Najpopularniejsze rasy psów z włosami to:
- shih tzu;
- maltańczyk;
- pudel;
- york;
- bichon frise;
- sznaucer;
- chart włoski;
- bedlington terrier.
Contents
Jaki pies ma włosy?
Różnica między włosem a sierścią – Ogólnie rzecz ujmując, istnieją psy bez sierści i z sierścią. Włosy można natomiast nazwać jej elementem, gdyż sierść składa się z włosa okrywowego znajdującego się z zewnątrz oraz z podszerstka, czyli warstwy znajdującej się blisko skóry.
Podszerstek jest miękki i bardzo gęsty. Jego zadaniem jest izolacja termiczna i ochrona przed wilgocią. Spora grupa psów posiada opisaną wyżej, dwuwarstwową szatę, ale wyróżniamy także “psy z włosami”, czyli bardziej fachowo psy z włosem okrywowym występującym bez podszerstka. Rasy psów z włosami to między innymi maltańczyki, yorkshire teriery i charciki włoskie.
Chcąc mówić poprawnie możemy używać raczej sformułowania “psy z włosem” w kontekście włosa okrywowego. Nie istnieją natomiast psy z włosami zamiast sierści. Jest to tylko potoczne i ogólnie przyjęte określenie rodzaju ich okrywy włosowej.
Które psy mają sierść a które włosy?
Włos czy sierść – porządkujemy pojęcia – Sierść (szata) psa składa się z włosa okrywowego i podszerstka (podszycia). Włos okrywowy to ten, który widzimy na zewnątrz, natomiast podszerstek jest znajdującą się tuż przy skórze warstwą miękkiego włosa, który widać dopiero po rozgarnięciu włosa okrywowego.
Na podszerstku, jak na „rusztowaniu”, układa się włos okrywowy. Podszerstek pełni rolę termo- i wodoizolacyjną. Szatę dwuwarstwową mają m. in. jamnik szorstkowłosy, siberian husky , border collie , berneński pies pasterski . Są jednak rasy pozbawione podszerstka, mające jedynie włos okrywowy. Takimi rasami są m.
in. maltańczyk , lwi piesek i yorkshire terier. I właśnie psy z włosem jedynie okrywowym określane są jako psy, które mają włosy zamiast sierści. Jest to z założenia błędne – nie istnieje zwierzę „pies z włosami”. Wszystkie psy mają sierść, naturalnie oprócz ras bezwłosych.
Jak rozpoznać czy pies ma włosy czy sierść?
Jak wygląda pies bez sierści? – Psy, które mają włosy, nie różnią się szczególnie na pierwszy rzut oka od tych mających sierść . Żeby je rozpoznać, trzeba zwrócić uwagę na podział na włos okrywowy oraz podszerstek, czyli warstwę znajdującą się przy skórze i widoczną po odsunięciu włosa okrywowego.
Pies z włosami zamiast sierści będzie więc łatwiejszy do rozpoznania z bliska. Jak wygląda podszerstek? Sierść go tworząca jest cieńsza niż włosy okrywowe, puchata oraz bardzo miękka. Pamiętaj jednak, że określenie pies bez sierści nie jest do końca prawidłowe. Każdy zwierzak (oprócz ras bezwłosych) ją ma.
Jedna jest jednak klasyczna, a więc dwuwarstwowa, a druga z włosami. Na czworonogi bez podszerstka zwykło się mawiać psy z włosami. To potoczne określenie dotyczy zarówno małych, jak i dużych ras. Wśród właścicieli włosów znajdziesz bowiem pieski różnej wielkości.
Które psy się nie lenią?
Rasy psów nie gubiące sierści – teriery – Rasy psów niegubiące sierści , a w każdym razie nietracące jej zbyt mocno, często są ze sobą spokrewnione. Wymienić w tym gronie można przynajmniej kilkanaście ras teriera , niegdyś typowo myśliwskiego psa wywodzącego się z Wysp Brytyjskich, później wyhodowanego w wielu odmianach na całym świecie.
- Psy, które nie linieją niemal w ogóle, to między innymi West Highland White Terier, czy Airedale Terier.
- Pozostając przy przykładzie tego drugiego – to pies który nie gubi sierści , nie linieje.
- Jego włos ulega procesowi obumierania, jednak nawet martwy nie wypada.
- Z jednej strony to dobrze (dla człowieka), z drugiej źle (dla zwierzęcia).
Stare, martwe włosy blokują miejsce do wzrostu dla nowych, dlatego trzeba je często wyczesywać. Ponieważ Airedale Terier posiada dwie warstwy sierści, zarówno włos okrywowy, jak i podszerstek, można go regularnie trymować. Czytaj także: Jak dbać o psa w sezonie jesienno-zimowym?
Który pies jest najtańszy?
