Dlaczego Włosy Siwieją?

Dlaczego Włosy Siwieją
Siwienie – na czym polega? – Siwienie to proces, który polega na stopniowym wzroście włosa z coraz mniejszą ilością barwnika (1). Spowodowane jest stopniowym zmniejszeniem produkcji melaniny w melanocytach i jest najczęściej efektem starzenia się organizmu. Chemicznie siwienie polega zaś na utlenianiu melaniny poprzez nadtlenek wodoru.

Co zrobić gdy włosy siwieją?

Domowe sposoby przeciw siwieniu włosów – Czy domowymi metodami da się powstrzymać lub opóźnić siwienie włosów? Według opinii użytkowników, regularne olejowanie włosów może przyciemnić ich kolor. Olej Amla czy olejek goździkowy na siwe włosy mają naturalne właściwości przyciemniające, co niweluje ich siwe zabarwienie.

Jakich witamin brakuje gdy Siwieja włosy?

Objawami niedoboru witaminy B5 są najczęściej zmiany skórne oraz zmęczenie i rozdrażnienie, częściowo wywołane bólami mięśni czy ich skurczami. Przy brakach kwasu pantotenowego dochodzi również do osłabienia włosów (widocznego poprzez siwienie i łysienie) i paznokci.

Dlaczego siwieje w wieku 20 lat?

Siwienie włosów – Naturalny kolor włosów to zasługa melanocytów, czyli komórek znajdujących się w korzeniu włosa. Produkują one naturalny barwnik włosów – melaninę. U blondynów jest jej mniej, zaś więcej u szatynów i brunetów. Występują dwa rodzaje melanin – feomelanina o barwie żółto-pomarańczowo-czerwonej i eumelanina, barwy brązowo-czarnej.

  • Z czasem melanocyty ulegają starzeniu, co ściśle wiąże się z procesem siwienia.
  • Barwnik produkowany przez melanocyty nie jest już tak intensywny, a ich wydajność jest nierównomierna stąd też na początku pojawiają się tylko pojedyncze siwe włosy.
  • Są one pozbawione melaniny i przyjmują barwę włókien keratyny.

Wyróżnia się dwa rodzaje procesów siwienia: Siwienie fizjologiczne , inaczej nazywane starczym, może rozpocząć się już pomiędzy 30 a 40 rokiem życia. Pierwsze siwe włosy pojawiają się na skroniach i czubku głowy. Siwienie stopniowo obejmują całą powierzchnię włosów i postępuje w miarę starzenia się organizmu.

  • Wiek, w jakim się rozpoczyna ten proces, a także jego tempo zależy w dużej mierze od genów, stylu życia, rodzaju wykonywanej pracy, klimatu i płci (częściej dotyczy mężczyzn).
  • Siwienie przedwczesne zaczyna się pojawiać w wieku ok.20–25 roku życia, a w skrajnych przypadkach nawet u dzieci.
  • Przyczyną mogą być oczywiście uwarunkowania genetyczne, ale może to być sygnał, że w organizmie młodego człowieka dzieje się coś niedobrego.

Proces siwienia mogą indukować niektóre choroby. Postawiona w porę, odpowiednia diagnoza i leczenie mogą skutecznie zatrzymać ten proces, a nawet go odwrócić.

Czy siwe włosy są od stresu?

Dlaczego siwiejemy? – Siwienie dotknie w pewnym momencie życia każdego, niezależnie od rasy, płci czy statusu materialnego. Niektórzy zaczynają siwieć wcześniej, w okolicy 30. roku życia, na co wpływ mogą mieć czynniki genetyczne, inni dopiero w okresie przekwitania.

  1. Siwe włosy to włosy pozbawione melaniny (wytwarzanej przez komórki o nazwie melanocyty), czyli barwnika odpowiedzialnego za naturalny kolor włosów.
  2. Pojawianie się siwizny to naturalny proces, ale może on być także wywołany przez czynniki zewnętrzne, takie jak niedobór witamin (np.
  3. niedobór witaminy B12 ) czy silny stres.

