbania o ich wygładzenie.
Jakie powinny być zdrowe włosy?
Lśniący kolor pełen blasku. Twoje włosy powinny być lśniące i pełne połysku. Jeśli farbowałaś włosy rezultat powinien być jednolity. Powinny na nich widnieć refleksy, które uwydatnią fryzurę.
Co na zdrowe lsniace włosy?
Wpływ diety na zdrowie włosów – Na kondycję naszych włosów ogromny wpływ ma także dieta. Co warto jeść, aby włosy były zdrowe? Suplementy: dostarczanie organizmowi brakujących witamin i minerałów, zawartych w suplementach , to również jeden z podstawowych kroków do uzyskania zdrowych i lśniących włosów. Pomidory, marchew, brokuły, sałatę: są znakomitym źródłem witaminy A, która chroni włosy przed szkodliwym wpływem czynników zewnętrznych. Nabiał, pestki dyni, suszone owoce, warzywa strączkowe: zawierają żelazo, które poprawia ogólną kondycję włosów. Tłuste ryby: dostarczą nam odpowiednią ilość kwasów Omega – te kwasy chronią włosy przed wypadaniem.
- Razowy makaron, kasze, pieczywo razowe: zawierają witaminy z grupy B – znakomicie nawilżą włosy.
- Orzechy, pestki, nasiona: są źródłem cennych minerałów – dzięki nim pasma będą szybciej rosły.
- Nabiał, drób, jajka: zawierają białko, które wzmacnia włosy.
- Piękne włosy to prawdziwy powód do dumy.
- Niestety problemy z wypadaniem, łamaniem się końcówek, czy zbyt szybkim przetłuszczaniem mogą dotknąć każdego z nas.
Dobra wiadomość jest taka, że z większością tych problemów możemy poradzić sobie samodzielnie poprzez zmianę nawyków pielęgnacyjnych. Jeśli kondycja naszych włosów pozostawia wiele do życzenia, powinniśmy jak najszybciej znaleźć źródło problemu. Im szybciej rozpoczniemy kurację leczniczą, tym prędzej będziemy mogli cieszyć się doskonałą kondycją pasm.