Co oznacza skrót SPA? – Termin SPA nawiązuje do miejsc odnowy biologicznej – gdzie dawniej były wanny z hydromasażem, a obecnie na gości czeka szeroka oferta usług pielęgnacyjnych i relaksacyjnych dla ciała. Co to znaczy SPA? Z języka łacińskiego „ Sanus Per Aquam “, który oznacza zdrowy przez wodę lub „ Sanitas Per Aquam “, co znaczy zdrowy dzięki wodzie.
- Obie te łacińskie nazwy określają, co oznacza skrót SPA i odnoszą się do odległych czasów starożytnych.
- Wtedy już zauważono bowiem, że wody termalne mają pozytywny wpływ na ciało, a także tworzą więź pomiędzy zdrowiem fizycznym oraz psychicznym.
- W czasach starożytnych zarówno Grecy, jak i Rzymianie budowali termy, gdzie mogli się zrelaksować oraz zadbać o swoje ciało i umysł.
Najczęściej, gdy pojawia się pytanie – „SPA co to jest?” pierwszą naszą myślą jest odpoczynek, relaks i wyciszenie. Niektórym na myśl przychodzi do głowy wyjazd i kilkudniowy wypoczynek. Obecnie jednak ze SPA można korzystać wszędzie, każdy salon kosmetyczny oferuje zabiegi pielęgnacyjne.
Contents
Skąd pochodzi nazwa SPA?
W języku angielskim słowo spa pochodzi od nazwy belgijskiego uzdrowiska Spa, znanego ze znajdujących się tam źródeł mineralnych, i początkowo używane było tylko jako określenie uzdrowisk z pijalniami wód mineralnych, z czasem jednak rozszerzyło znaczenie także na miejscowości kuracyjne, w których brano kąpiele
Na czym polega zabieg SPA?
Na czym polega pobyt w SPA? – Słowo SPA odnosi się najczęściej do ośrodków odnowy biologicznej, salonów czy kurortów oferujących zabiegi wykorzystujące wodę. W praktyce może to oznaczać dostęp do basenu, sauny, łaźni, hydromasaży czy kąpieli leczniczych lub relaksacyjnych.
- W praktyce usługi SPA to również klasyczne masaże, zabiegi pielęgnacyjne na skórę, a czasem również zabiegi lecznicze.
- Do wyboru mamy też pobyt indywidualny lub skierowany do grup zorganizowanych.
- Dostępne są różne formy korzystania z oferty SPA, a zakres usług zwykle zależy od rodzaju ośrodka, do którego się udamy.
Wiele ośrodków rekreacyjnych proponuje osobom zainteresowanym dostęp do wydzielonej strefy SPA . W takim przypadku można przyjść do obiektu jednego dnia i skorzystać z wybranej usługi lub całej serii zabiegów. Za to specjalne ośrodki lub resorty SPA , które są ukierunkowane na usługi tego rodzaju, zachęcają do spędzenia kilku dni w ośrodku z zakwaterowaniem.
Co można robić w SPA?
Rodzaje zabiegów i pakiety SPA – Konkretny zestaw zabiegów dostępnych w SPA będzie oczywiście zależny od specyfiki samego ośrodka. Najwięcej możliwości niesie ze sobą przeważnie pobyt w Medical SPA, gdyż placówki takie muszą sprostać dwojakim wyzwaniom: kosmetycznym oraz prozdrowotnym.
- Pozostałe centra odnowy biologicznej nastawiają się raczej na zabiegi upiększające, choć oczywiście oferowane w jak najatrakcyjniejszych formach.
- Pisząc w dużym uproszczeniu, zabiegi w ramach SPA mogą obejmować twarz lub ciało.
- Spośród zabiegów na ciało ogromną popularnością cieszą się wszelkiego rodzaju masaże, często inspirowane medycyną orientalną.
Wykorzystuje się w nich gorące kamienie, bańki, elementy akupunktury czy akupresury. Wskazania do masaży mogą mieć charakter zarówno medyczny, jak i estetyczny, zaś ich ceny wahają się od kilkudziesięciu do kilkuset złotych. Poszczególne salony SPA zapewniają oczywiście wiele zabiegów według własnego pomysłu i receptury, z wykorzystaniem peelingów, masek, kremów, wyciągów itd.
- Dużą popularnością cieszą się seanse ujędrniania ciała i nadawania mu sprężystości, a także zabiegi niestandardowe, np.
- z wykorzystaniem owoców albo.
- czekolady.
