Jednak jeśli myjesz włosy codziennie, wybieraj delikatne kosmetyki, które nie podrażnią skóry głowy. Korzystaj z szamponów na bazie ziół lub tych polecanych dla dzieci. Zadbaj też o odpowiednie nawilżenie – do szamponu dobierz odżywkę. Jeżeli chcesz odświeżyć fryzurę i nadać jej objętość, nie musisz myć włosów wodą.
Contents
Jak dbać o włosy aby były zdrowe?
Delikatne oczyszczanie skóry głowy oraz włosów – Podstawą pielęgnacji włosów jest ich oczyszczanie. Należy myć je tak często ilekroć one tego potrzebują. Codzienne mycie włosów powinno być zastosowane w przypadku włosów przetłuszczających się oraz stylizowanych za pomocą wielu kosmetyków.
Czego nie robić z włosami?
Błąd 1 – Nieprawidłowe stosowanie szamponu – Naturalny szampon do włosów Bosphaera Jak często myjesz włosy? Tak naprawdę jest to uzależnione od Twojego typu skóry, włosa oraz od osobniczych upodobań. Jeśli sięgasz po tak naturalny szampon, jak nasz wielozadaniowy szampon Bosphaera , możesz myć włosy nawet codziennie.
ALE! Należy pamiętać, że „mycie włosów” jest tylko uproszczeniem, ponieważ tak naprawdę myje się skórę głowy. Oczywiście na włosach także osiada kurz, pył, sebum, pozostałości po kosmetykach do stylizacji, jednak nie ma takich włosów, które wymagałyby codziennego dokładnego mycia szamponem na całej długości.
Kiedy spłukujesz szampon, on i tak swobodnie przepływa włosy, opłukując je z zanieczyszczeń i łoju. Pamiętaj o masażu. Nie traktuj mycia głowy zbyt lekko, oddaj tej czynności trochę serca. W ten sposób pobudzisz komórki odpowiadające za szybki wzrost nowych włosów oraz zadbasz o dokładne wymycie skóry głowy.
W jakiej kolejności myć włosy?
so!flow by Vis Plantis: kolejność korzystania z kosmetyków do pielęgnacji włosów – Nawet najbardziej zaawansowane rytuały i zabiegi pielęgnacyjne na nasze włosy może popsuć nieodpowiednia kolejność używanych przez nas kosmetyków . Dlatego właśnie tak istotnym jest, żeby dokładnie czytać etykiety i stosować się ściśle do zaleceń producenta. Z reguły kolejność stosowania konkretnych produktów jest jednak podobna. Seria kosmetyków so!flow by Vis Plantis dodatkowo ułatwia cały ten proces, ponieważ na opakowaniach produktów znajduje się informacja, w jakiej kolejności dany kosmetyk powinien zostać użyty. Kolejność ta wygląda zatem (najczęściej) następująco:
- Peeling do skóry głowy/booster/baza Szampon Odżywka Maska Spray/mgiełka Masełko/olejek
Należy jednak zaznaczyć, że w przypadku konkretnych linii, kolejność ta może delikatnie się od siebie różnić (zawsze w pierwszej kolejności warto zwrócić uwagę na informację przedstawione na opakowaniu ). Podsumowując: zwykle zaczynamy od skóry głowy: booster/peeling/baza – czyli dokładnego oczyszczenia i wstępnej pielęgnacji (np. nawilżenia i masażu, który pobudzi cebulki włosów do wzrostu). Następnie oczyszczamy włosy szamponem. Później aplikujemy na pasma odżywkę i/lub maskę. Cała seria so!flow by Vis Plantis zapewnia kompleksową pielęgnację włosów – począwszy od peelingu skóry głowy, aż po dogłębne odżywienie końcówek włosów . Zachowywanie zalecanej, odpowiedniej kolejności kroków pielęgnacyjnych wcale nie brzmi jak skomplikowany proces, prawda? Z pewnością może pomóc nam w walce o zdrowe, lśniące i piękne włosy.
Jak często powinno się myć włosy?
Podsumowując – Jeśli musisz myć głowę codziennie używaj delikatniejszych szamponów. Jeśli masz duży problem z przetłuszczaniem, wybierz szampon przeciwłojotokowy z dobrym łagodnym składem lub coś mocniejszego stosowanego naprzemiennie z łagodniejszym szamponem.
