Jak Długo Wypadają Włosy Po Porodzie?

Jak Długo Wypadają Włosy Po Porodzie
Czym spowodowane jest wypadanie włosów po ciąży? – Każdego dnia tracimy od około 50 do 100 włosów. Ich nasilone sezonowe wypadanie możemy u siebie zaobserwować szczególnie podczas trwania przesilenia wiosennego i jesiennego. Często ich wzmożone wypadanie jest oznaką niektórych chorób, zaburzeń gospodarki hormonalnej, niedoborów witamin lub składników mineralnych (przykładowo żelaza).

Spowodowane bywa również stresem. W przypadku łysienia poporodowego mamy do czynienia z gwałtownym spadkiem stężenia hormonów ciążowych, czyli estrogenu i progesteronu . To właśnie podniesienie poziomu estrogenu w czasie trwania ciąży wpływa między innymi na dobrą kondycję włosów. Jest on odpowiedzialny za wydłużenie fazy wzrostu włosa.

Zapoznanie się z cyklem życia włosa jest ważne, ponieważ pomaga w zrozumieniu przyczyn, które wpływają na wypadanie włosów po ciąży. W cyklu włosowym wyróżniamy trzy następujące po sobie fazy:

  1. anagen -aktywna faza wzrostowa, podczas której z mieszków włosowych wyrastają nowe włosy. Trwa od około 2 do 8 lat (w zależności od m. in. genetycznych uwarunkowań i kondycji zdrowotnej). Około 85-90% włosów znajduje się w fazie anagenu. W ciągu jednego miesiąca włos rośnie około 1-1,5 cm;
  2. katagen -faza przejściowa, podczas której włos przestaje rosnąć i jest wypychany ku powierzchni skóry. Trwa około 2-3 tygodni. Dochodzi do skurczenia się mieszka włosowego i włos jest przygotowany do wypadnięcia. Obejmuje zazwyczaj 1% włosów;
  3. telogen -faza spoczynku, która trwa około 3 miesięcy. Następnie włos wypada z mieszka włosowego i zostaje zastąpiony przez nowopowstający w nim włos. W tej fazie znajduje się około 10-15% włosów. Wkrótce znów zaczynie się nowy cykl życia włosa.

Wysoki poziom estrogenu wytwarzanego w trakcie ciąży sprawia, że zatrzymane jest przejście włosa w fazę katagenu. Tak naprawdę po porodzie tracimy włosy, które dawno już powinny wypaść. Bez obaw. Na ich miejscu wkrótce wyrosną nowe. Zazwyczaj proces ten obejmuje około 20-30% włosów.

Sprawdź: Dlaczego siwiejemy ze stresu? Naukowcy dokonali nowego odkrycia Jak długo trwa wypadanie włosów po ciąży ? Zazwyczaj do 9 miesięcy po porodzie. Istnieje również pewna zależność pomiędzy wypadaniem włosów po ciąży a karmieniem piersią. Niekiedy dochodzi do kilkukrotnego zwiększenia się poziomu prolaktyny, co może odpowiadać za wypadanie włosów.

Dodatkowo organizm kobiety jest osłabiony przez stres i niewysypianie się. W takiej sytuacji wypadanie włosów po ciąży może być wydłużone. Jeśli jednak włosy nie przestaną po jakimś czasie wypadać, staje się to kłopotliwe i masz mocno przerzedzone włosy, to powinnaś udać się do lekarza.

Jak powstrzymać wypadanie włosów po ciąży?

Sposoby na wypadające po ciąży włosy – Niestety nie da się zmienić fizjologicznych wahań poziomów hormonów po porodzie, jednak można podjąć działania, które będą wzmacniały włosy i choć trochę zminimalizują proces wypadania oraz poprawią ich wygląd. Przede wszystkim należy organizmowi dostarczać wszystkich potrzebnych mu składników odżywczych w prawidłowych proporcjach.

Aby włosy stawały się mocniejsze i ładniejsze, potrzebują dużej ilość miedzi, cynku i żelaza oraz witamin z grupy B, jak również witaminy C, E i A. Poza tym duży wpływ na kondycję włosów wywiera białko, ponieważ dostarcza ono duże ilości metioniny i cystyny, czyli aminokwasów siarkowych, które bardzo korzystnie wpływają na strukturę włosów.

