Czym są strączkujące się włosy? – Problem polega na zbijaniu się włosów w pasma, które mogą sprawiać wrażenie niedoczesanych lub nawet niedomytych . Szczególnie niekorzystnie prezentuje się to przy rozpuszczonych włosach. Z moich obserwacji wynika, że problem najczęściej dotyka włosy niskoporowate i że na takim właśnie typie włosów daje najgorsze efekty wizualne.
Contents
Co to znaczy że włosy się Strączkują?
Strączkowanie włosów – czym jest? – Strączkowanie włosów polega na zlepianiu się włosów w większe pasma, które oddzielają się od siebie na końcach. Najgorzej problem ten wygląda u kobiet, których włosy są proste. Wydają się one wówczas oklapnięte, pozbawione objętości i zwyczajnie brzydkie.
Jak wygląda Strączkowanie włosów?
Strączkowanie włosów. Co to jest? – Problem strączkowania włosów jest niezwykle powszechny. Czym się charakteryzuje? Przede wszystkim nieestetycznym zbijaniem się włosów w wyraźnie oddzielone od siebie pasma. Strączkowanie występuje przy wszystkich rodzajach czupryn i często sprawia, że wyglądają one na nieuczesane, zaniedbane, a czasami nawet na niedomyte.
- Sfrustrowane często sięgamy po różnego rodzaju szampony i odżywki, ale niestety ich stosowanie rzadko przynosi satysfakcjonujące rezultaty.
- Choć posiadaczki prostych i falowanych czupryn uparcie walczą ze strączkowaniem, to właścicielki bujnych loków zazwyczaj dążą do uzyskania towarzyszących mu efektów.
Przy tego rodzaju włosach mocno oddzielone i zbite pasma doskonale eksponują skręty, dzięki czemu fryzura prezentuje się naprawdę fantastycznie. Niestety większości z nas strączkowanie przysparza jednak zdecydowanie więcej kłopotu niż pożytku i wiąże się z koniecznością regularnego stosowanie specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych.
Jak zapobiec Strączkowanie włosów?
Jak radzić sobie ze strączkowaniem włosów? – Żeby zapobiec strączkowaniu włosów należy najpierw poprawić ich kondycję , ale też wspomóc regulację sebum i tym samym ograniczyć przetłuszczanie włosów. Istotna jest również zmiana nawyków podczas pielęgnacji i stylizacji włosów.
Czego brakuje Wlosom gdy się Strączkują?
JAK ZWALCZYĆ PROBLEM? Problem strączkujących się włosów dotyczy większości z nas. Może być spowodowany różnymi czynnikami. W mojej opinii jest ich 6. Wierzę, że po lekturze tego artykułu będziecie umiały wskazać co konkretnie przyczynia się do zbijania włosów w kolonie . Podzielę się także moimi ulubionymi pomysłami na unicestwienie strąków.
- 🙂 Z tym problemem znam się bardzo dobrze – to właśnie cienkie włosy najłatwiej i najszybciej się strączkują.
- DLACZEGO WŁOSY SIĘ STRĄCZKUJĄ? 1.
- SUCHE I ZNISZCZONE Włosy zniszczone mają nierówną powierzchnię .
- Łuski odstają, zamiast ciasno przylegać do łodygi włosa.
- Tym samym łatwo o siebie haczą .
- Przez to nieestetycznie i nieregularnie się ze sobą sczepiają, tworząc strąki .
Włosy zniszczone są suche, a suchość również wpływa na strączkowanie włosów. Włosy suche są zawsze lżejsze niż włosy optymalnie nawilżone , a więc łatwiej się przemieszczają i sczepiają. Włosy mogą być równocześnie zdrowe na długości i mieć tylko zniszczone końcówki.
- W takiej sytuacji w dalszym ciągu będą się strączkowały.
- Sucha, zniszczona, końcówka, zachowuje się dokładnie tak samo, jak opisałam wyżej.
- Jak sobie z tym radzić? Przede wszystkim podcinać regularnie włosy .
- Ostro zakończona końcówka utrzymuje prawidłowe nawilżenie włosa, a tym samym sprawia, że jest cięższy i mniej podatny na strączkowanie.
