Kiedy Siwieją Włosy?

Kiedy Siwieją Włosy
Starzenie się włosa – efekt siwizny – Za kolor włosów odpowiadają melanocyty, czyli komórki w opuszce włosa. Produkują one barwnik melaninę, od której właśnie zależy kolor włosów. Pigment dostaje się do włosów rosnących znajdujących się w fazie anagenu.

 1. Wyróżniamy 2 rodzaje melaniny feomelaninę nadającą rudy kolor włosom oraz eumelaninę od której zależy czarny i brązowy kolor włosów.
 2. Włosy z czasem mają coraz mniej pigmentu, ponieważ z wiekiem ustaje aktywność melanocytów, ten moment jest uwarunkowany genetycznie.
 3. Tendencje do szybkiej lub późnej siwizny dziedziczymy po rodzicach.

Siwizna może mieć różne odcienie (bardziej srebrne lub żółte), zależy to od łusek keratynowych, z których zbudowana jest łodyga włosa u konkretnej osoby. Fizjologiczne siwienie Zwykle fizjologicznie pierwsze siwe włosy pojawiają się po 30. roku życia i częściej dotyczy kobiet, choć coraz więcej osób dotyka problem przedwczesnego siwienia (u panów jest to charakterystyczny „szron” na skroniach), między 20.

 1. a 30. rokiem życia.
 2. U osób czarnoskórych i Azjatów siwienie rozpoczyna się później.
 3. Siwienie jest procesem długotrwałym.
 4. Pojedyncze siwe włosy szybciej pojawiają się u osób o ciemnych włosach, z kolei całkowitą siwiznę szybciej osiągają osoby z jasnymi włosami.
 5. Najwcześniej siwieją włosy na skroniach, następnie na pozostałych częściach skóry owłosionej.

Przyczyny siwienia Proces siwienia jest często uwarunkowany genetycznie, więc jeśli nasi rodzice zaczęli siwieć wcześnie jest duża szansa że ich dzieci osiwieją w tym samym wieku. Przyczyną siwienia jest stres oksydacyjny, który poprzez gromadzenie wolnych rodników np.

 • nadtlenku wodoru w mieszkach włosowych doprowadza do upośledzenia tworzenia melaniny przez melanocyty.
 • Siwienie może być skutkiem silnego stresu, wyniszczającej choroby, zmian cywilizacyjno-środowiskowych powodujących szybsze starzenie się całego organizmu, a także działania szkodliwych czynników zewnętrznych (np.

promieni UV, papierosów – udowodniono, że nałogowi palacze szybciej siwieją). Wieloletnie badania potwierdziły, że na przedwczesne siwienie ma wpływ dieta uboga w witaminy, głównie z grupy B oraz biotyny, czyli witaminy H. Szybciej siwieją również osoby zmagające się z chorobami takimi jak niedokrwistość złośliwa, nadczynność tarczycy, niedobory niektórych witamin i minerałów, niedożywieni.

 • U mężczyzn siwienie idzie często w parze z wypadaniem włosów, na skutek miniaturyzacji i osłabienia mieszka włosowego, melanina powstaje bowiem w tym samym miejscu, w którym formuje się włos.
 • Siwe włosy – charakterystyka Siwe włosy są pozbawione barwnika, czyli puste w środku, dlatego zmieniają swoją strukturę, są mniej elastyczne, sztywne, szorstkie, matowe oraz mało podatne na układanie.

Starzenie się skóry głowy i włosów wiąże się również ze zmniejszeniem produkcji potu i łoju, przyczynia się to w następstwie do wysuszenia naskórka, a także wzrost włosów ulega spowolnieniu. Niezależnie od przyczyn siwienia, istnieją sposoby, aby spowolnić ten proces i stopniowo przywrócić włosom ich naturalny, fizjologiczny kolor.

Dlaczego siwieje w wieku 20 lat?

Siwienie włosów – Naturalny kolor włosów to zasługa melanocytów, czyli komórek znajdujących się w korzeniu włosa. Produkują one naturalny barwnik włosów – melaninę. U blondynów jest jej mniej, zaś więcej u szatynów i brunetów. Występują dwa rodzaje melanin – feomelanina o barwie żółto-pomarańczowo-czerwonej i eumelanina, barwy brązowo-czarnej.