Badanie wykonane przez naukowców z Nowego Jorku należy póki co traktować jako ciekawostkę, ponieważ wykonano je na próbie kilkunastu osób, a jego wyniki wciąż czekają na recenzję ze strony innych badaczy. Do wspomnianego eksperymentu naukowcy poszukiwali próbek włosów od osób, które dopiero zaczynają siwieć, a więc barwnych na końcach i siwiejących u nasady.

Czy siwienie może się cofnąć?

Siwe włosy – jak odwrócić ten proces? – Naukowcy z Columbia University udowodnili, że proces siwienia można odwrócić. Dotyczy on jednak kosmyków, które zmieniają swój pigment pod wpływem stresu. W ramach eksperymentu przebadano 397 kosmyków od 14 zdrowych ochotników w wieku od 9 do 65 lat, którzy nigdy wcześniej nie farbowali swoich włosów. U jednego z uczestników zaobserwowano “repigmentację”, czyli tzw. odwrócone siwienie. U osoby tej jasny włos z czasem nabierała naturalnego koloru u nasady. Dlaczego? – Tak jak słoje w pniu drzewa zawierają informacje na temat minionych dekad z jego życia, tak samo nasze włosy zawierają informacje na temat naszej biologicznej historii. Kiedy włosy wciąż znajdują się pod skórą w postaci mieszków włosowych, stają się podatne na hormony stresu i inne zjawiska, jakie zachodzą w naszym ciele i umyśle. Kiedy włosy wyrastają ze skóry głowy, twardnieją i krystalizują ten efekt w stałej formie Aby dokładnie przeanalizować sytuację, uczeni poprosili uczestników, aby ci przypomnieli sobie, jakie sytuacje z roku poprzedzającego eksperyment były dla nich wyjątkowo stresujące. Następnie naukowcy dokładnie przyjrzeli się cząstkom włosów. Jak się okazało, podczas trudnych okresów w życiu badanych wzrost poziomu stresu wpływał na siwienie. Zminimalizowanie nieprzyjemnych sytuacji wpływało zaś na odzyskiwanie naturalnego koloru włosów. – Zrozumienie mechanizmów, które pozwalają “starym” siwym włosom powrócić do ich “młodego” stanu, może rzucić nowe światło na proces starzenia się człowieka oraz to, w jakim stopniu jest ono zależne od stresu. Nasze odkrycie należy umieścić obok wciąż rosnących dowodów na to, że starzenie się człowieka nie jest procesem linearnym, ale może, przynajmniej częściowo, zostać wstrzymane, a nawet czasowo odwrócone – komentował dr Picard. Portal sciencedaily. com ogłosił więc, że wyeliminowanie z naszego życia stresujących sytuacji może przyczynić się do tego, że włosy samoistnie powrócą do naturalnego koloru. To jak? Może w weekend warto wybrać się na jogę, medytację bądź sesję odprężającą? Zobacz także: Autor: Nastazja Bloch Źródło zdjęcia głównego: wundervisuals / gettyimages. com

You might be interested:  Jak Wzmocnić Włosy Dziecka?

Jakie witaminy brać na siwe włosy?

Jakie są przyczyny siwienia włosów? Jeśli chcesz spowolnić tempo siwienia włosów, warto zacząć od poznania czynników, które sprzyjają temu procesowi. Ogólnie można podzielić je na:

  • czynniki genetyczne,
  • czynniki chorobowe,
  • czynniki związane ze stylem życia i środowiskiem,
  • czynniki związane z dietą i niedoborami składników odżywczych,
  • czynniki związane ze starzeniem się organizmu.

Nie na wszystkie z nich możemy mieć wpływ, jednak niektóre czynniki zwiększające tendencję do utraty naturalnego pigmentu włosów są modyfikowalne. Warto więc je ograniczyć jak najwcześniej, czyli już na etapie pojawienia się pierwszych siwych włosów. Wówczas profilaktyka będzie najskuteczniejsza.

