Uwaga! –
- Przed rozpoczęciem farbowania można czoło oraz uszy posmarować tłustym kremem, co zapobiegnie zafarbowaniu skóry. Hennę należy nakładać w rękawiczkach. Włosy przed nałożeniem henny powinny być dobrze rozczesane. Po nałożeniu henny włosy należy zawinąć w folię, a następnie w ręcznik.
Contents
Czy hennę nakłada się na mokre włosy?
5. Czy hennę można nakładać na suche włosy? – Nie. Nakładamy ją na wilgotne, umyte delikatnym szamponem bez silikonów włosy. Po aplikacji zakładamy na nie foliowy czepek (by nie pobrudziła skóry i ubrania) i okręcamy głowę turbanem z ręcznika, bo w wyższej temperaturze henna lepiej wnika w strukturę włosów. Trzymamy ją na pasmach 2-4 godziny (im dłużej się ją trzyma, tym kolor będzie głębszy).
Dlaczego henna nie farbuję włosów?
Farbowanie włosów henną – co warto wiedzieć? – Omawiając farbowanie włosów henną warto zacząć od tego, że naturalna henna roślinna nie daje nam takich możliwości koloryzacyjnych, jak farba chemiczna. Lepiej więc nie nastawiać się na to, że przefarbujemy włosy czarne na blond albo, że z brązowych nasze kosmyki staną się nagle ognisto rude .
- Henna nie zawiera nadtlenku, więc nie może rozjaśniać włosów! Paleta barw naturalnej henny jest dosyć ograniczona i uzyskany odcień w największym stopniu zależy od wyjściowego pigmentu włosów przed farbowaniem.
- W większości przypadków henna pogłębi i podkreśli naturalny odcień włosów , a ich kolor pozostanie niezmieniony.
Warto jednak pamiętać, że lawsonia bezbronna barwi włosy na pomarańczowo-czerwono. Jeśli więc masz jasny kolor włosów, użycie henny może pozostawić na nich rudy kolor. W przypadku włosów ciemnych ich odcień pozostanie niezmieniony. Możemy zmienić kolor włosów blond przy użyciu henny na dowolny odcień, stosując dwuetapowe farbowanie.
- Inaczej będzie działała henna, w składzie której oprócz lawsonii, pojawią się też inne naturalne barwniki uzyskiwane z roślin.
- Najczęściej stosowanym jest niebieskie indygo , czyli wyciąg z indygowca farbiarskiego.
- To jego dodatek sprawia, że możemy z pomocą henny mieć włosy np.
- w kolorze ciepłego miedzianego brązu.
Jeśli oprócz indygo do henny zostanie dodana też amla – możesz liczyć na chłodny odcień brązu. Pamiętaj, że henną nie rozjaśnisz włosów.
Na jakie włosy nakłada się hennę?
Hennowanie, ziołowanie o co chodzi? – Znamy już wiele rodzajów ziół, ale skupmy się na trzech najbardziej popularnych. Wyjaśnijmy sobie czym jest henna , cassia i indygo . HENNA / Lawsonia Inermis Najpopularniejszym ziołem jest henna . Prawdziwa henna to Lawsonia inermis i barwi ona włosy na rudo lub/i czerwono przy użyciu odpowiednich dodatków.
- Lawsonia barwi wyłącznie na rudo! Nie ma czegoś takiego, jak henna „bezbarwna” lub „czarna”, ale o tym dalej 🙂 Lawson to jest barwnik, który naturalnie występuje w hennie.
- Doskonale łączy się z keratyną we włosach, dzięki czemu z czasem możemy zaobserwować wyraźne pogrubienie ich struktury.
- CASSIA / Cassia Obovata , Cassia Auriculata , Cassia Angustifolia Jeśli nie chcemy mieć rudych włosów – możemy sięgnąć po inne ziółko, jakim jest cassia .
Co prawda mylnie jest kojarzona z bezbarwną henną – dlaczego? Nie barwi ona na rudo, lecz nadaje włosom subtelnych ciepłych, złocistych refleksów. Efekt ten najbardziej widoczny jest przy naturalnych blondach i jasnych brązach. Przy ciemniejszych raczej nie zauważamy różnicy w kolorze.
Można ją spotkać pod nazwą „neutralna henna “, „bezbarwna henna ” itp. ALE! Barwnikiem występującym naturalnie w cassii jest chryzofanol . Jest to żółty barwnik, który działa na podobnej zasadzie co lawson , lecz nie łączy się aż tak dobrze ze strukturą włosa, aczkolwiek z czasem możemy również zaobserwować pogrubienie i wzmocnienie pasm.