Warto zatem stosować suplementy diety, które zawierają w sobie wszystkie wyżej wymienione składniki, dzięki ich regularnemu zażywaniu włosy będą stawały się mocniejsze i ładniejsze. Poza tym wszystkie niezbędne do prawidłowego wzrostu włosa składniki trzeba także dostarczać w postaci właściwej diety.

You might be interested:  Czemu Wypadają Włosy Z Głowy?

Po jakim czasie wypadają włosy po ciąży?

Dlaczego po urodzeniu dziecka włosy wypadają? – Zacznijmy od tego, że włosy wypadają nie tylko po ciąży. Tracimy je codziennie przy szczotkowaniu, zakładaniu czapki lub myciu. Cykl życia naszych włosów trwa od 2 do 7 lat: od tak zwanej fazy anagenowej, kiedy włosy rosną, poprzez fazę katagenową, czyli około 3 miesięczny okres odpoczynku, aż po fazę telogenową, kiedy włosy naturalnie wypadają.

  1. U zdrowego człowieka około 90% włosów znajduję się w fazie wzrostu, a około 10% w fazie odpoczynku i wypadania 1 .
  2. Tak więc wypadanie włosów to nic wyjątkowego.
  3. Taki stan rzeczy może się jednak zmienić, gdy w naszym ciele zachodzą zmiany, np.
  4. hormonalne.
  5. Tak jest w przypadku kobiet po urodzeniu dziecka.

Często około drugiego miesiące po porodzie, a więc jeszcze w połogu, kobiety zaczynają obserwować u siebie nadmierne wypadanie włosów . Gęste i lśniące do tej pory włosy nagle wypadają garściami. Zjawisko to dotyka w mniejszym lub większym stopniu od 40% do 50% wszystkich nowych mam.

Co wam pomogło na wypadanie włosów po ciąży?

Jak wzmocnić włosy po porodzie – witaminy – Tak jak w ciąży brałaś witaminy dla dobra rozwijającego się płodu, tak teraz przyjmuj je dla siebie. Podstawą powinna być różnorodna i zdrowa dieta, ale warto też wesprzeć się suplementacją. Co przyjmować na wypadanie włosów po porodzie? Szukaj suplementów, które mają w swoim składzie: biotynę, skrzyp polny, cynk, witaminę C, E, A, B, kwasy DHA.

Jak długo trwa wypadanie włosów?

Nadmierne wypadanie włosów – przyczyny problemu – To całkiem normalne, że włosy i skóra głowy stają się osłabiona w okresie wiosny i jesieni . Wypadają wtedy w większej niż normalnie ilości, stają się cienkie, łamliwe i kruche. Trwa to zwykle około 5 tygodni i nie stanowi powodu do obaw.

  • To oznaka, że osłabione włosy ustępują miejsca nowym.
  • W tym czasie warto wspomóc się domowymi sposobami regenerującymi cebulki włosowe, uzupełnić dietę w mikro i makroelementy, a najlepiej też skrócić fryzurę, by odciążyć skórę głowy.
  • Zarówno u kobiet i u mężczyzn prawidłowe funkcjonowanie skóry głowy i struktury rosnącego włosa może zostać zaburzone przez czynniki zewnętrzne i związane z jakością stosowanej diety .

Są to m. in.

    niska temperatura, wahania wilgotności powietrza, nadmierne promieniowanie słoneczne, chodzenie bez czapki przy mrozie, wietrze, śniegu, regularna ekspozycja skóry głowy na kwaśny deszcz, palenie tytoniu, kontakt z wodą chlorowaną, twardą i słoną, stosowanie środków myjących podrażniających skórę głowy, używanie suchego szamponu na skórę głowy bez wykonywania jej regularnych peelingów. zastosowanie agresywnych chemikaliów, np. w ramach zabiegów koloryzujących, rozjaśniających czy zmieniających strukturę włosa (chemiczne prostowanie czy trwała), częste używanie suszarki z gorącym powietrzem, lokówki czy prostownicy, rozczesywanie włosów od skóry głowy, tapirowanie, zaplatanie warkoczyków, doczepianie włosów i tresek, niedobór cynku i żelaza w diecie, niedostateczne spożycie kwasów tłuszczowych omega-3, niedostatek witamin, m. in. wit. A, E, D, B5 i biotyny, zbyt niskie spożycie białka, dieta zakwaszająca organizm.

