Dojrzewanie chłopca od strony biologicznej – Zwiastunem pokwitania u chłopców jest najczęściej tzw. skok pokwitaniowy. Pojawia się on pomiędzy 10. a 15. rokiem życia. Można go zaobserwować p o wyraźnej zmianie wzrostu, przyroście masy mięśniowej oraz zwiększeniu siły .
- Od strony biologicznej dojrzewanie chłopca rozpoczyna się od pobudzenia układu podwzgórze – przysadka – gonady.
- Podwzgórze pobudza przysadkę mózgową do wydzielania hormonów nazywanych androgenami.
- Efekt? Powiększają się jądra i moszna, pojawiają się włosy łonowe u podstawy członka, zaczyna zmieniać się głos .
Te objawy dojrzewania chłopców występują średnio w 12 roku życia. W kolejnych latach powiększa się członek, owłosienie łonowe staje się grubsze, pojawiają się włosy pod pachami oraz wąsik młodzieńczy. Mniej więcej w 14. roku życia pojawiają się pierwsze polucje, czyli samowolne wytryski nasienia.
Contents
W jakim wieku zaczynają rosnąć włosy pod pachami?
1. Fazy dojrzewania dziewcząt – Pokwitanie dziewcząt i chłopców jest wywołane uaktywnieniem produkcji hormonów płciowych. Podwzgórze uaktywnia produkcję gonadotropin (LH i FSH) przez przysadkę. U dziewczynek początkowo pojawia się hormon o nazwie estriol, później inne estrogeny oraz progesteron. W miarę dojrzewania pojawiają się dalsze zmiany. Pokwitaniowy skok wzrostu, między 9. , a 13. rokiem życia, jest mniej gwałtowny niż podczas dojrzewania chłopców , jednak nadal obecny. Zmienia się także sylwetka dziewczynki, przekształcając się w kobiecą figurę.
Biodra stają się szersze, talia węższa, a kształty zaokrąglone. Także rysy twarzy stają się bardziej „dorosłe”. Pojawia się telarche, czyli dojrzewanie gruczołów sutkowych. Piersi stają się coraz bardziej zaokrąglone, a otoczka wokół sutka nabiera intensywniejszego koloru. Owłosienie łonowe staje się obfitsze.
Takie zmiany są klasyfikowane jako faza przedpokwitaniowa. W fazie pokwitania właściwego, między 10. , a 16. rokiem życia, zewnętrzne narządy płciowe, czyli wargi sromowe, powiększają się. Pubarche, czyli pojawienie się owłosienia łonowego, następuje około 2 lata po rozpoczęciu rozwoju piersi.
- W tym czasie można zauważyć także owłosienie pod pachami.
- Menarche występuje około 12. – 16.
- roku życia.
- Początkowo jest ona nieregularna i może być bolesna.
- Z czasem staje się zazwyczaj regularniejsza i często także mniej bolesna.
- Niestety u niektórych kobiet miesiączka jest bolesna i nieregularna także po okresie dojrzewania.
Jeśli krwawienie miesięczne jest szczególnie obfite i bolesne, należy zgłosić się do ginekologa .
W jakim wieku chłopcy mają pierwszy wzwód?
Kiedy pojawia się pierwsza erekcja? – Od kiedy chłopcy mają wzwód? Kiedy pojawia się pierwsza erekcja? Do pierwszego wzwodu dochodzi bardzo wcześnie. Obserwuje się, że wzwody występują już w życiu płodowym, co oznacza, że erekcja towarzyszy niemal od pierwszych dni życia.
- Erekcja u chłopców stanowi zupełnie normalne zjawisko, które umożliwia kontrolowanie przez mózg sprawności układu płciowego.
- Niemniej jednak należy wskazać, że o ile do erekcji może dochodzić już w życiu płodowym, pełny wzwód zazwyczaj osiągany jest w wieku dojrzewania.