Podobnie w przypadku łupieżu czy nadmiernego wypadania, które często połączone jest z nadmiernym łojotokiem. Optymalnie mycie włosów powinno odbywać się, co 2-3 dni. Jeśli po 3 dniach nie widzisz, że Twoje włosy nie są „przetłuszczone” to nie znaczy, że nie należy ich umyć. Pamiętaj, ze na włosach osiada kurz, brud i mikroorganizmy.
Z rzadkiego mycia też może wynikać wiele nieprzyjemnych problemów, takich jak łupież, czy łojotokowe zapalenie skóry głowy. Pamiętaj, aby raz w tygodniu, w celu złuszczenia nadmiaru zrogowaciałego naskórka i mocniejszego odświeżenia skóry głowy, zastosować peeling do skóry głowy np.
- Bandi Tricho-Peeling.
- Absolwentka studiów magisterskich Wydziału Farmaceutycznego Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego na kierunku kosmetologia oraz studiów licencjackich na Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie na kierunku kosmetologia.
- Pasjonatka kosmetologii ze szczególnym uwzględnieniem trychologii, receptury preparatów oraz pielęgnacji skóry.
Swoją wiedzę poszerza poprzez udział w szkoleniach i konferencjach naukowych, nieustannie poszukując nowych rozwiązań.
Po czym poznać że włosy są zdrowe?
Jak rozpoznać włosy normalne? – Włosy normalne to zazwyczaj włosy zdrowe, zarówno przy skórze głowy, jak i na długości. Ich końce nie rozdwajają się, są mocne, gładkie i sprężyste. Gruczoły łojowe skóry głowy pracują w sposób idealny . Produkują potrzebną ilość sebum, która nawilża włosy w taki sposób, że fryzura wygląda na elastyczną i sprężystą .
Co najbardziej niszczy włosy?
Rozczesywanie na mokro, tarcie mokrych włosów ręcznikiem, spanie z mokrymi włosami – Mokre włosy są najbardziej narażone na uszkodzenia mechaniczne. Rozchylone łuski łatwo ulegają uszkodzeniu, czego efektem są połamane włosy i rozdwojone końcówki. Dlatego nie należy ich mocno trzeć ręcznikiem i szarpać szczotką, czy grzebieniem.
Co niszczy cebulki włosów?
Co niszczy włosy – 5 nawyków, które osłabiają kondycję włosa – Mocne, lśniące i zdrowe włosy są prawdziwą ozdobą. Niestety złe nawyki pielęgnacyjne bądź pogoda mogą osłabiać cebulki. W efekcie włosy stają się matowe i kruche. Co niszczy włosy i jak temu zapobiegać? W zależności od tego, co wpływa na osłabienie struktury włosa, można mówić o uszkodzeniach mechanicznych, chemicznych i fizycznych.
- Przyjrzyjmy się temu nieco bliżej.
- Być może wystarczy wyeliminować lub zmienić kilka codziennych nawyków, by włosy odzyskały blask.
- Co niszczy włosy? Słońce, wiatr, wysoka i niska temperatura przesuszają i naruszają warstwę ochronną.
- Równie szkodliwa jest sól morska i chlor, z jakimi nasze włosy mają kontakt latem.
Aby zapobiegać uszkodzeniom, należy nosić nakrycie głowy i latem i zimą. Poza tym bezpośrednio po umyciu warto wcierać oleje, które ochronią i odżywią włosy.2. To, co niszczy włosy, to stylizacja na gorąco Korzystanie z suszarki do włosów, lokówki albo prostownicy działa wyjątkowo destrukcyjnie na włosy.
Woda odparowuje, w efekcie uszkodzona jest struktura białkowa. Najlepiej całkowicie zrezygnować z tego typu zabiegów, ale niestety nie zawsze jest to możliwe. Kiedy już się takowy decydujemy, to należy ustawiać urządzenie na niską temperaturę i sięgnąć po specjalne kosmetyki do stylizacji na gorąco, aby włos ochronić.
Jeżeli z prostownicy korzystamy często, znacznie lepszą propozycją jest keratynowe prostowanie włosów. Nie tylko sprawi, że włosy będą jedwabiście gładkie, ale je wzmocni i odżywi.3. Złe postępowanie z mokrymi włosami Chodzi tutaj o takie czynności jak przecieranie ręcznikiem, rozczesywanie i szarpanie włosów.
