Zakola kojarzą się nam głównie z mężczyznami, jednak problem dotyczy także kobiet, a nawet młodych dziewczyn. Jakie są przyczyny powstawania zakoli? Czy można je zlikwidować? Poznaj skuteczne sposoby walki z nieestetycznymi prześwitami! Zakola na Twojej głowie Zakola to przerzedzone włosy z przodu głowy.
Linia włosów cofa się na skutek utarty włosów, a wraz z tym pojawia się problem wysokiego czoła. Dlaczego właściwie powstają zakola? Przyczyną może być zła pielęgnacja – jeśli zauważyłaś, że Twoje włosy zaczęły wypadać, przyjrzyj się dokładnie swoim kosmetykom do włosów oraz sposobowi czesania. Niewłaściwe dbanie o włosy może mieć bardzo duży wpływ na powstawanie zakoli.
Znaczenie ma także fryzura, a zwłaszcza ciasne upięcia. Jeśli często mocno związujesz swoje włosy, np. w wysoki kucyk, możesz osłabić swoje włosy, zwłaszcza cebulki, a w efekcie włosy zaczną wypadać. Kolejnym czynnikiem, który może powodować, wypadnie włosów i tworzenie się zakoli jest stres, który osłabia cały nasz organizm, w tym włosy i paznokcie.
Bardzo często przyczyną utraty włosów w obszarze czołowo-skroniowym, jest nieodpowiednia dieta. Zakola mogą się pojawić, gdy organizmowi brakuje minerałów i witamin – często jest to objaw niedoboru żelaza. Zakola nie muszą oznaczać ciężkiej choroby, dlatego jeśli się pojawiły – nie wpadaj w panikę. Skup się na ich właściwej pielęgnacji.
Zastanów się, czy zbytnio nie obciążasz kosmyków. Najczęstsze przyczyny powstawania zakoli u kobiet to również częste farbowanie, rozjaśnianie i prostowanie włosów. Stan Twoich kosmyków może się też pogorszyć z powodu dużej ilości lakieru, pianek czy kosmetyków do stylizacji, które często nie są całkowicie usuwane z włosów podczas mycia.
Resztki kosmetyków zapychają skórę głowy, utrudniając wniknięcie odżywek i masek , a w efekcie włosy nie są odżywione, są osłabione i zaczynają wypadać. Zakola mogą pojawić się zarówno u młodych dziewczyn, jak i u dojrzałych kobiet. Nie zawsze jest to objaw choroby, np. łysienia andorogenowego. Należy jednak zacząć obserwować swój organizm oraz włosy i zareagować, gdy tylko pojawią się niepokojące objawy.
Na problem zakoli są narażone osoby, które przyjmują leki sterydowe, antybiotyki oraz leki przeciwnowotworowe. Niestety zakola u kobiet oraz dziewcząt mogą powstać także w wyniku ogólnoustrojowych chorób. Powodem przerzedzenia włosów przy linii czoła może być niedoczynność tarczycy, zespół Cushinga, zespół policystycznych jajników lub niektóre choroby skóry głowy.
Cofnięcie linii włosów powodują także problemy hormonalne, czy zmiany w organizmie podczas menopauzy. Duża ilość zachorowań ma swoje źródło w genetyce. U niektórych osób włosy w naturalny sposób rosną tak, że mamy zakola – po prostu w danym miejscu nigdy nie było meszków włosowych. Jest to naturalna lina włosów.
Na szczęście istnieją fryzury na zakola, które pomagają je zamaskować. Przeczytaj także : Łysienie androgenowe – co to? Jak sobie z nim poradzić? Objawy i przyczyny
Buzz cut – Buzz cut to genialna fryzura na zakola , która szybko i skutecznie tuszuje miejscowe braki w owłosieniu. Włosy do buzz cuta powinny mieć przynajmniej 1 cm długości. Jeśli chcesz zachować formę Twojej fryzury, postaw na wysoki fade, który będzie sięgał aż do zakoli.
Jak pozbyc się zakola u dziewczyn?
Jak zagęściłam ZAKOLA ? Cienkie włosy i wypadanie włosów po ciąży. mój sposób na ten problem!