- Sytuacja ta związana jest bezpośrednio z podnoszeniem poziomu testosteronu, czyli męskiego hormonu płciowego, który stymuluje czynności seksualne.
Warto wskazać, że erekcja u chłopców jest etapem w osiągnięciu dojrzałości płciowej.
W jakim wieku chłopcy dorastają?
Dojrzewanie chłopców to proces, w którym rozwijają się indywidualne cechy biologiczne i psychiczne organizmu. Dorastanie u chłopców przebiega wielofazowo. Wszystkie etapy dojrzewania chłopców wykazują charakterystyczne oznaki. Jak wygląda dojrzewanie chłopców i w jakim wieku dojrzewają, a kiedy kończy ten okres? To, w jakim wieku chłopcy zaczynają dojrzewać, uwarunkowane jest wewnętrznymi czynnikami genetycznymi oraz zewnętrznymi – środowiskowymi, jednak ogólne ramy czasowe, w którym powinno rozpocząć się dojrzewanie u chłopców są powszechnie określone.
Niezależnie od czasu dorastania, etapy dojrzewania chłopców są niezmienne. Jak wygląda i ile trwa dojrzewanie u chłopców? Dojrzewanie płciowe u chłopców średnio przypada na 12-13 rok życia. Przedwczesnym dojrzewaniem płciowym nazywa się okres dojrzewania chłopców , który rozpoczyna się około 9 roku życia, natomiast późne dojrzewanie chłopców powyżej 14-15 roku życia, określa się mianem opóźnionego okresu dojrzewania.
Pierwsze objawy dojrzewania u chłopców, obserwuje się w zakresie dojrzewania biologicznego . Rozwój psychiczny i emocjonalny następuje w trakcie dojrzewania ze względu na aktywizację produkcji hormonalnej. Dojrzewanie płciowe chłopców średnio trwa 4-5 lat.
Zakończeniem procesu dojrzewania jest ustalenie ostatecznej sylwetki ciała oraz rozwinięte typowe cechy męskie wyglądu. Biologiczne oznaki dojrzewania u chłopców Kiedy chłopcy dojrzewają i zmieniają się w młodego mężczyznę, oznaki dojrzewania chłopców pojawiają się stopniowo, ale są bardzo widoczne i charakterystyczne.
Fizyczne objawy dojrzewania chłopców obejmują: – zmiany narządów płciowych, m. in. : zwiększenie objętości oraz wzmożenie pigmentacji jąder i moszny (to podstawowe aspekty biologiczne brane pod uwagę w procesie analizy oceny prawidłowości dojrzewania chłopca według skali Tannera); – pojawienie się owłosienia: łonowego, które z czasem gęstnieje i rozrasta się dookoła narządów płciowych; pod pachami oraz w obrębie brzucha i klatki piersiowej; – skok pokwitaniowy i zmiany w obrębie budowy ciała, czyli przyspieszenie wzrostu, przyrost masy mięśniowej i kształtowanie się męskiej sylwetki.
W ciągu roku, chłopiec może urosnąć nawet o 12 cm, w związku z czym występuje prawdopodobieństwo bólów kostno-stawowych; – mutację głosową – przebudowie ulegają struktury głosowe zmieniając stopniowo ton i barwę głosu dorastającego chłopca; początkowo głos jest nieuregulowany i może zmieniać się z głębokiego do piskliwego brzmienia; – pojawiający się trądzik na twarzy oraz wzmożona praca gruczołów łojowych ciała; – możliwość wystąpienia ginekomastii u chłopców w okresie dojrzewania oraz dolegliwości bólowych sutków w związku z tym procesem; powiększenie gruczołów piersiowych najczęściej samoistnie zanika w trakcie dojrzewania płciowego; – regularną produkcję testosteronu, odpowiedzialnego za kształtowanie się i rozwijanie męskich cech fizycznych, psychicznych oraz emocjonalnych.