 1. Z czasem melanocyty ulegają starzeniu, co ściśle wiąże się z procesem siwienia.
 2. Barwnik produkowany przez melanocyty nie jest już tak intensywny, a ich wydajność jest nierównomierna stąd też na początku pojawiają się tylko pojedyncze siwe włosy.
 3. Są one pozbawione melaniny i przyjmują barwę włókien keratyny.

Wyróżnia się dwa rodzaje procesów siwienia: Siwienie fizjologiczne , inaczej nazywane starczym, może rozpocząć się już pomiędzy 30 a 40 rokiem życia. Pierwsze siwe włosy pojawiają się na skroniach i czubku głowy. Siwienie stopniowo obejmują całą powierzchnię włosów i postępuje w miarę starzenia się organizmu.

 1. Wiek, w jakim się rozpoczyna ten proces, a także jego tempo zależy w dużej mierze od genów, stylu życia, rodzaju wykonywanej pracy, klimatu i płci (częściej dotyczy mężczyzn).
 2. Siwienie przedwczesne zaczyna się pojawiać w wieku ok.20–25 roku życia, a w skrajnych przypadkach nawet u dzieci.
 3. Przyczyną mogą być oczywiście uwarunkowania genetyczne, ale może to być sygnał, że w organizmie młodego człowieka dzieje się coś niedobrego.

Proces siwienia mogą indukować niektóre choroby. Postawiona w porę, odpowiednia diagnoza i leczenie mogą skutecznie zatrzymać ten proces, a nawet go odwrócić.

Co sprawia że włosy siwieją?

Siwienie – na czym polega? – Siwienie to proces, który polega na stopniowym wzroście włosa z coraz mniejszą ilością barwnika (1). Spowodowane jest stopniowym zmniejszeniem produkcji melaniny w melanocytach i jest najczęściej efektem starzenia się organizmu. Chemicznie siwienie polega zaś na utlenianiu melaniny poprzez nadtlenek wodoru.

You might be interested:  Co To Znaczy Że Włosy Się Strączkują?

Dlaczego siwieje w wieku 30 lat?

Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

 1. Za kolor włosów odpowiadają melanocyty – komórki, które produkują naturalny barwnik (melaninę).
 2. Z czasem ulegają one fizjologicznym procesom starzenia i przestają spełniać swoją funkcję.
 3. Pozbawione barwnika włosy przyjmują siwy kolor, czyli barwę włókien, z których są zbudowane.
 4. Wyróżnia się siwienie fizjologiczne , które rozpoczyna się po 30.

roku życia i postępuje wraz ze starzeniem się organizmu, oraz przedwczesne, występujące u osób młodych, a nawet u dzieci.

Jak zaczynają Siwiec włosy?

Na ogół zauważamy u siebie siwiznę pomiędzy 35 a 45 rokiem życia. Niemniej jednak, jak dobrze wiemy pierwsze siwe włosy mogą pojawić się u nas znacznie wcześniej lub znacznie później. Proces siwienia włosów w dużej mierze uzależniony jest od uwarunkowań genetycznych, stylu życia, diety, a także otoczenia. Kiedy Siwieją Włosy Co zrobić gdy włosy siwieją? Użyj specjalnego preparatu odsiwiającego, który działa na cebulki włosów. Pobudza je do wytwarzania naturalnego barwnika. Pierwsze efekty kuracji są widoczne już po kilku tygodniach stosowania. Siwe włosy przybierają swój naturalny odcień, taki sam jak mają pozostałe pasma włosów.

 • Postaw na idealnie skrojone kosmetyki na potrzeby Twoich włosów Do pielęgnacji włosów używaj specjalnie dobranych kosmetyków, które zostały opracowane specjalnie z myślą o pielęgnacji włosów siwych.
 • Tego rodzaju kosmetyki skutecznie neutralizują żółte refleksy na włosach, schładzają odcień włosów i dodają włosom połysku.

Użyj saszetki koloryzującej Bardzo delikatne w działaniu tzw. saszetki koloryzujące bardzo skutecznie kamuflują siwiznę. Preparat pokrywa włosy pięknym kolorem i dodaje włosom blasku. Taką koloryzację można stosować na całą głowę lub tylko wybrane pasma włosów.

