Dlaczego włosy się przetłuszczają? – Robisz co możesz, aby Twoje włosy wyglądały modnie i przy okazji przez cały dzień świeżo. Desperacko kupujesz kolejne szampony, odżywki i wcierki licząc, że tym razem włosy przestaną się przetłuszczać w ekspresowym tempie.
- Przeszukujesz fora internetowe w poszukiwaniu odpowiedzi na pytanie, dlaczego przetłuszczają się włosy.
- Tymczasem rozwiązanie problemu może być na wyciągnięcie ręki.
- Dlaczego przetłuszczają się włosy? Na naszym ciele, nie tylko na skórze głowy występują gruczoły łojowe, które produkują sebum.
- Substancja ta pełni istotną rolę, ponieważ wpływa na miękkość skóry oraz zabezpiecza ją przed przesuszeniem oraz uszkodzeniami mechanicznymi włosów i skóry głowy.
W momencie, kiedy na włosach odkłada się nadmierna ilość łoju wytwarzanego przez gruczoły skóry owłosionej głowy, mamy do czynienia z łojotokiem – jedną z głównych przyczyn przetłuszczania się włosów. Nadmierny łojotok często jest przyczyną zaczopowania mieszków włosowych, a w konsekwencji nawet ich wypadania oraz pojawiania się chorób skóry głowy. Dlaczego przetłuszczają się włosy? Produkowana ilość sebum jest uzależniona od wielu czynników na przykład:
- nieprawidłowej diety (ubogiej w witaminy i mikroelementy, pikantne potrawy nasilają pracę gruczołów łojowych), okresu dojrzewania, czynników genetycznych, używanych kosmetyków (błędnie dobranych do potrzeb naszych włosów), łupieżu, stresu (powoduje wzmożone uwalnianie kortyzolu czy adrenaliny negatywnie wpływając na kondycję włosa), zaburzeń hormonalnych (głównie nadmiaru androgenów u kobiet, a testosteronu u mężczyzn, nadczynność tarczycy), warunków pogodowych.
Więcej na ten temat piszemy w tekście: Jak styl życia wpływa na włosy, skórę i paznokcie? Przeczytaj również: Czy choroby tarczycy mogą wpływać na skórę, włosy i paznokcie?
Contents
Co zrobić żeby włosy się nie przetłuszczały?
Myj włosy w odpowiednich odstępach czasu. Im bardziej myjesz włosy, tym bardziej stymulujesz gruczoły łojowe, z powodu których włosy się przetłuszczają. Myj włosy dwa do trzech razy w tygodniu. Delikatnie masuj głowę, by nie uwrażliwić gruczołów, a następnie spłucz ją letnią wodą. Zaopatrz się także w suchy szampon!
Co może być przyczyną przetłuszczania się włosów?
Nadmierne przetłuszczanie się włosów – przyczyny – Przetłuszczająca się skóra głowy jest efektem nadmiernej aktywności gruczołów łojowych. Problem ma najczęściej podłoże hormonalne lub jest uwarunkowany genetycznie, częściej występuje u mężczyzn niż kobiet, zwykle ok.25-50 roku życia, a także osób w wieku dojrzewania.
- Objawy mogą nasilać się pod wpływem stresu, nieodpowiedniej pielęgnacji, przegrzewania skóry głowy (np.
- gorące powietrze suszarki, stosowanie lokówek, prostownic).
- Charakterystyka włosów przetłuszczających się, z problemem łojotoku Włosy tłuste są błyszczące u nasady, posklejane w pasma i oklapnięte, w dotyku są lepkie i niekiedy wydzielają nieprzyjemny zapach.