Fazy dojrzewania płciowego u chłopców Dojrzewanie chłopca przebiega w kilku fazach: Faza zwiastunów pokwitania to etap rozpoczynający dojrzewanie płciowe chłopca.
Kiedy jest największy wzrost u chłopców?
Dojrzewanie chłopców i dziewcząt – początki pokwitania – Dzieci w tym samym wieku mogą być na różnym etapie dojrzewania. Dziewczynki zaczynają dojrzewać fizycznie wcześniej niż chłopcy. U dziewcząt skok pokwitaniowy rozpoczyna się około 10 roku życia z największym przyrostem wysokości ciała około 12 roku czyli na rok przed wystąpieniem pierwszej miesiączki.
Na skutek działania estrogenów poszerza się miednica. U chłopców początek skoku pokwitaniowego przypada na 12-13 rok życia. W tym wieku chłopiec może nawet urosnąć nawet 10 cm w ciągu roku i zwiększyć swoja masę ciała o 13 kg. W dalszym etapie okresu dojrzewania rozwijają się narządy płciowe oraz ujawniają się zewnętrzne oznaki każdej z płci.
Dziewczęta zaczynają miesiączkować. Pierwsze miesiączki pojawiają się między 11 a 16 rokiem życia. Początkowo są nieregularne, niezbyt obfite i niebolesne. Jednak w razie bolesności miesiączki należy skonsultować się z lekarzem. U chłopców ważnym momentem w okresie dojrzewania jest wystąpienie pierwszej nocnej polucji czyli wytrysku nasienia.
Kiedy chłopcy mają skok wzrostu?
Okresie poniemowlęcym (roczne przyrosty wysokości ciała wynoszą średnio 6-8 cm, masy ciała 2 kg). Chłopcy rosną intensywniej pomiędzy 3 a 6 rokiem życia, natomiast dziewczynki pomiędzy 3 a 4 rokiem życia.
Kiedy pojawia się pierwsze owłosienie?
Biologiczne dojrzewanie dziewczyn – Rozwój emocjonalny idzie w parze z rozwojem biologicznym. W okresie dojrzewania zmienia się ciało, głos, a nawet sposób poruszania się. Zmiany bywają tak gwałtowne, że przekładają się na wspomnianą wcześniej huśtawkę nastrojów.
- Przed wejściem w okres dojrzewania dochodzi do tzw.
- skoku pokwitaniowego, czyli nagłego wzrostu.
- Pojawia się on u dziewczynek pomiędzy 8 a 13 rokiem życia .
- Skok pokwitaniowy charakteryzuje się widoczną zmianą wzrostu oraz masy ciała.
- W okresie dojrzewania dziewczynkom zaokrąglają się biodra, a piersi zaczynają rosnąć i zmieniają kształt .
Początek rozwoju piersi przypada na okres pomiędzy 9 a 14 rokiem życia. W tym czasie pojawia się także owłosienie łonowe. Jednym z najważniejszych symptomów dojrzewania dziewcząt jest pojawienie się pierwszej miesiączki . Oprócz krwawienia miesięcznego, pod wpływem estrogenów, wzrasta też przepływ krwi w narządach płciowych, wykształcają się mięśnie pochwy i łechtaczki , a dziewczynki zaczynają odczuwać subtelne pożądanie seksualne.
Dlaczego siusiak staje u dziecka?
Przyczyny bolesnego wzwodu u dzieci – Erekcja stanowi normalne zjawisko u dzieci – pojawia się od okresu noworodkowego i ma charakter odruchowy. Wzwód u dzieci można często zaobserwować w czasie kąpieli, zmiany pieluchy, cewnikowania pęcherza bądź w przypadku pełnego pęcherza.
Niemniej jednak w tym przypadku wzwodu nie należy mylić z ciągotką, gdyż mają one postać chwilową i samoistnie ustępują. Ból przy wzwodzie u dziecka nie jest normalnym zjawiskiem. W większości przypadków bolesny wzwód nie zostaje rozpoznany, zazwyczaj stwierdzony zostaje samoistny wzwód bez jednoznacznej przyczyny.