Sposobem na zakola u dziewczyny jest odpowiednia pielęgnacja włosów. Stosowanie odżywek, olejków, szamponów witaminowych poprawia kondycję włosów i zapobiega ich wypadaniu. Ponadto zdrowym włosom sprzyja dieta bogata w witaminy i minerały oraz składniki odżywcze.
Jak zagęścić zakola u kobiety?
Olejek rycynowy na zakola – Jednym z najbardziej skutecznych preparatów na zakola jest olejek rycynowy . Wzmacnia on cebulki i stymuluje wzrost nowych włosów, tzw. “baby hair”. Olejek rycynowy dodajemy do szamponów, odżywek do skóry głowy lub wcierek. Nie należy go nakładać samodzielnie na skórę głowy, bo jest bardzo gęsty i ciężko go zmyć.
Od czego robia się zakola u kobiet?
Zakola u kobiet – sprawdzone domowe sposoby – Powstawanie zakoli wiąże się często z długotrwałym, nadmiernym tarciem w okolicach skroniowo-czołowych. Duże znaczenie mają także niekorzystnie działające na skórę głowy kosmetyki do włosów oraz intensywne zabiegi pielęgnacyjne (np.
farbowanie włosów, trwała ondulacja).
Podstawowym środkiem domowym zapobiegającym powstawaniu zakoli jest więc ochrona skóry głowy i niedopuszczanie do niszczenia cebulek włosowych .
By unikać nadmiernego tarcia, należy zrezygnować z twardych grzebieni i szczotek na rzecz przyborów z miękkiego włosia naturalnego.
Korzystny jest także spokojny sen w odpowiednio dobranej pozycji – należy unikać spania na boku. Przy wypadaniu włosów nadmiar szamponów i odżywek częściej okazuje się szkodliwy, niż pomocny . Lepiej wybrać więc sposoby naturalne, takie jak maseczki do włosów z żółtkiem jaj lub mycie włosów w rumianku.
Zalecanym także przez lekarzy domowym środkiem na walkę z zakolami jest olej rycynowy . Jego skuteczność opiera się na pobudzaniu produkcji kreatyny, istotne jest także działanie przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze. Osoby cierpiące na wypadanie włosów powinny unikać stresu, prowadzić zdrowy tryb życia i dbać o zrównoważoną dietę.
Szczególnie ważne jest dostarczanie organizmowi odpowiedniej ilości witamin i mikroelementów . Za sposób na walkę z zakolami można uznać także ich ukrycie. Fryzura z grzywka lub dobrze dobrana treska umożliwia zamaskowanie zakoli.
Czy włosy na zakolach mogą odrosnąć?
Zakola – czy włosy odrosną? – W przypadku, gdy doszło do całkowitego zaniku mieszków włosowych, włosy już nie odrosną. Można jedynie zapobiec dalszemu ich wypadaniu, poprzez odpowiednie leczenie pod nadzorem dermatologa. W miejscach, w których doszło do trwałej utraty włosów, można wykonać przeszczep włosów. Jedynie wszczepienie nowych mieszków włosowych sprawi, że włosy zaczną odrastać.
Czy każdy ma zakola?
Objawy pojawiają się u wielu osób, w tym coraz częściej u ludzi młodych. Według statystyk, co trzeci mężczyzna między 25. a 45. rokiem życia cierpi z powodu nadmiernego wypadania włosów.
Czemu mam zakola w wieku 16 lat?
Przyczyny wypadania włosów w młodym wieku – Przyczyną takiego problemu są hormony, a konkretnie nadmierne wydzielanie DHT ( Dihydrotestosteronu- jest to pochodna testosteronu ). Taki stan bardzo źle wpływa na psychikę młodych osób. Wielu z nich popada w depresję.
Jest to skutkiem między innymi: bezradności, problemów z akceptacją zmian i chronicznego stresu jaki powoduje utrata włosów. Wszędzie w reklamach, w mediach, na bilbordach widzimy piękne, bujne fryzury i hasła po kroju – jesteś młody, seksowny, modny. Tego typu stwierdzenia mogą uderzyć szczególnie w grupę osób, które się z tym nie identyfikują i za takie nie uważają.