Mokre włosy są bardziej narażone na uszkodzenia. Takie działania mogą przyczynić się do rozchylania łusek, a tym samym do rozdwajania końcówek i zwiększonej łamliwości. Wystarczy, że je zawiniemy ręcznikiem i będziemy czesać delikatniej.4. Koloryzacja i ondulacja Tego typu zabiegi fryzjerskie zawsze w jakimś stopniu mogą zaszkodzić włosom.
Przede wszystkim należałoby zrezygnować z samodzielnej koloryzacji. Kosmetyki, z jakich korzysta się w salonie fryzjerskim, są znacznie lepszej jakości i nie będą tak szkodliwe jak te drogeryjne. Bardziej niż koloryzacja i rozjaśnianie szkodliwa jest trwała ondulacja, która może doprowadzić do rozchylania łusek, a tym samym do utraty wody.5.
Co niszczy mieszki włosowe?
Niska temperatura – Drugim wrogiem naszych włosów jest mróz. Chodzenie bez nakrycia głowy przy niskich temperaturach powoduje ustanie mikro krążenia. Wchodzenie do ciepłych pomieszczeń z zimna oraz wychodzenie na mróz z ciepła bez nakrycia głowy powoduje szok termiczny.
Niska temperatura może uszkodzić mieszki włosowe co powodować będzie wypadanie włosów. Ujemna temperatura ma negatywny wpływ nie tylko na cebulki włosów i skórę głowy, ale także na strukturę włosa. Za stan i wygląd włosów odpowiada zdrowie i kondycja cebulek i mieszków włosowych, dlatego nie możemy wystawiać ich na działanie ujemnych temperatur.
Chcąc nie chcąc musimy zaprzyjaźnić się z czapkami. Najlepiej, żebyśmy mieli kilka, o różnej grubości, tak, żebyśmy mogli dopasować nakrycie głowy do pogody. Czapki niestety nie są bez wad, fryzury pod nimi tracą na objętości, a włosy stają się oklapnięte.
Dodatkowo używanie czapek z tworzyw sztucznych powoduje elektryzowanie się włosów. Ponadto sebum pod czapką nie może być rozprowadzane po całej długości włosów i zostaje w nadmiarze przy skórze głowy powodując jej zbytnie natłuszczenie, zaś włosy pozostają przesuszone. W wielu przypadkach powoduje to tłusty łupież i świąd.
Rozmiar czapki powinien być odpowiednio dobrany do wielkości głowy, ponieważ zbyt obcisłe nakrycie głowy utrudnia krążenie i – tak jak w przypadku chodzenia po mrozie bez nakrycia głowy – zakłóca mikrokrążenie. Sytuacja taka powoduje wyrastanie słabszych, mocno niedożywionych włosów.
Co pierwsze szampon czy odżywka?
Metoda OMO – co to? – Metoda OMO to w najprostszym tłumaczeniu mycie włosów w kolejności – odżywka – szampon – odżywka . Na mokre włosy najpierw nakładamy odżywkę nawilżającą, następnie myjemy włosy łagodnym szamponem, a później ponownie aplikujemy odżywkę.
- Dzięki temu włosy są podwójnie odżywione, błyszczące i niezwykle gładkie w dotyku.
- Mycie metodą OMO krok po kroku.1.
- O jak odżywka nawilżająca (np.
- z aloesem, gliceryną, panthenolem), 2.
- M jak szampon (najlepiej łagodny i delikatny), 3.
- O jak odżywka emolientowa lub emolientowo-humektantowa (najlepiej z olejami w składzie).
RADA EKSPERTA Mycie włosów popularną metodą OMO sprawdzi się u posiadaczek włosów średnioporowatych i wysokoporowatych, czyli tych zniszczonych i suchych (najczęściej falowanych i kręconych). Nie polecam jej włosom cienkim, niskoporowatym , bo podwójne nakładanie odżywki może je niepotrzebnie obciążyć – wyjaśnia Damian Drzyzga, fryzjer, właściciel salonu Let’s Dye – Hair Colour Experts w Warszawie.
Czy po masce myć włosy?