Niemniej jednak przyczyn priapizmu doszukiwać się można w anemii sierpowatej, białaczce czy urazie. Ponadto, ciągotka może mieć również charakter polekowy.
W jakim wieku chłopcy przechodzą mutację głosu?
Co to jest mutacja? – Mutacją głosu nazywamy zmianę wysokości i skali głosu występującą w okresie dojrzewania płciowego. Proces ten trwa zwykle około 2-3 lat i coraz częściej zaczyna się około 12 roku życia dziecka, przy czym największe nasilenie mutacji przypada na 13 lub14 rok życia.
- U dziewczynek mutacja głosu zaczyna się zazwyczaj wraz z pierwszą miesiączką.
- Mutację głosu kojarzymy przede wszystkim z chłopcami, u których przejawia się ona znacznie silniej niż u dziewcząt.
- Głos chłopców obniża się wówczas o 1 oktawę, a głos dziewcząt tylko o 3-4 tony.
- Czasem zdarza się, że zmiana ta jest bardziej nasilona i zmiana głosu może objąć nawet 2 oktawy.
Mutacja głosu rozpoczyna się wraz z intensywnym wydzielaniem hormonów płciowych w okresie dojrzewania. Hormony płciowe, a głównie testosteron produkowany w dużych ilościach w jądrach u chłopców, wpływają między innymi na powiększenie krtani. Chrząstki krtaniowe rozrastają się, a struny głosowe ulegają wydłużeniu.
- Powiększa się też tchawica i przestrzeń pod krtanią.
- W tym czasie na szyi u chłopców zaczyna się zaznaczać zarys powiększonej chrząstki tarczowatej krtani jako tzw.
- jabłko Adama.
- U dziewcząt krtań aż tak bardzo się powiększa, dlatego ich szyja pozostaje bez zmiany w wyglądzie.
- W czasie mutacji nie można przewidzieć jakie brzmienie przyjmie głos po jej zakończeniu tzn.
czy głos przekształci się w tenor, baryton lub bas. Po mutacji dziewczęta nadal mają zdolność śpiewania wyższych dźwięków, a chłopcy niższych niż przed mutacją. Jednocześnie chłopcy tracą trwale możliwość czystego śpiewania wysokich dźwięków i pozostaje im falset tj.
Jak wygląda mutacja u chłopców?
Mutacja głosu ( łac. mutatio „zmiana”) – zmiana brzmienia głosu u ludzi z dziecięcego na dorosły na skutek zmian fizjologicznych w obrębie narządów głosu w wyniku rozwoju i wzrostu. Następuje zarówno u chłopców, jak i w mniejszym stopniu u dziewcząt podczas okresu dojrzewania , czyli między 12 a 16 r.ż.
- , i trwa około 2 lata .
- Mutacja jest związana z silnym rozwojem krtani , która jest częścią układu oddechowego i również narządem głosowym.
- Następuje rozrost chrząstek krtaniowych, struny głosowe mocno się wydłużają, powiększa się tchawica i przestrzenie ponadkrtaniowe.
- Niekiedy powiększona krtań przybiera duże rozmiary, tworzy się tzw.
„ jabłko Adama ” (rozrost chrząstki tarczowatej). Podczas mutacji występują częste chrypki , zakłócenia w emisji głosu: na zmianę dźwięki wysokie i niskie – na skutek zaburzeń w koordynacji mięśni krtani, przekrwienia błony śluzowej i zwiększonego wydzielania śluzu.
U chłopców zachodzi obniżenie wysokości głosu przeciętnie o jedną oktawę , u dziewcząt zaś o tercję lub nawet mniej. O mutacji głosu decydują hormony płciowe – testosteron produkowany w dużych ilościach w jądrach u chłopców. Testosteron powoduje powiększenie krtani i strun głosowych. Stają się grubsze i dłuższe, a to zmienia ich brzmienie.
