Oczyszczenie włosów z nadmiaru nabudowanych substancji – Po oczyszczeniu skóry głowy, czas na oczyszczenie włosów z nadmiaru nabudowanych na nich substancji filmotwóryczych, którymi są przede wszystkim znajdujące się w drogeryjnych szamponach, maskach, odżywkach i olejkach silikony.
- Ale poza silikonami na włosach znajdują się też brud, kurz, pozostałości po kosmetykach pielęgnacyjnych, z którymi Twój szampon nie zawsze może sobie poradzić.
- Dlatego zaczynając przygodę z włosomaniactwem, sięgnij po silnie oczyszczający szampon, ale pamiętaj o tym, aby nie stosować go do każdego mycia włosów.
Jeśli masz bardzo osłabione, suche i zniszczone włosy, rób nawet 10-dniowe przerwy w jego stosowaniu. Pamiętaj też, że aby taki szampon zadziałał, powinien być pozostawiony na włosach od 3-5 minut. Po jego użyciu koniecznie nałóż na włosy maskę lub intensywnie działającą odżywkę.
Contents
Od czego zacząć Włosing?
Odżywki i maski w świadomej pielęgnacji włosów – na co zwracać uwagę – Włosing bez odżywki lub maski nie byłby włosingiem. Mycie włosów jest bardzo ważne, ale jeszcze ważniejsze jest ich odżywienie. Wybierając produkty tego typu, kieruj się przede wszystkim typem i porowatością włosów, podobnie, jak przy wyborze szamponu.
Tak, jak wspominaliśmy, to od tych dwóch czynników zależy, jak wygląda Twoja fryzura i czego potrzebuje. Dla zawężenia poszukiwań czytaj składy. Odżywki i maski także powinny być wolne od silikonów, które często nadmiernie obciążają włosy. Efekt wygładzenia po ich zastosowaniu, to często “zalepienie” łusek włosa, a nie prawdziwa regeneracja.
Jak uniknąć nietrafionych zakupów? Zwróć także uwagę na sposób stosowania odżywki i dostosuj go do swoich potrzeb i nawyków pielęgnacyjnych. Kupowanie kosmetyków, których nie będziesz używać zgodnie z zaleceniami lub wcale, to marnowanie pieniędzy i produkcja niepotrzebnych śmieci.
W jakiej kolejnosci robić pielegnacje wlosow?
so!flow by Vis Plantis: kolejność korzystania z kosmetyków do pielęgnacji włosów – Nawet najbardziej zaawansowane rytuały i zabiegi pielęgnacyjne na nasze włosy może popsuć nieodpowiednia kolejność używanych przez nas kosmetyków . Dlatego właśnie tak istotnym jest, żeby dokładnie czytać etykiety i stosować się ściśle do zaleceń producenta. Z reguły kolejność stosowania konkretnych produktów jest jednak podobna. Seria kosmetyków so!flow by Vis Plantis dodatkowo ułatwia cały ten proces, ponieważ na opakowaniach produktów znajduje się informacja, w jakiej kolejności dany kosmetyk powinien zostać użyty. Kolejność ta wygląda zatem (najczęściej) następująco:
- Peeling do skóry głowy/booster/baza Szampon Odżywka Maska Spray/mgiełka Masełko/olejek
Należy jednak zaznaczyć, że w przypadku konkretnych linii, kolejność ta może delikatnie się od siebie różnić (zawsze w pierwszej kolejności warto zwrócić uwagę na informację przedstawione na opakowaniu ). Podsumowując: zwykle zaczynamy od skóry głowy: booster/peeling/baza – czyli dokładnego oczyszczenia i wstępnej pielęgnacji (np. nawilżenia i masażu, który pobudzi cebulki włosów do wzrostu). Następnie oczyszczamy włosy szamponem. Później aplikujemy na pasma odżywkę i/lub maskę. Cała seria so!flow by Vis Plantis zapewnia kompleksową pielęgnację włosów – począwszy od peelingu skóry głowy, aż po dogłębne odżywienie końcówek włosów . Zachowywanie zalecanej, odpowiedniej kolejności kroków pielęgnacyjnych wcale nie brzmi jak skomplikowany proces, prawda? Z pewnością może pomóc nam w walce o zdrowe, lśniące i piękne włosy.