Maskę najlepiej nałożyć na umyte, oczyszczone z łoju i wszelkich zabrudzeń włosów. Jednak nie na całkiem mokre, ale przynajmniej lekko osuszone ręcznikiem. Nadmiar wody rozrzedza bowiem konsystencję maski, a poza tym sprawia, że będzie ona spływać z włosów, zanim zacznie działać.
Co włosy lubia najbardziej?
Pielęgnacja włosów kosmetykami to nie wszystko. Dobre produkty do włosów poprawią ich wygląd – mogą pomóc w domknięciu łuski włosa, dodać im objętości i połysku na kilka godzin. Niektóre maski nakładane na włosy i skórę głowy wprowadzają nieco składników odżywczych do mieszka włosowego, ale jest ich zbyt mało, by skutecznie poprawiły stan włosów.
- Należy zatem z myślą o włosach, jak i całym organizmie, skupić się na prawidłowym odżywianiu.
- Żeby włosy były piękne i zdrowe, trzeba żywić je od wewnątrz.
- Najważniejszą częścią włosa jest jego cebulka.
- Wyrasta ona z mieszka włosowego, do którego poprzez krew, dostarczane są składniki odżywcze.
- Organizm musi mieć wystarczającą ilość składników odżywczych, by „nakarmić” włosy, ponieważ w kolejce po składniki odżywcze są one ostatnie w kolejce.
Organizm najpierw odżywia organy kluczowe dla życia organizmu i zdarza się bardzo często, że włosy są niedożywione, przez co stają się słabe, wypadają, tracą blaski i sprężystość. Co jest więc najważniejsze we włosowej diecie? Białko i aminokwasy siarkowe – to składniki niezbędne do prawidłowej budowy włosów, dzięki którym są one zdrowe i gęste. Te związki dostarczymy organizmowi jedząc wołowinę, fasolę, ryby, jajka. Siarkę znajdziemy w czarnej rzepie, rzodkiewce, chrzanie, kapuście, brukselce, rzeżusze, brokułach, w kalafiorze i cebuli.
- Cynk – bardzo ważny dla zachowania dobrej kondycji włosów.
- Szukaj go w rybach i owocach morza, roślinach strączkowych, wyrobach pełnoziarnistych, orzechach, pestkach dyni.
- Krzem – wzmacnia włosy i przyspiesza ich wzrost.
- Krzem jest pierwiastkiem budulcowym włosa, a bardzo szybko organizm go traci, szczególnie, gdy człowiekowi przybywa lat.
Jedz płatki owsiane, otręby, przetwory mleczne, ryż, czosnek, cebulę, buraki. Zaskoczy niektórych informacja, że bogatym źródłem krzemu jest naturalna woda źródlana. Żelazo – decyduje o prawidłowej budowie i tempie wzrostu włosa. Szukaj go w mięsie i zielonych liściastych warzywach.
Magnez – wpływa korzystnie na kondycję włosów. Zawierają go otręby, zboża, mleko, mięso, orzechy. Wapń – wzmacnia i przyspiesza wzrost paznokci. Znajduje się w nabiale, owocach i warzywach oraz niektórych wodach mineralnych. Witaminy z grupy B – regulują wydzielanie sebum skóry głowy, poprawiają strukturę i połysk włosa, opóźniają pojawianie się siwizny.
Witaminy z tej grupy znajdziemy w różnych produktach: B1 – w drożdżach, kaszy gryczanej, orzechach arachidowych, włoskich i laskowych, migdałach, a także w jajkach, pomidorach, kalafiorach, ziemniakach, kapuście, grejpfrucie, grochu, fasoli, płatkach owsianych, gryce oraz chlebie z mąki razowej, B2 – w drożdżach, boćwinie, selerze, papryce zielonej, pietruszce, szpinaku, zielonym groszku, otrębach i zarodkach zbóż, w kukurydzy, kalafiorze, jabłkach, B3 (niacyna) – w ziarnach słonecznika, orzechach, szparagach, jarmużu, szpinaku i brukwi i mące z pełnego przemiału, B5 – w fasoli, kapuście, pyłku pszczelim, kapuście, kalafiorze, w jajkach, pietruszce, truskawkach, owocach cytrusowych, rybach słodkowodnych, B6 – w marchwi, szparagach, ziemniakach, bananach, kaszy gryczanej, kapuście, orzechach i szpinaku, inozytol , czyli witaminę B8 – w burakach, kapuście, kalafiorach, owocach cytrusowych, jarmużu, pełnych ziarnach zbóż, pomidorach.
