Witam! Ciemnienie włosów jest uwarunkowane genetycznie. Wraz z wiekiem dochodzi do zmiany ekspresji genów melanin (eumelaniny – odpowiadającej za włosy ciemne i czarne oraz feomelaniny – odpowiadającej za włosy blond i rude). Przy zmianie ekspresji tych genów zmieniają się proporcje tych barwinków we włosach, a co za tym idzie może nastąpić ciemnienie włosów.
Contents
Czy z wiekiem włosy ciemnieją?
Czy można zatrzymać zegar biologiczny? Mamy na to sposoby. Włosy – z wiekiem ciemnieją, stają się gęstsze lub, przeciwnie, wypadają . Dbamy o nie każdego dnia, upinając je, prostując, kręcąc czy układając na szczotkę. Lubimy nadawać im objętości za pomocą kosmetyków oraz fantazyjnego cięcia .
Swój wygląd odświeżamy poprzez farbowanie, odmładzając twarz dzięki refleksom. A kiedy planujemy nagle zmienić wizerunek, wystarczy nadać im zupełnie nowy kolor. Włosy są naszą największą ozdobą, toteż staramy się zawsze o nie dbać i panikujemy, gdy coś się z nimi dzieje. Niestety, na niektóre zmiany nie mamy wpływu – siwe kosmyki lub wypadanie są nie do uniknięcia z biegiem lat.
Czy da się zwolnić tykanie zegara? Jak starzeją się włosy i co się z nimi dzieje w wieku 20, 30 i 40 lat? Przeczytaj, a potem dbaj i zapobiegaj, by jak najdłużej cieszyć się piękną fryzurą.
Czy włosy mogą naturalnie zmienić kolor?
Czy naturalny kolor włosów może się zmienić? – Nasz naturalny kolor włosów jest zaprogramowany genetycznie i nie ulega zmianie pod wpływem farbowania czy rozjaśniania. Farba zmienia tylko te partie włosów, które zostaną nią pokryte. Naturalny kolor włosów może się za to zmieniać na skutek:
- zniszczeń (im bardziej suchy i zniszczony włos, tym jest jaśniejszy i mniej nasycony kolorem), rodzaju pielęgnacji (im jest bogatsza w emolienty, tym kolor staje się głębszy), ekspozycji na słońce (słońce rozjaśnia i ociepla kolor włosów), naszego wieku .
Warto pamiętać, że dotyczy to włosów, które już wyrosły. Wyrastające włosy zawsze będą miały kolor zaprogramowany genetycznie. O tym, że farbowanie zmienia kolor włosów dowiedziałam się od koleżanki w gimnazjum i przyjęłam to wtedy jako fakt. Dopiero później dotarło do mnie, że jest to totalny mit.
Czy kolor włosów może się zmienić?
Samoistne jaśnienie i ciemnienie włosów – Zależnie od różnych czynników włosy człowieka zmieniają swoją barwę, zmniejsza się wtedy lub zwiększa zawartość melaniny. Do takich czynników należą:
- uwarunkowania genetyczne (zróżnicowanie kolorów włosów w rodzinie) niedobór lub nadmiar melaniny (związane z nieprawidłową pracą układu hormonalnego) okres dojrzewania (w trakcie tego okresu włosy zazwyczaj zmieniają barwę o jeden odcień, np. z ciemnego brązu na kasztanowy lub na brunatny). Zmiana koloru włosów o jeden odcień trwa zazwyczaj ok.7 miesięcy. stres i wewnętrzne przeżycia emocjonalne (z powodu silnych, negatywnych emocji włosy człowieka siwieją. Zachodzi to bardzo szybko, czasem na przestrzeni kilku dni) . z powodu przyjmowania niektórych leków narkotycznych np. opioidów lub benzodiazepin (po długim okresie przyjmowania tego typu leków następuje szybki zanik melaniny i gwałtowne rozjaśnienie zewnętrznej powłoki włosa w ciągu kilku dni, nie jest to jednak groźne dla zdrowia).
Co ma wpływ na kolor włosów?
Od czego zależy kolor włosów? – Rodzaj oraz ilość melaniny zawarta w cebulce włosa ma wpływ na jego kolor . Im ilość barwnika jest mniejsza, tym włosy są jaśniejsze. Już w chwili poczęcia człowieka w genach zapisany jest kolor jego włosów. Czasami może zdarzyć się, że dziecko dziedziczy kolor włosów nie po rodzicach, a dalekich krewnych.