  • Siwienie a geny Proces siwienia jest często uwarunkowany genetycznie, jeśli więc rodzice zaczęli siwieć wcześnie jest duża szansa że ich dzieci osiwieją w tym samym lub zbliżonym wieku.
  • (1) Siwienie a choroby Każda długotrwała i wyniszczająca choroba może doprowadzić do przyspieszenia siwienia włosów.

Ponadto podwyższone ryzyko wczesnego siwienia włos ó w dotyczy os ó b borykających się ze schorzeniami tarczycy, łysieniem plackowatym, n eurofibromatoz ą (chorobą von Recklinghausena), stwardnieniem guzowatym, bielactwem nabytym . (1,2) Siwienie a dieta i niedobór składników odżywczych Wieloletnie badania potwierdziły, że na przedwczesne siwienie ma wpływ dieta uboga w witaminy.

  • witaminy z grupy B, szczególnie witaminy B5, B6, B12, biotyna, kwas foliowy,
  • witamina D,
  • witamina E,
  • miedź,
  • żelazo,
  • wapń,
  • (3)

Na co dzień postaraj się więc układać jadłospis w taki sposób, aby nie zabrakło ich Twojemu organizmowi. Idealnie, jeśli Twoja dieta jest zróżnicowana i oparta na świeżych oraz zdrowych produktach: warzywach, owocach, nasionach roślin strączkowych, pełnoziarnistych produktach zbożowych (kasze, chleb, makarony).

  • Warto r ó wnież sięgać po orzechy, pestki (dyni, słonecznika) oraz tłoczone z nich oleje, a ponadto nabiał i jaja , które stanowią bardzo skoncentrowane źródło wartości odżywczych.
  • „ Spo żywanie właściwych składnik ó w odżywczych i korzystanie z innych proaktywnych środk ó w może pom ó c w zachowaniu istniejącej pigmentacji , op óźniając og ó lne siwienie.

” (3) Siwienie a styl życia Proces siwienia włosów jest bardzo złożony, podobnie, jak jego przyczyny. Jednak specjaliści, zajmujący się tym problemem nie mają wątpliwości, że nasz styl życia może mieć wpływ na tempo siwienia. Pewną rolę odgrywa tu stres, który może być czynnikiem wyzwalającym choroby i w ten sposób pośrednio wpływa na przyspieszone siwienie włosów.

Co pić na siwe włosy?

Zielone koktajle nie tylko na siwe włosy – Co wspólnego mają zielone koktajle z walką z siwymi włosami? Są bardzo bogate w witaminy, minerały, fito-składniki, białko, i o wiele więcej! Regularne picie zielonych koktajli nie tylko wzmacnia włosy, ale również działa odmładzająco.

  1. Zielone koktajle to nie tylko potężna dawka składników odżywczych, ale tez ogromna ilość błonnika, który jak miotła wymiata toksyny z organizmu, co wpływa na naszą skórę, paznokcie i zgrabną figurę.
  2. Pijąc zielone koktajle stracisz ochotę na podjadanie, łatwiej zrezygnujesz z ciężkiego tłustego jedzenia, cukru i soli.

A jak wszyscy wiemy takie paskudztwa przyspieszają proces starzenia! Czytałam o wielu przypadkach, które są potwierdzeniem na to, że dzięki zielonym koktajlom zmarszczki stają się mniej widoczne, skóra i oczy nabierają blasku, siwe włosy odzyskują swój naturalny kolor, szybciej rosną, paznokcie stają się mocniejsze, wzrok się poprawia, wzrasta poziom energii a waga spada! Jeśli w twojej diecie zielone koktajle będą pojawiały się regularnie, szybko poczujesz zmiany a twoi bliscy to z pewnością zauważą.

Co spowalnia siwienie włosów?