Łysienie w wieku do 20 lat może prowadzić do presji, której nie każdy może podołać. Wszystkie inne sprawy i cele schodzą na drugi plan. Wiele osób odczuwa chroniczny stres podczas czesania i mycia włosów oraz wizyt u fryzjera. Wypadanie włosów w młodym wieku może odbić się jeszcze bardziej na psychice nastolatka.
od wieku pacjenta,od okresu jaki trwa łysienie, czyli kiedy pojawiły się pierwsze odznaki powiększonych zakoli,od genetyki,od poziomu hormonów- testosteronu oraz DHT.
Bardzo wiele młodych osób, które zauważą pierwsze pojawiające się zakola pragnie skorzystania z najskuteczniejszej metody przywracania włosów czyli przeszczepu. Z uwagi na to, że przeszczep włosów jest ostatecznością, przy kwalifikacji do zabiegu brane są pod uwagę także inne czynniki.
Na pewno nie można wykonać zabiegu przeszczepu włosów w wieku od 18-19 lat. Jest to zdecydowanie za młody wiek na tego typu zabieg. Wiek, w którym można rozważać wykonanie zabiegu przypada na około 21-23 lata. Rozpatrując wykonanie zabiegu przeszczepu włosów należy wziąć pod uwagę fakt, że zabieg nie leczy procesu łysienia, ale jego skutki.
Po wykonaniu zabiegu transplantacji proces łysienia dalej może postępować.
Czy da się pozbyć zakoli?
Zakola to charakterystyczny typ łysienia, w którym dochodzi do miejscowej utraty włosów – są to ubytki w okolicy skroni. Zakola są formą łysienia androgenowego. Reagować należy jak najszybciej, gdyż z czasem będą się pogłębiać, prowadząc z czasem do całkowitej utraty włosów.
Jak postępują zakola? 7 faz łysienia
Faza I
Włosy się lekko przerzedzają, ale ich linia nie ulega zmianie.
Faza II
Przednia linia włosów delikatnie się cofa, widoczne są delikatne zakola.
Faza III
Cofa się linia włosów, a zakola się pogłębiają.
Faza IV
Linia włosów jest wyraźnie cofnięta. Włosy zaczynają się przerzedzać na czubku głowy.
Faza V
Włosy się przerzedzają, powiększa się obszar wyłysienia na czubku, a linia włosów dalej cofa.
Faza VI
Zwiększa się obszar łysienia z przodu i na czubku głowy. Oba te obszary zaczynają się zlewać.
Faza VII
Dochodzi do całkowitego braku włosów w części potylicznej. W innych obszarach są bardzo rzadkie.
Masz zakola i nie wiesz co robić? Umów konsultację z naszym specjalistą, podczas której otrzymasz porady i umówisz zabiegi.
Czy wcierka pomoze na zakola?
Suplementy, wspomagacze jako sposoby na zakola. – Szukając sposobów na zakola warto sięgnąć po kilka produktów na raz. Połączenie wcierek, olejów i suplementów przyniesie znacznie szybsze i lepsze efekty. Sama przetestowałam całkiem sporo różnych suplementów.
Czy wcierka dziala na zakola?
Najlepsze wcierki na porost włosów – polecane bestsellery – Jakie są najlepsze wcierki na porost włosów? Tu liderem jest niezaprzeczalnie węgierska marka Herbaria i jej ziołowe wcierki o nazwie Banfi Hajszesz, które momentalnie stały się przebojem na polskim rynku i nie tylko.
Wśród nich masz do wyboru kilka rodzajów.
W składzie wcierek znajdziemy między innymi wyciągi z chrzanu, gorczycy, jałowca, czy majeranku, a także łopianu, czy pokrzywy, stąd ich ziołowy zapach.
Nową propozycją Herbarii są też wcierki kofeinowe Banfi z zawartością kofeiny i hydrolizowanej keratyny oraz całej listy innych naturalnych składników.