- Oprócz melaniny na kolor włosów wpływają również inne czynniki, jak na przykład zawartość niektórych metali .
- Europejczycy w większości po urodzeniu posiadają jasne włosy, które jednak ciemnieją wraz z wiekiem, a właściwą barwę nabierają dopiero w okresie dojrzewania.
- Dotyczy to głównie Słowian, Skandynawów i ludów germańskich.
Według niektórych osób naturalny kolor włosów człowieka świadczy o jego charakterze czy też predyspozycji do niektórych chorób, a nawet uzależnień. Ludzkie włosy można podzielić na jasne i ciemne. Włosy mogą samoistnie jaśnieć lub ciemnieć w zależności od różnych czynników.
- uwarunkowania genetyczne,
- niedobór lub nadmiar melaniny,
- okres dojrzewania,
- stres,
- wewnętrzne przeżycia emocjonalne,
- przyjmowanie niektórych leków o działaniu narkotycznym.
Melanina odpowiada też za kolor oczu . U noworodków białej rasy nie występuje w ogóle – pojawia się dopiero w późniejszym okresie, dlatego też początkowo oczy każdego niemowlęcia są niebieskie. U dzieci z innym kolorem skóry melanina jest już widoczna jeszcze przed narodzinami. Zobacz też: Od czego zależy kolor oczu?
Do którego roku życia ciemnieją włosy?
Włosy niemowlaka: jaki kolor włosów będzie mieć dziecko? – Tego nie da się przewidzieć – to kwestia genów, z którą nie da się walczyć. Może się okazać, że dziecko nie ma włosów w kolorze, w jakim ma je mama bądź tata, czyli z blondynki i z bruneta może powstać pociecha z rudą czupryną.
Kiedy ostateczny kolor włosów?
Włosy, które wyrosną dziecku w miejsce noworodkowego puchu, będą aż do piątego, szóstego roku życia malucha bardzo delikatne. Do tego czasu (choć zdarza się też, że następuje to później, np. w okresie dojrzewania) ustali się ich ostateczny kolor i struktura.
Jaki kolor włosów ma najwięcej ludzi?
80 procent populacji ma naturalnie czarne włosy – Najczęstszym kolorem włosów jest czarny . Szacuje się, że występuje on aż u 80 procent światowej populacji. Z takim kolorem włosów rodzą się najczęściej mieszkańcy Azji, Afryki, Ameryki Południowej oraz Europy Południowej.
- Drugie miejsce należy do włosów brązowych.
- Kolor ten spotykany jest u 11 procent społeczeństwa.
- Trzecie miejsce zajmuje blond.
- Okazuje się, że naturalnie taki kolor włosów ma zaledwie trzy procent populacji.
- Najrzadszy jest z kolei rudy.
- Osoby o tym kolorze włosów stanowią nieco ponad jeden procent ludności świata.
Może cię także zainteresować: Zobacz wideo Loki przy pomocy prostownicy. Pokazujemy, jak to zrobić:
Czy da się mieć naturalnie czarne włosy?
Jaki kolor włosów jest najrzadszy? – #1 Czarne włosy Dominują w Afryce, Azji, Ameryce Północnej i Południowej oraz Wschodniej i Południowej Europie. Czarne lub ciemnobrązowe włosy to od 75 do nawet 85 procent światowej populacji. Z wiekiem mają jednak skłonność do siwienia, a odpowiada za to coraz niższy poziom wspomnianej melaniny.
#2 Brązowe włosy Występują najczęściej w Europie, obu Amerykach, Australii, Kanadzie i na terenie Azji. Według dostępnych statystyk brunetów jest około 11 procent, choć odcienie bardzo się różnią. Ciekawostka: taki kolor włosów ma odpowiadać za zwiększone ryzyko uzależnienia od nikotyny. Zobacz również: 10 najmniej uwodzicielskich kolorów włosów
#3 Blond włosy Widujemy je niemal na każdym kroku, ale rzadko jest to w pełni naturalny odcień. Osób urodzonych z jasnymi włosami jest statystycznie niewiele, bo zaledwie ok.3 procent. Głównie w Europie Północnej i niektórych częściach Azji. Farby w odcieniach blondu należą za to do najpopularniejszych na rynku.