Najczęściej są cienkie i osłabione. Tłuste włosy niestety wyglądają na zaniedbane i brudne, choć problem niekiedy bywa tak duży, że włosy umyte rano stają się tłuste i nieświeże już po kilku godzinach. Objawy towarzyszące łojotokowej skórze głowy:
- przetłuszczające się, nieestetycznie błyszczące włosy
- włosy szybko tracą świeżość po umyciu
- tendencja do sklejania włosów w tzw. „strąki”
- włosy płaskie, oklapnięte, pozbawione objętości
- współwystępujący problem nadmiernego wypadania włosów
Kluczowe czynniki wzmagające nadmierne przetłuszczanie włosów Przyczyną nadmiernego przetłuszczania jest nadprodukcja łoju. Gruczoły łojowe zlokalizowane są tuż przy mieszkach włosowych, a ich funkcją jest produkcja łoju o działaniu ochronnym przed drobnoustrojami i alergenami.
- zwiększoną aktywnością gruczołów łojowych o podłożu genetycznym lub hormonalnym (np. w okresie dojrzewania lub pokwitania),
- zaburzeniami hormonalnymi,
- chorobami tarczycy,
- nieprawidłowym odżywianiem,
- niedoborem witamin,
- okresem dojrzewania,
- niektórymi chorobami układu nerwowego,
- nieodpowiednią pielęgnacją, ponieważ pacjenci z przetłuszczającymi się włosami mają skłonność do częstego mycia włosów silnie oczyszczającymi szamponami, w takiej sytuacji najczęściej dochodzi do nadmiernego przesuszenia i podrażnienia skóry na głowie i wtórnie nasilonego wydzielania łoju, co stanowi błędne koło,
- stosowaniem kosmetyków zawierających silne detergent,
- stresem, silnymi emocjami,
- złym stanem zdrowia, osłabieniem układu odpornościowego.
Jak postępować z włosami z problemem nadmiernego przetłuszczania Oczywiście pierwszym i niezbędnym krokiem jest odpowiednia pielęgnacja włosów i skóry głowy, preparatami dedykowanymi na wskazany problem dermatologiczny. Prawidłowa pielęgnacja polega na stosowaniu delikatnych szamponów do częstego mycia skóry głowy z dodatkiem składników aktywnych hamujących wydzielanie łoju oraz ograniczających rozwój grzybów.
Dlaczego po jednym dniu mam tłuste włosy?
Przetłuszczające się włosy – przyczyny – Jak wiadomo każdy włos u swojej podstawy, w skórze właściwiej posiada gruczoł łojowy. Produkuje on wydzielinę nazywaną potocznie łojem lub sebum skórnym. Głównym jego celem jest nawilżanie całej struktury włosa oraz owłosionej skóry głowy.
Oznacza to, że im więcej włosów występuje na głowie tym większa jest ilość gruczołów łojowych i substancji nawilżającej. Tak naprawdę aktywność gruczołów łojowych zależna jest od gatunku włosa, jednak zmienia się ona w trakcie całego życia. Problem przetłuszczania bardzo często występuje u osób z ciemnymi i prostymi włosami.
Z kolei włosy blond oraz rude, a zwłaszcza włosy kręcone wykazują tendencję do przesuszania się. Ze zjawiskiem przetłuszczania się włosów mamy do czynienia wówczas gdy konieczność ich mycia następuje już po jednym dniu. Przyczyną jest oczywiście nadmierne wydzielanie sebum.
- permanentny stres ; ogólny zły stan zdrowia; zaburzenia hormonalne ( zespół policystycznych jajników , nadczynność tarczycy ); niewłaściwe odżywianie; brak odpowiedniej pielęgnacji włosów; czynniki genetyczne; łupież; upalne dni; łojotokowe zapalenie skóry .
Jak rozpoznać tłuste włosy?
- są błyszczące i sklejone przy skórze głowy; często posiadają suche końcówki; są oklapnięte i płaskie; wymagają codziennego mycia, ponieważ nie wyglądają estetycznie.
Co zrobić gdy włosy się szybko przetluszczaja?