Dieta na siwe włosy – Dieta może spowolnić siwienie włosów ze względu na to, że pozwala ograniczyć stres oksydacyjny, który jest jedną z przyczyn przedwczesnego starzenia się organizmu. Oczywiście nie spowoduje on zatrzymania czasu i nie sprawi, że nasze włosy zachowają intensywny kolor do późnej starości, ale pozwoli ograniczyć ryzyko siwienia przed wkroczeniem w wiek dojrzały.

    flawonoidy, polifenole, koenzym Q 10 likopen, witaminę E, witaminę C, witaminę A, witaminę D3, kwas ALA, kurkuminę, kwasy Omega-3.

Zdrowa, różnorodna i bazująca na naturalnych produktach dieta może spowalniać siwienie włosów poprzez swój wpływ na redukcję stresu oksydacyjnego. Oprócz wyróżnionych powyżej, naturalnych antyoksydantów, powinna ona obfitować także w żelazo, wapń, cynk, magnez, krzem, miedź oraz witaminy z grupy B .

  1. Wszystkie te składniki odżywcze znajdziemy w produktach pełnoziarnistych, zielonych, czerwonych i pomarańczowych warzywach, owocach, chudym, wysokiej jakości mięsie, jajkach, rybach oraz tłoczonych na zimno olejach i oliwach.
  2. Warto włączyć do codziennego menu także orzechy, pestki i nasiona, które są prawdziwą skarbnicą odżywczych związków.

Czytaj też: Schudnij 5 kg przestrzegając codziennie tych kilku zasad Źródło: Zdrowie WPROST. pl

Co jeść by nie siwieć?

To MIT! Dieta bogata w witaminę B może jedynie nieco spowolnić proces siwienia, stres i nadużywanie alkoholu go przyspieszą. Decydujący wpływ na to, jak szybko zaczną pojawiać się na głowie srebrne nitki, mają jednak geny. Rys. Krzysztof “Rosa” Rosiecki Siwienie włosów to proces naturalny, który zachodzi w sposób fizjologicznie uwarunkowany na skutek starzenia się organizmu. Przyczyną jest stopniowe zmniejszenie produkcji melaniny w melanocytach, do którego dochodzi wraz z upływem czasu.

  • Wpływ na jej poziom ma także przewlekły stres, nieregularny sen, niezbilansowana dieta oraz nadużywanie alkoholu, nikotyny lub kawy.
  • – Za siwienie włosów odpowiadają przede wszystkim geny – podkreśla prof.
  • Lidia Rudnicka, kierowniczka Kliniki Dermatologii CSK MSWiA, prezeska Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego.
You might be interested:  Jaka Biotyna Najlepsza Na Włosy?

Na skutek starzenia się organizmu barwnik przestaje docierać do macierzy włosa, w efekcie czego pojawiają się siwizna. Ekspertka zaznacza, że zmiana barwy włosów w każdym przypadku jest indywidualna – czas wystąpienia i przebieg procesu są różne. Czynniki, które o nich decydują poza genetyką, to tryb życia, odżywianie, ilość stresu, sięganie po używki – alkohol i tytoń.

  • A jak jest z dietą? Wieloletnie badania i obserwacje potwierdzają opinię, że dieta uboga w witaminy z grupy B sprawia, że włosy są słabsze i wcześniej pojawia się siwizna.
  • Najbardziej niekorzystne dla włosów w tym aspekcie są niedobory biotyny, czyli witaminy H, witamin B3 i B5 oraz kwasupara-aminobenzoesowego (PABA).

Gdy w organizmie brakuje selenu, miedzi, cynku, żelaza, to także przyspiesza proces siwienia włosów (i stają się one słabsze). Dla skóry i włosów zbawienne są też witaminy : A, E, biotyny oraz minerały: wapń, selen, cynk, magnez, potas, żelazo i miedź (uwaga jednak z suplementacją – można „przedobrzyć”) Chcąc zadbać o włosy, warto więc pilnować, by stosować urozmaiconą i bogatą w mikro- i makroskładniki dietę.