#4 Rude włosy Numer jeden w rankingu, jeśli wziąć pod uwagę rzadkość występowania. Naturalne rude włosy to cecha charakterystyczna dla 1, maksymalnie 2 procent populacji. Głównie w Zachodniej Europie – zwłaszcza Wielkiej Brytanii, ale także Wschodniej i Południowej Europie.
Czy czarne włosy to brunet?
Kolory i odcienie włosów mogą być naprawdę różne, co dodaje każdemu człowiekowi niezwykłości, jednak największą trudność wydaje się wszystkim sprawiać różnica w kolorach szatyn a brunet. Wiele osób myli te dwa pojęcia, albo wydaje im się, że są to synonimy. Tymczasem oba pojęcia wskazują na inny kolor włosów! Czym wyróżniają się bruneci, a czym szatyni? Najważniejsze w poniższym artykule:
- Brunet to mężczyzna, który posiada czarne włosy. Mogą one też być ciemnobrunatne. Szatyn to mężczyzna, który posiada włosy brązowe. Chodzi tu o różne odcienie brązu – od dość jasnego po średni brąz, a nawet ciemny brąz. Słowo “szatyn” pochodzi z języka francuskiego i oznacza dosłownie “kasztan”.
Jaki jest najpopularniejszy kolor włosów w Polsce?
Średnia pigmentacja oczu i włosów w regionach Polski (dane głównie powojenne) – Uwaga: Wyniki np. R-S świadczą że średnia była gdzieś pomiędzy (w różnym zakresie) między tymi odcieniami. Jeśli nie podano inaczej, kolor oczu jest w skali Martina , a kolor włosów w skali Fischera-Sallera .
- Szczecin (dane z pomiarów 1955-1956) – średni kolor oczu 5.1 (piwne ) , średni kolor włosów R-S (kasztanowate )
- Bytów (dane z pomiarów 1955-1956) – średni kolor oczu 4.7 (piwne), średni kolor włosów S (kasztanowate)
- Wałcz (dane z pomiarów 1955-1956) – średni kolor oczu 12 (jasnoszare), średni kolor włosów R-S (kasztanowate )
Pomorze Wschodnie
- Kaszubi z Jastarnii (dane z pomiarów 1955-1957) – średni kolor oczu 11.83 (jasnoszare), średni kolor włosów M-N (ciemny blond )
- Kaszubi z Kuźnicy (dane z pomiarów 1955-1957) – średni kolor oczu 13.73 (niebieskie ) , średni kolor włosów P (ciemny blond )
- Kaszubi z Chałup (dane z pomiarów 1955-1957) – średni kolor oczu 12.6 (jasnoszare / szaroniebieskie ) , średni kolor włosów P-Q (ciemny blond / jasnobrązowe )
- Kaszubi z Władysławowa (dane z pomiarów 1955-1957) – średni kolor oczu 11.78 (jasnoszare ) , średni kolor włosów R (kasztanowate )
- Kaszuby północne, Kartuzy, Starogard Gdański, Tczew (dane z pomiarów z lat 1921-1939) – średni kolor oczu 10.1 (ciemnoszare ) , średni kolor włosów Q-R (jasnobrązowe)
- Gdańsk i Elbląg (dane z pomiarów 1955-1956, powojenna ludnośc napływowa) – średni kolor oczu 10.9 (szare), średni kolor włosów S-T (ciemny szatyn)
Mazury i Warmia
- Olsztyn (dane z pomiarów 1955-1956, powojenna ludność napływowa) – średni kolor oczu 11.2 (szare ) , średni kolor włosów Q-R (jasnobrązowe)
- Mazurzy (dane z pomiarów 1954-1956, tylko autochtoni) – średni kolor oczu 12.3 (jasnoszare ) , średni kolor włosów O (ciemny blond)
- Warmiacy (dane z pomiarów 1954-1956, tylko autochtoni) – średni kolor oczu 11.3 (szare ) , średni kolor włosów Q-R (jasnobrązowe)
region kujawsko-pomorski
- Chojnice,Tuchola, Bydgoszcz, Świecie, Brodnica (dane z pomiarów z lat 1921-1939) – średni kolor oczu 10.6 (ciemnoszare / szare ) , średni kolor włosów P (ciemny blond )
- Aleksandrów Kujawski (dane z pomiarów 1955-1956) – średni kolor oczu 10.7 (szare), średni kolor włosów S (kasztanowate )
- Studenci z regionu (oraz północnych Kaszub) badani w 1947 – średni kolor oczu 10.5 (ciemnoszare / szare), średni kolor włosów Q-R (jasnobrązowe)
- Studenci z regionu badani w latach 1945-1955 – średni kolor oczu 11.4 (szare / jasnoszare), średni kolor włosów S-T (ciemny szatyn )
- Włocławek (dane z pomiarów w 1965) – średni kolor oczu 9 (ciemnoszare), średni kolor włosów S (kasztanowate), podział kolorów włosów: jasne (A-Q) 18.