Osłabieniu cebulek włosowych i nadmiernemu wypadaniu włosów sprzyja zwłaszcza stosowanie niskokalorycznych diet odchudzających , zwłaszcza tych modnych, które nie są zbilansowane, bazują na ograniczonej licznie produktów, a zwłaszcza drastycznie ograniczają podaż energii. Nie zapewniają wtedy kompletu związków niezbędnych do zachowania nie tylko zdrowych włosów, ale i zdrowia ogólnego.

    Które produkty są bogate w żelazo? To nie tylko mięso! Poznaj sprawdzone sposoby na odkwaszanie organizmu

Dlaczego podczas karmienia piersia wypadaja włosy?

Jeżeli chodzi o kobiety w połogu, to przy szukaniu przyczyny wypadania włosów należy wziąć pod uwagę takie przypadłości: –

  • Po prostu ciąża – tak jak opiszę poniżej, ciąża zwykle powoduje opóźnione wypadanie włosów po porodzie.
  • Problemy z tarczycą – hormony tarczycy wpływają na cykl życia włosa, prawidłowe funkcjonowanie skóry, jej wygląd oraz kondycję włosów i paznokci. Wykazano, że tyroksyna skraca telogen oraz anagen, czyli fazę spoczynku i fazę wzrostu.
  • Nadczynność tarczycy – przy nadczynności skóra jest tłustsza, wilgotna, często zaczerwieniona, zauważa się nadmierną potliwość. Paznokcie mogą być przerośnięte i zniekształcone.
  • Niedoczynność tarczycy – przy niedoczynności skóra jest sucha i blada. Włosy mogą być suche, sztywne, kruche i rosną powoli. Paznokcie mogą być kruche, wolniej rosną.
  • Poporodowe zapalenie tarczycy – o tym przeczytacie na blogu TUTAJ . Jest ono połączeniem niedoczynności i nadczynności tarczycy.
  • Anemia oraz niski poziom ferrytyny – czyli niskie zapasy żelaza i niedobory tego pierwiastka. Badania pokazują, że istnieje związek między wypadaniem włosów a niskimi zasobami żelaza w organizmie człowieka i niskimi poziomami ferrytyny wykazanymi w badaniach. Niedokrwistość jest jednym z istotnych problemów kobiet w ciąży oraz w okresie bezpośrednio po ciąży. W rekomendacjach PTG znajdziemy informację, że:
You might be interested:  Jak Przygotować Włosy Do Kręcenia?

„Anemia wynikająca z niedoboru żelaza może powodować obniżenie tolerancji na wysiłek fizyczny, uczucie zmęczenia, a u kobiet ciężarnych zwiększać ryzyko porodu przedwczesnego. Niedokrwistość matki podczas karmienia piersią, a tym samym obniżenie zawartości żelaza w pokarmie, może podnosić ryzyko wystąpienia niedokrwistości u dziecka, a także ograniczenia rozwoju psychomotorycznego”.

  • Niedożywienie (tzw. kwashiorkor ), które dotyczy głównie dzieci z rejonów bardzo ubogich – wtedy można zaobserwować wypadanie włosów, ich odbarwianie się, np. czarnych na rude albo brązowych na blond. Jednak to dotyczy skrajnie niedożywionych osób i stanowi zagrożenie zdrowia i życia. Co ciekawe, samo słowo „kwashiorkor” oznacza dziecko niedożywione z powodu ciąży matki z kolejnym dzieckiem, co skutkuje odstawieniem starszaka od piersi. Zakładam jednak, że ten rodzaj niedożywienia tu w Polsce nie ma możliwości się pojawić i wspominam o tym jedynie w ramach ciekawostki.
  • Niedobory cynku – cynk jest pierwiastkiem, na który zapotrzebowanie wzrasta w czasie karmienia piersią nawet o 50%. Cynk wpływa na prawidłowe kształtowanie się mieszków włosowych. Jego niedobory mogą powodować znaczną utratę włosów oraz łysienie i łamliwość włosów. Na ten pierwiastek szczególnie należy zwrócić uwagę przy diecie wegetariańskiej i wegańskiej. Przy wypadaniu włosów spowodowanym niedoborami cynku modyfikacja diety lub suplementacja szybko pomaga rozwiązać problem.