Co robić, żeby włosy się nie przetłuszczały? –
- Pierwszym krokiem do przywrócenia równowagi w produkcji sebum jest ograniczenie mycia włosów . Trzeba to robić jak najrzadziej. Jeżeli myjesz głowę codziennie, dajesz gruczołom sygnał do pracy „od początku”. Na początku spróbuj myć włosy co drugi dzień, a jeśli szybko zauważysz poprawę, dodawaj kolejny dzień bez mycia. W tym czasie możesz używać talku, suchego szamponu lub płukanki z mydlnicy lekarskiej, które zniwelują błyszczenie na ten dodatkowy dzień. Znajdź fryzurę ukrywającą tłuste włosy, żeby terapia nie stała się powodem do wstydu – może to być np. warkocz, kok.
- Zamiast przesuszać włosy silnymi szamponami z SLS, wybierz naturalne kosmetyki ziołowe. Składniki pomocne w oczyszczaniu tłustych włosów to: czarna rzodkiew, pokrzywa, aloes , łopian, mydlnica lekarska, rzepa, mięta. Im bardziej neutralny szampon, tym mniejsza jego ingerencja w pracę gruczołów, dzięki czemu odzyskają szansę na uspokojenie się.
- Utrzymuj higienę i ogranicz zarazki, które mogą dostać się na skórę głowy. Przynajmniej raz w miesiącu czyść szczotkę do włosów mydłem lub szamponem, co dwa tygodnie wymieniaj ręczniki i pościel. Nie zapomnij też o umyciu prostownicy lub innych sprzętów, którymi bezpośrednio dotykasz włosy.
- Czesz włosy rano i wieczorem, ale w ciągu dnia zostaw je w spokoju. Przestań poprawiać je brudnymi dłońmi i nie baw się kosmykami. Jeśli po wyjściu z domu na siłę próbujesz dodać włosom objętości za pomocą palców, pora z tym skończyć. W ten sposób tylko mechanicznie pobudzasz gruczoły do produkcji sebum. Z objętości nici, a następnego dnia i tak musisz wstać wcześniej, żeby znowu zdążyć umyć głowę.
- Susz włosy zimnym powietrzem w odległości 20 cm od głowy.
- Płucz włosy letnią lub chłodną wodą, ponieważ gorąca przyczynia się do zwiększonej ilości sebum na głowie.
- Spróbuj diet oczyszczających lub kuracji ziołowych. U wielu osób detoks zmniejsza przetłuszczanie się skóry twarzy i głowy.
Jak często myć włosy przetłuszczające się?
Może to być dziedziczne, spowodowane stresem lub źle dobranymi produktami pielęgnacyjnymi. Im częściej myjesz włosy, tym bardziej gruczoł łojowy się będzie wydzielał. Jest to błędne koło, którego zdecydowanie powinnaś unikać. Myj włosy maksymalnie 3 razy w tygodniu, a najlepiej tylko 2′.
Jak często powinno się myć włosy?
Podsumowując – Jeśli musisz myć głowę codziennie używaj delikatniejszych szamponów. Jeśli masz duży problem z przetłuszczaniem, wybierz szampon przeciwłojotokowy z dobrym łagodnym składem lub coś mocniejszego stosowanego naprzemiennie z łagodniejszym szamponem.
- Podobnie w przypadku łupieżu czy nadmiernego wypadania, które często połączone jest z nadmiernym łojotokiem.
- Optymalnie mycie włosów powinno odbywać się, co 2-3 dni.
- Jeśli po 3 dniach nie widzisz, że Twoje włosy nie są „przetłuszczone” to nie znaczy, że nie należy ich umyć.
- Pamiętaj, ze na włosach osiada kurz, brud i mikroorganizmy.
Z rzadkiego mycia też może wynikać wiele nieprzyjemnych problemów, takich jak łupież, czy łojotokowe zapalenie skóry głowy. Pamiętaj, aby raz w tygodniu, w celu złuszczenia nadmiaru zrogowaciałego naskórka i mocniejszego odświeżenia skóry głowy, zastosować peeling do skóry głowy np.