Przydatne będą również emolienty , które otulą włos tłuszczową otoczką. Zatrzymają w nich nawilżenie, sprawią, że włosy będą na tyle sypkie, by nie zbijać się w strąki. Z emolientami nie możemy jednak przedobrzyć, gdyż prowadzi to do obciążenia, które z kolei jest kolejnym czynnikiem odpowiedzialnym za strączkowanie.
|
Zniszczone i suche |
2. OBCIĄŻONE Jeśli włosy wyglądają smętnie, są matowe, mają mniejszą niż zwykle objętość, wyglądają na przybrudzone i oblepione (w dotyku również) – są obciążone . Takie włosy mają tendencję do zbijania się w strąki. Najczęściej obciążają emolienty, a więc oleje, silikony, a także inne substancje z tej listy . Błędy pielęgnacyjne, prowadzące do obciążenia włosów:
- zbyt duża ilość użytej podczas mycia odżywki/maski, zbyt duża ilość silikonowego serum, zbyt duża ilość oleju przy olejowaniu włosów. Jeśli włosy ociekają olejem, istnieje duże prawdopodobieństwo, że się nie domyją i będą sczepiały w kolonie, niedokładne spłukanie kosmetyków, niepoprawnie dobrane oleje.
Obciążone włosy musimy oczyścić z nadmiaru substancji oblepiających. W tym celu oczyszczamy włosy prostym szamponem z SLS, następnie aplikujemy maskę lub odżywkę bez silikonów, filmformerów. Oleje jak najbardziej mogą być. 🙂 Po takim zabiegu włosy stają się sypkie i puszyste.
|
Oblepione, suche i zniszczone |
3.
Co zrobić gdy włosy się Strączkują?
W awaryjnej sytuacji na obciążone, strączkujące włosy pomoże suchy szampon. Produkt ten sprawia, że kosmyki wyglądają na świeższe i lżejsze niż w rzeczywistości. Ponadto dodaje fryzurze objętości i sprawia, że pasma stają się łatwiejsze w układaniu.
Co zrobić na plączące się włosy?
Twoje włosy są nieustannie splątane? Kołtuny we włosach doprowadzają Cię do szału i psują każdą fryzurę? Mamy na to sposób! Dowiedz się, dlaczego włosy się plączą i sprawdź, jak tego uniknąć. Kołtuny we włosach – kogo dotyczy ten problem? Problem plączących się włosów może dotknąć każdą kobietę.
Na pewno nie raz na własnej głowie przekonałaś się, jak to jest mieć do czynienia z kołtunami. Dlaczego włosy się plączą? Problem tkwi w ich strukturze. Nie jest prawdą, że kołtunią się tylko długie lub mocno kręcone pasma. Faktycznie, są one bardziej narażone na plątanie się, ale kołtuny mogą powstawać także i na krótkich kosmykach.
Główną przyczyną plątania włosów jest ich zła kondycja oraz nieodpowiednia pielęgnacja, a nie długość czy tekstura. Plączące się włosy najczęściej są przesuszone, mało elastyczne, mają naruszoną łuskę, a ich struktura jest uszkodzona. Rozdwojone końcówki zahaczają o ubrania i o siebie nawzajem, a na pasmach robią się małe supełki, które trudno rozczesać – na pewno też masz takie doświadczenia.
Rozjaśnianie czy prostowanie kosmyków funduje nam z kolei uszkodzenia mechaniczne, których efektem są właśnie irytujące kołtuny. Plączące się włosy mają niski poziom nawilżenia i odżywienia, są szorstkie i matowe. Na początku robią się suche i mają tendencję do puszenia, a później zaczynają się plątać.
Problemy te mogą w dodatku potęgować wiatr i wilgoć. Kołtuny tworzą się nie tylko na naszych naturalnych pasmach; co ciekawe, dotyczy to także w łosów syntetycznych , dopinanych oraz peruk . Dlaczego tak się dzieje? Treski są bowiem wykonane z naturalnych, ale martwych kosmyków, które – pozbawione odżywienia i nawilżenia – mają tendencję do przesuszenia, a więc i plątania. Plączące się włosy – przyczyny Dlaczego robi się kołtun we włosach? Wskazujemy przyczyny, czyli nasze grzechy główne, które sprowadzają kołtuny na nasze głowy. Rozjaśnianie i gorące powietrze Po pierwsze nie możesz pozwolić na pozbawienie kosmyków naturalnej wilgoci.
Rozjaśnianie i prostowanie może doprowadzić do przesuszania, łamliwości i plątania się włosów. Powstawanie kołtunów spowodowane jest nadmiernym używaniem gorącego powietrza w suszarce czy korzystaniem z prostownicy lub lokówki bez stosowania preparatów termoochronnych. Pamiętaj, że kołtuny najczęściej powstają na pasmach zniszczonych przez zbyt częste koloryzacje lub trwałą ondulację.
Zbyt rzadkie rozczesywanie włosów Plączące się włosy są często wynikiem złego czesania lub jego braku. To nieprawda, że czesanie powoduje wyrywanie kosmyków – odpowiednio wykonane jest podstawowym elementem codziennej pielęgnacji. Włosy trzeba czesać! Pamiętaj jednak, by robić to delikatnie.