Czy tanie szczenię na pewno oznacza, że to najtańsza rasa psa? – Do stosunkowo tanich ras psów zalicza się border collie , który jest przedstawicielem psów pasterskich, jak i terriery, które świetnymi psami myśliwskimi jak i towarzyskimi. Kupno psa to jednak nie jest jego całkowity koszt. Przed ostateczną decyzją konieczne jest zapoznanie się z potrzebami psów rasy, która cię interesuje.
Czy West ma włosy czy sierść?
Czym różni się włos od sierści? – Psia sierść rośnie w kępkach. Z jednego mieszka włosowego wyrasta włos pierwotny, włosy pierwotne boczne i włosy wtórne. Włosy pierwotne (ościste i ochronne) otaczają włosy wtórne, czyli podszerstek. U ludzi z mieszka włosowego wyrasta pojedynczy włos. Tak wygląda skóra i struktora włosów u ludzi i u psów. Sierść ma określony cykl wzrostu. Gdy sierść psa osiągnie określoną długość, zaczyna umierać. Zaczyna wtedy wypadać (proces ten nazywa się linieniem). Długość sierści zależna jest od rasy. Są rasy (jak pudle czy yorkshire terriery) u których odpowiednio pielęgnowana sierść osiąga znaczną długość.
Mówi się, że psy te nie linieją. Mimo, iż potocznie mówi się czasem o włosie, ciało westów pokryte jest sierścią. Składa się ona z szorstkiego włosa okrywowego i miękkiego podszerstka. W przypadku westie sierść okrywowa także nie wypada samoczynnie. Jednak gdy pies długo nie jest trymowany sierść staje się przerośnięta, sucha, matowa.
Podszerstek ma nieco krótszy okres wzrostu i w okolicy wiosny i jesieni może “sypać się”. Westie mają sierść, nie włos. Nie są także rasą hipoalergiczną. To kolejny mit na temat westie, który zostanie obalony wkrótce.
Czy Bolończyk ma włosy?
Zabezpiecz swojego psa przed kleszczami i pchłami – pixabay. com/images/id-4820566/ Maltańczyk to kolejna rasa psa z włosami. Te małe pieski, ważące do 4 kg i mierzące do 25 cm wysokości w kłębie mają gęste, lśniące i błyszczące włosy. Włos okrywowy maltańczyka jest prosty i długi na całym ciele. Bolończyk to rasa psa z włosami z wyglądu przypominająca maltańczyka. Niewielki piesek o białym umaszczeniu waży do 4 kg i mierzący do 30 cm w kłębie ma długo włos na całym ciele, od głowy, aż po ogon. Włosy bolończyka są puszyste, nie leżą płasko, a układają się w kosmyki. Bichon to kolejna rasa psa z włosami podobna do maltańczyka i bolończyka. Wysokość w kłębie bichona nie przekracza 30 cm, a waga 5 kg. Bichon to pies długowłosy, długość od 7 do 10 cm. Sierść psa jest delikatna i jedwabista, tworzy luźne loki.
Opis rasy – Berneński pies pasterski, zgodnie z klasyfikacją FCI należy do grupy 2- sznaucery, pinczery, molosy, szwajcarskie psy pasterskie i rasy pokrewne, do sekcji 3- szwajcarskie psy pasterskie. Odmiennie do pozostałych szwajcarskich psów pasterskich jest rasą długowłosą.
Ten silny pies waży około 40 – 44 kg. Dorosły osobnik osiąga wzrost w kłębie 58-66 cm (suka) i 64 -70 cm (pies). Berneńczyk jest dość krępy lecz harmonijnie zbudowany. Psy tej rasy dożywają maksymalnie do 10 lat, średnio żyją 6 – 8 lat. Glowa berneńczyka jest proporcjonalnie zbudowana, z wyraźnie zaznaczonym stopem oraz kufą średniej długości i charakterystycznym, zawsze czarnym nosem.
Kształt oczu przypomina migdały. Uszy są trójkątne, niezbyt duże i wysoko osadzone oraz zaokrąglone na końcach ( płasko przylegają w czasie spoczynku). W czasie pobudzenia berneńczyk kieruje uszy do przodu. Ogon psa jest długi i sięgać powinien co najmniej do stawu skokowego.
- Maść podstawowa – kruczoczarna; Podpalanie – ciemne, kasztanowe, które występuje na wszystkich kończynach i na klatce piersiowej oraz na policzkach i nad oczami; Białe znaczenia – białe łapy i biały koniec ogona (pożądane). Biała plamka na karku i przy odbycie (tolerowane). Na głowie: biała strzałka, rozszerzająca się w kierunku nosa, tworząc biały „klin” na kufie. Białe znaczenie, dość wąskie, od podgardla w kierunku klatki piersiowej.