    Czy włosy po ciąży odrosną?

    Niestety po porodzie, kiedy hormony wracają do stanu sprzed ciąży, włosy słabną, lawinowo wypadają. Spokojnie. Łysienie poporodowe to okres przejściowy. Co można zrobić aby odrastające włosy były zdrowe i mocne.

    Czy kazdej kobiecie wypadaja włosy po porodzie?

    Wypadanie włosów po ciąży zazwyczaj rozpoczyna się około drugiego, trzeciego miesiąca po urodzeniu dziecka. U niektórych kobiet trwa krótko, u innych zaś staje się dokuczliwym problemem. To „fizjologiczne” wypadanie włosów u kobiet po porodach spowodowane jest zaburzeniami gospodarki hormonalnej. Włosy wypadają nam codziennie. Niepokoić się możemy wtedy, gdy wypada ich ponad 100 na dobę. Okresowe, większe niż przeciętne, wypadanie włosów zdarza się każdemu w różnych fazach życia. Powodem wypadania włosów może być właśnie osłabienie poporodowe. Włosy rosną średnio około 1 cm na miesiąc. W ciągu swojego życia włosy przechodzą trzy etapy: anagen (wzrostu), katagen (zaniku) oraz telogen (odpoczynku). Pierwszy z nich może trwać do kilku lat. W tym czasie włos jest kształtowany, następnie rośnie. Po kilku latach włos przestaje rosnąć (faza zaniku), by następnie przejść do etapu końcowego. Po zakończeniu tej ostatniej fazy stary włos zostanie wypchnięty ze skóry przez nowy. >> Preparaty przeciw wypadaniu włosów Łodyga włosa zbudowana jest z keratyny otoczonej warstwą przylegających do siebie łusek. Widoczna część włosa jest martwą tkanką, natomiast jego żywy fragment wyrasta z cebulki odżywianej przez brodawkę tkwiącą w mieszku włosowym. To właśnie tam przebiegają najważniejsze procesy dla żywotności i kondycji włosa. Przez naczynia krwionośne otaczające mieszek włosowy i brodawkę przenikają substancje budujące od podstaw zdrowe, mocne włosy. Włos tkwi w cebulce od trzech do siedmiu lat. Wygląd włosów zależy od tego, jak szczelne są łuski osłonki łodygi, bo to one chronią przed intruzami niszczącymi keratynę. >> Witaminy dla kobiet w ciąży i karmiących

    Jak wzmocnić włosy po porodzie?

    Suplementy i pielęgnacja na wzmocnienie włosów Zazwyczaj są to preparaty, zawierające odpowiednie, bezpieczne dla niemowlęcia składniki, takie jak biotyna, witamina B12, selen, cynk, miedź itd. Substancje te działają na sam włos, ale również na jego cebulkę, wzmacniając ją więc włos już od samych jego „narodzin’.

    Jak dbać o włosy po porodzie?

