Często dostaję zapytania, jak prawidłowo suszyć włosy? Czyli co zrobić, żeby włosy się nie puszyły? Jeżeli jesteś posiadaczką długich, naturalnych lub farbowanych włosów, to susz włosy w taki sposób, aby podnieść je u nasady, jak to zrobić? Najważniejsze jest to, żeby podczas suszenia, nie suszyć włosów z góry na dół, tylko zawsze w przeciwnym kierunku, niż chcemy je uczesać.
Czyli, np. jeżeli czeszesz włosy na prawy bok, to susz włosy do góry, przeczesując je płaską szczotką. Włosy suszymy zawsze od cebulki do końcówki, dzięki temu włosy się nie puszą, są bardzo gładkie i błyszczące. Pamiętajcie o tym, że po myciu włosów należy je delikatnie wytrzeć ręcznikiem, nigdy ich nie wyciskajcie na siłę! Przed suszeniem włosy delikatnie rozczesujemy palcami, a następnie podczas suszenia używamy płaskiej szczotki.
Do dodania większej objętości i modelowania włosów, możecie użyć suszarko-lokówki, najlepiej takiej z obrotową końcówką. To co jest ważne przy podnoszeniu włosów, to kosmetyki dodające objętości, takie jak pianki, które aplikujemy u nasady. Jak prawidłowo suszyć włosy kręcone? Najlepiej jest, jeżeli włosy kręcone schną naturalnie, ale jeżeli nie macie tyle czasu, to użyjcie suszarki z dyfuzorem.
- Dyfuzor, jest koncentratorem, który sprawia, że suszarka nie ma tak mocnego podmuchu powietrza, tylko suszy delikatniej.
- Włosy suszymy od dołu, nie ruszając suszarką na boki, tylko zmieniamy co chwilę pasma.
- Przed suszeniem włosów kręconych użyjcie mleczka lub kremu, który sprawi, że włosy będą się mniej puszyły.
Prawidłowa pielęgnacja włosów jest bardzo ważna, jeżeli chcecie mieć ładne i lśniące pasma, a jakie są Wasze sposoby na piękne włosy?
Contents
Dlaczego włosy się puszą po umyciu?
Wygładzaj łuski włosów – Poza ograniczeniem zabiegów, które rozpulchniają włosy i unoszą łuski, warto wygładzać i uszczelniać ich powierzchnię stosując poniższe triki: Wprasowywanie masek Ten sposób nakładania masek był mi znany od bardzo dawna, ale nie sprawdzał się, gdy moje włosy były bardzo mocno zniszczone.
- Przekonałam się do niego dopiero po zabiegu Kerastase , podczas którego został zastosowany.
- Mówiąc w skrócie, dzielimy włosy na pasma i w każde pasmo wcieramy produkt w kierunku od nasady aż po końce.
- 🙂 Płukanki Ciepła woda i produkty o lekko zasadowym pH (niektóre szampony) unoszą łuski, przez co włosy po wysuszeniu są napuszone i niesforne.
Aby temu zapobiec, warto użyć do ostatniego płukania kwaśnej płukanki octowej lub chłodnej wody z kranu – obie ściągają łuski i wygładzają powierzchnię włosów. Suszenie włosów chłodnym nawiewem Jeśli decydujemy się na suszenie włosów suszarką, warto wykorzystać zimny strumień powietrza oraz funkcję jonizacji.
Spokojne suszenie (najlepiej przy użyciu płaskiej szczotki) skutecznie wygładza proste bądź lekko falowane włosy. Wygładzanie łusek silikonowym serum Zabezpieczenie końców filmotwórczym serum wygładzi powierzchnię włosów, ograniczy puszenie i dociąży włosy. Serum można wcierać zarówno w suche, jak i wilgotne włosy.
Silikonowy olejek można zamienić na roztartą w dłoniach kropelkę naturalnego oleju.
Jak zrobić żeby włosy się nie puszyły?
2. Suszenie włosów – Po myciu należy wysuszyć włosy. Warto zadbać o to, aby włosy nie puszyły się. Susz je, kierując ciepłe powietrze z góry na dół. Skorzystaj z suszarki z funkcją jonizacji , dzięki temu włosy nie będą się elektryzować. Na tym etapie można nieco podnieść włosy do góry u nasady.