- Ceny tych wszystkich procedur nie schodzą raczej poniżej kwoty 80-90 zł, rzadko bywają też wyższe niż 300 zł.
- Najczęściej istnieje zresztą możliwość wykupienia usług w tzw.
pakietach SPA. W cenę pakietu wliczone są zabiegi tematyczne (np. masaże relaksacyjne z wykorzystaniem konkretnych składników i procedur), trwające przez określony czas (przeważnie 60 bądź 90 minut), W pakiecie można otrzymać zabiegi przeznaczone dla jednej osoby, lecz także dla par albo dwójki przyjaciół.
Co daje nam SPA?
Idea ośrodków Spa – Ideą Spa są zabiegi, które działają relaksacyjnie, przyśpieszają regenerację organizmu oraz pomagają odzyskać równowagę i homeostazę. Zabiegi SPA opierają się na leczniczych właściwościach wody oraz innych bodźcach fizykalnych, a także mechanicznym oddziaływaniu na ciało. W dzisiejszych czasach ośrodki SPA wychodzą naprzeciw oczekiwaniom klientów i rozszerzają ofertę swoich zabiegów również o całą gammę zabiegów pielęgnacyjnych i kosmetycznych.
Czy w SPA trzeba się rozebrać?
Czy w SPA trzeba się rozebrać? Rozwiewamy wątpliwości – Wiele osób planując wyjazd ma obawy związane z tym, czy w SPA trzeba się rozebrać. Odpowiedź brzmi tak – większość zabiegów wymaga rozebrania się, niektóre jednak tylko częściowo, takie jak zabiegi na twarz, szyję, dekolt czy plecy.
Natomiast całościowe rozebranie się konieczne jest w przypadku zabiegów na ciało i depilacji. Jednak bez obaw – przed rozpoczęciem zabiegu będziemy mieli do dyspozycji cały gabinet, dzięki czemu będziemy mieli czas na spokojne przebranie się i ułożenie na leżance. Osoba wykonująca zabieg skupi się na wykonywaniu masażu, stwarzając nam odpowiednie warunki.
W czasie zabiegów najważniejszy jest nasz komfort, dobre samopoczucie i możliwość relaksu, dlatego pracownicy SPA dokładają wszelkich starań, aby był to wyjątkowy oraz przyjemny czas. Po zabiegu także będziemy mieć dla siebie gabinet bez obecności osób trzecich, aby wstać z leżanki i skorzystać z prysznica.
- Rozebrania się nie wymagają drobne zabiegi kosmetyczne, takie jak między innymi zabiegi na dłonie, pedicure, usługi kosmetyczek i fryzjerów.
- Do innych często zadawanych pytań należy to, co zabrać na masaż do SPA.
- Warto więc wiedzieć, że na zabiegi potrzebny nam będzie jedynie szlafrok oraz klapki.
- Pozostałe, niezbędne przedmioty otrzymają Państwo od terapeuty w gabinecie.
W przypadku pytań zapraszamy Państwa do kontaktu – nasi eksperci pozostają do Państwa dyspozycji.
Ile kosztuje pobyt w SPA?
Ile kosztuje weekend w SPA? – Decydując się na weekend w SPA, warto wiedzieć, z jakich zabiegów będziemy chcieli skorzystać. Do kosztów zabiegów należy doliczyć również opłatę za nocleg oraz posiłki. Do wyboru mamy wiele opcji. Część ośrodków oferuje pojedyncze zabiegi, za które każdorazowo należy zapłacić.
- Znacznie wygodniejszą oraz sprawdzoną formą są jednak pakiety, w które wliczone są zarówno określone zabiegi, jak i doba hotelowa.
- Rozwiązanie tego rodzaju często jest również tańsze oraz gwarantuje stały dostęp do niektórych stref, na przykład basenowej, sauny lub jacuzzi.
- Gotowych pakietów ofertowych warto poszukać na portalach generujących kody zniżkowe lub obsługujących grupowe zakupy.
Takie oferty są tańsze i jednocześnie transparentne, ponieważ otrzymamy wyszczególniony wykaz zabiegów, z których będziemy mogli skorzystać. Wiele hoteli i resortów SPA oferuje również zniżki dla stałych klientów. Sprawdzonym sposobem na oszczędność jest także rezerwowanie mniej popularnych terminów, np.
poza weekendem, wakacjami oraz świętami. Finalna kwota, jaką zapłacimy za pobyt w SPA, zależy więc od lokalizacji, terminu, standardu hotelu oraz liczby i rodzaju wykonywanych zabiegów. Weekend w SPA może nas kosztować od 350-500 złotych nawet do 1300 – 1600 złotych. Jeśli natomiast resort SPA mamy blisko miejsca zamieszkania lub zależy nam jedynie na kilku godzinach przyjemności, warto rozważyć zakup pakietu typu Day SPA.