Banfi powstają na bazie alkoholu, przez co składniki aktywne są świetnie zakonserwowane i nie tracą swoich właściwości. Jego ilość jest jednak bezpieczna dla skóry, chyba, że jest ona wyjątkowo wrażliwa i łatwo ją podrażnić. Wówczas lepszym wyborem będą inne wcierki bez alkoholu, jak np.
Nowa Kosmetyka, o której powiemy za chwilę.
Zobacz: wcierki Banfi – opinie Jednak wracając do Herbarii, trzeba wspomnieć o ich rewelacyjnej skuteczności, jaką ma ta ziołowa wcierka.
Po kuracji wcierką, włosów wyraźnie przybywa, pojawiają się nowe tzw.
baby hair, a zakola wyraźnie się zmniejszają.
Włosy rosną też dużo szybciej i stają się zdrowsze, mocniejsze.
Zioła świetnie wpływają też na skórę głowy i pomagają zwalczyć problemy takie jak łupież (wcierka łopianowa), czy nadmierne przetłuszczanie się włosów (pokrzywowa).
O czym świadczą zakola?
Skąd biorą się zakola u mężczyzn? – Na zakola u mężczyzn mają wpływ męskie hormony (androgeny) i uwarunkowania genetyczne. Zakola mogą być wywołane stresem, wykonywanym zawodem, nieprawidłową dietą, spadkiem masy ciała, zażywaniem antydepresantów, brakiem mikroelementów i witamin.
Wbrew powszechnym opiniom nie jest to przypadłość dopadająca tylko panów w dojrzałym wieku, ale też osoby młode, które ukończyły 20 rok życia.
Zakola mają negatywny wpływ na dyskomfort psychiczny i przyczyniają się do spadku poczucia własnej wartości.
Nie powinno się bagatelizować pierwszych oznak powstawania zakoli, ponieważ brak odpowiedniej reakcji może prowadzić do cofania się linii czoła i utraty włosów na czubku głowy.
Kiedy zaobserwujemy pierwsze objawy, należy zgłosić się do specjalisty, który dobierze odpowiednią metodę leczenia zakoli u mężczyzn czy terapię chroniącą przed łysieniem. Każdy sprawdzony gabinet medycyny estetycznej proponuje wiele nieinwazyjnych metod, które pomogą skutecznie pozbyć się problemów zakoli u mężczyzn.
Ile osób ma zakola?
Polska świeci łysiną. Jesteśmy w pierwszej dziesiątce państw z największą ilością mężczyzn, pozbawionych włosów na głowie. Prym w światowej klasyfikacji wodzą Czesi. – Próbowałem już chyba wszystkiego – wyznaje 48-letni Adam, specjalista od marketingu z Krakowa, od pięciu lat łysy jak kolano.
Przyznaje, że czasem jest na skraju załamania nerwowego.
Zwłaszcza ranem, gdy patrzy w lustro.
Próbował maści aptecznych i mazideł od syberyjskich szamanów.
Pił obrzydliwe ziółka, łykał tabletki w różnych kolorach, kupował „cudowne” szampony na porost włosów , po których rósł mu tylko debet w banku.
A kiedyś nawet, w akcie zupełnej desperacji, zaczął stosować okłady na głowę z.
ciepłego moczu. Trochę mu było łyso z powodu tych okładów, tym bardziej, że dostał uczulenia. Ale czego Polak nie zrobi, by odzyskać bujną czuprynę! Marnym pocieszeniem dla Adama jest fakt, że łysienie dotyka blisko 40 proc. Polaków. Co ważne, prawie połowa łysiejących ma z tego powodu kompleksy.
Najczęściej mężczyźni łysieją po 50-tce, ale łyse zakola zdarzają się już nawet dwudziestolatkom . Tak, czy siak Polska znajduje się na ósmym miejscu globalnego rankingu, przed nami są m. in. Czesi, Hiszpanie, Niemcy, Francuzi, Brytyjczycy i Włosi. Za nami na przykład Holendrzy. A Azjaci – na samym końcu wyliczanki.