Co zrobić żeby włosy po wysuszeniu były proste?
Dzisiaj już bardzo długo wyczekiwany post, dotyczący moich metod na rozprostowanie i wygładzenie włosów . Wiele z was pyta mnie co robię, że włosy są tak proste i gładkie. Nie są takie z natury. Moje włosy są falowane, ale podatne na skręt i prostowanie.
- Sposoby, które stosuję, nie wymagają dużego nakładu czasu, a małej modyfikacji codziennej pielęgnacji i stylizacji.
- MOJE SPOSOBY NA PROSTE I GŁADKIE WŁOSY 1.
- SUSZARKA Niezawodny sposób na rozprostowanie włosów.
- Strumień powietrza skieruj zgodnie z kierunkiem wzrostu włosa tj.
- od czubka głowy w dół – siła nawiewu rozluźni skręt.
Susząc włosy pamiętaj o tym aby używać chłodnego lub letniego nawiewu, który nie niszczy włosów. Na koniec suszenia użyj zimnego nawiewu , który nabłyszczy włosy.2. SCHNIĘCIE NATURALNE Jeśli nie chcesz używać suszarki, dobrą alternatywą jest odpowiednie suszenie włosów w naturalny sposób .
U mnie ta metoda sprawdza się idealnie , bo moje włosy są bardzo podatne zarówno na falowanie jak i prostowanie. Jak prawidłowo wysuszyć włosy bez użycia suszarki, aby były po wyschnięciu proste? Teraz uwaga, bo opis będzie skomplikowany. 🙂 Chodzi o to, aby po wymyciu włosów i odsączeniu ich z wody, roztrzepać je palcami.
Następnie jak już minimalnie przeschną, przechylić głowę w dół i przetrzepać je dość mocno dłońmi, dzięki czemu uwalniają się od skrętu (a raczej czegoś, co przypomina lekką falę) i rozprostowują się.3. SILIKONY Rozprostowują i wygładzają włos. Jeśli macie cienkie włosy tak jak ja, to używajcie silikonów z głową, gdyż mogą obciążyć i zamiast pięknie wygładzonej tafli, uzyskacie postrączkowaną i smutną fryzurę.
- dodawać kilka kropel ulubionego oleju do porcji maski/odżywki (w zależności od długości i gęstości włosów; ja dodaję ok.3 – 5 kropelek), odżywkę Timotei Precious Oils , która ma emolientowy skład. Może obciążać stosowana zbyt często, ale co 2 – 3 mycie jest idealna, Garnier Avokado i Karite , super odżywka emolientowa, która jest na tyle lekka, żeby nie obciążyć włosów, ale na tyle ciężka, żeby dobrze wygładzić ( recenzja tutaj ). Jeśli efekt rozprostowania i wygładzenia będzie zbyt mały, to zawsze możecie wzbogacić ją olejem lub na koniec mycia nałożyć silikonowe serum.
5. NAWILŻANIE Dobrze nawilżone włosy nie puszą się, są cięższe i wygładzone. W moim przypadku same oleje i silikony nie wystarczają, muszę je dodatkowo porządnie nawilżyć . Moje włosy są lekkie z natury, fruwające i piórkowate. Jeśli chcę utrzymać je w stanie dociążenia, po prostu muszę je nawilżyć porządną odżywką czy maską przynajmniej raz w tygodniu (najczęściej nawilżam 2 razy w tygodniu, zostawiając produkt na 40 min, bardzo lubię Natur Vital aloesową , chociaż obecnie stosuję odżywkę nadającą objętość Equilibra z aloesem i sprawdza się równie dobrze).
Kiedy włosy się pusza?
Płukanie chłodną wodą lub wodą z octem – Puszenie się włosów jest spowodowane rozchyleniem łusek na ich powierzchni. Ten problem dotyczy najczęściej średnio- i wysokoporowatych pasm, które są osłabione lub zniszczone po farbowaniu, rozjaśnianiu, agresywnej stylizacji.
- Skłonność do puszenia może wynikać także z naturalnej struktury włosa.
- Jednym z najprostszych sposobów na domknięcie otwartych łusek jest płukanie chłodną wodą .