Jak wyglądają włosy którym brakuje protein?
Witajcie Kochani 🙂 Często piszecie, że ciężko Wam określić, czego tym włosom brakuje, bądź czego mają za dużo. Suche, szorstkie, ze słabym skrętem. No i skąd mamy wiedzieć, czy to np. nadmiar humektantów, czy wręcz ich niedobór? Zrobiłam taką małą ściągę, przez 10 lat pielęgnacji moich włosów zaznałam już wszystkich stanów – nadmiarów i niedoborów.
Poprzez e-mailową pomoc wiem, jak to też wygląda w przypadku Waszych włosów. Zatem korzystajmy ze ściągi ile wlezie 😉 Niektóre stany są do siebie podobne, czyli np. suche włosy, szeleszczące i słaby skręt mogą świadczyć zarówno o nadmiarze humektantów, jak i nadmiarze protein. Wtedy warto zerknąć do naszych zapisków (warto prowadzić zapiski z każdego mycia, czego użyliśmy) i popatrzeć, czego było najwięcej w czasie kilku ostatnich myć.
Jeśli używaliśmy maski garnier hair food na zmianę z miodem i żelem lnianym, to możemy podejrzewać nadmiar humektantów. Jeśli włosy rozpieszczaliśmy domową maską z żółtkiem, a przy następnym myciu aplikowaliśmy maskę z proteinami, można podejrzewać nadmiar protein. Nadmiar humektantów: Czyli klasyczne przenawilżenie. Włosy są suche (mimo że je nawilżaliśmy), mogą być spuszone (ale nie muszą), szrostkie, są lekkie, w dotyku są jak wata, w górnych partiach są przyklapnięte i czasem tłuste. Na mokro się ciągną, są splątane, mogą robić się supełki, ciężko je rozczesać.
Słabiej się kręcą. Warto wprowadzić wówczas więcej protein, np. odżywka Anwen Zielona Herbata . Niedobór humektantów: Włosy są suche, końcówki mogą być suchymi strączkami, są nieprzyjemne w dotyku, matowe i szorstkie. Objawy te mogą świadczyć również o nadmiarze humektantów, zatem obserwuj, czego używałeś/aś w poprzednich myciach.
Jeśli było kilka myć z humektantami – to stawiaj na przenawilżenie. Jeśli kilka z proteinami, emolientami, bez humektantów – spróbuj naprawić je właśnie myciem humektantowym. Wwarto wprowadzić wtedy mocniejsze humektanty, np. odżywka Anwen nawilżający bez albo olejowanie na nawilżający podkład. Bardzo mocno przenawilżone:
Nadmiar protein: Włosy mogą się albo mocniej kręcić, albo wręcz wyprostować, reakcje są różne. Są suche, sztywne, w dotyku szeleszczą jak siano. Na mokro się ciągną. Bardzo szybko schną, zwłaszcza końcówki.
Jakie włosy nie lubia Emolientow?
Emolienty – Emolienty to „powłoczka” włosów. Nadają im gładkości, miękkości, chronią przed czynnikami zewnętrznymi. Praktycznie każda odżywka i maska do włosów zawiera JAKIEŚ emolienty , dlatego o ile humektanty i proteiny można eliminować, tak emolienty zawsze w jakiejś ilości w pielęgnacji występują.
- Niedobór emolientów = zbyt lekkie, suche, sianowate, szorstkie włosy. Nadmiar emolientów = przyklap, obciążone włosy, strączkowanie.
Przykłady emolientów: oleje, woski, silikony, alkohole tłuszczowe, oleje mineralne, lanolina.
- Mocno działające emolienty : xxx Oil, xxx Wax , Lanolin , Paraffinium Liquidum. Delikatne emolienty : Cetyl, Cetearyl Alcohol .
Emolienty równoważymy proteinami oraz humektantami . Niektóre typy włosów uwielbiają pielęgnację z dużą przewagą emolientów. W przypadku emolientów-olejów w produktach, warto dopasować ich rodzaj pod porowatość włosów. Niektóre emolienty nie są zgodne z cg: silikony, woski, parafina, lanolina, ponieważ zbyt mocno obciążają włosy.
- Jak zacząć pielęgnację kręconych włosów? CG
Emolienty DOMYKAJĄ humektanty oraz proteiny , pozwalając dłużej utrzymać efekt zarówno nawilżenia (od humektantów) jak i odżywienia (od protein). Dlatego u niektórych osób najlepiej sprawdza się dwuetapowe proteinowanie lub olejowanie na podkład: Dwuetapowe proteinowanie: nakładamy na umyte, wilgotne włosy maskę lub odżywkę proteinową, trzymamy w cieple 30 minut, zmywamy wodą, nakładamy i wczesujemy emolientową odżywkę. Kolejność P -> E Olejowanie na podkład: nakładamy na włosy humektant w postaci wody z cukrem, mgiełki glicerynowej, żelu aloesowego. Na to nakładamy olej (emolient). Emulgujemy opcjonalnie maską emolientową. Kolejność H -> E -> *E
Jak wyglądają włosy obciążone?