Co pić na zdrowe włosy?
Co pić na ładne i mocne włosy? Pokrzywa – Adobe Stock Kojarzy się raczej z oparzeniami niż pozytywnymi właściwościami. Jednak pokrzywa zawiera sporo wartościowych składników, np. prowitaminę A, witaminy K, C, B2 i B6, chlorofil, flawonoidy oraz wapń, żelazo, siarkę, fosfor, potas, sód, jod czy krzem.
Co trzeba zrobić żeby włosy nie wypadały?
Krok 1: Znajdź przyczynę wypadania włosów – Niedobór żelaza Wypadanie włosów może być sygnałem, że coś w organizmie dzieje się nie tak. Na przykład brak ci żelaza. W Europie około 10 procent kobiet cierpi na jego niedobory. Oprócz wypadania włosów, niewystarczający poziom tego pierwiastka objawia się ich łamliwością, świądem skóry, poczuciem oslabienia, zawrotami głowy, słyszeniem szumów w uszach.
Jeśli podejrzewasz, że przyczyną wypadania włosów może być u ciebie właśnie niedobór żelaza, wykonaj badania jego poziomu oraz poziomu ferrytyny, czyli białka uczestniczącego w procesie magazynowania żelaza. Jeśli okaże się, że trafiłaś z podejrzeniem, warto zacząć suplementować żelazo lub – co jest jeszcze lepszą opcją – przyjmować je z pożywieniem.
Znajdziesz je m. in. w mięsie, rybach, owocach morza, pieczywie pełnoziarnistym. Przyjmowanie konkretnych leków Przyczyną wypadania włosów może być również przyjmowanie konkretnych leków. Wbrew pozorom, nie tylko osoby poddawane chemio- i radioterapii mogą się spodziewać, że stracą włosy.
Wypadają one również w niektórych przypadkach na skutek przyjmowania leków psychotropowych, przeciwzakrzepowych, beta-blokerów, retinoidów, sterydów anabolicznych, niesteroidowych leków przeciwzapalnych, antybiotyków, leków przeciwdrgawkowych. Oczywiście, jeśli przyjmujesz jakiś lek na stałe, koniecznie musisz skonsultować jego ewentualną zmianę z lekarzem.
Nadejście zimy lub lata Co jeszcze można zrobić, żeby włosy nie wypadały? Przetrwać jesień i wiosnę. To nie mit, że włosy wypadają częściej w te pory roku, ponieważ u ssaków, a więc także u ludzi, występuje zmiana „sierści”, związana z tym, że w ciągu zimy musimy mieć włosy bujniejsze i grubsze, a latem odwrotnie – lżejsze.
W szeroko zakrojonch badaniach, przeprowadzonych między rokiem 2001 a 2007 na 823 zdrowych kobietach wykazano, że włosy okresowo wypadają i wzrastają. Jeśli więc tracisz je jesienią i wiosną, nie dzieje się nic złego. Gorzej, jeśli stan ten trwa dłużej niż kilka miesiecy – wtedy warto udać się do dermatologa lub trychologa.
Skóra potrzebująca pomocy Oczywiście skóra głowy. W końcu romantyczne porównanie skóry na głowie do gleby, z której wyrastają włosy, nie wzięło się znikąd. Jeśli skóra będzie zdrowa, włos również. Gdy jest ona jednak w nie najlepszym stanie, staje się napięta, bolesna, twarda, pojawia się na niej łupież, łojotok lub odczuwasz jej świąd, oznacza to, że skóra potrzebuje oczyszczenia i nawilżenia.
Możesz jej zapewnić je sama. W jaki sposób? O tym za chwilę, bo wypadanie włosów może meć jeszcze jeden, a właściwie kilka specjalnych powodów – stan wyjątkowy w twoim organizmie. Stan wyjątkowy Włosy mogą też wypadać przez nadejście stanu wyjątkowego dla organizmu: menopauzy, ciąży, długotrwałej sytuacji stresowej, wystąpienia niektórych chorób, takich jak toczeń rumieniowaty, niewydolność nerek, zaburzenia wchłaniania – w takich przypadkach mówi się o łysieniu telogenowym.
Aby do niego doszło, włosy muszą wypadają długo – co najmniej przez pół roku, osoby na nie cierpiące mogą również zaobserwować na skroniach lekkie łysienie.