A może koloryzacja trwała? W przypadku kiedy Twoje siwe włosy sprawiają, że źle się czujesz zawsze możesz sięgnąć po koloryzację trwałą, która znakomicie pokryje Twoje siwe włosy. Na ogół tego rodzaju koloryzację stosuje się kiedy na głowie mamy więcej niż 50% siwych włosów. Dodatkowo postaw na profesjonalne farby do włosów , które nie są tak szkodliwe dla struktury i kondycji włosów a także lepiej pokrywają siwe włosy oraz sprawiają, że włosy są zdrowe, mocne i błyszczące.

Wybierz swój sposób W zasadzie można by stwierdzić, że proces siwienia włosów wcześniej czy później dotknie każdego z nas. Jest to nieuniknione, ale na szczęście wiemy jak szybko i skutecznie walczyć z tym procesem by móc cieszyć się pięknym kolorem swoich włosów.

Czy wyrwany siwy włos odrasta?

Wyrywanie siwych włosów – czy warto to robić? – Wyrywanie siwych włosów jest tematem, wokół którego narosło wiele mitów. Według jednego z nich, na miejsce po wyrwanym siwym włosie, wyrasta kilka nowych, również siwych – nie jest to jednak prawda. Wyrwanie siwych włosów to naturalny proces, więc pozbywanie się ich wcale go nie zatrzyma.

Czy można przestać siwieć?

Białka kluczowe dla koloru włosów – Kolejnym krokiem było dokonanie analizy proteomicznej włosów, polegającej na wyodrębnieniu profili białkowych dla włosów barwnych i siwiejących. Jak się okazało, siwe włosy zawierały znacznie więcej białek mitochondrialnych, które biorą udział w metabolizmie energetycznym.

 • Co więcej, wiele z tych białek staje się nadaktywnych w reakcji na silny stres, co wywołuje szereg konsekwencji, włącznie z modulacją DNA.
 • Zmiany te można jednak odwrócić poprzez zmianę stylu życia na zdrowszy, co obejmuje eliminację czynników stresogennych i dodanie tych sprzyjających zdrowiu, takich jak właściwa dieta czy aktywność fizyczna.

Na tej podstawie naukowcy założyli, że siwienie, którego doświadczyli badani mogło mieć podłoże stresowe. By to sprawdzić, poprosili ich o przedstawienie najbardziej i najmniej stresujących sytuacji, które spotkały ich na przestrzeni dwunastu miesięcy poprzedzających badanie.

Czy wszyscy ludzie siwieją?

Jeden człowiek staje się szybko siwy niczym przysłowiowy gołąb, a inny długo zachowuje swój kolor włosów. Dlaczego tak się dzieje? To nigdy nie był problem, którym medycyna by się zajmowała – odpowiada dr Roman Kazik, specjalista dermatolog z Opola. – Nikt nie zna też na to pytanie jednoznacznej odpowiedzi.

Prawdopodobnie siwienie jest uwarunkowane genetycznie i bywa dziedziczone przez członków rodziny, ale odbywa się to nieregularnie. Niekoniecznie musi ono przechodzić z ojca na syna, ale może być przekazane wnuczkowi przez dziadka. Zdaniem naukowców siwienie zależy też od rasy. Ludzie biali przeważnie zaczynają siwieć między 30.

a 40. rokiem życia i w wieku 50 lat połowa ich włosów jest już siwa. U niektórych ludzi pierwsze siwe włosy pojawiają się nawet przed 20. rokiem życia. Inna teoria zakłada, że siwienie jest normalnym procesem fizjologicznym, który trudno powstrzymać, związanym ze starzeniem się organizmu, o niewyjaśnionym do końca mechanizmie.

Z drugiej strony, gdyby tak faktycznie miało być, to dlaczego są osoby, które już przekroczyły 50-kę, a mają zaledwie po kilka siwych włosów? Zjawisko to można by więc uznać za zagadkę. – Nazywam tych ludzi szczęściarzami – dodaje dr Roman Kazik. – Ponadto uważa się, że do siwienia może się też przyczynić stres.

I coś w tym jest, bo czasem się np. mówi, że ktoś osiwiał ze zmartwień. Podobno, według niektórych specjalistów, siwienie włosów można nieco opóźnić dzięki zażywaniu witamin z grupy B, biotyny oraz kwasu pantotenowego.

You might be interested:  Ile Urosną Włosy W Pół Roku?

Dlaczego tak szybko siwieje?