Mutacja głosu u chłopców jest łatwo zauważalna i charakteryzuje się załamywaniem dźwięków podczas mówienia. Mutacja u dziewcząt nie jest tak zauważalna jak u chłopców, jednak jest równie ważna w wokalistyce .
Co może hamować wzrost?
Wzrost – wady wzrostu – O wadach wzrostu mówimy, gdy w dorosłym życiu znacznie odbiega od normy. Ogólnie wady wzrostu dzieli się na: harmonijne (gdy proporcje ciaa są prawidłowe) oraz dysharmonijne. Drugi podział wad wzrostu uzależniony jest od przyczyny dysfunkcji. Są to:
- niedorozwoje konstytucjonalne – powolny wzrost obserwowany jest od urodzenia lub od pierwszych miesięcy życia. Może być spowodowany czynnikami dziedzicznymi, takimi jak niski wzrost w rodzinie, opóźniony okres dojrzewania lub aberracjami chromosomowymi ( zespół Downa , zespół Turnera ).
- niedorozwoje spowodowane nieprawidłowościami szkieletowymi – to zaburzenia wzrostu kości, często wrodzone
- niedorozwoje spowodowane chorobami organicznymi – najczęstsza przyczyna zaburzeń wzrostu (choroby żołądkowo-jelitowe, sercowo-naczyniowe, układu oddechowego, choroby krwi, nerek, wątroby, niedobory odporności, choroby reumatyczne, neurologiczne oraz przewlekłe choroby zakaźne, takie jak gruźlica i kiła
- niedorozwoje spowodowane interwencjami medycznymi (jatrogenne) – długotrwałe terapie hormonalne np. sterydowe , które powodują najpierw przyspieszenie wzrostu, a następnie przedwczesne zrastanie się chrząstki stawowej, co w efekcie zatrzymuje wzrost dziecka
- niedorozwoje dysmetaboliczne – dotyczą takich przypadków jak krzywica, czyli gdy brak dojrzewania układu kostnego wywołany jest brakiem witaminy D oraz zaburzeń wzrostu, spowodowanych czynnikami endokrynologicznymi
Zaburzenia endokrynologiczne dotyczą takich hormonów jak:
- hormon somatotropowy (STH, hormon wzrostu), produkowany przez komórki przysadki mózgowej, zaczyna działać od pierwszego roku życia – niedobór hormonu powoduje niski wzrost
- trijodotyronina (T3), hormon produkowany w tarczycy – odgrywa główną rolę w pierwszym roku życia, stymulując rozwój kości
- testosteron i estrogeny – działają w okresie dojrzewania, powodując szybki wzrost, a następnie zamknięcie chrząstek koniugacji, co oznacza zatrzymanie wzrostu kości długich, ich nadmiar skutkuje przedwczesnym zahamowaniem wzrostu
- kortyzol – wspiera działanie hormonu wzrostu oraz obniża aktywność chrząstki stawowej
- insulina – nie wpływa bezpośrednio na proces wzrostu lecz pośrednio, poprzez regulowanie metabolizmu glukozy
Co hamuje wzrost u nastolatków?