    Jak dbać o włosy, jeśli karmisz piersią: –

    • Dobrze się odżywiaj. Dieta powinna być bogata w witaminy, mikro- i makro-elementy. Jedz mięso, drób, ryby, jaja, owoce morza, bo zawierają cynk, żelazo i miedź. Przy kłopotach z włosami polecane są gruboziarniste kasze, razowe pieczywo i makarony, niełuskany ryż – te produkty zawierają dużo cennej dla włosów witaminy B1.
    • Zmień sposób pielęgnacji. Zapomnij o zwykłym szamponie, teraz lepszy będzie specjalny, z linii wzmacniającej. Masuj nim włosy i skórę głowy przez dwie, trzy minuty, by składniki zdążyły zadziałać. Po spłukaniu włosów nałóż odżywkę wzmacniającą. Jeśli włosy źle się rozczesują, wmasuj dodatkowo balsam wygładzający. I ostatni etap – maseczka odżywcza. Wystarczy stosować ją dwa razy w tygodniu. W mokre pasma wmasuj porcję wielkości orzecha laskowego, owiń głowę ciepłym ręcznikiem (możesz go nagrzać np. suszarką) i przez kwadrans poleż z takim kompresem.
    • Wcieraj w skórę głowy ampułki wzmacniające. Zawierają składniki regenerujące i odżywiające cebulki. Zawartość ampułki wcieraj co 2–3 dni (instrukcję znajdziesz na ulotce). Kuracja trwa do trzech miesięcy, pierwsze efekty powinnaś zauważyć już po miesiącu stosowania.
    • Wypróbuj sposoby babun i . Maseczka z oleju rycynowego albo wzmacniający kompres z soku z czarnej rzodkwi – warto je stosować raz w tygodniu. Olej rycynowy podgrzej i wetrzyj w skórę głowy. Spłucz po dwóch godzinach i umyj głowę szamponem. Kompres z czarnej rzodkwi jest bardziej skomplikowany. Kilka rzodkwi zetrzyj na tarce i wyciśnij przez gazę. Możesz wykorzystać sokowirówkę, ale potem będzie trudno ją domyć. Sok wetrzyj w skórę głowy, a potem owiń ją ręcznikiem. Trzymaj dwie godziny, a najlepiej przez noc. Pomogą ci także zioła, np. płukanka ze skrzypu polnego, która zawiera krzemionkę zapobiegającą łamaniu się końcówek.

    Jak długo po ciąży wypadają włosy forum?

    Rola hormonów w poporodowym wypadaniu włosów – Okres ciąży jest związany ze zmianami w profilu hormonalnym. Zmiany hormonalne są jednym z głównych czynników odpowiedzialnych za modyfikację cyklu włosowego, co warunkuje zaburzenia wzrostu włosów . Podczas ciąży stężenie estrogenów jest znacznie podwyższone, dzięki czemu kobiece mieszki włosowe nie przechodzą w fazę katagenu.

    • Obserwuje się wtedy zmniejszone wypadanie włosów, czego efektem jest zwiększona liczba włosów w ciąży.
    • Kobiety będące w ciąży mają uczucie, że włosów jest więcej i są grubsze.
    • Zmienia się również poziom lewotyroksyny, co ma niebagatelny wpływ na stan włosów sam w sobie i w korelacji z żeńskimi hormonami .

    Zatem łysienie, które jest problemem kobiet w okresie poporodowym, to najczęściej łysienie typu telogenowego . Wynika to bezpośrednio z faktu, że w czasie ciąży faza telogenowa jest opóźniona, w wyniku czego zmniejsza się liczba wypadających włosów. W drugim i trzecim kwartale ciąży tylko ok.10% włosów skóry głowy jest w telogenie.

    • Sytuacja zaczyna się zmieniać po porodzie.
    • W pierwszych tygodniach po porodzie, kiedy stężenie estrogenów spada, cykle włosów zostają zsynchronizowane, kończąc się procesem telogenezy .
    • Wypadanie włosów rozpoczyna się w ciągu 2−3 miesięcy po narodzinach dziecka – dochodzi do gwałtownej utraty włosów, nawet do 20−30%.

    Warto uspokoić pacjentki, że wypadanie włosów po porodzie jest procesem całkowicie naturalnym – wypadają włosy, które z zasady powinny już wypaść podczas 9 miesięcy ciąży. Proces zwiększonego wypadania włosów zwykle trwa 6−24 tygodni, rzadko może utrzymywać się do 15 miesięcy .

    Jak zagęścić włosy po wypadaniu?

    Najlepsze oleje na zagęszczenie włosów i ich porost to: imbirowy, musztardowy, z kozieradki i rycynowy. Możesz również sięgnąć po laurowy, z kozieradki lub olejek khadi. Pamiętaj, że najważniejsza jest regularność. Aby zauważyć efekty olejowania, należy wykonywać je przynajmniej raz w tygodniu.