  • Dzięki temu dostarczymy organizmowi wszystkich potrzebnych witamin i minerałów.
  • Te z grupy B znajdziemy je w takich produktach jak: banany, pomarańcze, brokuły, otręby pszenne, mięso kurczaka, jaja.
  • Witamina A znajduje się w tłuszczach rybich, maśle, mleku, żółtkach jaj i marchwi.
  • Oleje roślinne, orzechy, migdały, kiełki, warzywa o zielonych liściach – ale także masło, jaja czy ryby to z kolei źródła łatwo przyswajanej witaminy E.

Cynk znajdziemy w żółtym serze i wielu warzywach. Najlepiej przyswajalne żelazo znajduje się w czerwonym mięsie, przy czym, żeby poprawić jego wchłanianie, do mięsa dodajmy dużo skropionej cytryną sałaty z natką pietruszki – chodzi o dodanie witaminy C.

Czy wyrwany siwy włos odrasta?

Wyrywanie siwych włosów – czy warto to robić? – Wyrywanie siwych włosów jest tematem, wokół którego narosło wiele mitów. Według jednego z nich, na miejsce po wyrwanym siwym włosie, wyrasta kilka nowych, również siwych – nie jest to jednak prawda. Wyrwanie siwych włosów to naturalny proces, więc pozbywanie się ich wcale go nie zatrzyma.

Czy siwe włosy są słabsze?

Czy siwe włosy różnią się od wybarwionych włosów? – Siwy kolor włosów spowodowany nieobecnością w mieszkach włosowych melaniny, z których wyrastają włosy. Odcień siwych włosów różni się w przypadku indywidualnych osób, gdyż w przypadku niektórych przybiera srebrny lub bardziej zażółcony, śnieżno biały lub nawet niebieskawo-fioletowy.

Co jeść na siwe włosy?

Pokarmy bogate w miedź mogą również opóźniać naturalny proces siwienia włosów. Powód: pierwiastek śladowy wspomaga produkcję melaniny u nasady włosów, a tym samym zabarwienie indywidualnego koloru włosów. Pokarmy bogate w miedź to orzechy, ryby, rośliny strączkowe, kakao, produkty pełnoziarniste.

Czy można osiwieć w jedną noc?

Syndrom Marii Antoniny – – Od wielu lat opisywane są pojedyncze przypadki osób, które posiwiały podczas jednej nocy. W literaturze zjawisko to ma nazwę syndromu Marii Antoniny – królowej francuskiej, której włosy posiwiały na skutek pojmania w niewolę.

  • Z medycznego punktu widzenia zjawiska te następują przede wszystkim na skutek stresu, na jaki narażony zostaje organizm.
  • W etiologii upatruje się genezy autoimmunologicznej.
  • Niektóre doniesienia traktują natychmiastowe siwienie jako wariant łysienia plackowatego , czyli nagłego miejscowego wypadania włosów o podobnej etiologii – wyjaśnia dr Dominika Kwaśniak, lekarz medycyny estetycznej z CM Damiana.

Ekspertka dodaje, że do powyższych chorób doprowadzić może nagły stres pod postacią silnych emocji , takich jak: strach, smutek, wściekłość, ale także infekcja wirusowa czy bakteryjna. W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję: Odporność, Good Aging, Energia, Beauty Wimin Zestaw suplementów, 30 saszetek 99,00 zł Odporność WIMIN Twój mikrobiom, 30 kaps.79,00 zł Zdrowie intymne i seks, Odporność, Good Aging, Energia, Beauty Wimin Zestaw z SOS PMS, 30 saszetek 139,00 zł Odporność Naturell Uromaxin + C, 60 tabletek 15,99 zł Odporność, Good Aging Naturell Selen Organiczny 200 µg, 365 tabletek 73,00 zł

Dlaczego siwieje w wieku 30 lat?

Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

  1. Za kolor włosów odpowiadają melanocyty – komórki, które produkują naturalny barwnik (melaninę).
  2. Z czasem ulegają one fizjologicznym procesom starzenia i przestają spełniać swoją funkcję.
  3. Pozbawione barwnika włosy przyjmują siwy kolor, czyli barwę włókien, z których są zbudowane.
  4. Wyróżnia się siwienie fizjologiczne , które rozpoczyna się po 30.

roku życia i postępuje wraz ze starzeniem się organizmu, oraz przedwczesne, występujące u osób młodych, a nawet u dzieci.

Kiedy zaczynają siwieć włosy?

Starzenie się włosa – efekt siwizny – Za kolor włosów odpowiadają melanocyty, czyli komórki w opuszce włosa. Produkują one barwnik melaninę, od której właśnie zależy kolor włosów. Pigment dostaje się do włosów rosnących znajdujących się w fazie anagenu.

Wyróżniamy 2 rodzaje melaniny feomelaninę nadającą rudy kolor włosom oraz eumelaninę od której zależy czarny i brązowy kolor włosów. Włosy z czasem mają coraz mniej pigmentu, ponieważ z wiekiem ustaje aktywność melanocytów, ten moment jest uwarunkowany genetycznie. Tendencje do szybkiej lub późnej siwizny dziedziczymy po rodzicach.

Siwizna może mieć różne odcienie (bardziej srebrne lub żółte), zależy to od łusek keratynowych, z których zbudowana jest łodyga włosa u konkretnej osoby. Fizjologiczne siwienie Zwykle fizjologicznie pierwsze siwe włosy pojawiają się po 30. roku życia i częściej dotyczy kobiet, choć coraz więcej osób dotyka problem przedwczesnego siwienia (u panów jest to charakterystyczny „szron” na skroniach), między 20.

  1. a 30. rokiem życia.
  2. U osób czarnoskórych i Azjatów siwienie rozpoczyna się później.
  3. Siwienie jest procesem długotrwałym.
  4. Pojedyncze siwe włosy szybciej pojawiają się u osób o ciemnych włosach, z kolei całkowitą siwiznę szybciej osiągają osoby z jasnymi włosami.
  5. Najwcześniej siwieją włosy na skroniach, następnie na pozostałych częściach skóry owłosionej.
You might be interested:  Jak Zrobić Fioletowe Włosy?

Przyczyny siwienia Proces siwienia jest często uwarunkowany genetycznie, więc jeśli nasi rodzice zaczęli siwieć wcześnie jest duża szansa że ich dzieci osiwieją w tym samym wieku. Przyczyną siwienia jest stres oksydacyjny, który poprzez gromadzenie wolnych rodników np.

  • nadtlenku wodoru w mieszkach włosowych doprowadza do upośledzenia tworzenia melaniny przez melanocyty.
  • Siwienie może być skutkiem silnego stresu, wyniszczającej choroby, zmian cywilizacyjno-środowiskowych powodujących szybsze starzenie się całego organizmu, a także działania szkodliwych czynników zewnętrznych (np.

promieni UV, papierosów – udowodniono, że nałogowi palacze szybciej siwieją). Wieloletnie badania potwierdziły, że na przedwczesne siwienie ma wpływ dieta uboga w witaminy, głównie z grupy B oraz biotyny, czyli witaminy H. Szybciej siwieją również osoby zmagające się z chorobami takimi jak niedokrwistość złośliwa, nadczynność tarczycy, niedobory niektórych witamin i minerałów, niedożywieni.

U mężczyzn siwienie idzie często w parze z wypadaniem włosów, na skutek miniaturyzacji i osłabienia mieszka włosowego, melanina powstaje bowiem w tym samym miejscu, w którym formuje się włos. Siwe włosy – charakterystyka Siwe włosy są pozbawione barwnika, czyli puste w środku, dlatego zmieniają swoją strukturę, są mniej elastyczne, sztywne, szorstkie, matowe oraz mało podatne na układanie.