Jaki kolor włosów jest najładniejszy?
8. Platynowy blond – wciąż wśród najmodniejszych kolorów włosów 2022 roku – Platynowe włosy modne są niezmiennie już od kilku lat. Także w 2022 r. zaliczymy platynę do jednego z najmodniejszych odcieni. Chłodny, czysty i jasny odcień potrafi pięknie podkreślić rysy twarzy. Świetnie prezentuje się przy słowiańskim typie urody, ale nie tylko – zestawiony z ciemną karnacją i brązowymi oczami tworzy efektowny kontrast.
Jakie są naturalne kolory włosów?
Ze względu na tonację wyróżnia się włosy naturalnie jasne oraz ciemne. Do pierwszej grupy należą kolory : biały, jasny blond, blond, ciemny blond, rudy oraz rudoblond. Natomiast do włosów ciemnych zalicza się: szatynów, włosy czarnobrunatne i czarne oraz siwe.
Jak długo żyje włos na głowie?
U mężczyzn najczęściej mamy do czynienia z łysieniem androgenowym, u kobiet – z sezonową utratą włosów pod wpływem działania czynników zewnętrznych, takich jak stres, przemęczenie, nieodpowiednia dieta. Sporo pań obserwuje też przerzedzenie włosów po ciąży, w okresie menopauzy, a także w chorobach tarczycy. Jak sobie radzić z tym problemem? –
- O nadmiernym wypadaniu włosów mówimy wtedy, gdy tracimy więcej włosów niż 50–100 dziennie (stan fizjologiczny). Jest wiele przyczyn wypadania włosów – u mężczyzn to głównie łysienie androgenowe, a u kobiet – androgenowe i telogenowe. Na osłabienie włosów mają też wpływ czynniki ekspozomu, przede wszystkim stres, zmiany klimatu, promienie UV. Wypadanie włosów może też być skutkiem niewłaściwej pielęgnacji. Bardzo ważne jest postawienie odpowiedniej diagnozy przez dermatologa, aby wdrożyć właściwe leczenie. W leczeniu łysienia stosuje się kuracje miejscowe oraz, jeśli jest to wskazane, leki doustne.
Na całym ciele człowieka znajduje się ok.5 mln mieszków włosowych, a miejsc, które są zupełnie pozbawione włosów, jest niewiele (to wewnętrzne strony dłoni, podeszwy, zgięcia kolan i łokci, usta). Na samej skórze głowy znajduje się ok.100-150 tysięcy włosów – ich ilość i gęstość kształtuje się już między 9.
- a 22. tygodniem życia płodowego i pozostaje niezmieniona do końca życia.
- Każdy włos żyje przeciętnie 3-4 lata (jest to faza jego wzrostu, tzw.
- anagenu), po czym wypada – jest to tzw.
- stan spoczynku (telogenu).
- Dochodzi wtedy do wypadnięcia włosa np.
- podczas mycia lub czesania – na skutek miniaturyzacji i zaniku mieszka nie ma się on po prostu czego trzymać.
W ten sposób, w naturalnym procesie, tracimy ok.50-100 włosów dziennie – uważa się, że około 10-15% naszych włosów znajduje się w ostatniej fazie życia. O nadmiernym wypadaniu i łysieniu mówimy, gdy na skutek różnych czynników liczba ta rośnie – niepokój powinno wzbudzić wychodzenie włosów garściami np.
Co wytwarza melaninę?
Melaninę produkują melanocyty, które są po prostu szczególnym rodzajem komórek. Najwięcej możemy spotkać ich w jednej z warstw naskórka. Melanina gromadzi się w tzw. melanosomach, które mogą być transportowane do wyższych warstw skóry.