Pakiet taki upoważnia nas do korzystania z zabiegów bez noclegu w hotelu. Koszt takiej usługi oscyluje w granicach 450 – 700 złotych.
Jak wygląda wizyta w SPA?
Jak wygląda zabieg w SPA – Udajesz się do pokoju, gdzie włączona jest relaksująca muzyka, pomieszczenie jest przyciemnione, gdzieniegdzie zapalone są świeczki i kadzidełka. Na środku pokoju ulokowane jest łóżko, które jest już gotowe na zabieg. Na nim jest specjalne okrycie – papier (przy peelingu takie miałam) lub folia (przy masażu gorącą czekoladą). Gabinet SPA z łóżkiem przygotowanym do zabiegu peelingu Następnie kosmetyczka wymienia, co będzie wykonywała, w jakim czasie i czego oczekuje od Ciebie, że na przykład po piętnastu minutach poprosi Cię o zmianę pozycji. Pokazuje Ci odzież, którą na czas zabiegu masz założyć. Potem wychodzi z pokoju, a Ty masz się przebrać i ułożyć na łóżku. Wraca i przystępuje do zabiegu.
Od lewej: papierowe stringi na każdą pupę (nawet moją), jednorazowe kapcie i czepek. Najpierw miałam wykonany czekoladowy peeling całego ciała , włącznie z podbiciem stóp (ale przyjemne uczucie!). Po peelingu poszłam pod prysznic ulokowany w łazience w pokoju, opłukałam się, wysuszyłam ręcznikiem i wróciłam na łóżko, by już być masowana ciepłą czekoladą.
To naprawdę była czekolada! Pamiętaj, że jeśli jest Ci za zimno, to musisz o tym mówić. Jak za ciepło, również.
Jakie ubrania zabrać do SPA?
Jak przygotować się do pierwszej wizyty w SPA? – Wbrew pozorom debiut w SPA dla wielu osób jest dość stresującym doświadczeniem, na szczęście jednak wszelkie obawy powinny szybko zniknąć. Przede wszystkim należy pamiętać, że w profesjonalnych saunach oraz gabinetach kosmetycznych i masażu pracuje personel, który zawsze chętnie rozwieje wątpliwości i udzieli wyczerpujących informacji.
- strój powinien być luźny i komfortowy. Doskonale sprawdzą się casualowe stylizacje, w których pierwsze skrzypce grają miękkie, naturalne tkaniny. W SPA najważniejsza jest wygoda, dlatego dopasowane, eleganckie ubrania lepiej zarezerwować na inną okazję; czasem przed masażem niezbędne jest rozebranie się lub włożenie stroju kąpielowego. Nie ma potrzeby specjalnego przygotowywania się do tego typu zabiegów, warto jedynie wziąć prysznic i zmyć nałożone wcześniej kosmetyki (makijaż, balsam). Niektórzy decydują się także na peeling i depilację; przed zabiegami goście otrzymują jednorazową bieliznę, poza tym w każdym SPA powinna być możliwość skorzystania z wypożyczalni ręczników i szlafroków. Jedynymi rzeczami, które trzeba zabrać ze sobą, są: strój kąpielowy, klapki i ewentualnie zestaw ulubionych kosmetyków (zwłaszcza tych niezbędnych do wykonania makijażu po zabiegach); przed wizytą w SPA trzeba zadbać o bezpieczeństwo wartościowych przedmiotów. Biżuterię, dokumenty, sprzęt elektroniczny należy zostawić w pokoju, a najlepiej w sejfie. Jeśli to możliwe, razem z kosztownościami warto też umieścić telefon komórkowy. Podczas zabiegów priorytetem powinno być wyciszenie się oraz odcięcie od zmartwień i dodatkowych bodźców. W związku z tym w miarę możliwości dobrze jest odpocząć również od smartfona.
Hotel ze SPA to idealne miejsce dla osób zestresowanych, chcących nawet podczas krótkiego urlopu wygospodarować chwilę na głęboki relaks. Strefa wellness dostępna w tym samym budynku co nocleg umożliwia efektywne zorganizowanie pobytu, bez tracenia czasu na dojazdy do innych obiektów – od razu po zabiegach można pójść do hotelowej restauracji czy wrócić do swojego pokoju.
Czy do masażu pleców trzeba się rozebrać?