Także cassia nie jest w 100% bezbarwnym ziółkiem. INDYGO / Indigofera Tinctoria / i mieszanki brązowe/czarne To znane ziółko w mieszankach nadających włosom odcienie od jasnych brązów po ciemne, a nawet głęboką czerń z granatowym odcieniem. Indygo stosuje się do barwienia tkanin na granatowo/niebiesko.
Ile powinno się trzymac hennę?
Przed nakładaniem henny umyj włosy szamponem bez silikonów.2 tygodnie przed farbowaniem zacznij stosować szampon głęboko oczyszczający lub peeling do włosów. Po umyciu osusz włosy ręcznikiem. Wcześniej przygotuj sobie niezbędne rzeczy do farbowania: farbę Khadi, odpowiedniej wielkości miska, woda, para rękawiczek, ręcznik do ochrony ubrań, szczoteczka do nakładania farby, czepek kąpielowy lub folie, ręcznik do utrzymania ciepłej temperatury mieszanki po aplikacji.
Proszek starannie zmieszaj z wodą do uzyskania jednolitej papki. Dla włosów sięgających do ramion starczy około 80g proszku. Papka powinna być gęsta, tak aby nie spływała z włosów. Z czasem jak nabierzesz wprawy możesz dodać do papki odrobinę odżywki do włosów lub różnych przypraw poprawiających kondycję włosa.
Naturalna Henna Farba nadaję jasnym włosom kolor czerwony, a ciemnym kolor mahoniu. Możesz stosować na siwe włosy. Wymieszaj hennę w miseczce z sokiem z cytryny do konsystencji gęstej śmietany. Zakryj miseczkę folią, owiń ścierką i odstaw w ciepłe miejsce na 12 godzin.
Jeśli się spieszysz możesz odstawić hennę w ciepłe miejsce około 35 stopni C na 2 godziny. Uważaj, aby nie ugotować henny. Gdy henna będzie gotowa dodaj jeszcze odrobinę soku i rozdrób do konsystencji gęstej śmietany. Po umyciu włosów szamponem i osuszeniu ich ręcznikiem załóż rękawiczki i nałóż hennę.
Nałóż foliowy czepek lub owiń folią włosy i zawiń głowę ręcznikiem. Zmyj hennę z czoła, karku i uszu. Maksymalnie trzymaj hennę 6 godzin. Im dłużej henna pozostanie na włosach, tym trwalszy i intensywniejszy będzie kolor. Spłucz włosy dokładnie ciepłą wodą. Jasny brąz: farba nadaję włosom odcień od jasnego do średniego brązu.
🙁 Farbowanie henną – wady –
- Długi czas farbowania – zabieg koloryzacji z użyciem henny trwa nawet kilka godzin.
- Trwałość – kolor uzyskany henną wypłukuje się zwykle w ciągu kilkunastu tygodni.
- Ograniczona paleta kolorów – niestety henna nie pozwala na rozjaśnianie włosów.
- Przesuszenie włosów – możesz odczuć je, jeżeli Twoje włosy są wysokoporowate.
Ile trzyma się henna Sattva?
SATTVA Henna amla , to idealny produkt do ziołowej koloryzacji włosów. Nadaje jasnym włosom intensywny rudy kolor, z czerwonymi i pomarańczowymi refleksami, w przypadku włosów ciemnych daje piękne mahoniowe refleksy. Doskonale kryje siwe włosy, dodając im złocistych odcieni.
- Amla ( agrest indyjski ) znakomicie wpływa na kondycję włosów.
- Zapobiega wypadaniu włosów oraz rozdwajaniu końcówek, ponadto nadaje włosom chłodnych odcieni .
- Oprócz efektu kolorystycznego doskonale pielęgnuje włosy, zwiększając ich objętość.
- Henna wnika w strukturę włosów, łącząc się z keratyną, dzięki czemu wzmacnia je i wyraźnie je pogrubia.
Ponadto działa jak naturalny peeling skóry głowy, który jest bardzo ważnym elementem pielęgnacji – poprawia krążenie, stymulując porost włosów oraz doskonale oczyszcza. Efekt kolorystyczny zależy w dużej mierze od naturalnego koloru włosów, sposobu przygotowania mieszanki, dodatków, a także częstotliwości farbowania – z każdym kolejnym hennowaniem kolor staje się bardziej intensywny.
