Kiedy Wypadają Włosy?

Kiedy Wypadają Włosy
Kiedy Wypadają Włosy Każdy z nas marzy o pięknych, gęstych i zdrowych włosach. Co jednak robić gdy zamiast tego włosy wypadają nam garściami? Jakie są tego powody i jak temu zaradzić? Na początku pamiętajmy, że wypadanie włosów jest normalnym etapem w rozwoju włosa. Czas życia włosa wynosi od 2 do 6 lat, przyrasta on około 1 cm co miesiąc i w końcu wypada.

O jakiej porze roku najbardziej wypadają włosy?

Kiedy wypadają włosy? Fazy wzrostu włosa – Włosy podlegają cyklowi życiowemu, który dzielimy na trzy fazy:

 1. Anagen – to faza pierwsza, czyli wzrostowa. W tej fazie włos rośnie od 2 do 8 lat (zazwyczaj do 6 lat u kobiet i do 4 u mężczyzn). Zakładając, że włosy rosną około 1 centymetr miesięcznie, maksymalna długość, jaką mogą osiągnąć, to 75 centymetrów. Warto wiedzieć, że nie wszyscy są w stanie zapuścić fryzurę sięgającą do pasa lub dłuższą. Dzieje się tak m. in. dlatego że niektóre włosy żyją tylko 2 lata.
 2. Katagen – faza druga. Jest to czas, w którym włos jest w skórze, ale już nie rośnie – przygotowuje się do wypadnięcia. Czy wiesz, że jeżeli wyrwiesz włos znajdujący się w tej fazie, to ten może nigdy nie odrosnąć? Taki włos jednak trudno wyrwać. Nie pozbędziesz się go podczas mycia lub czesania. Umyślne wyrywanie włosów może mieć długotrwałe, negatywne skutki. Istnieje bowiem szansa, że włos zostanie wyrwany wraz z korzonkiem, czyli aktywną częścią mieszka – tzw. macierzą, która odpowiada za wzrost włosa. Odradza się więc częste tapirowanie fryzur oraz upinanie włosów w ciasne sploty.
 3. Telogen – trzecia faza, która inaczej nazywana jest “okresem uśpienia włosa”. W tej fazie łodyga włosa odrywa się od brodawki, która go produkuje, jednak ten nadal pozostaje na głowie. Faza trzecia trwa około 2, 3 lub 4 miesięcy. Po tym czasie stary włos może zostać “wypchnięty” przez nowy albo wypaść podczas codziennego czesania lub mycia.
You might be interested:  Jak Naturalnie Rozjaśnić Włosy?

Warto pamiętać, że włosy nie wypadają z dnia na dzień . Jeżeli już zaczęły wychodzić, to tego procesu nie da się zatrzymać. Niestety żadne kosmetyki i zabiegi nie cofną wypadania. Włosy, które mają wypaść – po prostu wypadną. Osoby, które zmagają się z problemem wypadających włosów, dostrzegają u siebie zjawisko tzw.

wypadania sezonowego . Pojawia się ono, gdy włosom nie dostarcza się odpowiednich składników odżywczych. Dzieje się tak np. zimą, gdy włosom brakuje słońca i uzyskiwanej z niego witaminy D. Dlatego okres jesienno-zimowy jest czasem, w którym należy szczególnie zadbać o kondycję swoich włosów. Znając poszczególne fazy wzrostu włosa, warto zadać sobie pytanie: kiedy zdecydować się na depilację? Najlepszym momentem na wykonanie zabiegu depilacji laserowej jest faza wzrostu – anagen.

Wówczas melanina, która stanowi przewodnik dla wiązki lasera, transportuje energię bezpośrednio do brodawki włosowej, następnie ogrzewa ją i niszczy. Łodyga włosa ulega spaleniu i po około 2-3 tygodnia wykrusza się i wypada. Dlatego dokonując depilacji laserowej w anagenie, można mieć pewność, że włos już nigdy nie odrośnie. Kiedy Wypadają Włosy

Kiedy wypada za dużo włosów?

Co nazywamy normalną utratą włosów i dlaczego włosy wypadają? – Każdego dnia wszyscy tracimy włosy . Wypadają nam podczas snu oraz podczas codziennych czynności często zupełnie niezauważone. Wypadanie włosów to zjawisko naturalne i normalne. Na zdrowej skórze głowy człowieka około 90-95% włosów jest w fazie wzrostu, pozostałe 10-5% znajduje się w fazie spoczynku, więc jest gotowe do wpadnięcia.

 1. faza wzrostowa

– trwa najdłużej – od 2 do 8 lat – dotyczy zazwyczaj ok.90 % znajdujących się włosów na głowie 2. faza przejściowa – trwa od dwóch do czterech tygodni, kiedy włos przestaje rosnąć 3. faza spoczynkowa – trwa od dwóch do czterech tygodni, – włos staje się bardzo słaby i wypada Dalszy proces to odpoczynek mieszka włosowego, który może trwać 3-4 miesiące, po czym włos odrasta.

You might be interested:  Puszyste Włosy Jak Obciąć?

Kiedy wypadanie włosów jest niepokojące?

U mężczyzn najczęściej mamy do czynienia z łysieniem androgenowym, u kobiet – z sezonową utratą włosów pod wpływem działania czynników zewnętrznych, takich jak stres, przemęczenie, nieodpowiednia dieta. Sporo pań obserwuje też przerzedzenie włosów po ciąży, w okresie menopauzy, a także w chorobach tarczycy. Jak sobie radzić z tym problemem? –

  O nadmiernym wypadaniu włosów mówimy wtedy, gdy tracimy więcej włosów niż 50–100 dziennie (stan fizjologiczny). Jest wiele przyczyn wypadania włosów – u mężczyzn to głównie łysienie androgenowe, a u kobiet – androgenowe i telogenowe. Na osłabienie włosów mają też wpływ czynniki ekspozomu, przede wszystkim stres, zmiany klimatu, promienie UV. Wypadanie włosów może też być skutkiem niewłaściwej pielęgnacji. Bardzo ważne jest postawienie odpowiedniej diagnozy przez dermatologa, aby wdrożyć właściwe leczenie. W leczeniu łysienia stosuje się kuracje miejscowe oraz, jeśli jest to wskazane, leki doustne.

Na całym ciele człowieka znajduje się ok.5 mln mieszków włosowych, a miejsc, które są zupełnie pozbawione włosów, jest niewiele (to wewnętrzne strony dłoni, podeszwy, zgięcia kolan i łokci, usta). Na samej skórze głowy znajduje się ok.100-150 tysięcy włosów – ich ilość i gęstość kształtuje się już między 9.

 1. a 22. tygodniem życia płodowego i pozostaje niezmieniona do końca życia.
 2. Każdy włos żyje przeciętnie 3-4 lata (jest to faza jego wzrostu, tzw.
 3. anagenu), po czym wypada – jest to tzw.
 4. stan spoczynku (telogenu).
 5. Dochodzi wtedy do wypadnięcia włosa np.
 6. podczas mycia lub czesania – na skutek miniaturyzacji i zaniku mieszka nie ma się on po prostu czego trzymać.

W ten sposób, w naturalnym procesie, tracimy ok.50-100 włosów dziennie – uważa się, że około 10-15% naszych włosów znajduje się w ostatniej fazie życia. O nadmiernym wypadaniu i łysieniu mówimy, gdy na skutek różnych czynników liczba ta rośnie – niepokój powinno wzbudzić wychodzenie włosów garściami np.