Siwienie włosów – główne przyczyny – Siwienie włosów jest procesem fizjologicznym, nieodwracalnym, dotyczącym wszystkich kolorów włosów. Zarówno osoby o czarnych, brązowych, rudych czy blond włosach będą siwieć. Główną przyczyną tego zjawiska, oprócz uwarunkowań genetycznych, jest fakt, iż za naturalną barwę włosów odpowiadają komórki znajdujące się w korzeniu włosa – melanocyty, produkują one melaninę (określa pigment włosa), a wraz z ich starzeniem ilość melaniny zmniejsza się, a w konsekwencji kolor włosów przybiera barwę siwą.

  nadmierny stres – udowodniono, że nadmierny stres powoduje przyśpieszenie procesu siwienia włosów. Długotrwałe i przewlekłe napięcie emocjonalne wpływa niekorzystnie na prawdopodobieństwo wystąpienia problemów zdrowotnych. Ponadto osoby zestresowane i znerwicowane szybciej się starzeją, co kluczowo wpływa na produkcję melaniny i zmianę koloru włosów na siwy, nieprawidłowa dieta – prawidłowy sposób żywienia się człowieka poprawia kondycję włosów, natomiast nieprawidłowa dieta, uboga w witaminy i inne składniki mineralne powoduje osłabienie i uszkodzenie włosów, co wpływa na szybsze siwienie, nieprawidłowy styl życia – nadużywanie alkoholu, palenie tytoniu, stosowanie narkotyków oraz dopalaczy powoduje zmianę w strukturze pigmentu włosów, niedobór witamin i minerałów – niedobór witamin z grupy B, biotyny, kwasu foliowego, cynku, miedzi, żelaza, selenu, jodu. bezsenność, nadpobudliwość, problemy z funkcjonowaniem nerek – upośledzenie ich działania często skutkuje pojawianiem się włosów pozbawionych barwnika, nieodpowiednia pielęgnacja włosów – codzienne mycie włosów i stosowanie środków zawierających w swoim składzie liczne składniki chemiczne przyśpieszają omawiany proces.

Czy siwe włosy rosną szybciej?

Czy siwe włosy różnią się od wybarwionych włosów? – Siwy kolor włosów spowodowany nieobecnością w mieszkach włosowych melaniny, z których wyrastają włosy. Odcień siwych włosów różni się w przypadku indywidualnych osób, gdyż w przypadku niektórych przybiera srebrny lub bardziej zażółcony, śnieżno biały lub nawet niebieskawo-fioletowy.

Skąd siwe włosy w młodym wieku?

Rodzaje siwienia – Ze względu na duży rozrzut wiekowy procesów siwienia włosów rozróżniamy następujące jego rodzaje :

  Siwienie ogólne, czyli siwienie naturalne , postępujące wraz z upływem lat, zwykle po czterdziestym roku życia. Siwienie ogólne ma zazwyczaj podłoże genetyczne. Oznacza to w praktyce odziedziczenie tempa siwienia włosów po naszych rodzicach, czy dziadkach. Niektóre rodziny siwieją w późnym wieku, u innych zdarza się to dość wcześnie. Jeśli masz włosy kruczoczarne bardzo prawdopodobnym jest, że pierwsze siwe włosy będą widoczne szybciej niż u innych grup. Siwienie przedwczesne, czyli siwienie w młodym wieku dotyka coraz szersze grono ludzi. Współczesne tempo życia, jedzenie pełne antybiotyków, niewłaściwa dieta, zanieczyszczone środowisko warunkują coraz szybsze postępowanie procesów starzenia się ciała, w tym włosów. Siwienie przedwczesne, dotykające młodych ludzi występuje głównie u osób zestresowanych, nerwowych i nadpobudliwych bądź dotkniętych anemią złośliwą. Jeśli dodatkowo cierpisz na częste bóle głowy i migreny znajdujesz się w grupie ryzyka i siwienie Twoich włosów może się wzmagać.

Kto siwieje szybciej?

Starzenie się włosa – efekt siwizny – Za kolor włosów odpowiadają melanocyty, czyli komórki w opuszce włosa. Produkują one barwnik melaninę, od której właśnie zależy kolor włosów. Pigment dostaje się do włosów rosnących znajdujących się w fazie anagenu.

 1. Wyróżniamy 2 rodzaje melaniny feomelaninę nadającą rudy kolor włosom oraz eumelaninę od której zależy czarny i brązowy kolor włosów.
 2. Włosy z czasem mają coraz mniej pigmentu, ponieważ z wiekiem ustaje aktywność melanocytów, ten moment jest uwarunkowany genetycznie.
 3. Tendencje do szybkiej lub późnej siwizny dziedziczymy po rodzicach.

