Dlaczego Nadmiernie Wypadają Włosy?

Dlaczego Nadmiernie Wypadają Włosy
Naturalna utrata włosów – Na głowie człowieka średnio znajduje się ok.100-150 tys. włosów – ich ilość i gęstość kształtuje się podczas rozwoju płodowego i pozostaje niezmienna do końca życia. Włosy nie rosną w jednym tempie, ponieważ ich cykl życia nie synchronizuje się (dzięki temu u człowieka nigdy nie dochodzi do całkowitego wyłysienia z przyczyn fizjologicznych, jak u niektórych ssaków) – sąsiadujące ze sobą mieszki włosowe znajdują się w różnych fazach cyklu.

Każdy włos żyje przeciętnie 3-4 lata, następnie wypada. Na zdrowej skórze głowy najwięcej włosów znajduje się w fazie wzrostu, ok.10-15% to włosy w fazie spoczynku (wypadania). Mieszki włosowe na głowie są genetycznie zaprogramowane do produkcji ok.20-30 włosów w trakcie całego życia. To oznacza, że każdy włos rośnie przez kilka lat – niestrzyżony może w tym czasie osiągnąć długość ok.30-40 cm (czasami więcej).

Następnie wypada i robi miejsce kolejnemu. Utrata ok.50-100 włosów dziennie jest więc naturalnym zjawiskiem biologicznym. Problem pojawia się, gdy ilość ta wzrasta, co zwykle jest zauważalne choćby podczas czesania czy mycia włosów. Jest wiele przyczyn nadmiernego wypadania włosów: zakłócony cykl życia włosa, choroby o podłożu zapalnym i autoimmunologicznym, niedobory witamin i minerałów, zaburzenia hormonalne, stres.

Jak radzić sobie z nadmiernym wypadaniem włosów?

Sposób nr 1: Dieta na wypadanie włosów – Wypadające włosy to oznaka, że organizmowi brakuje mikroelementów i substancji potrzebnych komórkom skóry głowy do utrzymania włosa w cebulkach. Przyczyną wypadania włosów u mężczyzn, ale również kobiet, mogą być więc restrykcyjne diety odchudzające lub pożywienie ubogie w ważne składniki odżywcze .

    podroby (zwłaszcza wątróbka), jaja, czerwone mięso, kakao, kasze:jaglana, gryczana niepalona, jęczmienna, brokuły, fasola szparagowa, sezonowe owoce.

Jaka choroba powoduje nadmierne wypadanie włosów?

Choroby nasilające wypadanie włosów niedoczynność lub nadczynność tarczycy, zespół policystycznych jajników, przewlekłe choroby ogólnoustrojowe – np. cukrzyca, choroby wątroby, niewydolność nerek, choroby autoimmunologiczne – np.

You might be interested:  Jak Zafarbować Włosy Na Platynowy Blond?

Dlaczego tak bardzo wypadają mi włosy?

U mężczyzn najczęściej mamy do czynienia z łysieniem androgenowym, u kobiet – z sezonową utratą włosów pod wpływem działania czynników zewnętrznych, takich jak stres, przemęczenie, nieodpowiednia dieta. Sporo pań obserwuje też przerzedzenie włosów po ciąży, w okresie menopauzy, a także w chorobach tarczycy. Jak sobie radzić z tym problemem? –

    O nadmiernym wypadaniu włosów mówimy wtedy, gdy tracimy więcej włosów niż 50–100 dziennie (stan fizjologiczny). Jest wiele przyczyn wypadania włosów – u mężczyzn to głównie łysienie androgenowe, a u kobiet – androgenowe i telogenowe. Na osłabienie włosów mają też wpływ czynniki ekspozomu, przede wszystkim stres, zmiany klimatu, promienie UV. Wypadanie włosów może też być skutkiem niewłaściwej pielęgnacji. Bardzo ważne jest postawienie odpowiedniej diagnozy przez dermatologa, aby wdrożyć właściwe leczenie. W leczeniu łysienia stosuje się kuracje miejscowe oraz, jeśli jest to wskazane, leki doustne.

Na całym ciele człowieka znajduje się ok.5 mln mieszków włosowych, a miejsc, które są zupełnie pozbawione włosów, jest niewiele (to wewnętrzne strony dłoni, podeszwy, zgięcia kolan i łokci, usta). Na samej skórze głowy znajduje się ok.100-150 tysięcy włosów – ich ilość i gęstość kształtuje się już między 9.

a 22. tygodniem życia płodowego i pozostaje niezmieniona do końca życia. Każdy włos żyje przeciętnie 3-4 lata (jest to faza jego wzrostu, tzw. anagenu), po czym wypada – jest to tzw. stan spoczynku (telogenu). Dochodzi wtedy do wypadnięcia włosa np. podczas mycia lub czesania – na skutek miniaturyzacji i zaniku mieszka nie ma się on po prostu czego trzymać.

W ten sposób, w naturalnym procesie, tracimy ok.50-100 włosów dziennie – uważa się, że około 10-15% naszych włosów znajduje się w ostatniej fazie życia. O nadmiernym wypadaniu i łysieniu mówimy, gdy na skutek różnych czynników liczba ta rośnie – niepokój powinno wzbudzić wychodzenie włosów garściami np.