- Najlepiej wykonać je na koniec mycia – wtedy włosy będą bardziej wygładzone.
- Można także zrobić szybką płukankę octową mieszając 2 szklanki letniej wody i 2 łyżki octu.
Taką płukankę również stosuje się na koniec mycia włosów.
Jak wyglądają puszące się włosy?
Włosy niedociążone są bardzo lekkie i nie przylegają ściśle do siebie. Niby są nawilżone i gładkie, ale jednak wyglądają jakby były suche. Mogą się puszyć, gdy jest wilgotno lub być bardzo suche, gdy jest upalnie. Wyglądają na przykład tak, jak na powyższym zdjęciu.
Włosy spuszone wyglądają tak, jak na TYM ZDJĘCIU . Gdy na zewnątrz jest wilgotno, włosy chłoną wilgoć z otoczenia i zaczynają się puszyć – fryzura robi się wilgotna, a krótsze włoski odstają na całej długości. Włosy obciążone to włosy oblepione kosmetykami – zbijają się w strąki i wyglądają nieświeżo.
Najtrudniej dociążyć włosy, które się puszą, ponieważ są przesuszone, zniszczone i mają bardzo wysoką porowatość. Takie włosy mają rozpulchnioną strukturę i chłoną spore ilości kosmetyków. Aby nawilżyć porowate włosy, trzeba co mycie nakładać na nie olej, treściwą maskę i silikonowe serum.
Czym wygładzić puszące się włosy?
2. Sposoby na puszące się włosy: nakładanie odżywki po każdym myciu – Aby wygładzić puszące się włosy i ułatwić ich rozczesywanie, po każdym myciu powinnaś nakładać odżywkę – nawet na 2-3 minuty (wyjątkiem jest sytuacja, gdy robisz to po olejowaniu w celu zemulgowania oleju).
Wybieraj produkty z zawartością naturalnych olejków i silikonów , które dobrze dociążają włosy i domykają łuski. Warto postawić na odżywki opracowane specjalnie z myślą o włosach wysokoporowatych , bo właśnie takie mają największą tendencję do puszenia się. Znajdziesz je np. w portfolio Anwen , marki założonej przez znaną blogerkę włosową.
Ich kompozycja opiera się wyłącznie na emolientach i olejach dostosowanych do włosów o wysokiej porowatości. Przykładem może być odżywka Emolientowa róża albo Emolientowy irys . Raz na kilka myć powinnaś zastosować też bogatą maskę i przytrzymać kosmetyk na włosach przez co najmniej 10 minut.
Jak pozbyć się puchu na włosach?
Z rozrzewnieniem wspominam czasy, gdy moje włosy praktycznie nie wiedziały co to jest puch, a jeśli już jakiś mi zdarzył podczas wyjątkowego BadHairDay to był niczym w porównaniu z tym, co gości na mojej głowie za każdym razem, gdy o włosy nie zadbam odpowiednio.
- Rozjaśnianie, a co za tym idzie wyższa porowatość włosów sprawiły, że problem puszenia stał mi się tak bliski jak pasażerowie w krakowskim MPK w godzinach szczytu.
- Udało mi się jednak opanować kilka strategii, dzięki którym nie muszę się już nim martwić.1.
- Dodatkowa porcja emolientów po myciu Najprostszy i zwykle najskuteczniejszy sposób.
Moje włosy po wyschnięciu są spuszone w 98% przypadków, więc bez tego ani rusz. W roli emolientów zwykle występują: olej (u mnie najczęściej ten z pestek śliwki), serum silikonowe (u mnie: Artego Rain Dance), krem do rąk, odżywka w piance Pantene (efekty przed i po pokazywałam TU ) lub inna odżywka/maska o emolientowym składzie (może być nawet taka do spłukiwania).
- Kluczem do sukcesu jest wstrzemięźliwość, bo emolienty w nadmiarze zamiast zwalczyć puch wyczarują nam piękne, tłuste strączki.
- Dodatkowy patent: po rozczesaniu i zaaplikowaniu na włosy, zwijamy je dosłownie na chwilę w koczek ślimak.
- Po tym po puchu nie powinno być śladu.