Siwizna może mieć różne odcienie (bardziej srebrne lub żółte), zależy to od łusek keratynowych, z których zbudowana jest łodyga włosa u konkretnej osoby. Fizjologiczne siwienie Zwykle fizjologicznie pierwsze siwe włosy pojawiają się po 30. roku życia i częściej dotyczy kobiet, choć coraz więcej osób dotyka problem przedwczesnego siwienia (u panów jest to charakterystyczny „szron” na skroniach), między 20.

 1. a 30. rokiem życia.
 2. U osób czarnoskórych i Azjatów siwienie rozpoczyna się później.
 3. Siwienie jest procesem długotrwałym.
 4. Pojedyncze siwe włosy szybciej pojawiają się u osób o ciemnych włosach, z kolei całkowitą siwiznę szybciej osiągają osoby z jasnymi włosami.
 5. Najwcześniej siwieją włosy na skroniach, następnie na pozostałych częściach skóry owłosionej.

Przyczyny siwienia Proces siwienia jest często uwarunkowany genetycznie, więc jeśli nasi rodzice zaczęli siwieć wcześnie jest duża szansa że ich dzieci osiwieją w tym samym wieku. Przyczyną siwienia jest stres oksydacyjny, który poprzez gromadzenie wolnych rodników np.

 1. nadtlenku wodoru w mieszkach włosowych doprowadza do upośledzenia tworzenia melaniny przez melanocyty.
 2. Siwienie może być skutkiem silnego stresu, wyniszczającej choroby, zmian cywilizacyjno-środowiskowych powodujących szybsze starzenie się całego organizmu, a także działania szkodliwych czynników zewnętrznych (np.
You might be interested:  Jak Otworzyć Fitness Club?

promieni UV, papierosów – udowodniono, że nałogowi palacze szybciej siwieją). Wieloletnie badania potwierdziły, że na przedwczesne siwienie ma wpływ dieta uboga w witaminy, głównie z grupy B oraz biotyny, czyli witaminy H. Szybciej siwieją również osoby zmagające się z chorobami takimi jak niedokrwistość złośliwa, nadczynność tarczycy, niedobory niektórych witamin i minerałów, niedożywieni.

 • U mężczyzn siwienie idzie często w parze z wypadaniem włosów, na skutek miniaturyzacji i osłabienia mieszka włosowego, melanina powstaje bowiem w tym samym miejscu, w którym formuje się włos.
 • Siwe włosy – charakterystyka Siwe włosy są pozbawione barwnika, czyli puste w środku, dlatego zmieniają swoją strukturę, są mniej elastyczne, sztywne, szorstkie, matowe oraz mało podatne na układanie.

Starzenie się skóry głowy i włosów wiąże się również ze zmniejszeniem produkcji potu i łoju, przyczynia się to w następstwie do wysuszenia naskórka, a także wzrost włosów ulega spowolnieniu. Niezależnie od przyczyn siwienia, istnieją sposoby, aby spowolnić ten proces i stopniowo przywrócić włosom ich naturalny, fizjologiczny kolor.

Co jeść na siwe włosy?

Pokarmy bogate w miedź mogą również opóźniać naturalny proces siwienia włosów. Powód: pierwiastek śladowy wspomaga produkcję melaniny u nasady włosów, a tym samym zabarwienie indywidualnego koloru włosów. Pokarmy bogate w miedź to orzechy, ryby, rośliny strączkowe, kakao, produkty pełnoziarniste.

Czy jest lek na siwe włosy?

Najlepsze tabletki na siwe włosy – typ naszych czytelników – Na rynku dostępnych jest wiele leków na siwe włosy. Wśród tabletek, które działają przeciw siwieniu włosów, jest produkt GRAY PROTECT. Kapsułki rekomendują specjaliści oraz osoby, które wykorzystały je w kuracji i walce z utratą naturalnego pigmentu włosów .

Pierwsze siwe włosy wywołały u mnie uczucie wstydu. Przede wszystkim dlatego, że pojawiły się dużo wcześniej, niż bym się spodziewał. Kuracja szamponami i domowymi sposobami nie przynosiła satysfakcjonujących mnie rezultatów. Na szczęście Waldek polecił mi GRAY PROTECT, zapewniając, że kapsułki są skuteczne.