Przed nałożeniem mieszanki zalecamy wykonanie próby uczuleniowej/kolorystycznej na niewielkim obszarze skóry oraz pasemku włosów. Więcej informacji o farbowaniu henną znajduje się pod linkami: https://wwwlosy. pl/category/wlosy/henna/ Hennowa playlista: http://bit. ly/2BJqccz Sposób użycia: Trzeba pamiętać o gumowych rękawiczkach – henna barwi nie tylko włosy, ale również skórę! 1.
Zalewamy proszek wodą w odpowiedniej temperaturze – mieszanki z indygo (kolor czarny, jasne i ciemne brązy) – 50 stopni C; – czysta henna (ruda, czerwona) – ok.80 stopni C.2. Mieszamy do uzyskania konsystencji jogurtu (zbyt rzadka mieszanka może ściekać z głowy).
*3. (W przypadku czystej henny) Można gotową mieszankę zakwasić sokiem z cytryny (choć najlepiej użyć w tym celu Aceroli), co podbija efekt rudości; (w przypadku mieszanek z indygo) Można dodać szczyptę soli, by osiągnąć ciemniejszy efekt kolorystyczny. *4. (W przypadku czystej henny) Można odstawić gotową mieszankę w ciepłym miejscu (np.
w pobliżu kaloryfera) na kilka godzin – sprawia to, że barwnik lepiej się rozwinie i efekt kolorystyczny będzie bardziej wyrazisty; mieszanek z indygo NIE ODSTAWIAMY .5. Myjemy włosy mocno oczyszczającym szamponem z SLS lub SLeS, by pozbyć się z włosów wszelkiej nadbudowy silikonów, zanieczyszczeń itp.6.
- Nakładamy mieszankę na wilgotne włosy, pamiętając o tym, że im grubiej pokryte włosy henną – tym dokładniej zostaną pofarbowane.7.
- Robimy włosing, czyli owijamy głowę przezroczystą folią spożywczą i zakładamy czapkę/ręcznik, by utrzymać pokryte henną włosy w cieple (można co jakiś czas podsuszać całość suszarką).8.
Czas trzymania mieszanki na głowie zależy tak naprawdę od tego, jak intensywny kolor chcemy uzyskać – zalecamy spłukać mieszankę po upływie 1 – 3 godzin. * – OPCJONALNIE Gdy już spłuczemy mieszankę z włosów – trzeba pamiętać o tym, by przez 48 h nie myć głowy , gdyż przez ten czas kolor będzie się utleniał.
Czy henna Sattva pogrubia włosy?
Bezbarwna henna do włosów – Sattva Cassia – Henna Cassia Sattva służy przede wszystkim do pogrubienia i wzmocnienia włosów bez radykalnych zmian koloru. Jasnym włosom nadaje złote, ciepłe tony, dodana do mieszanek koloryzujących włosy ciemne sprawia, że kolor jest jaśniejszy, a tony cieplejsze.
Cassia Sattva pogrubia włosy, dodając im oszałamiającej objętości. Włosy stają się zdrowsze, niesamowicie lśniące i odporne na uszkodzenia. Produkt jest całkowicie bezpieczny i może być stosowany przez kobiety w ciąży. Pokrywa także siwe włosy. Ziele może być stosowane także w koloryzujących mieszankach ziołowych (nadaje ciepłe, żółtawe/złote tony).
Na końcowy efekt koloryzacji decydujący wpływ ma wyjściowy kolor włosów. Henna nie rozjaśnia włosów. Po spłukaniu farby najlepiej zrezygnować z mycia włosów przez najbliższe 24-48 godzin, gdyż kolor się utlenia i nabiera trwałości. Hennę można dowolnie mieszać z innymi mieszankami ziół i przypraw (dodatki wpływają na ostateczny efekt farbowania).
Produkt Cassia Sattva jest zamknięty w ekologiczne opakowanie. Nie jest testowany na zwierzętach. W zależności od długości włosów nadaje się nawet na kilka aplikacji. Rozrobione zioła można zamrażać. Farby Sattva Ayurveda to dawne produkty Swati Ayurveda o lepszej jakości (drobniej zmielone) w ekologicznych opakowaniach.
Opakowanie zawiera: dwie pary rękawiczek, dwa plastikowe czepki oraz pędzelek gotowe do użytku.
Jak często można robić hennę na włosy?
Z tego powodu najbardziej optymalnym rozwiązaniem jest korzystanie z niej raz na sześć tygodni. Pamiętajmy również, że między kolejnymi farbowaniami, należy używać wyłącznie naturalnych, łagodnych szamponów i odżywek do pielęgnacji włosów, które zapobiegną ich wysuszaniu i łamaniu się.
Jak zacząć Hennować włosy?