- Bandi Tricho-Peeling.
- Absolwentka studiów magisterskich Wydziału Farmaceutycznego Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego na kierunku kosmetologia oraz studiów licencjackich na Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie na kierunku kosmetologia.
- Pasjonatka kosmetologii ze szczególnym uwzględnieniem trychologii, receptury preparatów oraz pielęgnacji skóry.
Swoją wiedzę poszerza poprzez udział w szkoleniach i konferencjach naukowych, nieustannie poszukując nowych rozwiązań.
Jak uratować tłuste włosy?
Mąka ziemniaczana – Kiedy nie mamy pod ręką suchego szamponu, łatwo możemy odświeżyć włosy za pomocą tego, co zwykle znajduje się w każdym mieszkaniu. Bardzo dobrym produktem do tego jest na przykład mąka ziemniaczana. Najlepiej przesypać ją do opakowania po talku , a następnie oprószyć nią skórę głowy i poczekać kilka minut.
W tym czasie mąka wchłonie sebum i brud i znacznie poprawi wygląd włosów. Potem wystarczy dokładnie ją wyczesać i voilà – spokojnie możemy wyjść z domu. Ta metoda może być jednak kłopotliwa dla osób, które mają bardzo ciemne włosy – resztki mąki będą na nich bardzo widoczne. I na to jednak jest sposób.
Wystarczy przed nałożeniem na głowę mąki wymieszać ją z kakao lub cynamonem – to nada jej mniej rzucający się w oczy kolor. Kallos Go Go Suchy Szampon 200ml / 10,50 zł
Co brać na przetłuszczające się włosy?
Płukanka ziołowa – Dla przetłuszczających się włosów skuteczna może okazać się płukanka z takich ziół, jak pokrzywa, skrzyp, rumianek, łopian, szałwia czy rozmaryn . Wystarczy tylko przygotować napar, pozostawić do ostygnięcia i w końcowym etapie mysia wypłukać włosy oraz skórę głowy.
Dlaczego moje włosy po umyciu są tłuste?
Tłuste włosy po umyciu – Jeśli zdarza się nam mieć tłuste włosy tuż po ich umyciu, może to oznaczać, że nie spłukaliśmy dokładnie szamponu lub kosmetyk nie dotarł we wszystkie miejsca. Zdarza się to szczególnie podczas mycia z głową w dół. Jeżeli problem pojawił się po zmianie szamponu, odstawmy go i wróćmy do sprawdzonego kosmetyku. Zobacz też:
- Olejek rycynowy – na włosy, rzęsy brwi i paznokcie – jak stosować?
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny? Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!
Czy tluste włosy bardziej wypadaja?
źródło: instagram. com/amybaineshair Przetłuszczające się włosy zaburzają prawidłowe procesy skóry głowy, powodując m. in. wypadanie włosów, co może prowadzić nawet do łysienia. Tłumaczymy, co zrobić, aby pozbyć się tego uciążliwego problemu. Problem przetłuszczających się włosów dotyczy wiele osób, które niestety wpadają w błędne koło. Przetłuszczanie się włosów to nic innego jak nadprodukcja sebum przez gruczoły łojowe, które obciążają je i sprawiają, że fryzura jest nieświeża i nieestetyczna. Tłuste i oklapnięte kosmyki wymagają ciągłego mycia. Problem polega na tym, że w iększość szamponów zawiera agresywne lub zbyt oczyszczające składniki – „gruczoły pracują wtedy aktywniej, aby nadrobić wydzielanie łojotoku i ponownie go dostarczyć, ponieważ taki szampon zredukował cały biofilm” , tłumaczy Anna Mackojć, trycholog z Instytutu Trychologii. I błędne koło zamyka się: myjemy włosy, aby pozbyć się tłustych włosów, a w odpowiedzi skóra głowy produkuje więcej sebum i po kilku godzinach kosmyki znów są przetłuszczone. Dodatkowo, nieatrakcyjnie wyglądająca fryzura to nie wszystko. Przetłuszczanie się włosów powoduje również ich wypadanie , a w skrajnych przypadkach może skutkować łysieniem. Dlaczego tak się dzieje i jak temu zapobiec? Sprawdźcie poniżej. Mycie włosów przetłuszczających się odżywką – tak czy nie? >>>
Co zrobić żeby nie mieć tłustych włosów bez mycia?