Przekonała mnie informacja o szybkim działaniu tabletek. Waldek powiedział, że rezultaty są widoczne już po 2-3 tygodniach ich zażywania. To zdecydowanie najlepsze tabletki na włosy!! Siwe włosy? Dla mnie to już przeszłość. Dzięki GRAY PROTECT znów czuję się młodo i atrakcyjnie.

Co zrobić żeby nie rosły siwe włosy?

Płukanka do włosów siwych z herbaty –

Płukanka z herbaty to naturalny sposób na przyciemnienie fryzury, zamaskowanie pierwszych oznak siwizny oraz przeciwdziałanie jej występowaniu. Dodatkowo płukanka ma właściwości pielęgnacyjne – dodaje włosom blasku i objętości. Przyrządzenie i stosowanie płukanki zajmuje kilka chwil:

 1. 6 łyżek herbaty zalać 2 litrami gorącej wody.
 2. Napar odcedzić i ostudzić.
 3. Opłukać włosy i wetrzeć płyn w skórę głowy.
 4. Pozostawić na 30 minut, a następnie spłukać.
 • Skąd siwe włosy w młodym wieku?

  Rodzaje siwienia – Ze względu na duży rozrzut wiekowy procesów siwienia włosów rozróżniamy następujące jego rodzaje :

   Siwienie ogólne, czyli siwienie naturalne , postępujące wraz z upływem lat, zwykle po czterdziestym roku życia. Siwienie ogólne ma zazwyczaj podłoże genetyczne. Oznacza to w praktyce odziedziczenie tempa siwienia włosów po naszych rodzicach, czy dziadkach. Niektóre rodziny siwieją w późnym wieku, u innych zdarza się to dość wcześnie. Jeśli masz włosy kruczoczarne bardzo prawdopodobnym jest, że pierwsze siwe włosy będą widoczne szybciej niż u innych grup. Siwienie przedwczesne, czyli siwienie w młodym wieku dotyka coraz szersze grono ludzi. Współczesne tempo życia, jedzenie pełne antybiotyków, niewłaściwa dieta, zanieczyszczone środowisko warunkują coraz szybsze postępowanie procesów starzenia się ciała, w tym włosów. Siwienie przedwczesne, dotykające młodych ludzi występuje głównie u osób zestresowanych, nerwowych i nadpobudliwych bądź dotkniętych anemią złośliwą. Jeśli dodatkowo cierpisz na częste bóle głowy i migreny znajdujesz się w grupie ryzyka i siwienie Twoich włosów może się wzmagać.

  Czy siwe włosy rosną szybciej?

  Czy siwe włosy różnią się od wybarwionych włosów? – Siwy kolor włosów spowodowany nieobecnością w mieszkach włosowych melaniny, z których wyrastają włosy. Odcień siwych włosów różni się w przypadku indywidualnych osób, gdyż w przypadku niektórych przybiera srebrny lub bardziej zażółcony, śnieżno biały lub nawet niebieskawo-fioletowy.

  Co jeść na siwe włosy?

  Pokarmy bogate w miedź mogą również opóźniać naturalny proces siwienia włosów. Powód: pierwiastek śladowy wspomaga produkcję melaniny u nasady włosów, a tym samym zabarwienie indywidualnego koloru włosów. Pokarmy bogate w miedź to orzechy, ryby, rośliny strączkowe, kakao, produkty pełnoziarniste.

  Co to jest syndrom Marii Antoniny?

  Ten artykuł od 2016-10 wymaga zweryfikowania podanych informacji. Należy podać wiarygodne źródła, najlepiej w formie przypisów bibliograficznych . Część lub nawet wszystkie informacje w artykule mogą być nieprawdziwe. Jako pozbawione źródeł mogą zostać zakwestionowane i usunięte. Dokładniejsze informacje o tym, co należy poprawić, być może znajdują się w dyskusji tego artykułu . Po wyeliminowaniu niedoskonałości należy usunąć szablon } z tego artykułu.

  Syndrom Marii Antoniny – nagłe wybielenie włosów, osiwienie. Wydarzeniem które zainspirowało nazwę zjawiska była obserwacja, że włosy francuskiej królowej Marii Antoniny zmieniły kolor na zupełnie biały, kiedy została pojmana podczas ucieczki do Varennes w czasie francuskiej rewolucji . Świadkowie twierdzili, że włosy Antoniny robiły się białe podczas trzech osobnych wydarzeń.