Jak przygotować cassię? – Podstawowe zasady:
- wsyp proszek do metalowego lub szklanego naczynia.
- stopniowo dodawaj płynu, mieszając.
- odpowiednia gęstość pasty to konsystencja gęstej śmietany.
- zakwaś cassię (najlepiej dodać zakwaszacz przed wodą).
- odstaw pastę w ciepłe miejsce na 10-12 godzin, by mogła wypuścić barwnik.
- jeszcze raz rozmieszaj pastę tuż przed nałożeniem na głowę.
- nałóż cassię równomiernie na włosy, następnie zawiń głowę w foliowy czepek, aby pasta nie wyschła.
- trzymaj minimum 2,5-3 godziny.
Jak przygotować włosy do henny?
Jak przygotować włosy do farbowania henną? – Najważniejsze przed rozpoczęciem farbowania henną jest porządne oczyszczenie włosów. Umyjmy się dokładnie szamponem oczyszczającym bez silikonów. To bardzo ważne, ponieważ zalegające na powierzchni włosów resztki produktów do stylizacji, silikony z odżywek i szamponów, czy olej, mogą utrudnić przyjęcie się henny.
Jeśli niektóre partie włosów będą kiepsko oczyszczone, to henna przyjmie nierówno. Kolor włosów nie będzie jednolity i może znacznie odbiegać od naszych oczekiwań. W przypadku, gdy przez dłuższy czas używaliśmy ciężkich silikonowych odżywek i dużej ilości produktów do stylizacji włosów, na kilka dni przed hennowaniem zaleca się wykonanie peelingu włosów i skóry głowy.
Najlepiej sprawdzą się naturalne peelingi do włosów na bazie oczyszczającej glinki Rhassoul. Po umyciu włosów osuszamy je delikatnie ręcznikiem i nakładamy na nie równomiernie hennę. Pamiętajmy, żeby robić to w rękawiczkach jednorazowych, aby uniknąć zafarbowania skóry dłoni.
- Po upływie wyznaczonego czasu farbowania hennę spłukujemy ciepłą wodą.
- Nie myjemy już włosów szamponem.
- Preparat będzie się utleniał na włosach jeszcze do 48 godzin, dlatego dopiero po tym czasie zobaczymy ostateczny efekt koloryzacji.
- Henna służy do trwałej koloryzacji włosów.
- Choć oczywiście z czasem kolor będzie się nieco wypłukiwać, to z pewnością nie zmyje się całkowicie.
Dlatego dobrze przygotujmy włosy do farbowania i poświęćmy trochę czasu na dobór odpowiedniego koloru. Jeśli obawiamy się samodzielnego stosowania henny, wykonajmy pierwsze farbowanie w zakładzie fryzjerskim i poprośmy kolorystę o rady dotyczące samodzielnego stosowania preparatów koloryzujących na bazie henny.
Czy henna wysusza włosy?
Czy henna wysusza? – 4. Niestety tak. Suchość włosów po farbowaniu to jedna z największych wad henny. Henna bardzo wysusza włosy wysokoporowate i zniszczone . Może zrobić z nich niezłe siano, dlatego nigdy nie polecam henny do takiego typu włosów. Oczywiście, każdy może testować we własnym zakresie – a nuż okaże się, że mimo wysokiej porowatości efekt jest świetny. 5. Trwałość. Tutaj, w zależności od struktury włosa, mogą wystąpić dwa problemy. Pierwszy , to wypłukiwanie się henny z włosów. Może to oczywiście być spowodowane zbyt mocną, zasadową pielęgnacją. Wasze włosy mogą też po prostu nie polubić się z henną. Drugi przypadek to ultra-trwałość henny.
U mnie henna jedynie odrobinę zmienia odcień z czasem, po odpowiednim zakwaszeniu i pielęgnacji woda po myciu ma ślad koloru maksymalnie przez jedno mycie po farbowaniu. Trwałość na 99%. Jeżeli jesteście zupełnie przekonane, że farbowanie henną to Wasz ideał aż do odrośnięcia włosów – wtedy farbujcie bez obaw.6.
Brak możliwości zdjęcia koloru. Ostatnia i największa wada farbowania henną. Żaden fryzjer nie podejmie się ściągania henny do blondu, nieliczni do brązu. Henna ściągana dekoloryzatorem lub rozjaśniana daje efekt glonu . Całą glonowatą galerię podziwiać możecie we wpisie o mojej włosowej historii 😉 Nie wspominam nawet o rozległości zniszczeń po takiej dekoloryzacji – włosy są, niestety, do zapuszczania od nowa .