Skąd to wiemy? Naukowcy postanowili zbadać częstotliwość łysienia wśród populacji i stworzyli coś w rodzaju „mapy łysienia”. Czy udało im się ustalić, dlaczego jedne narody łysieją, a inne wcale? – Choć w większości przypadków utracie włosów winne są predyspozycje genetyczne, to często jest to również efekt problemów zdrowotnych, skutek uboczny farmakoterapii lub też kombinacja różnych czynników, w tym stylu życia.
Istotne są czynniki cywilizacyjne np.
używki, stres, nieodpowiednia dieta – wylicza Grzegorz Turowski, znany chirurg, dyrektor medyczny w Hair Restoration Center w Chicago, jak też właściciel podobnej kliniki w Katowicach.
Badacze przeanalizowali m. in.
proces łysienia u Japończyków.
I doszli do zaskakujących wniosków.
Dr Turowski: – Okazało się, że skala łysienia zwiększyła się tam wraz ze wzrostem popularności fast foodów . Odsetek łysiejących mężczyzn w ciągu prawie 20 lat wzrósł w Japonii o prawie 200 proc. Z kolei badacze z Instytutu Endokrynologii w Czechach zaobserwowali, że u osób z problemem łysienia obserwuje się wysoki poziom cukru.
Dlatego tak ważne jest odstawienie przez łysiejących mężczyzn produktów bogatych w cukier na rzecz warzyw i chudego mięsa. To, że tryb życia odgrywa coraz większą rolę pokazuje również przypadek Polski. – Nieodpowiednie nawyki np. brak regularnych badań kontrolnych, lekceważenie objawów, duże wahania wagi, duży poziom stresu, nieodpowiednia pielęgnacja – to wszystko ma wpływ na coraz większy odsetek Polaków skarżących się na przerzedzenie włosów – podkreśla Grzegorz Turowski.
Dodając, ż główną przyczyną łysienia androgenowego, czyli łysienia typu męskiego jest działanie dihydrotestosteronu (DHT), hormonu będącego pochodną testosteronu, a konkretnie nadwrażliwość mieszków włosowych na wpływ DHT.
Komu grzywka nie pasuje?
Jaką masz teksturę włosów? – Pytanie o teksturę powinna zadać sobie każda dziewczyna, która chce mieć grzywkę. Przede wszystkim chodzi o włosy kędzierzawe , których grzywka nie lubi. Dla tych, którzy nie bardzo wiedzą, co to są włosy kędzierzawe: są to włosy wijące, się poskręcane, o karbowanej, dość sztywnej powierzchni.
Oczywiście takie włosy ogólnie są do okiełznania i nawet jeśli Twoje pasma na co dzień nie sprawiają Ci wielkich trudności, to weź pod uwagę, że grzywka będzie krótszą partią włosów.
Obcięcie jej sprawi, że włosy staną się lżejsze, a tym samym ich naturalna faktura wybije mocniej.
Wtedy niestety może być tak, że grzywka stanie się uciążliwym elementem fryzury, w który będziesz musiała włożyć dużo wysiłku.
A nie wspomnę już o warunkach atmosferycznych, zwłaszcza wilgoci, która kędzierzawość i niesforność włosów jeszcze bez litości podkreśli. Zatem naprawdę w tym wypadku warto zastanowić się, czy grzywka to dobry pomysł. Kolejna sprawa to włosy kręcone . Jeśli należysz do osób obdarzonych przez naturę włosami kręconymi to zazdroszczę.
Kiedy lubisz swoje kędziorki i dbasz o ich skręt, to odpowiednio ścięta grzywka niewątpliwie doda Ci uroku. Grzywka i kręcone włosy to bowiem duet doskonały. Inaczej sprawy się mają w przypadku, gdy uporczywie dążysz do włosów prostych. Wtedy sytuacja jest nieco gorsza. Tutaj sprawy mają się podobnie, jak w przypadku kędzierzawych pasm.