- Minus: sposób chodź skuteczny nie zawsze jest trwały, efekt może minąć nawet po kilkunastu minach w zależności od stanu włosów.2.
Zmiana pielęgnacji Każda nawet początkująca włosomaniaczka wie, że na puch najlepsze są emolienty. Częste olejowanie, maski i odżywki o mocno emolientowych składach, silikony, a nawet szampony ze zwiększoną ilością emolientów zwykle są pomocne. Ale co jeśli w naszej włosowej diecie nie ma już praktycznie żadnych protein ani humektantów, a włosy mimo to wciąż się puszą? Odpowiedź choć prosta jest zaskakująca.
Trzeba dołożyć włosom protein albo nawilżaczy, bo ich brak wbrew pozorom też może skutkować puszeniem się włosów. Zaczęłabym najpierw od protein (koniecznie połączonych z emolientami i humektantami) w sporej ilości, bo to zwykle one w takiej sytuacji pomagają. Jeśli jednak taka kuracja nie przyniesie pożądanego efektu to następnym krokiem niech będzie intensywne nawilżanie np.
w postaci maski z siemienia lnianego i oleju nałożonej przed myciem.3. Nafta/mąka ziemniaczana/płukanka z szałwii Z arsenału wszystkich domowych/naturalnych/babcinych sposobów pielęgnacji włosów u mnie osobiście z puchem najlepiej radziły sobie te trzy wymienione powyżej.
- Nafta – solo lub wymieszana z maską i nałożona na 15 minut przed myciem.
- Mąka ziemniaczana dodana do dowolnej maski/odżywki i płukanka z szałwii, o której wspominałam TU , a która poza walką z puchem naturalnie wygładza i rozprostowuje nieco włosy.4.
- Prostownica/lokówka Wiem, że brzmi to jak antyporada włosomaniacza, ale w wyjątkowych okolicznościach (wesele, pierwsza randka, sesja zdjęciowa czy inne ważne wydarzenie) to najprostszy i najszybszy sposób by pozbyć się z włosów niechcianego puchu.
Po latach włosomaniactwa i unikania wszystkiego co może zniszczyć mi włosy nauczyłam się w końcu tego, że to one są dla mnie, a nie ja dla nich i jeśli zależy mi na ich naprawdę dobrym wyglądzie to nie przebieram w środkach 😉 Przykład: ostatnie wakacje, gdzie po każdym myciu traktowałam je lokówką.
Co na cienkie Puszace się włosy?
PROSTE I UNIWERSALNE 🙂 Dzisiaj podzielę się z wami moimi dwoma niezawodnymi sposobami na puszące się włosy. Źródeł puszenia włosów jest kilka np. nadmiar protein, deficyt humektantów, naturalny skręt włosów (włosy kręcone i falowane łatwo się puszą), porowatość, warunki atmosferyczne i wiele innych .
Wiem, że osobom początkującym trudno jest rozpoznać, co dolega włosom, dlaczego dzisiaj są spuszone, podczas gdy wczoraj były gładką taflą. Z puszeniem miałam kiedyś wielki problem, teraz występuje cyklicznie – podatne są głównie włosy przy twarzy. Moje sposoby są na tyle uniwersalne , że powinny podpasować większości z was, dlatego koniecznie się z nimi zapoznajcie.
🙂 SPOSÓB I – ŻEL LNIANY O wspaniałych właściwościach żelu lnianego pisałam już wiele razy na blogu. Żel lniany otrzymywany z siemienia lnianego, jest nie tylko świetnym stylizatorem, ale również genialnie ujarzmia puch. Przygotowanie żelu lnianego nie jest czasochłonne, a porcja wystarczy na ok.7 dni, gdyż po tym czasie żel zacznie się psuć.
- siemię lniane jako stylizator i maska do włosów (przepis)
SPOSÓB II – ODŻYWKA LUB MASKA DO SPŁUKIWANIA, NA SUCHE WŁOSY Mój drugi sposób na spuszone włosy to aplikacja ulubionej odżywki czy maski, która pierwotnie przeznaczona jest do nakładania na włosy wilgotne. Robimy to dokładnie tak jak w przypadku żelu lnianego tj.
- niewielką ilość produktu rozcieramy w dłoniach i aplikujemy na włosy .