Jak myć włosy żeby były ładne?
Czego nie lubią włosy pozbawione blasku –
- Twardej wody . Jedną z przyczyn matowienia włosów może być zła jakość wody. Twarda woda zawiera dużą ilość osadu i kamienia, które osadzają się na włosach, obciążając pasma i pozbawiając ich blasku. Dlatego też do mycia włosów często zalecana jest woda filtrowana lub przegotowana. Konieczne staje się też przeprowadzanie od czasu do czasu tzw. chelatowania włosów dla maksymalnego ich odciążenia i oczyszczenia.
- Stylizacji na gorąco , zwłaszcza bez zastosowania kosmetyków do termoochrony. Gorące powietrze niekorzystnie działa na włos, przesusza go i może sprawić, że stanie się matowy i łamliwy. Ważna jest siła nawiewu – zdecydowanie lepiej suszyć włosy chłodnym powietrzem i unikać przegrzewania włosów.
- Codziennego mycia . Przetłuszczające się włosy nie wyglądają dobrze, ale nie oznacza to, że należy głowę myć codziennie. Włosy, tracąc naturalne sebum, stają się matowe i suche. Zdecydowanie lepiej ograniczyć mycie, a jak już to stosować odpowiednie kosmetyki, w tym łagodne szampony do mycia włosów , aby nie zmyć naturalnej warstwy ochronnej. Pamiętaj, że częste mycie może bardziej zaognić problem, bo zachęci gruczoły łojowe do nadprodukcji, kiedy skóra głowy będzie przesuszona.
- Mycie włosów gorącą wodą . Włosy są matowe, ponieważ ich łuski są zbytnio rozchylone. A co powoduje otwieranie łusek? Gorąca woda! Nie bez powodu zaleca się, aby włosy myć w letniej wodzie, a ostatnie płukanie najlepiej wykonać chłodną (ale nie lodowatą!) wodą. Dzięki temu zamkniesz rozchylone łuski włosów i wygładzisz kosmyki na całej długości.
- Pomijania odżywek do włosów . Pośpiech, brak czasu lub po prostu zwykła nieświadomość może przyczynić się do pogorszenia stanu włosów, jeśli pominiemy kolejny etap pielęgnacji, jaką jest odżywka . Zadaniem odżywki jest wygładzenie struktury włosa i ułatwienie rozczesywania. Dzięki niej włosy zyskują ochronę przed uszkodzeniami, dodatkowo polepsza się ich wygląd, w tym: stają się lśniące.
- Nadużywania kosmetyków stylizacyjnych . Stylizacja może poprawić wygląd włosów, np. nadać objętość czy nabłyszczyć, ale jest to stan tymczasowy, czyli taki, który utrzyma się tylko do następnego mycia. Stosowanie produktów jak pianki, lakiery, żele prowadzi do nabudowania filmotwórczych polimerów i silikonów. A gdy dobrze ich nie zmyjesz, włosy staną się ciężkie, matowe i szorstkie.
Nagła utrata blasku włosów może być oznaką nadmiernego obciążenia kosmetykami stylizacyjnych. Ratunkiem jest tutaj zastosowanie raz w tygodniu mocnego szamponu oczyszczającego i zrezygnowanie z ciężkich środków do stylizacji. Pielęgnacja matowych włosów sprowadza się do zadbania o ich wygładzenie.
Jak zadbać o kondycję włosów?
JAK ZACZĄĆ DBAĆ O WŁOSY NIE WYDAJĄC FORTUNY? | Podstawy pielęgnacji
Pozostałe wskazówki pielęgnacyjne –
- Regularnie podcinaj końcówki włosów, a będą one wyglądały zdrowiej i nada im to naturalnej objętości. Wprowadź olejowanie włosów, wcieranie odpowiednich olejków w skórę głowy i na całą ich długość znacznie poprawi ich kondycję. Zimą chroń włosy przed ujemnymi temperaturami, chowając je pod czapką, a latem przed słońcem, stosując kosmetyki z filtrami i okrycia ochronne. W przypadku nadmiernego wypadania włosów regularnie aplikuj na skalp wcierki ziołowe czy witaminowe, a jeżeli problem ma podłoże hormonalne, można zastosować preparaty z minoksydylem.