Po ścięciu grzywki Twój skręt zrobi się mocniejszy, gdyż włosy będą krótsze i przez to lżejsze. Jak widać, prosta grzywka do kręconych włosów wcale nie jest tak łatwa w osiągnięciu. W takiej sytuacji prostowanie i stylizacja zajmie Ci duuużo więcej czasu. Będziesz musiała ciągle ją układać, utrwalać i poprawiać. Zatem odpowiedź sobie na pytanie, czy rzeczywiście masz na to ochotę? Włosy cienkie również z grzywką się nie polubią. Wynika to z bardzo prostej kwestii.
Włosów cienkich jest optycznie mało.
Aby ściąć grzywkę musisz sporą część włosów „zabrać” z długości.
Finalnie, Twoja grzywka zacznie się ze środka głowy, a część z włosów z objętości po prostu zniknie na jej rzecz, co w efekcie sprawi, że będzie ich jeszcze mniej.
Grzywka dla włosów cienkich nie jest po prostu dobrym pomysłem.
Co ważne, włosy cienkie są niewdzięczne w stylizacji, gdyż są bardzo delikatne, a też przez to lekkie. Taka grzywka-mgiełka po prostu nie będzie wyglądać dobrze. Tym bardziej, że jej stylizacja zajmie po prostu więcej czasu i zachodu. Cienkie włosy lepiej zostawić w spokoju i bardziej traktować je kosmetykami na objętość niż cięciem grzywki.
Jak zaakceptować zakola?
6. Sięgnij po poradę lekarza – Dziedziczne formy łysienia, takie jak łysienie androgenowe, można spowolnić za pomocą zabiegów na zakola, ale nie można ich wyleczyć. Jeśli więc na własnej skórze (głowy) przekonałeś się co to zakola, warto rozważyć leczenie farmakologiczne, przeszczep włosów lub terapię osoczem bogatopłytkowym (PRP). Te zabiegi medyczne są jednak drogie, a czasami także inwazyjne.
Kiedy pojawiają się zakola?
Zakola – objawy – Zakola pojawiają się nawet u osób przed 30. rokiem życia, czasem nawet przed 20. Utratę włosów najczęściej poprzedza tłusty łupież lub łojotok. Potem zaczynają się pojawiać się zakola. Będą się one stopniowo pogłębiać aż do kompletnego wyłysienia. Dlatego należy powstrzymać zakola w młodym wieku – jak tylko zaczną się pojawiać.
Jak radzić sobie z zakolami w młodym wieku?
W jaki sposób można zahamować łysienie i zakola u nastolatków? – Aby właściwie wybrać metodę leczenia należy zbadać skórę głowy i włosy trichoskopem . Za pomocą tego urządzenia możliwe jest ustalenie przyczyny powstawania zakoli i stopień miniaturyzacji włosów.
W zależności od diagnozy pacjent może zostać poddany leczeniu farmakologicznemu lub specjalistycznym zabiegom medycyny włosa. Jeżeli chodzi o leki to najskuteczniejszy jest finesteryd. Warto pamiętać, że procesu łysienia całkowicie się nie zahamuje. Wszystkie zabiegi i terapie farmakologiczne spowalniają proces łysienia i opóźniają go w czasie.
Zalecanymi zabiegami są: zabiegi trychologiczne i mezoterapia osoczem bogatopłytkowym lub peptydami . Ponadto zalecamy stosowanie terapii domowej w kierunku wzmocnienia włosów. Dodatkowo można również stosować terapię hormonalną w postaci wcześniej wspomnianego leku Finesteryd , przy pomocy którego możliwe jest blokowanie DHT (pochodnej testosteronu), która w największym stopniu odpowiada za męskie łysienie.
Lek ten powoduje jednak skutki uboczne, między innymi w postaci obniżenia libido i popędu płciowego, co zniechęca wielu pacjentów do stosowania ww. leku.
Zarówno terapię gabinetową jak i domową należy stosować przez dłuższy czas, a nawet permanentnie.
Dowiedz się więcej o leczeniu zakoli jak i łysienia w młodym wieku u nastolatków.
Skontaktuj się z naszą kliniką i umów w wybranym terminie na konsultacje – https://medmix. pl/ . Poznaj sposób na zakola w młodym wieku i zwalczaj pierwsze objawy wypadania włosów w zarodku.