Z Piotrem Szczotka rozmawia Małgorzata Sanocka. – – Jakie rodzaje masażu proponuje się obecnie i na czym one polegają? Piotr Szczotka : Obecnie w pierwszym momencie trudno się połapać w gąszczu informacji dotyczących masażu. Jedną z najrozsądniejszych dróg, jest po prostu zapytać osobę wykonującą masaż (nie zawsze jest to przecież masażysta, ale i fizjoterapeuta czasem kosmetyczka bądź inny praktyk) jaki rodzaj masażu, metody proponuje.
- Ale będąc z drugiej strony czyli jako klienta, czy w przypadku kobiet klientek, powinniście przede wszystkim jasno przedstawić wasze oczekiwania.
- Nie bać się zadawać pytań, czy faktu, że ktoś ma słabe słownictwo w tym temacie, bądź nie zna terminologii.
- W sumie można przybliżyć zabiegi związane z masażem w kilku grupach: specjalistyczne masaże, zabiegi na ciało (nurt spa), praca z ciałem (nurt body work gdzie masaż jest jednym z elementów) oraz metody pracy z tkankami miękkimi w fizjoterapii, czasem też w osteopatii czy chiropraktyce.
Jest tego sporo, dlatego też wpierw warto określić nasze cele, priorytety. – Jak należy przygotować się do masażu? (np. ile wcześniej należy zjeść posiłek)? Dokładnie, wcześniej zjeść posiłek, z tym że minimum około godziny przed masażem, a zwłaszcza jeśli zabieg będzie dotyczył także powłok brzusznych to jeszcze dłużej, do ok 1.5 godziny przed masażem.
- To słuszne pytanie i uwaga, bo czasem zwłaszcza po całym dniu, klienci szczególnie kobiety, w trakcie różnego rodzaju zmiany diet, czy akcji w stylu „nadchodzi plaża”, udają się na masaż bardzo zmęczone po całym dniu i nie rzadko po prostu głodne.
- Tu organizm płata różne figle.
- – Czy to będzie masaż mocny (bolesny), czy delikatny? Ja nie lubię bólu.
Jest spora różnica w pojęciu masaż intensywny, głęboki, a masaż bolesny. Zacznijmy od tego, że jest niewiele sytuacji kiedy masaż jest wykonywany na progu bólu i ten próg w jakiś sposób przekraczamy. Niestety nagminnie jeszcze masaż kojarzony jest z bólem, trudno te społeczne przyzwyczajenia zmienić.
- Ten mit zakorzenił się do tego stopnia, iż niektórzy uważają że masaż leczniczy może, nawet powinien być bolesny, a tzw.
- odchudzający to już na pewno.
- To absurdalny stereotyp i w sumie stara szkoła masażu.
- Czasem po masażu jesteśmy nieco „rozbici”, mniej skupieni, nazajutrz czujemy się jak pierwszy raz po ciężkiej pracy fizycznej, ale to są efekty przemijające, dotyczą niektórych problemów, schorzeń lub co się zdarza częściej, jeśli to był w ogóle pierwszy masaż.
Natomiast jeśli po kolejnych zabiegach czujemy się jednak dalej gorzej, powinniśmy zabiegów zaprzestać lub po konsultacji zmienić je. Przede wszystkim poinformować o tym masażystę. Dotyczy to także każdego niezrozumiałego dla nas dyskomfortu jak nagłe mrowienie, nadpotliwość, zawroty, uderzenia gorąca, itd.
Czym się różni wellness od SPA?
SPA i wellness czym się różnią? – Wiemy już co to jest wellness oraz co znaczy skrót SPA, wiemy skąd się wzięły nazwy oraz co oznaczają. Często korzystamy z obu tych ofert, a czym różnią się te dwie rzeczy od siebie? W tym przypadku należy odpowiedzieć sobie na pytania: SPA co to znaczy oraz wellness co oznacza? Różnice można dostrzec porównując ze sobą definicje tych terminów:
- SPA to miejsce, gdzie wykonywane są zabiegi mające na celu relaks i zadbanie o wygląd skóry oraz ogólny stan zdrowia. Wellness natomiast jest to styl życia, którego celem jest osiągnięcie szczęścia i dobrej kondycji.
SPA i wellness doskonale się uzupełniają, ten fakt nikogo nie zdziwi. Często hotele, które położone są w miejscach z dala od zgiełku i hałasu, a blisko przyrody w malowniczych okolicach w ofercie mają zabiegi spa&wellness. Takie połączenie pozwala na odpoczynek w spokoju i nabranie sił.