Etapy rozwoju dziecka – harmonogram prawidłowego wzrostu – Wzrost i rozwój dziecka jest determinowany przez wiele czynników, m. in. wiek czy predyspozycje genetyczne. Warto monitorować zarówno przyrost masy, jak i długość ciała już od wczesnego niemowlęctwa i porównywać uzyskane wartości z harmonogramem prawidłowego wzrostu. Pierwszy rok życia jest najbardziej dynamiczny. Mają wtedy miejsce niemowlęce skoki rozwojowe . Przyjmuje się, że w wieku 12 miesięcy dziecko ma ok.75 cm i waży 10 kg, jest więc trzykrotnie cięższe niż po urodzeniu. W dalszych latach tempo wzrostu sukcesywnie zwalnia, a pociecha rośnie od kilku do kilkunastu centymetrów na rok. Odpowiednio zwiększa się też masa ciała. W wieku dojrzewania zachodzą tzw. skoki wzrostowe, czyli nagłe przyspieszenia tempu wzrastania. Ile wzrostu powinien mieć 12 latek? Zależy to przede wszystkim od płci i etapu dojrzewania płciowego. Prawidłowy wzrost powinien mieścić się w przedziale 139-167 cm. Czasem jednak wysokość dziecka odbiega od normy i pojawia się pytanie: co hamuje wzrost u nastolatków? Przyczyny mogą być różne, m. in. niedobór GH, niedoczynność tarczycy czy też wrodzony zespół Turnera. Do kiedy się rośnie? Przyjmuje się, że koniec dojrzewania jest równoznaczny z zatrzymaniem wzrostu organizmu. Chłopcy i dziewczęta przestają więc rosnąć ok.18. roku życia. Więcej dyskusji toczy się wokół trendu zmiany wieku dojrzewania i wpływu otyłości na rozwój płciowy u chłopców. Ostatnie badania epidemiologiczne nad chłopcami przeprowadzone w Stanach Zjednoczonych nie pozwalają na dokładne wskazanie początku dojrzewania, ponieważ rozwój narządów płciowych oceniany był w skali SMR metodą oglądania, a nie palpacyjnie. Dane zebrane na podstawie oceny rozwoju płciowego w skali Tannera (SMR) wskazują, że u chłopców otyłość powoduje opóźnienie początku dojrzewania, 16 ale dane uzyskane metodą orchidometrii wskazują, że jednak przyspiesza początek dojrzewania o około 0,5 roku.9 Kolejność następujących po sobie etapów dojrzewania jest przewidywalna.
Pokwitanie u dziewcząt rozpoczyna się typowo od telarche, czasami asymetrycznej, która zazwyczaj o około 1-1,5 roku poprzedza pojawienie się owłosienia płciowego (tab.1, ryc.4), 4,11 choć pubarche może wystąpić w pierwszej kolejności lub obydwa te zjawiska zachodzić równocześnie.17 Menarche występuje około 2,5 roku (najczęściej w zakresie 0,5-3 lat) po telarche. Rycina 4. Zależność między występowaniem głównych etapów dojrzewania a prędkością wzrastania w okresie pokwitania. Wykres górny: Po nieznacznym spowolnieniu wzrastania pokwitanie u dziewcząt rozpoczyna się od rozwoju piersi. Wkrótce rozpoczyna się rozwój owłosienia łonowego i dochodzi do przyspieszenia tempa wzrostu. Przyrost wzrostu osiąga prędkość szczytową na około rok przed menarche. Z aktualnych danych dotyczących występowania kolejnych etapów dojrzewania u dziewcząt o prawidłowej masie ciała (tab.1) wynika, że przypada ona na wiek o około 0,25 roku (stadium 3 owłosienia łonowego) do 0,5 roku (stadium 2 rozwoju piersi) młodszy niż wskazują na to opracowania z 1985 roku (Tanner i Davies, 1985).11 Wykres dolny: Po niewielkim spowolnieniu tempa wzrostu pokwitanie u chłopców rozpoczyna się od powiększenia jąder, które wchodzą w stadium 2 rozwoju płciowego (objętość >3 ml). Wkrótce następuje rozwój owłosienia łonowego i przyspiesza prędkość wzrastania. Tempo wzrostu u chłopców osiąga prędkość szczytową, gdy rozwój jąder nie wchodzi jeszcze w stadium 5 (objętość 12 ml). Aktualne dane szacunkowe dotyczące wieku chłopców, gdy owłosienie łonowe osiąga stadium 3 rozwoju (tab.1), wskazują na wiek o 0,5 roku młodszy niż dane opracowane w 1985 roku. Zmodyfikowano na podstawie Bock i Rosenfield18 oraz Tanner i Davies.11 rycina 4. Zależność między występowaniem głównych etapów dojrzewania a prędkością wzrastania w okresie pokwitania. Wykres górny: Po nieznacznym spowolnieniu wzrastania pokwitanie u dziewcząt rozpoczyna się od rozwoju piersi.