Puder dla dzieci i sypki puder do twarzy odświeżają włosy – Gdy nie ma czasu na mycie głowy, jak odświeżyć włosy szybko i efektywnie? Używając pudru dla dzieci albo sypkiego pudru do twarzy . Sypkie, pudrowe produkty działają w ten sam sposób co skrobia ziemniaczana lub kukurydziana – pochłaniają tłuszcz i usuwają zanieczyszczenia .
Co zrobić żeby włosy nie były tłuste bez mycia?
Opaska – Tłuste włosy są najbardziej widoczne u nasady. Dobrym sposobem na ich ukrycie jest nałożenie szerokiej opaski, ewentualnie przewiązanie wokół głowy ozdobnej apaszki. Postaraj się oczywiście dopasować ten element do reszty stylizacji, aby nie uzyskać odwrotnego efektu, czyli przyciągania do Twojej głowy nadmiernej uwagi. Fot. iStock
Jak odtłuścić włosy?
Soda oczyszczona – 1 łyżkę sody należy zmieszać z 3 łyżkami wody. Powstałą mieszanką wystarczy umyć włosy, a następnie dokładnie je spłukać; ocet jabłkowy – to niezwykle skuteczna broń w walce z nadmiarem sebum, ale też pomoc w przypadku swędzącej skóry głowy.
Co zrobić żeby włosy się nie przetłuszczały w nocy?
Odpowiednie mycie włosów – Myję głowę bardzo dokładnie, powoli i delikatnie, zgodnie z zasadami, które opisałam TUTAJ . Najczęściej myję głowę metodą OM (odżywka-mycie) lub OMO (odżywka-mycie-odżywka). Jako pierwsze O dość obficie nakładam większą porcję emolientowej maski na najbardziej uwrażliwione partie włosów.
- Następnie nakładam czepek i ręcznik na 15-30 minut, a potem myję skórę głowy.
- Jako M stosuję głównie szampony ziołowe .
- Myję nimi tylko skórę głowy, ponieważ spływająca piana oczyszcza włosy na długości i zmywa nadmiar nałożonej wcześniej odżywki lub maski.
- Zadanie maski to nawilżenie włosów i ochrona końców przed detergentami.
Przestałam myć głowę odżywką i oleistymi szamponami – to wzmagało u mnie przetłuszczanie. Co ciekawe, moje ulubione ziołowe szampony niwelujące przetłuszczanie zawierają SLES i bardzo się to mojej skórze podoba. Na koniec zamykam łuski włosów płukankami, np.
Co zrobić żeby włosy po umyciu się nie puszyły?
Regularnie podcinaj zniszczone końcówki; po myciu, spłukuj włosy zimną wodą, co sprawi, że łuski włosów zostaną domknięte; stosuj szampony mocno nawilżające i koniecznie po każdym myciu nakładaj odżywkę. Włos będzie zdrowszy, bardziej odżywiony a przez to mniej puszący się.
Jakie witaminy na przetłuszczające się włosy?
Wiele kobiet i mężczyzn boryka się bowiem z problemem zbyt szybko przetłuszczających się włosów, które pomimo częstej i starannej pielęgnacji przemieniają się w nieestetyczną, posklejaną strzechę już po zaledwie paru godzinach od umycia. Poznaj najczęstsze przyczyny tej kłopotliwej przypadłości i dowiedz się, jak ją pokonać dzięki paru skutecznym sposobom.