Dlaczego włosy tracą pigment?
Artykuł opracowaliśmy we współpracy z redakcją witryny: stop-siwiznie. pl , która poświęcona jest tematyce siwych włosów u Polek i Polaków. Co to jest melanina i jaki ma wpływ na włosy? Melanina to ogólna nazwa określająca grupę pigmentów, odpowiadających za utrzymanie koloru skóry, oczu i włosów.
- W skład tej grupy wchodzą eumelanina, feomelanina i neuromelanina.
- Stopień natężenia każdego z tych trzech rodzajów melaniny wpływa na występowanie konkretnego koloru skóry i włosów.
- Eumelanina, feomelanina i neuromelanina składają się z melanocytów, czyli komórek pigmentowych, które gromadzą się w każdym mieszku włosowym występującym na naszej głowie.
Melanocyty odpowiadają za dostarczanie odpowiedniego pigmentu wrastającym włosom, dzięki czemu otrzymują one ciemniejszą barwę w fazie wzrostu. Co powoduje niedobór melaniny we włosach? Wraz z upływem lat produkcja melaniny w organizmie ulega zahamowaniu, przyczyniając się do stopniowej utraty pigmentu we włosach.
- Okazuje się, że brak melaniny we włosach nie musi być związany wyłącznie z wiekiem, a na wczesną utratę pigmentu może mieć wpływ również wiele innych czynników, takich jak stres, palenie papierosów czy uwarunkowania genetyczne.
- Chemiczne produkty Brak pigmentu we włosach może wynikać ze stosowania niewłaściwej pielęgnacji.
Zbyt częste używanie szamponów czy odżywek zawierających w składzie silne substancje chemiczne, takie jak SLS czy alkohole, może przyczyniać się do zniszczenia struktury włosów oraz obniżyć poziom melaniny, której odpowiednie stężenie jest niezbędne do utrzymania włosów w dobrej kondycji.
Na skutek stosowania silnych detergentów może dojść również do podrażnienia wrażliwej skóry głowy oraz mieszków włosowych, w których gromadzą się komórki pigmentowe, odpowiedzialne za dostarczanie melaniny w trakcie wzrostu włosów. Genetyka Uwarunkowania genetyczne mogą mieć bezpośredni wpływ na poziom natężenia melaniny w organizmie, a także na to, kiedy u danej osoby nastąpi utrata pigmentu.
W wielu przypadkach przedwczesne siwienie włosów jest dziedziczne i wynika z występujących w rodzinie chorób o podłożu genetycznym, takich jak zespół Wernera czy Waardenburga. Osoby, które mają w bliskiej rodzinie członków, którzy szybko stracili naturalny kolor włosów, powinny liczyć się z tym, że tak samo może być również w ich przypadku.
- Niedobory witaminy B12 Witamina B12 pełni istotną rolę w wielu procesach metabolicznych organizmu.
- Jej odpowiednie stężenie wpływa również na produkcję melaniny, a także na sprawny przebieg procesu repigmentacji, czyli ponownego przywrócenia pigmentu włosów.
- Natomiast niedobór witaminy B12 może wpływać na przyspieszenie procesu siwienia oraz wczesne zahamowanie produkcji melaniny.
Warto podkreślić również, że witaminy z grupy B mogą przyczyniać się do zmniejszenia podatności na stres, który uznawany jest za jedną z możliwych przyczyn utraty pigmentu we włosach. Palenie papierosów Palenie papierosów wiąże się z wprowadzaniem do organizmu toksycznych substancji, które zawarte są w dymie papierosowym.
Jak przyciemnić włosy w naturalny sposób?
Naturalne sposoby na przyciemnienie włosów to np. : płukanka z kawy, kory dębu, łupin orzechów lub pokrzywy. Olejek rycynowy również wykazuje właściwości przyciemniające, jednak może obciążać kosmyki, dlatego należy go stosować razem z lżejszym olejem bazowym bądź odżywką.
- Domowe sposoby na przyciemnianie włosów , np.
- płukanki, są łatwe i szybkie w wykonaniu, dlatego bez problemu mogą stanowić element codziennej pielęgnacji.
- Stosowanie naturalnych metod delikatnej koloryzacji nie obciąża włosów oraz ich nie niszczy, dlatego mogą z nich korzystać także osoby o kosmykach cienkich i delikatnych.