Czy włosy mogą przestać rosnąć?
Bardzo często pytacie mnie, w jaki sposób najszybciej zapuścić włosy . Niestety w wielu przypadkach zdarza się, że żadne metody nie przynoszą efektów. Mimo stosowania się do porad, włosy od miesięcy nie chcą drgnąć nawet o centymetr. Jak to jest? Czy rzeczywiście wzrost włosów stanął w miejscu? Czy metody na porost włosów nie są skuteczne? Dlaczego włosy nie chcą rosnąć??? KRUSZENIE SIĘ Jeśli włosy mają cały czas tę samą (krótką) długość, to najprawdopodobniej się kruszą. Łamią się na końcach i wydaje się, że nie rosną. Włosy mogą się łamać z wielu powodów. Wpływ na ten stan rzeczy mogą mieć – rozjaśnianie, suszenie, prostowanie, zbyt mocne wiązanie, ocieranie pasm o ciuchy, nieprawidłowe czesanie a nawet niewłaściwa dieta. Dbając o prawidłowe nawilżenie włosów sprawimy, że będą bardziej elastyczne i odporne na czynniki zewnętrzne. Warto także zaopatrzyć się w silikonowe serum do końcówek i zabezpieczać je po każdym myciu. MAGICZNA GRANICA Długość do której rosną włosy jest uwarunkowana genetycznie. Włosy niektórych ludzi rosną przez określony czas (do pewnej długości), a potem przestają. Ma to związek z długością fazy wzrostu włosów, która jest odmienna w wypadku włosów różnych osób. Mieszki włosowe rozmieszczone są w grupach, w których włosy są w różnych fazach, dzięki czemu nie dochodzi do sytuacji, w której mamy łyse placki na głowie. Dlatego, niektórzy mogą zapuścić włosy do pasa – inni tylko do ramion. DIETA Ważną kwestią przy zapuszczaniu włosów jest prawidłowa dieta. Włosy i paznokcie są odżywiane na samym końcu, dlatego musimy dostarczyć odpowiednią ilość witamin i minerałów. Polecam wpis -> co jedzą włosy? WIEK To, ile mamy lat, również ma znaczenie – włosy najszybciej rosną w wieku 15–30 lat. Po tym okresie fizjologiczne procesy zasilające wzrost włosów tracą zwykle swe tempo i wydajność. Natura uznała, że nie musimy być już atrakcyjne, bo większość z nas zdobyła już partnerów i założyła rodziny 😉 Powoli zauważamy oznaki starzenia się włosów. Mogą stać się suche, łamliwe, a końce zaczną się mocniej rozdwajać. Starość nie radość. Młodość nie wieczność. STAN SKÓRY GŁOWY Zdarza się także, że włosy nie chcą rosnąć ze względu na zły stan głowy . Chociażby ŁZS – łój zbierający się na skórze głowy utrudnia dotarcie “dobrom” z masek czy innych produktów do cebulki włosa, także blokuje prawidłowy wzrost włosa. Tylko zdrowa skóra głowy jest w stanie wyprodukować włos – dlatego dbaj o nią szczególnie! PODCINANIE Jeśli Twoje włosy rosną 1cm na miesiąc, a co trzy miesiące podcinasz je średnio o 3cm – Twój bilans przyrostu równy jest zero. Matematyki nie oszukasz 😉 Mi też jakby włosy stanęły w miejscu 🙂 Ale chyba rosną, bo odrost (czarne końce) już prawie niewidoczny 🙂