Czy można olejować włosy codziennie?
Jak często olejować włosy? – Częstotliwość olejowania włosów to jedno z najczęściej zadawanych pytań. Nic dziwnego, należy znaleźć złoty środek między nawilżeniem włosów a ich przetłuszczeniem. Przede wszystkim najważniejsza jest regularność, jeśli chcesz mieć piękne i nawilżone kosmyki to musisz pamiętać o tym, że pierwsze rzeczywiście trwałe efekty osiągniesz po kilku miesiącach olejowania.
- Osoby z mocno przesuszonymi i porowatymi włosami powinny nakładać olej na włosy 2-3 razy w tygodniu.
- Jeśli Twoje włosy są w stosunkowo dobrym stanie, jednak chciałabyś aby były po prostu gładsze, spróbuj na początku wprowadzić olejowanie włosów 2-3 razy w miesiącu.
Jeśli po kilku zabiegach nie zobaczysz różnicy, stopniowo możesz powiększać ilość zabiegów. Bardzo ważne jest to, aby nie przeciążyć włosów – jeśli od razu wprowadzisz do swojej pielęgnacji dużą ilość rytuałów olejowania, możesz doprowadzić do przeciążenia swoich włosów.
- Warto obserwować swoje kosmyki, zobacz jak zachowują się po pojedynczym zabiegu oraz jak reagują na olej.
- Czy mocniej się przetłuszczają? A może są bardziej sypkie, co znaczy o tym, że zabieg został przeprowadzony poprawnie? Nie ma złotej recepty na to, jak często powinno się wykonywać olejowanie włosów na mokro czy na sucho.
Każde włosy są inne oraz mają inne tempo odbudowy. Pamiętaj, aby przede wszystkim nie szkodzić!
Jak często powinno się myć włosy?
Podsumowując – Jeśli musisz myć głowę codziennie używaj delikatniejszych szamponów. Jeśli masz duży problem z przetłuszczaniem, wybierz szampon przeciwłojotokowy z dobrym łagodnym składem lub coś mocniejszego stosowanego naprzemiennie z łagodniejszym szamponem.
Podobnie w przypadku łupieżu czy nadmiernego wypadania, które często połączone jest z nadmiernym łojotokiem. Optymalnie mycie włosów powinno odbywać się, co 2-3 dni. Jeśli po 3 dniach nie widzisz, że Twoje włosy nie są „przetłuszczone” to nie znaczy, że nie należy ich umyć. Pamiętaj, ze na włosach osiada kurz, brud i mikroorganizmy.
Z rzadkiego mycia też może wynikać wiele nieprzyjemnych problemów, takich jak łupież, czy łojotokowe zapalenie skóry głowy. Pamiętaj, aby raz w tygodniu, w celu złuszczenia nadmiaru zrogowaciałego naskórka i mocniejszego odświeżenia skóry głowy, zastosować peeling do skóry głowy np.
Bandi Tricho-Peeling. Absolwentka studiów magisterskich Wydziału Farmaceutycznego Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego na kierunku kosmetologia oraz studiów licencjackich na Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie na kierunku kosmetologia. Pasjonatka kosmetologii ze szczególnym uwzględnieniem trychologii, receptury preparatów oraz pielęgnacji skóry.
JAK ZACZĄĆ DBAĆ O WŁOSY NIE WYDAJĄC FORTUNY? | Podstawy pielęgnacji
Swoją wiedzę poszerza poprzez udział w szkoleniach i konferencjach naukowych, nieustannie poszukując nowych rozwiązań.