- Tutaj trzeba być ostrożnym, bo łatwo przesadzić z odżywką czy maską i wtedy włosy mogą być nieestetycznie sklejone.
- Dlatego w tym względzie żel lniany wygrywa – można go bardzo łatwo wyczesać z włosów.
- 🙂 Moje sposoby są doraźne i powodują sklejenie włosów (nie jest to nieestetyczny lepiec ;-), a delikatnie scalone , ujarzmione włosy – piszę to, bo zaraz będą komentarze, że się boicie sklejenia 🙂 :-*).
Żel lniany i odżywka/maseczka na suche włosy sprawdzą się również idealnie jeśli macie problem z odstającymi włosami na długości , często określanymi mianem “streczących jak choinka”. 😀 🙂 Uwielbiam te nasze włosomaiackie określenia. 😉 Podsumowując, moje sposoby nie zastąpią porządnej pielęgnacji i równowagi między humektantami, proteinami i emolientami .
- Suche, spuszone, blond włosy Martyny Kręcone, suche, spuszone włosy Fredzi Ekstremalnie cienka grzywka, przypominająca puch
Co zrobić żeby mieć proste włosy po umyciu?
Najlepiej jest użyć szczotki, aby dokładnie rozprowadzić odżywkę we włosach, zanim ją spłuczesz. Następnie osusz włosy ręcznikiem – staraj się nie wycierać ich zamaszyście, a raczej zawiń je w ręcznik i delikatnie przyciskaj, aby wchłonął nadmiar wilgoci. Dzięki temu łatwiej będzie Ci uzyskać gładkie pasma.
Jak najzdrowiej suszyć włosy?
Susz włosy ciepłym powietrzem Jeśli masz włosy puszące się, niesforne lubisz gdy są gładkie i proste pamiętaj o tym by suszyć je trzymając suszarkę wysoko nad głową a strumień powietrza leciał od czubka głowy w stronę końcy. Strumień powietrza kieruj po powierzchni włosa.
Jak związać włosy na noc żeby rano były proste?
Aby otrzymać efekt delikatnego skrętu, przed snem, zaraz po umyciu włosów zwiąż je w warkocz. Nie musisz mocno ich zaplatać – luźniejszy warkocz będzie bardziej komfortowy, a efekt loków naturalny i delikatny. Alternatywą warkocza do snu może być kok. On również sprawi, że włosy ładnie się pokręcą.
Czy powinno się suszyć włosy po umyciu?
Naturalne wysychanie włosów – Taki proces trwa o wiele dłużej, zatem włosy mają kontakt z wodą, a to powoduje rozpad pewnej warstwy włosa. Naukowcy prowadzili już na ten temat pewne badania. Kosmki są wtedy podatne na uszkodzenia, roztocza i inne drobnoustroje, zmienia się skład protein .
- Skutkuje to większą łamliwością.
- Nie jest to wcale najzdrowsza metoda.
- Jeżeli włosy są długie i ich schnięcie ma potrwać kilka godzin, to lepiej wybrać suszarkę.
- U osób z krótkimi włosami (gdzie wysychanie trwa około godziny) kondycja nie powinna ulec pogorszeniu.
- Na pewno nie powinniśmy chodzić spać z mokrymi włosami.
To największy błąd. Włosy zostaną uszkodzone, będą wolniej rosnąć. Nie przebywajmy z wilgotnymi włosami w łazience (zaraz po kąpieli), gdyż nadmiar pary wydłuży czas suszenia. Nie wolno również pocierać włosów ręcznikiem (roztrzepywać ich), a jedynie docisnąć je (lekko ugnieść), aby usunąć nadmiar wody.
- Polecany jest ręcznik z mikrofibry , dzięki któremu włosy nie będą puszyły się.
- W zależności od typu włosów , jaki posiadamy, niektóre kobiety chwalą sobie ten sposób, twierdząc, że włosy nie elektryzują się i są miękkie w dotyku.
- Wszystko jest uzależnione od ich kondycji.
- Jeżeli są zdrowe, to nie będzie problemu z ich ułożeniem, natomiast uszkodzone (słabe włosy) mogą być oklapnięte.