Główne cechy włosów obciążonych: –
- zbijanie fryzury w strąki,brak połysku i matowość włosa,niezdrowy połysk, wskutek przetłuszczenia,brak objętości,przysłowiowy „przyklap” u nasady włosów,niemożność ułożenia fryzury.
Dlaczego odstają mi włosy?
Odstające włosy – skąd się biorą? – Pojawianie się odstających włosów jest kilka. Po pierwsze, są one podatne na różne uszkodzenia i łamią się . Włosy rosną również w różnym czasie – to dlatego niektóre z nich są krótsze, np. baby hair. Odstające krótkie włosy to także przyczyna tego, że niektóre włosy kręcą się i dlatego nie przylegają do reszty włosów. Na szczęście na niektóre czynniki mamy wpływ. Najpopularniejszą przyczyną odstających włosów to m. in. czesanie ich na mokro, w dodatku bez odżywki – wilgotne włosy są bardzo delikatne i podatne na łamanie. Najlepiej zainwestować w produkt, który zabezpieczy je przed ciągnięciem i ułatwi rozczesywanie. Należy robić to od doły do góry łagodnymi ruchami, czyli po prostu potraktować je delikatnie. Niektóre szczotki powodują mikrouszkodzenia, czyli właśnie urywają włosy w połowie – warto zaopatrzyć się w pożądny sprzęt, który nie zrobi nam dodatkowo krzywdy. Kolejną przyczyną tego, że włosy się łamią jest spanie w mokrych włosach – podczas snu ocierają się o siebie i o poduszkę . Rozwiązaniem jest jedwabna poszewka, czyli najdelikatniejszy materiał, który nie niszczy włosów. W jaki jeszcze sposób niszczymy włosy i powodujemy to, że łamią się na długości? Poprzez różne uszkodzenia mechaniczne spowodowane np. paskiem od torebki, pasami samochodu, ocieraniem włosów o oparcie krzesła i/lub fotela, a także zaplątywanie się włosów w łańcuszki. Zwróćcie uwagę na te rzeczy i zminimalizujcie ryzyko zaczepiania się włosów o różne przedmioty – polecamy mieć pod ręką gumkę, którą możecie związać włosy. Pamiętajcie jednak, aby nie robić tego zbyt ciasno, ponieważ wtedy włos również może się urwać. W tym wypadku również warto zakupić akcesoria wykonane z jedwabiu.7 błędów w pielęgnacji włosów, które prawdopodobnie popełniasz, a nawet o tym nie wiesz >>> Ostatnim nawykiem, który niestety powoduje odstające włoski, są prostownice i lokówki oraz inne sprzęty, którymi traktujemy nasze włosy . Wysoka temperatura nie wpływa korzystnie na ich kondycję, potrafi spalić włosy lub złamać je na różnej długości. Niestety tutaj nie żadnej alternatywy. Warto poeksperymentować z produktami, które wspomagają kręcić lub prostować włosy i ograniczyć korzystanie z lokówki i prostownicy do niezbędnego dla nas minimum.
Czemu moje włosy wyglądają jakby były tłuste?
Dlaczego włosy się przetłuszczają? – Skóra głowy zaopatrzona jest w gruczoły łojowe, tak samo jak reszta ciała. Podobnie do gruczołów znajdujących się na twarzy, na głowie produkują one ilość sebum zależną od bardzo wielu czynników. Najprościej porównać to do cery tłustej , której stopień przetłuszczenia może się zmniejszyć lub zwiększyć dzięki zmianie diety i kosmetyków.
- Nadprodukcja łoju może być dziedziczna i wpisana w nasz organizm, dlatego też cera tłusta lubi chodzić w parze z przetłuszczającymi się włosami.
- Jeżeli jednak cera jest normalna i nie zauważyliśmy takiego problemu u siebie, a włosy są tłuste, może to oznaczać niewłaściwą pielęgnację skóry głowy.
- Włosy najczęściej przetłuszczają się, jeśli skóra głowy jest nadmiernie sucha i zmusza gruczoły do wzmożonej pracy.
Duży wpływ ma również zbyt częste mechaniczne pobudzanie gruczołów oraz przenoszenie zarazków z brudnych rąk i nakryć głowy. Włosy tłuste często towarzyszą zmianom hormonalnym, np. podczas okresu dojrzewania u nastolatków oraz w okresie przekwitania u dojrzałych kobiet.