Jak przyciemnić włosy bez farbowania – domowe sposoby Najpopularniejsze domowe metody przyciemniania włosów to stosowanie płukanek. Naturalne płukanki, które delikatnie pogłębią kolor kosmyków, a jednocześnie ich nie przesuszą i nie zniszczą, można przygotować na bazie: kawy, kory dębu, orzechów oraz pokrzywy.
- Koloryzacja włosów domowymi sposobami jest delikatna, dlatego zauważalne efekty przyciemnienia można uzyskać powtarzając zabieg przynajmniej 3-4 razy.
- · Jak przyciemnić włosy kawą? Aby wykonać kawową płukankę przyciemniającą, wystarczy 3-4 czubate łyżeczki mielonej kawy zaparzyć w ok.500 ml wody.
- Kiedy napar wystygnie, należy odcedzić fusy od płynu (drobinki kawy trudno potem usunąć z włosów).
Przygotowaną płukankę wystarczy przelać do miski i zanurzyć w nich włosy na kilka minut. Kawowym naparem można również polewać włosy, jednak aby efekt naturalnej koloryzacji był intensywny, czynność trzeba kilkakrotnie powtórzyć. · Płukanka z kory dębu Korę dębu można kupić w każdym sklepie zielarskim lub aptece.3 łyżki specyfiku wystarczy połączyć z ok.3 szklankami wody, doprowadzić napar do wrzenia i gotować 5 minut.
- Gdy płukanka z kory dębu ostygnie, można ją przelać do miski i namaczać w niej włosy przynajmniej przez 10 minut.
- · Płukanka do włosów z orzechów włoskich 5-6 orzechów włoskich należy rozłupać i razem z łupinami gotować przez ok.20 minut w wodzie (wystarczą 3 szklanki).
- Po ostudzeniu i przefiltrowaniu łupin orzechowa płukanka jest gotowa do użycia.
Wywarem należy dokładnie przepłukać włosy na całej długości, osuszyć delikatnie ręcznikiem i pozostawić pod czepkiem lub folią na ok. godzinę. Po upływie 60 minut włosy wystarczy umyć ulubionym szamponem pielęgnacyjnym. · Płukanka do włosów z pokrzywy Płukanka z pokrzywy to kolejny domowy sposób na naturalne przyciemnienie włosów, a jednocześnie wzmocnienie ich delikatnej struktury i zapobieganie ich wypadaniu.2-3 torebki pokrzywy wystarczy zalać wrzątkiem i poczekać, aż napar ostygnie, a następnie opłukać kosmyki na całej długości.
Czy włosy ciemnieją od słońca?
Barwnik ten to melanina (tak samo jak w skórze). Dzieli się ona na eumelaninę – od jej ilości zależy ton włosa (im więcej eumelaniny, tym włos ciemniejszy) – oraz feomelaninę, od której ilości zależy odcień włosa (im więcej feomelaniny, tym kolor cieplejszy). Włosy rzeczywiście zmieniają kolor pod wpływem słońca.
Dlaczego włosy zmieniaja strukture?
Nieodpowiednia pielęgnacja prowadzi do zmian w strukturze włosa – Obok starzenia włosów, głównym czynnikiem, od którego zależy ich struktura jest odpowiednia pielęgnacja. Wieloletnie stosowanie trwałej ondulacji czy silnych środków koloryzujących w naturalny sposób prowadzić będzie to zwiększenia kruchości i łamliwości włosów.
- To samo dotyczy nadmiernego stosowania lokówki, suszarki i prostownicy.
- Każda z tych czynności ma ogromny wpływ na zmianę struktury włosa.
- Niestety, na zmianę na gorsze.
- Włosy będą miały tę samą strukturę tylko do pewnego momentu.
- Ich wygląd stopniowo zaczyna się zmieniać już w okresie nastoletnim.
- Duży wpływ na wygląd włosów ma środowisko zewnętrzne, na kontakt z którym narażone są włosy.
Codzienna pracy w kasku ochronnym czy też przebywanie w silnie zapylonych i dusznych pomieszczeniach na pewno nie pozostanie bez wpływu na kondycję kosmyków. W takiej sytuacji konieczne jest stosowanie zaawansowanych kuracji wzmacniających włosy, głównie na bazie keratyny.