Jak powinno się myć włosy?
Co może być trudnego w umyciu włosów? Na pozór prosta czynność, której nie da się wykonać źle, ale może okazać się bardzo skomplikowana. Złe mycie skóry głowy i włosów lub stosowanie nieodpowiedniego szamponu, może spowodować, że zamiast poprawić kondycje swoich włosów, dodatkowo im zaszkodzisz.
- Celem stosowania szamponu do włosów, oprócz ich odświeżenia i zmycia pozostałości po produktach do stylizacji, jest konkretny efekt, który chcesz uzyskać stosując dany szampon.
- Niestety, nie uda ci się go zauważyć, jeśli będziesz stosować produkt niepoprawnie lub który nie jest przeznaczony do twoich włosów.
Bardzo często zdarzają się pomyłki i błędy przy stosowaniu szamponu, przez co nie tylko nie uzyskasz oczekiwanego efektu, ale wręcz zaszkodzisz swoim włosom. Brzmi znajomo? Sprawdź nasze 7 kroków, co musisz zrobić, aby poprawnie umyć włosy i skórę głowy! KROK 1 Od czego zacząć? Od dobrze dobranego szamponu , który jest przeznaczony do twojego rodzaju włosów! Niezależnie od tego czy twoje włosy są suche, potrzebują wzmocnienia czy nawilżenia – koniecznie wybierz taki szampon, który jest dedykowany właśnie do nich.
- Inaczej, może się okazać, że szampon przyniesie więcej szkody niż pożytku.
- KROK 2 Namocz dokładnie włosy i nie wyżymaj ich.
- Szampon potrzebuje dużej ilości wody, aby mógł się zapienić i dobrze rozprowadzić.
- KROK 3 Nie używaj zbyt dużej ilości szamponu! To że nałożysz na głowę 1/3 butelki szamponu nie sprawi, że twoje włosy nagle staną się zdrowe i błyszczące.
Lepiej, abyś umyła włosy dwa razy mniejszą ilością szamponu niż raz ze zbyt dużą. A więc jaka ilość jest odpowiednia? Taka, którą będziesz mogła swobodnie pokryć skórę i włosy pianą. Najlepiej jeśli zaczniesz od małej ilości szamponu i gdy zobaczysz, że głowa i włosy nie są w całości pokryte pianą, dołóż jeszcze trochę.
Optymalna ilość to mniej więcej wielkość 1 lub 2 ziarenek fasoli. KROK 4 Nie wylewaj szamponu bezpośrednio na głowę. Nałóż wspomnianą wyżej ilość szamponu na dłoń i delikatnie rozsmaruj go w rękach. Dzięki temu szampon delikatnie się rozrzedzi i zacznie się pienić. KROK 5 Nanieś szampon na skórę głowy, nie na włosy i zacznij delikatnie masować miejsce aplikacji.
Masuj delikatnymi, kulistymi ruchami, zaczynając od czoła, aż do karku. Nie staraj się drapać skóry ani mocno jej trzeć, to nie sprawi, że lepiej umyjesz głowę. Następnie wytworzoną pianę nanieś na włosy. Przeciągnij ją aż do końców, delikatnie głaszcząc włosy od nasady aż po końce.
- (Może zdarzyć się, że przy pierwszym myciu szampon będzie słabo się pienił.
- Może być to spowodowane mocnym przetłuszczeniem skóry lub silnym jej zabrudzeniem.
- W tej sytuacji spłucz szampon i nałóż go jeszcze raz, powtarzając całą procedurę).
- KROK 6 Dokładnie spłucz szampon i pianę z włosów i głowy.
- Zacznij od skóry i nasady włosów.
Polewaj bieżącą wodą i delikatnie masuj, aby usunąć całą pianę. Następnie skup się na poszczególnych pasmach włosów i na nie kieruj strumień wody.