Starzenie się skóry głowy i włosów wiąże się również ze zmniejszeniem produkcji potu i łoju, przyczynia się to w następstwie do wysuszenia naskórka, a także wzrost włosów ulega spowolnieniu. Niezależnie od przyczyn siwienia, istnieją sposoby, aby spowolnić ten proces i stopniowo przywrócić włosom ich naturalny, fizjologiczny kolor.

Co spowalnia siwienie włosów?

Dieta na siwe włosy – Dieta może spowolnić siwienie włosów ze względu na to, że pozwala ograniczyć stres oksydacyjny, który jest jedną z przyczyn przedwczesnego starzenia się organizmu. Oczywiście nie spowoduje on zatrzymania czasu i nie sprawi, że nasze włosy zachowają intensywny kolor do późnej starości, ale pozwoli ograniczyć ryzyko siwienia przed wkroczeniem w wiek dojrzały.

    flawonoidy, polifenole, koenzym Q 10 likopen, witaminę E, witaminę C, witaminę A, witaminę D3, kwas ALA, kurkuminę, kwasy Omega-3.

Zdrowa, różnorodna i bazująca na naturalnych produktach dieta może spowalniać siwienie włosów poprzez swój wpływ na redukcję stresu oksydacyjnego. Oprócz wyróżnionych powyżej, naturalnych antyoksydantów, powinna ona obfitować także w żelazo, wapń, cynk, magnez, krzem, miedź oraz witaminy z grupy B .

  • Wszystkie te składniki odżywcze znajdziemy w produktach pełnoziarnistych, zielonych, czerwonych i pomarańczowych warzywach, owocach, chudym, wysokiej jakości mięsie, jajkach, rybach oraz tłoczonych na zimno olejach i oliwach.
  • Warto włączyć do codziennego menu także orzechy, pestki i nasiona, które są prawdziwą skarbnicą odżywczych związków.

Czytaj też: Schudnij 5 kg przestrzegając codziennie tych kilku zasad Źródło: Zdrowie WPROST. pl

Czy wszyscy ludzie siwieją?

Jeden człowiek staje się szybko siwy niczym przysłowiowy gołąb, a inny długo zachowuje swój kolor włosów. Dlaczego tak się dzieje? To nigdy nie był problem, którym medycyna by się zajmowała – odpowiada dr Roman Kazik, specjalista dermatolog z Opola. – Nikt nie zna też na to pytanie jednoznacznej odpowiedzi.

  1. Prawdopodobnie siwienie jest uwarunkowane genetycznie i bywa dziedziczone przez członków rodziny, ale odbywa się to nieregularnie.
  2. Niekoniecznie musi ono przechodzić z ojca na syna, ale może być przekazane wnuczkowi przez dziadka.
  3. Zdaniem naukowców siwienie zależy też od rasy.
  4. Ludzie biali przeważnie zaczynają siwieć między 30.

a 40. rokiem życia i w wieku 50 lat połowa ich włosów jest już siwa. U niektórych ludzi pierwsze siwe włosy pojawiają się nawet przed 20. rokiem życia. Inna teoria zakłada, że siwienie jest normalnym procesem fizjologicznym, który trudno powstrzymać, związanym ze starzeniem się organizmu, o niewyjaśnionym do końca mechanizmie.

  • Z drugiej strony, gdyby tak faktycznie miało być, to dlaczego są osoby, które już przekroczyły 50-kę, a mają zaledwie po kilka siwych włosów? Zjawisko to można by więc uznać za zagadkę.
  • – Nazywam tych ludzi szczęściarzami – dodaje dr Roman Kazik.
  • – Ponadto uważa się, że do siwienia może się też przyczynić stres.

I coś w tym jest, bo czasem się np. mówi, że ktoś osiwiał ze zmartwień. Podobno, według niektórych specjalistów, siwienie włosów można nieco opóźnić dzięki zażywaniu witamin z grupy B, biotyny oraz kwasu pantotenowego.