- Przetłuszczające się włosy Potocznie mówimy o przetłuszczających się włosach, ale tak naprawdę tłusta substancja zwana sebum nie jest wydzielana przez nasze kosmyki, a przez gruczoły łojowe umiejscowione w skórze głowy.
- Gruczoły te istnieją na całej powierzchni skóry z wyjątkiem wewnętrznej strony dłoni i stóp, a wydobywający się z nich łój skórny pełni bardzo ważną rolę – chroni naszą cielesną powłokę przed pomarszczeniem, uschnięciem i szkodliwymi, zewnętrznymi czynnikami takimi jak bakterie, wirusy, grzyby czy promieniowanie ultrafioletowe.
Niemyte włosy prędzej czy później staną się tłuste i świecące od gromadzącego się na nich sebum, jednak u niektórych osób występuje nadprodukcja łoju. Wówczas fryzura zaczyna wyglądać nieestetycznie już po paru godzinach od ostatniego zabiegu pielęgnacyjnego, wywołując frustrację i zakłopotanie w kontaktach towarzyskich.
Dlaczego tak się dzieje, z jakich powodów gruczoły u jednych funkcjonują normalnie, a u innych pracują na zwiększonych obrotach? Przyczyn takiego stanu rzeczy jest wiele, a jedną z nich mogą być uwarunkowania genetyczne. Tak samo jak dziedziczymy kolor oczu czy kształt głowy, możemy również otrzymać w genach z góry nadaną nam skłonność do nadmiernego przetłuszczania się włosów, która często idzie w parze z tłustą cerą.
Trzeba jednak zachować ostrożność, gdyż takie połączenie oznacza niekiedy brak równowagi hormonalnej w organizmie. Warto wówczas wybrać się do endokrynologa, dermatologa bądź ginekologa i wykonać badania hormonów, gdyż problem może mieć podłoże zdrowotne, nie zaś kosmetyczne.
- Trzeba jednak zaznaczyć, że ogromne wahania hormonalne występują u większości nastolatków i ma to związek z okresem dojrzewania, nie zaś z jakąś nieprawidłowością.
- Podobnie sprawa wygląda w przypadku dojrzałych kobiet w okresie przekwitania – wówczas wystarczy cierpliwie czekać oraz stosować się do porad, których udzielimy w dalszej części artykułu.
W przypadku, gdy nadmiernej produkcji sebum towarzyszy łupież oraz obfite wypadanie włosów, również należy swoje pierwsze kroki skierować w stronę lekarza. Przypadłości takie jak np. nadczynność tarczycy czy niektóre choroby neurologiczne wpływają znacząco na poziom wydzielanego łoju, dlatego najlepiej wykluczyć najgorszy scenariusz zanim skupimy się na poszukiwaniu lepszego szamponu czy odżywki.
Czy dobrze jest myć włosy codziennie?
Codzienne mycie włosów wcale ich nie niszczy. To prawda, mimo że przeczy teoriom o konieczności ograniczania użycia szamponów. Z naszym przewodnikiem mycia włosów dowiesz się, dlaczego tak jest. – Włosy można myć codziennie. Robi tak bardzo wiele osób, szczególnie w krajach o gorącym klimacie, gdzie każdego dnia trzeba usuwać odkładające się na włosach pot i sebum.
- W ostatnich latach wiele popularnych poradników odradzało zbyt częste mycie włosów, przestrzegając przed ich przesuszaniem.
- Niektórzy uważają, że podczas mycia wraz z sebum usuwane są naturalne substancje nawilżające włosy.
- Jednak to nieprawda.
- Nasze ciało nieustannie wydziela sebum, więc w miejsce tego usuniętego przez szampon natychmiast pojawia się nowa warstwa.
Od 50 lat badamy zachowanie skóry głowy (to naprawdę sporo umytych włosów!) i wiemy, że nawet przy codziennym myciu na włosach i skórze głowy utrzymuje się naturalne sebum, które zapewnia właściwe nawilżenie. Przekonaj się, jak mycie włosów przekłada się na ich zdrowie