Dobrym pomysłem jest poczekanie aż włosy podeschną same do około 75%, a później lekkie podsuszenie i przy okazji wymodelowanie na szczotce. Zalety samodzielnego wysychania:
- Skóra głowy nie jest podrażnionaKońcówki są odpowiednio nawilżone
Wady naturalnego wysychania włosów:
- Dochodzi do wewnętrznego uszkodzeniaWłosy gorzej układają się, są oklapnięte lub pofalowane (nie dotyczy to wszystkich, raczej tych, którzy nie mają zdrowych kosmków)Trzeba długo poczekać, zwłaszcza przy grubych i długich włosachFryzura nie zwiększy objętości, włosy nie uniosą się u nasady
Co zrobić z gęstymi włosami?
Domowe sposoby na gęste włosy – Możesz, a nawet powinnaś, wypróbować domowe sposoby na gęste włosy, które są znane już od bardzo dawna. Są one proste w wykonaniu i przynoszą dobre rezultaty, jeżeli są stosowane regularnie. Domowe sposoby to dobra podpowiedź na to, jak mieć gęste włosy.
Sprawdź też: Nie musisz kupować osobno olejku do włosów i do twarzy. Wystarczy jeden Oleje do wcierania – warto 1-2 razy w tygodniu wcierać w skórę głowy oleje, na przykład olej migdałowy, olej lniany czy oliwę z oliwek, które można ze sobą łączyć. Następnie należy owinąć głowę ręcznikiem, by ciepło pozwoliło głębiej wniknąć we włosy substancjom odżywczym.
Później należy włosy umyć, aby dokładnie zmyć olej. Regularne olejowanie przynosi dobre efekty na gęste włosy. Maseczka z drożdży, miodu i mleka – przygotuj szklankę ciepłego mleka, dodaj łyżkę miodu i łyżeczkę drożdży . Odstaw do wystygnięcia, a następnie wsmaruj mieszankę w skórę głowy i włosy.
- Zostaw przynajmniej na godzinę, a po tym czasie zmyj delikatnym szamponem oczyszczający.
- To przyspieszy wzrost nowych włosów i zregeneruje już rosnące.
- Płukanki do włosów – jeśli twój cel to piękne i gęste włosy, zioła ci w tym pomogą.
- Zioła są wykorzystywane w pielęgnacji włosów od wieków.
- Szczególnie takie rośliny jak: pokrzywa, szałwia , mięta pieprzowa, dobrze wpływają na gęstość włosów.
Wystarczy zaparzyć zioła i wystudzić płukankę. Stosuje się ją na włosy umyte szamponem – samej płukanki już nie zmywamy wodą. Maseczka z jaj – maseczka z jaj jest bardzo prosta przygotowaniu, a po niej włosy stają się miękkie, lśniące i gładsze. Dwa surowe jajka roztrzep i nałóż na rozczesane suche włosy.
Jak sobie radzić z gęstymi włosami?
Kluczowe jest strzyżenie – Szczególnie mając włosy gęste, grube i mocne, musimy zwrócić uwagę na ich cały kształt i na to, jak on wpływa na całą naszą sylwetkę. Unikajmy linii prostych, które jeszcze bardziej podkreślają objętość włosów. Zdecydowanie lepszym wyborem będzie stopniowanie lub cieniowanie włosów.
Co zrobić żeby włosy nie przylegały do głowy?
2. Suszarka z dyfuzorem – Kiedy podczas suszenia suszarką wsuniesz dyfuzor między pasma, uniosą się lekko do góry. W efekcie nie będą przylegały do głowy i fryzura wyglądać będzie na bardziej puszystą. Jeśli nie masz takiego urządzenia, możesz dodać włosom objętości w inny sposób.
Jaka trwała na cienkie włosy?
Lekka trwała, która unosi włosy to rodzaj ondulacji trwałej, która podnosi włosy od samej nasady i im dodaje objętości. Dodatkowo po zabiegu takim włosy się stają falowane, kiedy wysychają czy też lekko kręcone, gdy je wysuszmy suszarką. Lekką trwałą polecamy kobietom, które posiadają włosy cienkie i pozbawione puszystości czy tez posiadaczkom pasm, które mają tendencje do opadania.